Výstava

Past na rovníku

Past na rovníku

Technické muzeum TATRA, Ruda Švaříček a CK LIVINGSTONE pořádají retrospektivní výstavu největší legendy českého cestování. Expozice působivých fotografií, map, dokumentů, originálních výstavních instalací a autentických sbírkových předmětů je plná emocí...

Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund po ukončení studií jednají s vedením Tatry, s ministerstvy a úřady o projektu cesty kolem světa. Tatra jim svěřuje vůz T 87, nejdokonalejší automobil čs. výroby. V Kopřivnici absolvují praxi na výrobní lince a v opravnách. Stávají se obchodními zástupci Tatry. 

22. 4. 1947 – 1. 11. 1950 „1. cesta“ AFRIKA – AMERIKA

Projeli celou Afriku od severu k jihu. Po přeplavbě z Kapského Města do Buenos Aires projíždějí Latinskou Ameriku až do Mexika. 

22. 4. 1959 – 11. 11. 1964 „2. cesta“ ASIE

Cestují dvěma upravenými Tatrami 805 s dalšími dvěma spolupracovníky, MUDr. Robertem Vítem a mechanikem Oldřichem Chalupou. V roce 1961 je vystřídali MUDr. Josef Korynta a Miroslav Dryák. Z jejich velké cesty kolem světa pochází stěžejní snímky expozice. Vychutnejte si sklizeň čaje na Srí Lance, exotiku Indie, horské fluidum Nepálu, pestrost Indonésie, smyslnost Japonska i obrovské prostory Ruska. Otevře se velkolepá brána Himálaje, pohladí odvážné princezny Indie, překvapí krásky v burkách. Nadchne magická džungle s tajemnou kamennou pyramidou Niasu.

Osu výstavního projektu tvoří poslední cestopis z druhé cesty H+Z PAST NA ROVNÍKU Jiřího Hanzelky a Miloslava Zikmunda, kterou vydal Ruda Švaříček v edici LIVINGSTONE. Jak ukázaly předešlé výstavy H+Z, projekty Tajemná Indonésie, Tam tamy času i rekordní prodej knihy PAST NA ROVNÍKU, budí i dnes dílo J. Hanzelky a M. Zikmunda stále obrovský zájem, obdiv a respekt. Zaslouženě... Přijďte si také vychutnat unikátní expozici!
 
 
Poděkování patří také: Archívu H+Z, Muzea jihovýchodní Moravy a Klubu H+Z Zlín 
 
  

Past na rovníku

Místo: Technické muzeum Tatra Kopřivnice

Podporují: CK Livingstone a muzeum Tatra Kopřivnice