CK Livingstone

Cestovatelské články

Kolumbie – dosud neobjevená země

| Jan Bartoš

Kolumbie – dosud neobjevená země

Pestrost četných ekosystémů zajištuje Kolumbii některá světová prvenství. Téměř 1 900 druhů popsaných ptáků odpovídá dvaceti procentům z celosvětového počtu a pouze zde můžete spatřit takové množství včetně mnoha endemitů. Amazonské nížiny, pobřežní mokřady, horské lesy Sierra Nevada, tropické lesy Chocó či oblasti kávových plantáží v Andách jsou unikátní biotopy poskytující podmínky pro život rozmanitých druhů fauny a flory.

Pohostinnost a srdečnost obyvatel
Neobyčejná kulturní rozlišnost zahrnující indiánské obyvatele, míšence s karibským či španělským vlivem dala základ výjimečně barevnému mixu společnosti. Kolumbijci jsou příkladným vzorem jihoamerické pohostinnosti, vřelosti a družné komunikace.  Mezi neopakovatelné cestovatelské zážitky tak patří bohatá gastronomie, veselé hudební rytmy Cumbia a nebo jeden z největších světových karnevalů v karibském městě Baranquilla. To vše umocněno nevtíravě milou pozorností místních obyvatel.
Pohádková Cartagena de las Indias
Nekorunovaná královna jihoamerických měst, středověká Cartagena na karibském pobřeží je oprávněně považována za pýchu Kolumbie. Historické opevnění koloniálního centra odolávalo útokům pirátů z celého světa v dobách své největší slávy. Původní budovy, kostely a náměstí jsou perfektně zachovány včetně důmyslné pevnosti San Felipe. Dnes je město cílem novomanželů díky dokonalé romantické atmosféře, ale také dějištěm mnoha kongresů, významných událostí a také známého filmového festivalu. Tyrkysové vody Karibiku poskytují mnoho příležitostí pro různé druhy vodních sportů ale i pro relaxaci na bílých plážích okolních ostrůvků.
Koloniální městečka
Ukázky ryzí španělské architektury Nového Světa, tak popisuje Unesco zachovalá městečka dýchající na nás mystickou atmosférou úzkých kamenných uliček, barevných náměstí a impozantních katedrál. Do některých z nich zasadil své magické příběhy také věhlasný spisovatel Gabriel García Marquéz.  Po celé zemi je jich nespočet, mezi nejkrásnější však patří: Villa de Leyva, Barichara, Santa Fe de Antioquia, Mompox, Honda, Giron, Monguí či Buga.
Bogotá a okolí
Pulzující metropole je živou směsí všech kultur z celé země. Věčně zelenému městu uprostřed andské kordilery dominuje poutní vrch Montserrat, odkud lze pozorovat hlavní město jako na dlani. Historická čtvrť Candelaria je domovem pro muzeum zlata, nejdůležitější svého druhu v Jižní Americe, kde lze vidět okolo 55 000 exponátů předkolumbovských kultur. Nedaleko z města se nachází také monumentální solná katedrála vytesaná v původním solném dole 180 metrů pod povrchem země či posvátná laguna Guatavita, které je opředena legendami o bájném El Doradu.
Kávová oblast
Nazývaná též jako kávová osa je region ležící mezi třemi departamenty v okolí měst Armenia, Manizales a Pereira, který byl Unescem prohlášen za kulturní dědictví.  Rozsáhlé kávovníkové plantáže na zvlněných svazích západní části And, zvýrazňují zasněžené vrcholky hor v národním parku Los Nevados, vytvářející malebná údolí s porosty palmy voskové, národního stromu Kolumbie. Skvělou kávu lze ochutnat v některé z malebných vesnic jako Salento nebo Filandia, kde je spojena tradiční architektura s účelným řešením zemědělských usedlostí. Návštěva plantáže s ukázkou zpracování kávy může být zakončena exkurzí v botanické zahradě, projížďkou na koni a nebo relaxací v nádherné přírodě.
NP Tayrona a Ztracené město
Panenské pláže a průzračné vody Karibiku omývající vulkanické útesy ostře kontrastují s věčně zeleným tropickým pralesem pomalu stoupajícím až do pohoří Sierra Nevada de Santa Marta.  Celoročně příjemné klima a divoká příroda jsou hlavními atributy této nádherné rezervace.  Pro dobrodruhy, kteří se vydají na několikadenní pochod džunglí, skrývá hustá vegetace  dech beroucí překvapení v podobě archeologického naleziště “Ciudad Perdida”, původní centrum indiánské kultury Tayrona. Odpočinek na osamělých plážích si lze zpestřit pozorováním exotických druhů flory a fauny.
 

Související zájezdy

Kolumbie
317 Kolumbie

Tajemná země hor, džungle i Karibiku

12.11. - 27.11.2024
+ další 2 termíny
16 dní