Taiwan

TWN

Taiwan

Informace o zemi

Většina obyvatel ostrova žije na západním pobřeží v pulsujících velkoměstech, kde jezdí metra a propojena jsou nejmodernějšími rychlovlaky. Centrální a východní část je však převážně pokryta dech beroucí přírodou. Ve středu ostrova se nachází vysoké hory s množstvím přírodních termálních vývěrů, celý ostrov je lemován většinou prázdnými, ale rozmanitými plážemi místy přecházejícími v několikasetmetrové útesy. Za další návštěvu stojí nespočet malých ostrůvků kolem. Je to země dobrých a pracovitých lidí, neomezených gurmánských zážitků a hodných policajtů. Taiwan je podle posledních průzkumů hned po Švýcarsku druhou nejbezpečnější zemí na světě. Můžeme zažít zvýhodňování nás cizinců oproti domácím obyvatelům. V neposlední řadě zde je spousta příležitostí zažít různé přírodní rozmary podnebí a někdy s tím spojené katastrofy. Díky své poloze se tato země stala hříčkou v rukou svých mocnějších sousedů Japonska a Číny. I přes tuto nevýhodu se ekonomika rozvíjí a o zemi se mluví jako o jednom z asijských tygrů. Přes svou malou velikost zde najdete jak roviny (na západě) tak i vysoké horské hřebeny (dvě třetiny ostrova zabírají hory na východě). Nyní je do jisté míry autonomní součástí Číny. Hlasováním v lednu a březnu 2008 dali obyvatelé ostrova najevo, že si nepřejí definitivní odtržení ostrova od mateřské pevniny, ale postupnou normalizaci vztahů. Ta zatím úspěšně pokračuje za nezájmu světových sdělovacích prostředků, neboť její nedramatický vývoj není mediálně zajímavý.

Informovat o zájezdech na Taiwan?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: celkem 36 200 km2, z toho: ostrov Taiwan 35 897 km2, souostroví Penghu 127 km2
Obyvatelstvo: 24 milionů obyvatel
Hlavní město: Taipei
Jazyk: Úředním jazykem mandarinská čínština. Dalšími nejvíce používanými jazyky jsou taiwanština Holo (minnanésština) a jazyk etnické skupiny Hakka. Kromě toho má každá z původních etnických skupin svůj vlastní jazyk.
Měna: nový taiwanský dolar (NT$). 1 dolar =100 centů.
Národnostní složení: 98 % populace Taiwanu je tvořeno příslušníky největší čínské etnické skupiny Hanů (z toho etnická skupina Hokla 70 %, Hakka 15 %, pevninští Číňané 13 %). Původní obyvatelé tvoří 2 % z celkového počtu (13 úředně registrovaných kmenů).
Důležitá telefonní čísla v Tchaj-pei: požárníci a lékařská záchranná služba 119, policie 110, policie - nepřetržitá služba v angličtině: tel. 2556 6007, horká linka pro turisty - 2717 3737 nebo 08000 11765.

Objevte s námi Taiwan

Momentálně sem však žádný katalogový zájezd nenabízíme

Rádi Vám připravíme nabídku na míru

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Cestovní pas platný nejméně 6 měsíců od podání žádosti o vízum. Od 1. září 2007 nepotřebují občané ČR vízum ke vstupu a pobytu na Taiwanu, pokud je délka pobytu kratší než 30 dní.
 
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

Praktické informace na cestu

Elektřina: Zásuvka stejná jako se používá v USA, je potřeba adaptér.
Telefon: Telefon je poměrně levný, telefonní karty se jmenují E-call. Telefonní automaty nejsou tolik rozšířené, ale dají se najít. Mobilní GSM dostupný, je možné použít svůj mobil s místní zakoupenou SIM kartou.
Internet: Internet je dostupný skoro všude. Taiwanci jsou internetoví nadšenci, wifi je někde dostupné i zdarma.
Pošta: Pošta je efektivní a rychlá, známky jsou na poštách i jinde. Doručení do Evropy do 10 dní.
Očkování: Před cestou na Taiwan není žádné očkování povinné.
Doporučené očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Kuchyně je velmi podobná čínské. Při zachování běžných hygienických pravidel nehrozí nebezpečí nákaz. Vodu je možno považovat za bezpečnou, krátké převaření však není na škodu.

Podnebí

Taiwan se klimaticky nalézá v oblasti subtropů. Jarní období je teplé a příjemné, často vznikají srážky. Léto je obdobím tajfunů. Od června do srpna se nejvyšší teploty šplhají od 27°C do 35°C. Ideální teploty skýtá podzim, který je také nejsušším obdobím na Taiwanu. Zimy jsou chladné a vlhké, sníh padá pouze v oblastech vysokých pohoří.

Taiwan - Fotogalerie

Zažijte Taiwan na vlastní kůži!

Pojeďte s námi na Taiwan

Kam se vydat

Taipei 

Město je situováno v severní části ostrova Taiwan mezi pohořími Yangming a Centrálním pohořím. Centrální město Taipei obklopuje mnoho menších měst, celek tvoří samotné Taipei, avšak každá část je spravována vlastními úřady. Nejbohatší část města se soustřeďuje kolem budovy taipejského mezinárodního finančního centra. V 91. poschodí této stavby se nachází venkovní rozhledna. Budova se honosí nejrychlejším výtahem, jenž dopraví návštěvníky do 89. podlaží za 37 sekund. Nádhernou podívanou skýtá noční návštěva této části. Nejdříve zamíří návštěvníci obyčejně do hlavního města. Taipei (Tchaj-pej, asi 3 mil. obyv.), které nemá dlouhou historii. Jako moderní město se začala rozvíjet až za japonské okupace, tj. od r. 1895, kdy sloužila jako administrativní centrum kolonie. Do dnešní velikosti se Taipei rozrostla po roce 1949, kdy sem přesídlila vláda Čínské republiky.
Čankajškovi, nejvýraznější osobnosti moderních dějin Taiwanu, je zasvěcen monumentální památník, dnes Památník demokracie v centru města. V parku u památníku se nacházejí dvě budovy v čínském stylu, koncertní síň a divadlo. V Taipei nemůžete opomenout návštěvu Palácového muzea. Uchovává vzácné sbírky, jež byly původně umístěné v Pekingu. Kuomintangská vláda v r. 1937 ukryla nejcennější skvosty Zakázaného města před Japonci a uložila je zde na Taiwanu. Na předměstí Taipei byl pro ně vybudován obdivuhodný areál několika budov v tradičním čínském stylu. Od roku 2004 se Taipei pyšnila nejvyšší budovou světa. Byla jí 505 m vysoká Stojednička, která dostala název podle počtu poschodí. Dnes je tato budova druhou nejvyšší na světě po dubajském mrakodrapu Burdž Chalífa.

Alishan - pohoří Ali

Jedním z nejnavštěvovanějších chráněných území na Taiwanu je přírodní rezervace Alishan, jež nese název podle stejnojmenného pohoří. Nejvyšší hora se tyčí do výšky 2663 m n. m. Alishan je známý svými překrásnými pohledy na západ slunce a říká se o něm, že kdo jej nenavštívil, nepoznal krásu Taiwanu. Na romantičnosti přidává moře oblak. Mraky a mlhy jsou tu velmi časté a husté a hory vystupující nad nimi se snově vznášejí jako plující ostrovy na obloze. Způsobů, jak strávit krásný den v Alishanu, je hodně. Můžete se vydat unikátním horským vláčkem pod vrchol posvátné hory Chushan (Čhu-šan) neboli na Slavnostní horu (2 489 m), pozorovat romantický východ slunce, navštívit voňavou magnóliovou zahradu nebo obdivovat stromy, které pamatují i dobu před Kristem. A cestou nezapomeňte ochutnat místní znamenitý čaj.

Kaohsiung

Druhé největší město Taiwanu je se svými 1,5 milióny obyvatel Kaohsiung. I tu jsou zajímavé místa hodně navštěvovaná. Patří k nim Konfůciův palác, jezera Cheng-Ching a Lotosové jezero. Nelze však také opomenout ani námořní přístav, který patří mezi čtyři největší na světě.

Taroko

Turistickou atrakcí č. 1 je jednoznačně Národní park Taroko. Na ploše 92 tis. hektarů (téměř dvojnásobek Krkonošského NP) se nachází severní část Centrálního pohoří s vysokými horami, strmými soutěskami, množstvím vodopádů a rozmanitými živočišnými i rostlinnými druhy. Dosud je domovem potomků původních domorodých obyvatel, tzv. lidí kmene Taroko. Nejznámější a nejvíce navštěvovanou částí národního parku je stejnojmenná soutěska Taroko. 20 kilometrový mramorový kaňon se ostře zařezává do okolních skal, které místy dosahují výšky přes 1000 m. Soutěskou vede jedinečná cesta. V 50. letech Čankajšek rozhodl o vybudování západo-východní silnice napříč ostrovem. Za cenu 450 lidských životů byla cesta v roce 1960 skutečně dostavěna. Silnice je doslova zakousnutá hluboko do skalních stěn a obzvlášť úsek, kterému se přezdívá Tunel devíti zákrut, je oblíbeným objektem fotografů. To je jen malá ukázka z toho, co je v národním parku Taroko k vidění. Ať už se vydáte jakoukoli z mnoha turistických stezek, čekají vás určitě neopakovatelné výhledy na dech beroucí hory, divoké vody řeky Liwu nebo zážitky v podobě návštěvy původně domorodé osady.
Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)