Severní Korea

PRK

Severní Korea

Informace o zemi

Severní Korea, oficiálně Korejská lidově demokratická republika (zkracováno jako KLDR), je stát ve východní Asii na severní části Korejského poloostrova. Na severu sousedí převážně s Čínou a v nejsevernějším rohu poloostrova také 11,8 km s Ruskem. Na jihu vede podle 38. rovnoběžky hranice s Jižní Koreou, která je jedním z nejmilitarizovanějších míst planety. Počet obyvatel se odhaduje na 23 milionů. Hlavním městem je Pchjongjang. Vládní stranou je komunistická Korejská strana práce, státní ideologií je Čučche. Severní Korea má třetí největší armádu na světě (cca 1,3 miliónů) a rozvinutý jaderný program, ale co se týká hospodářství, průmyslového rozvoje či potravinové soběstačnosti, je země velmi zaostalá.

Informovat o zájezdech do Severní Koreji?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 120 540 km²
Obyvatelstvo: 23 milionů obyvatel
Hlavní město: Pchjongjang
Jazyk: korejština
Měna: 1 won (KPW) = 100 čonů
Náboženství: bez vyznání 64,3%, korejský šamanizmus 16%, čeondoismus 13,5%, buddhisté 4,5%, křesťané 1,7%; severokorejský režim proti náboženství bojuje a svoboda víry je do značné míry iluzorní
Časové pásmo: časový posun proti České republice je + 9 hodin
Mezinárodní předvolba: + 850

Objevte s námi Severní Koreu

Momentálně sem však žádný katalogový zájezd nenabízíme

Rádi Vám připravíme nabídku na míru

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Individuální turistika v KLDR není možná, turisté mohou přijet pouze v rámci organizovaného pobytu. Čeští občané potřebují ke vstupu na území KLDR vízum, o které lze požádat na vyslanectví KLDR v Praze. V zemi existuje přihlašovací povinnost.
 
Velvyslanectví Korejské lidově demokratické republiky
Na větru 395/18
Praha 6 162 00
vel.kldr@seznam.cz,  Telefon: 235 362 210
Před cestou do KLDR je doporučeno se informovat o aktuálních podmínkách vstupu na zastupitelském úřadě země.
 
Dokumenty potřebné pro vyřízení víza:
Cestovní pas (biometrický) platný nejméně 6 měsíců po vstupu do země (jsou třeba min. 3 volné stránky v pasu!)
2 x fotografie pasového formátu
2 x vyplněný formulář
Cestovní pojištění na celou dobu pobytu
Zvací dopis od místního partnera
Barevný a čitelný scan datové stránky pasu
 
Doba vyřízení: cca 7 dní
 

Praktické informace na cestu

Elektřina: Napětí je 220 V, 50 Hz. Celkem časté jsou zde zástrčky se dvěma kulatými kolíky, běžné v Evropě. Setkáte se ale i s australským a americkým typem zásuvek. 
Internet: Internet je nedostupný.
Očkování: Žádné očkování není povinné. Doporučené očkování: pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Jídlo v KLDR tvoří zejména rýže a zelenina, v menším množství maso a ryby. Nedílnou součástí místní kuchyně je ostrá nakládaná zelenina kimchi.

Podnebí

V Koreji je poměrně mírné počasí, nejpříjemnější podmínky panují na jaře a na podzim. Nejteplejším obdobím roku jsou měsíce červnem, červenec a srpen. V těchto měsících průměrné teploty dosahují více než 21°C. Bohužel jsou tyto měsíce i deštivou sezónou. Zima v Severní Koreji přichází v prosinci a trvá do února.

Severní Korea - Fotogalerie

Zažijte Severní Koreu na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Severní Koreji

Kam se vydat

Zatímco Jižní Korea je v současnosti otevřenou a moderní zemí, Severní Korea zůstává stále izolovaná od okolního světa. Ostatní komunistické země se otevřely ekonomickému trhu a zdánlivé podobě politického pluralismu, Severní Korea však zůstala věrná unikátnímu a organizovanému způsobu života. Žádná jiná země na světě neudržuje tak uzavřený a rigidní systém. Návštěvníci z okolních zemí a převážně ze západu jsou pokládáni za potenciální špióny a sabotéry, vláda je vůči nim paranoidní. Obává se, že by mohli znečistit mysl místních obyvatel názory na svobodu vůle a demokracii.

Pchjongjang

Hlavní město je exemplárním příkladem vládního systému prosazujícího vlastní představy o pokroku, disciplíně a blahobytu obyvatel. Nesetkáte se zde se smogem, zmatkem a hlukem jako v jiných asijských městech. Město je centrem politické, ekonomické, kulturní a výchovné propagandy, jejím následkem jsou význačné stavby a monumenty, vybudované na počest Velkého vůdce Kim II. Sunga. Naleznete zde náměstí Kim II. Sunga, stadion Kim II. Sunga, univerzitu Kim II. Sunga a mnoho dalších. Pchongjang se rozkládá na březích řeky Taedong, široká a hluboká řeka pramení v pohoří Nangnim a přináší vláhu zeleným parkům a ulicím města. Jedním z mnoha zajímavých míst jsou dvě zřídla vyvěrající do výšky 150 metrů. Výrazným a nepřehlédnutelným monumentem je Tower of the Juche Idea – 170 metrů vysoká jehla na východním břehu řeky Taedong, na jejíž vrchol se můžete nechat vyvézt výtahem. Monument Arch of Triumph stojí na místě, kde Kim II. Sung pronesl svoji oslavnou řeč při příležitosti odchodu japonských vojsk. Bronzový Paegas Chollima Statue reprezentuje rychlý pokrok socialistické výstavby po korejské válce. Navštívit můžete jeden z největších stadionů na světě, stadion Kim II. Sunga a na vrchu Mansudae Museum korejské revoluce. Na obrovském náměstí naproti Muzeu se tyčí 20 metrů vysoký monument Mansudae Grand Monument Bronzová socha Velkého vůdce v nadživotní velikosti má pravou ruku vztyčenou k nebesům. Na druhé straně náměstí je Grand People´s Study House, kde můžete spatřit masy studujících lidí skloněných nad knihami. Západní předměstí Mangyeongdae, též nazývané „Kolébka revoluce“, leží na soutoku řek Sunhwa a Taedong. Na tomto místě se narodil Kim II. Sung a strávil zde své dětství. Jeho starý dům a okolní zahrady byly přeměněny na svatyni, ve které si jsou vystaveny fotografie jeho rodiny. Okolní piniový háj skrývá mohyly jeho příbuzných. Jihovýchodně stojí Taesongsan Complex s dominantní stavbou Revolutionary Martyrs Cemetery, která je umístěna na kopci a pro Jihokorejce přestavuje svaté místo, kam chodí pokládat kytice. Roku 1993 objevili archeologové hrobku Tan´guna, zakladatele prvního korejského království, Tan´gun je mýtickou postavou, i přesto se věří, že je hrobka pravá. Jeho království Ko Chon s hlavními městy Pyongyang a Asadal leželo na severovýchodě Číny. Údajné Tan´gunovy kosti a kosti jeho ženy jsou uloženy v podzemní kobce blízko Pyongyangu. Malé muzeum stojící u hrobky ukazuje artefakty z období jeho vlády.

Myohyangsan

Hora je pro mnoho Korejců svatým místem díky legendě o Tan´gunovi. Místo nabízí nádhernou scenérii, přírodu, vodopády a staré buddhistické chrámy. Historicky důležitý buddhistický chrámový komplex je Pohyon Temple. Jeho vznik se datuje do roku 1044 po Kr. V okolí stojí několik malých pagod a Velká síň se sochami Buddhy. Vápencová jeskyně Kyongmun Big Cave měří 6 kilometrů a naleznete v ní velké a bizarní sluje s množstvím krápníků (stalaktitů).

Kaesong

Město sloužilo jako centrum dynastie Goryeo, která převzala vládu po dynastii Silla (její vláda skončila v 10. století po Kristu). Můžete zde vidět autentickou hrobku krále Kongmina a jeho ženy, Kongmin byl 31. králem dynastie Goryeo a panoval v letech 1352 – 1374 po Kr. Hrobka je bohatě vyzdobena tradičním žulovým obložením a sochami. Samotné město Kaesong je moderní město s rozlehlými ulicemi, zajímavá je jeho stará část tísnící se mezi řekou a hlavní ulicí, kde se nachází množství tradičních staveb s klasickými střechami. V této části naleznete také padací most Sonjuk z roku 1216 po Kr. a naproti mostu monument Songin, který oslavuje neokonfuciánského hrdinu Chong Mong-ju. Dále zde stojí jižní brána Nammun ze 14. století po Kr. a starý buddhistický zvon.

Kumgangsan

Nejkrásnější pohoří celé Koreje, nazývané Diamantové pohoří, leží v jihovýchodním cípu Severní Koreje. Navzdory jeho názvu zde nikdy žádné diamanty nalezeny nebyly. Oblast dostala své jméno podle klíčového čínského zenového spisu The Diamond-like Cutter of All Doubts Sutra. Pohoří skrývá množství buddhistických chrámů, pousteven, vodopádů, minerálních pramenů, malých lagun a malé muzeum. Mezi nejkrásnější laguny patří laguna Samil, kde se můžete svézt na loďce. Známými vodopády jsou Kuryong a Pibong. Jedním z nejzajímavějších zenových klášterů v Koreji je klášter Pyohon založený roku 670 po Kr. Současná demarkační linie je považována za nejstřeženější hranici světa. Demilitarizovanou zónu tvoří 250 kilometrů dlouhý a 4 kilometry široký pás. Ročně hranici navštíví přes tisíce zahraničních návštěvníků.
Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)