Paraguay

PRY

Paraguay

Informace o zemi

Paraguay je vnitrozemský stát obklopený Argentinou, Brazílií a Bolívií. Kvůli její poloze se o ní často hovoří  jako o srdci Jižní Ameriky. V Paraguayi najdete mnoho přírodních i kulturních krás a zajímavostí. Řeka Paraná je druhou nejdelší řekou v Jižní Americe, je dlouhá 2 570 km, název znamená like the sea, což značí, že řeka je téměř tak velká jako jezero. Je na ní postaveno mnoho vodních elektráren, jednou z nich je i Itaipú, která je jedním z divů moderního světa. Tato vodní elektrárna vyrobí nejvíce elektrické energie z vodních zdrojů na celém světě. Kosmopolitní hlavní město Asunción pak nabízí příjemnou atmosféru moderních i historických čtvrtí.

Informovat o zájezdech do Paraguaye?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 406 750 km²
Obyvatelstvo: 6 milionů obyvatel
Hlavní město: Asunción
Jazyk: španělština, guarani
Měna: 1 guarani (PYG) = 100 centavů
Náboženství: řím. katolíci (93 %), protestanti
Časové pásmo: časový posun proti České republice je (zimní čas): - 5 hodin, (- 4 hodiny = letní čas)
Mezinárodní předvolba: 00 595, mobilní: 00 5959
Důležitá telefonní čísla: 911

Objevte s námi Paraguay

Momentálně sem však žádný katalogový zájezd nenabízíme

Rádi Vám připravíme nabídku na míru

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců po návratu do ČR.
Víza a režim vstupu: Pro občany ČR platí bezvízový styk pro pobyt do 90 dnů od prvního vstupu na území země. 
Adresa konzulátu: 
Velvyslanectví Paraguayské republiky
Prinz Eugen Strasse 18/1/2/7
Vienna A-1040
embapar­viena@chello.at
Telefon: 00431–505 46 74
Fax: 00431–941 98 98 
 
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu. 
Pokud cestujete s pasem jiného státu než ČR, je nutné si před cestou vízovou povinnost do navštívené země samostatně ověřit!

Praktické informace na cestu

Elektřina: Napětí a frekvence: 220V, 50Hz, není třeba adaptér
Telefon: Místní telefonní budky jsou většinou na karty. Pro volání z mobilního telefonu musíte mít samozřejmě aktivovaný u svého operátora roaming. Některé typy telefonů v Jižní Americe nefungují. Informujte se proto před cestou u svého mobilního operátora nebo u prodejce mobilních telefonů, zda váš přístroj bude v Jižní Americe funkční (mobilní operátoři v Americe fungují na frekvenci 1900 MHz, je třeba mít trojpásmový mobil).
Pošta: Poštovné je US$ 0,35.
Internet: Paraguay má dobré pokrytí internetem hlavně ve větších městech, kde najdete i internetové kavárny. 
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Obyvatelé Paraguaye především pěstují a prodávají ovoce, protože je Paraguay na něj bohatá a roste všude i bez zvláštní péče. Hlavní jídlo je obvykle manioka, kořen stejnojmenné rostliny, který obsahuje hodně škrobu. Pokud jedí maso tak hovězí nebo drůbeží, jíst vepřové není zvykem. 

Podnebí

Je zde tropické podnebí. Nejteplejší počasí je v Paraguay v letních měsících od prosince do února, kdy průměrné teploty dosahují hodnot 35oC. O něco chladněji je zde v zimě. Obecně nejchladnější měsíc je červenec, kdy teploty mohou klesnout až k 6oC. Srážky jsou rozloženy stejně téměř po celý rok, přesto v zimních měsících bývají trochu intenzivnější. Nejvíce srážek spadne na východě.

Paraguay - Fotogalerie

Zažijte Paraguay na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Paraguaye

Kam se vydat

Paraguay se stala nezávislou v květnu 1811. V letech 1864 až 1870 vedla země válku proti Argentině, Uruguayi a Brazílii. Válku začal paraguayský prezident Francisko Solano Lopez. Zaútočil na území Brazílie a po počátečních úspěších se ale situace otočila a země se musela bránit invazi i přesto, že vojáci bojovali neuvěřitelně statečně. Asunción padl v lednu 1869 a Paraguay byla válkou totálně zničená, v zemi nezbyli takřka žádní muži, navíc musela Argentině a Brazílii postoupit část svého území. V roce 1932 došlo k válce s Bolívií o území Chaca, válka trvala do roku 1935. Paraguay válku vyhrála a území anektovala.

Asunción

Hlavní město Paraguaye, má 2 miliony obyvatel. Je to sídlo vlády, přístav a středisko průmyslu a kultury země. Jedná se o jedno z nejstarších měst v Jižní Americe a bývá známo jako Matka měst. Centrem Asunciónu je náměstí Hrdinů - Plaza de los Heróes, z něhož vedou nejdůležitější ulice města, Independencia Nacional, Calle Oliva nebo Calle Palma. Mezi významné památky Asunciónu patří i náměstí Constitución s budovou Kongresu, která se nachází na nábřeží řeky Paraguay. Nedaleko najdete také Palácio del Gobierno - prezidentský palác. Blízko tohoto paláce pak cestovatelé můžete najít působivé koloniální domy, například Casa Viola s významným muzeem nebo Casa de la Indepencia, což je nejstarší zachovalý dům Asunciónu z konce 18. století. K hlavním památkám náleží metropolitní katedrála, Národní pantheon (stavba z konce 19. st.), palác Palacio de los Lopéz (stavba rovněž z konce 19. st.) nebo historický dům Casa de la Independencia (původní koloniální stavba z konce 18. st., nyní muzeum). Hlavní třídou je Calle Palma.

Ciudad del Este

Hlavní město departementu Alto Paraná v Paraguayi. Nachází se na řece Paraná. Je druhým největším paraguayským městem. Město bylo založeno v roce 1957 a neslo název Puerto Flor de Lis. Město je součástí trojúhelníku známého jako Triple Frontera (Trojí hranice). Mostem Friendship (Přátelství) je spojeno s brazilským městem Foz do Iguaçu, které je východiskem pro výlety k nedalekým vodopádům Iguacú. Mezi impozantní díla lidské dovednosti pak patří společný projekt, který vybudovala Paraguay a Brazílie - obrovská přehrada a vodní elektrárna Itaipú. Vodní plocha pokrývá 1 400 kilometrů čtverečních a na jejích březích roste dvacet milionů uměle nasázených stromů.

Paraná

Druhá nejdelší řeka v Jižní Americe. Paraná protéká Brazílií, Paraguay a Argentinou. Je dlouhá 2 570 km.

Vodopády Iguacú

Leží sice na hranici Brazílie - Argentina, ale ani Paraguay není daleko a lehce je můžete také navštívit i z cesty po této zemi. Jsou sevřené v bujné vegetaci, černých čedičových skalách a hukot vody padající do hloubky 72 metrů vás uchvátí. Hluboké strži, kam se řítí vodopád, se říká Ďáblovo hrdlo. Podle indiánských legend je stvořil bůh řeky, když se rozzlobil na své poddané.

Vodní elektrárna Itaipú

Byla vybrána organizací ASCE (Americká společnost civilního inženýrství) mezi sedm moderních divů světa. Vodní elektrárna Itaipú se nachází na řece Paraná a najdete ji na hranicích Paraguay - Brazílie. Je nejvýkonnější vodní elektrárnou na světě a zásobuje energií celou Paraguay. Obrovské vodní dílo bylo spuštěno v říjnu 1982.

Gran Chaco

Je rozsáhlá nížina na severozápadu Paraguaye. Zaujímá téměř polovinu rozlohy země a dále se rozkládá na území Bolívie, Argentiny a částečně i Brazílie. Celková rozloha Gran Chaca je téměř 650 000 km2. Paraguayská Gran Chaco má průměrnou nadmořskou výšku 125 m a nejvyšší vrchy dosahují 300 m. Tvoří ji dvě odlišné části. Západní část (tři čtvrtiny rozlohy paraguayského Gran Chaca) se nazývá Alto Chaco. Je to suchá oblast se savanami, nízkými keři a xerofyty (kaktusy, sukulenty). Směrem na východ leží Bajo Chaco, vlhčí oblast, kde rostou tropické lesy a v blízkosti řeky Paraguay se nachází mokřady a bažiny a rostou zde i palmy. V severní části Gran Chaca leží největší paraguayský národní park Defensores del Chaco. Má rozlohu 7 200 km2. V oblasti rostou nízké lesy, keře, řada druhů kaktusů. Žije zde řada savců, například jaguáři, pumy, opice nebo tapíři.

La Santisima Trinidad de Parana

Je původní jezuitská redukce. Leží na jihu Paraguaye, přibližně 30 km severovýchodně od třetího největšího paraguayského města Encarnación. Dnes se zde nachází pozůstatky jezuitských staveb (kostely, obytné budovy, školy, obchody) ze 17. a 18. století. Jedná se o jednu z nejstarších památek na území Paraguaye. 

Řeka Paraguay

Protéká celým územím ze severu k jihu. Na severu řeka Paraguay tvoří hranici s Brazílií, následně svým tokem rozděluje zemi na dvě části: na západní Gran Chaco (převážně suchou oblast savan) a východní Orientes (vlhčí, více zalesněnou, zvlněnou krajinu, kterou obývá více jak 95% všech obyvatel). Na jihu řeka Paraguay protéká hlavním městem Asunción a následně tvoří opět hranici, tentokrát s Argentinou. Řeka je bohatá na ryby, žije zde až 350 druhů. Většinu tvoří trnobřiší (tetry) a sumci.
Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)