CK Livingstone

Cestovatelské články

Bhútán

| Rudolf Švaříček

Bhútán

Paláce Himálaje jsou odlišné od jiných. Žijí příjemně často v procesích, slavnostech a obřadech. Buddhistický kalendář je hlavně rozhýbe do fantastické podívané. V exponovaných datech se zde odehrávají neuvěřitelné věci. V barevném dění se valí ryk řinčivé muziky. Silnou spiritualitu má i jemné švitoření a podmanivá modlitba... Chrámy přetékají energií a životem.

Egyptské pyramidy, peruánské Machu Picchu, římské Koloseum a další legendy minulosti jsou dnes většinou jen mrtvé stavby bez duše. Život z nich dávno vyprchal. Kolosální paláce a mimořádná díla historie se staly opuštěnými památkami bez „domácích“. Většinou jen mrtvými atrakcemi pro turisty. Paláce Himálaje jsou naštěstí jiné.

DZONGY, KLÁŠTERY A SVATYNĚ JSOU V BHÚTÁNU PLNÉ ŽIVOTA
Chrám „Tygří hnízdo“ v Bhútánu založil mistr okultismu a tantrický jogín Guru Rinpočhe. Velký Padmasambhava přinesl v 7. století do země mahajánový buddhismus tibetského vlivu. Podle legendy přistál se svým létajícím tygrem ve skalní prohlubni údolí Paro. Velectěný učitel své stoupence kontroluje z mnoha svých podob. (Prozradí jej knír a vypouklé oči.) Stejně uhrančivě jako na démony prý působil i na ženský svět. Byl stále obklopen harémem svůdných partnerek dakini. Do houfu oddaných tantriček patřila i manželka tibetského krále, převtělení Zelené Táry… Božská vášeň je mimořádná!

ODVÁŽNÉ EROTICKÉ MALBY A ŘEZBY EVOKUJÍ TANTRICKÉ PRAKTIKY
Zachycují milostná objetí často v brilantních obměnách. Akrobatické pozice a neuvěřitelné situace oplývají bujnou fantazií. Souloží se na thangkách v posvátných chrámech, přímo pod dohledem božstev. Hlavně hinduismus přikládá kultu plození velký význam. Staroindická teorie smyslné touhy kámy, žhavé vášně a erotického chtíče je mocný impuls konání. Stejně důležitá jako starost o zachování rodu je i smyslná a promyšlenými praktikami tantrických úkonů prodlužovaná sexuální rozkoš. Nespoutaný akt symbolizuje plození, které je potřebou i slastí těla. Božstvu je co závidět...

Související zájezdy