CK Livingstone

Cestovatelské články

Největší záhada Nové Guineje

| Rudolf Švaříček

Největší záhada Nové Guineje

Ženy z nás sají mužství! Přítomnost žen oslabuje! Celé nás vysají! Ženám se musíme vyhýbat! To jsou časté reakce mužů na ženy. Sex je jedna z největších záhad Guineje, Dani o něj nemají moc zájem. Striktně platilo, že pět let po narození dítěte žádný sex. Pokud žena otěhotní dříve, je to velká hanba. Zde to není nucený celibát, jako jinde vdovy či náboženští asketové, ve Velkém údolí abstinenci dodržovali všichni! Málo žen má víc než dvě děti, není zde antikoncepce, potraty ani vraždy novorozeňat.

Už Freud tvrdil, že máme vysoké sexuální libido, které se vybíjí sexem nebo méně atraktivním způsobem. Pět let bez sexu vypadá  podivně, polovina mužů má víc žen, mohli by “hřešit” s druhou ženou. Manžel však tráví většinu času s tou, která porodila dítě, ostatní zanedbává. Není rozumné vysvětlení sexuálního půstu, koteka na přirození jako symbol sexuality zklame. Mužská chýše pilamo není důvodem k homosexualitě. Chybí důkazy jiných projevů sexu, nevěra je vzácná. Pokud se odhalí, vznikne kolem ní poprask, ale k aférám dochází zřídka. Možná jsou obvyklé, ale úspěšně utajované. Vztahy jsou klidné, ale nikdy láskyplné, hlazení s výjimkou náhodných doteků neexistuje. Díky polygamii může být každý ženatý. Starými mládenci a starými pannami se stává jen pár zmrzačených nebo slabomyslných. 
Jak by dopadlo podobné sexuální omezení v našem světě? Tvrdé zákony by byly v rozporu s naší kulturou. Dohled by musel být všudypřítomný. Přísné oddělení pohlaví, sexuální policie, všude průmyslová televize. Neustálé tresty pro ty, kdo nařízení překročili. U Dani nic takového neexistuje. Sexuální pauzy vynucují duchové.

TIP na výlet! 

Nenechte si ujít výstavu Tajemná Indonésie, kterou pořádá naše cestovní kancelář. Expozice odhaluje taje Nové Guineje, Indonésie, Pacifiku i Šalamounových ostrovů. Historie nikdy nesvedla největší legendy cestování dohromady - až nyní! Inženýři Hanzelka - Zikmund a M.Stingl poprvé společně! Dělí se o zážitky z tajemné Nové Guineje. Rudolf Švaříček představuje neznámá etnika, dobrodružství i expedice hluboko v nitru ostrova. 

Související zájezdy