Mozambik

MOZ

Mozambik

Informace o zemi

Mozambik je bývalou portugalskou kolonií. Leží na pobřeží Indického oceánu zabírajíc jeho jednu třetinu. Z pobřežních nížin se krajina zvedá k horám ve vnitrozemí, územím protéká řeka Zambezi. Velkým lákadlem Mozambiku jsou nekonečné bílé pláže a moře, které je rájem potápěčů. Také hlavní město Maputo má neopakovatelnou atmosféru. Velkou devizou Mozambiku jsou jeho lidé, neposkvrněné pláže, nádherná krajina. I přes dlouhé roky války, jsou Mozambičané velmi pohostinní a přátelští. Není neobvyklé být pozván popovídat si s náčelníkem nebo se podělit o jídlo s místní rodinou.

Informovat o zájezdech do Mozambiku?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 801 590 km²
Obyvatelstvo: 23 milionů obyvatel
Hlavní město: Maputo
Jazyk: portugalština
Měna: 1 metical (MZN) = 100 centavů
Náboženství: animisté (48 %), řím. katolíci (31 %), muslimové (13 %)
Národnostní složení: Bantuští černoši (98 %)
Časové pásmo: Časový posun proti České republice je +1 hodina.
Mezinárodní předvolba: 00 258. 117 – rychlá záchranná pomoc, 119 – policie
Důležitá telefonní čísla: V případě potřeby lékařského ošetření lze kontaktovat kliniku Cruz Azul (Modrý kříž) v Maputu (tel. 422787) nebo speciální kliniku v maputské ústřední nemocnici (tel. 424633). Doporučuje se, aby turista byl vybaven dostatečnou finanční hotovostí a kvalitním cestovním a zdravotním pojištěním na celou dobu pobytu.

Objevte s námi Mozambik

Momentálně sem však žádný katalogový zájezd nenabízíme

Rádi Vám připravíme nabídku na míru

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: cestovní pas platný minimálně 6 měsíců od data podání žádosti o vízum.
Víza a režim vstupu: víza lze obdržet na vybraných hraničních přechodech (např.: Maputo Airport, Inhambane Airport, Vilankulo Airport, Beira Airport, Tete Airport, Nampula Airport, Nacala Airport, Pempa Airport). Platnost víza je na dobu pobytu maximálně 30 dnů. Cena víza je 50 USD.
 
Velvyslanectví je v Berlíně:
Botschaft von Mosambik
Strom Strasse 47
10551 Berlín
tel.: +49 30 3987 6500
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

Praktické informace na cestu

Elektřina: 220V / 50Hz. Zásuvky našeho typu.
Telefon: Většina měst má telefonní kanceláře. Volání stojí US$86 za tři minuty do Evropy. Telefonní karty se dají koupit ve větších městech.
Internet: Maputo, Beira a Pemba má internetový servis. Stojí obvykle US$5 za půl hodiny.
Pošta: Doručení mezinárodní zásilky z Maputa do Evropy trvá obvykle dva týdny.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Kuchyně je různorodá, ovlivněná obzvláště portugalskými a muslimskými přistěhovalci. Častým pokrmem jsou mořské ryby.

Podnebí

V sezóně dešťů, která trvá od prosince do dubna, je vlhko a horko, teploty se pohybují kolem 30 °C. Příjemnější je suché období od května do října, kdy na pobřeží se teplota pohybuje kolem 25 °C, ve vnitrozemí je ještě chladněji. Jinak je sem možné jet kdykoliv. Kromě několika velmi horkých dní od prosince do února je tu počasí stále ideální. Od června do srpna je chladněji, hlavně večer. Jižní pobřeží je plné hlavně během prázdnin v JAR. Kolem vánoc a v srpnu je třeba předem dělat rezervace.

Mozambik - Fotogalerie

Zažijte Mozambik na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Mozambiku

Kam se vydat

Ve srovnání s ostatními zeměmi regionu jižní Afriky má Mozambik méně zvěře, je to kvůli dlouhodobým občanským nepokojům, během nichž zde docházelo k pytlačení a skoro všechna velká zvířata byla vyhnána z buše.

Maputo

Hlavním městem země je Maputo, které má téměř 1 milion obyvatel. Je to příjemné místo na pobřeží, se zajímavou architekturou (železniční nádraží projektoval známý Gustav Eiffel v roce 1910), živými trhy (největší je Municipal Market), mnoha kavárničkami, kluby a restauracemi na širokých ulicích. Podívejte se i do některých muzeí - Muzeum umění má sbírky obrazů současných mosambických umělců.

Ponta dOuro 

Vyhlášené místo pro surfaře a potápěče.

Ilha de Moçambique (Ostrov Mosambik)

Byl důležitým obchodním místem a v 19. století hlavním městem celé portugalské Východní Afriky. Dnes je to fascinující místo, ve kterém se mísí různé kultury - muslimská, evropská i hinduistická s domorodou kulturou etnika Makua. Ostrov je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Staré ostrovní domy pocházejí především z 16. až 19. století.

Pemba Pemba

Je příjemné místo již téměř na severním konci země. Poblíž u Wimbi je nádherná pláž a útesy (šnorchlování, potápění). Z Pemby vyplouvají čluny na ostrov Ibo a další ostrovy souostroví Quirimba.

Chráněná mořská oblast

Mozambik ohlásil vytvoření první chráněné mořské oblasti (MPA), spojuje se s jihoafrickým Simangaliso Wetland Park a vytvoří první přeshraniční mořský park o délce 300 km od Maputo Bay ke Cape St Lucia v JAR. Zahrnuje Inhaca, Portugalské ostrovy a Maputo Special Reserve, tři mořské míle do Indického oceánu. Chrání se zde ohrožené druhy zvířat a ekosystémy, zakázáno je průmyslové rybaření a ježdění na plážích.

Přeshraniční parky

Když ministři vlády Angoly, Botswany, Zambie a Zimbabwe podepsali Memorandum o porozumění při založení přeshraniční ochranné oblasti v prosinci roku 2006, byl to velmi záslužný čin. To však neznamená, že park, který by měl mít 300 000 km2, vznikne okamžitě, bude to trvat ještě několik let. Kombinuje asi 36 parků, rezervací a dalších chráněných oblastí. Mělo by zde žít asi 250 000 kusů slona afrického, gepardi, psi hyenovití, jeřábi, krokodýli nilští. Hlavním lákadlem bude Okavango Delta a Victoria Falls. Obnovení historických migračních tras pro zvířata je také možnost pro Sanské komunity a ochranu šelem. Dalším návrhem přeshraničního parku je spojení Selous Game Reserve v Tanzanii s mozambickým národním parkem Niassa, tak by vznikl park o velikosti Malawi 120 000 km2.
Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)