Promítání

Lukáš Bártek:
Francouzská Polynésie

Online cestování s LIVINGSTONE

Francouzská Polynésie s Lukášem Bártkem

Francouzská Polynésie, perla Pacifiku, ráj na zemi… Tak je nazýváno souostroví, které je svou velikostí srovnatelné s Evropou. Právě zde se mísí pestrá historie s tradiční polynéskou kulturou i současností.

Okolní moře a třpytivé laguny v Polynésii jsou vyhlášené svými neskutečnými barvami i druhovou rozličností, jsou rájem nejen pro milovníky podmořského světa!

Po příletu na Tahiti každý obdrží nádherný věnec z voňavých květin, nazývaný Lei a pravděpodobně uslyší "La Orana". To je polynéský pozdrav. 

Papette je hlavní město francouzské Polynésie a hlavní město ostrova Tahiti, které se skládá z většího ostrova Tahiti Nui a menšího Tahiti Iti. Projížďka po ostrově Tahiti Nui stojí určitě za to. K vidění jsou například nádherné vodopády, krásné údolí, písečné pláže s černým pískem a se spoustou surfařů. 

Za návštěvu určitě stojí nejposvátnější z polynéských ostrovů Raiatea. Podle legendy byl ostrov Raitera jako první osídlen, odtud se lidé přesouvali dále směrem na Havaj, Nový Zéland a Kukovy ostrovy. Na ostrově Raiatea je nejvýznamnější marae (tzn. posvátné místo) Taputapuatea. Jsou zde nádherné hory, vodopády, tyrkysové laguny, všude panuje příjemný klid ospalého ostrova. Na ostrově nejsou žádné pláže, nikdy tedy nehrozí návaly turistů. 

Z ostrova Raietea se dá podniknout jednodenní výlet na ostrov Tahaa, známý také jako vanilkový ostrov. Právě zde jsou vyhledávané farmy na pěstování černých perel. Neskutečný zážitek je šnorchlování v korálové laguně s výhledem na ostrov Bora Bora. Představte si, že se necháváte pozvolna unášet proudem, pod vodou pozorujete měnící se barvy korálů a kolem vás proplouvají nádherně zbarvené ryby. Prostě ráj na zemi! Celodenní výlet můžete zakončit na molu s pozorováním západu slunce za zvuku polynéské hudby a popíjení ovocného koktejlu maitai… Je to sen? Z Ostrova Raiatea se létá na nejznámější perlu Pacifiku, ostrov Bora Bora. Polynéská legenda říká, že nejvyšší bůh Taaroa stvořil jako první ostrov Bora Bora, což v místním jazyce znamená prvorozený. Letiště je na jednom z atolů (tzn. typ ostrova) kolem hlavního ostrova. Hotely jsou umístěné jak na hlavním ostrově, tak na atolech kolem laguny. Cestující se přesouvají lodí na hlavní ostrov a můžou pozorovat, jak se barva vody v laguně mění od tyrkysové až po blankytně modrou. Celý ostrov má po obvodu cca 17 km, takže ideální vzdálenost pro okružní jízdu na kole se zajímavými zastávkami. 

Žádný z návštěvníků si nesmí nechat ujít šnorchlování. Mezi největší zážitek patří vyplout ven z laguny na otevřené moře. Šnorchlování mezi žraloky je neskutečný adrenalin. Přestože je zde hloubka vody cca 20 metrů, vidíte až na dno. Opravdu neskutečná podívaná! Po šnorchlování na otevřeném moři se přesunete zpět do laguny, kde je další zastávka na šnorchlování s mazlivými rejnoky. Poslední zastávkou je korálová zahrada, kde je možné vidět barevné korály se spoustou zajímavých rybek. V místní nabídce zážitkových agentur si vybere každý. Na výběr je potápění, let vrtulníkem, kayaking, paddleaboarding. Nudit se zde prostě nebudete. U nás v Evropě občas žijeme hektický a stresový život, ale jakmile přiletíte do Francouzské Polynésie a vystoupíte z letadla, veškerý stres z Vás hned opadne, protože tady život plyne pomalým tempem. 

Legendární ostrovy lemované palmami s nádhernými plážemi s jemným bílým pískem, jsou opravdovým rájem na zemi. Žijí zde příjemní lidí obklopeni nádhernou přírodou s čarokrásnými lagunami, ve kterých se můžete koupat od rána do večera. Nezapomenutelné západy a východy slunce, vynikající kuchyně, exotické ovocné koktejly… To vše můžete zažít a garantuji vám, že z tama nebudete chtít odjet! 

Francouzská Polynésie (Online cestování s LIVINGSTONE)
Lukáš Bártek, průvodce a cestovatel