Maledivy

MDV

Maledivy

Informace o zemi

Maledivy právem patří k mořským rájům na naší planetě. Cestovatelům poskytují úchvatná místa pro probádání podmořského života i odpočinek na nekonečných plážích. Neméně pozoruhodná je místní fauna a flora i způsob života zdejších obyvatel. Maledivy jsou nejnižší zemí na světě s maximální průměrnou výškou 1,5m nad hladinou moře. Více než 80 procent půdy se skládá z korálových ostrovů, které se zvedají méně než jeden metr nad hladinou moře. Maledivy jsou jednou z nejvíce geograficky rozptýlených zemí na světě. Téměř 99% země je pokryto mořem a zbylé 1% plochy je rozprostřeno na rozloze o 800 km × 120 km, kdy největší ostrov nepřesahuje více jak 8 km2. Celkově se Maledivy sestávají z 1196 ostrovů, z nichž obydleno je zhruba jen 200.

Informovat o zájezdech na Maledivy?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 298 km²
Obyvatelstvo: 350 000 obyvatel
Hlavní město: Male
Jazyk: divehi (maledivština)
Měna: myanmarský kyat (= 100 pyas) (MMK)
Náboženství: sunitští muslimové
Časové pásmo: časový posun proti České republice je + 5 hodiny
Mezinárodní předvolba: 00960

Objevte s námi Maledivy

Momentálně sem však žádný katalogový zájezd nenabízíme

Rádi Vám připravíme nabídku na míru

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Pro vstup na Maledivy je třeba platného cestovního pasu, který svou platností přesahuje, alespoň o šest měsíců, dobu pobytu. Vízum je bezplatně udělováno po příletu. Podmínkou je pouze platný cestovní doklad, zpáteční letenka a dostatek hotovosti či potvrzení rezervace hotelu. 

Pro všechny zletilé osoby zde platí odletová daň ve výši 25USD, kterou je možno uhradit v hotovosti i kartou na mezinárodním letišti v Malé. Některé letecké společnosti tento poplatek zahrnují již do ceny letenky, je tedy dobré se na toto pozeptat.

Praktické informace na cestu

Elektřina: Maledivy, kromě hlavního města Malé, nemají centrální rozvodnou síť elektřiny. Každé letovisko má proto svůj vlastní generátor, ty starší mohou být poměrně hlučné. Elektrické napětí je 220-240V, 50Hz. Zásuvky jsou britského typu, bude se vám tedy hodit i váš adaptér, ale není nezbytně nutný. Adaptéry jsou je k dispozici na recepci v ubytování a většinou vám je zapůjčí zdarma.

Internet: Využívání internetu je dostatečně rozšířené. Není problém využívat internet v mobilu, pro cestovatele je to asi nejspolehlivější varianta. Hotely nabídnou wifi, stejně jako některé kavárny ve velkých městech.

Telefon: Na území země jsou tři celoplošné mobilní sítě systému GSM (frekvence 900 a 1 800 MHz), takže běžný mobil bude fungovat. Ceny roamingu mohou být překvapivě vysoké, proto stojí za zvážení nákup místní SIM karty. Pokrytí je poměrně dobré.

Čas: Časový posun je tedy +4 hodiny oproti času zimnímu a +3 hodiny oproti českému letnímu času

Stravování

Maledivská kuchyně nepatří k nikterak rozmanitým a na vitamíny bohatým kuchyním, v menu tamních obyvatel převládají jídla chudá a převážně bezmasá. Téměř dennodenně se na jídelníčku objevují čerstvé ryby. V tradiční kuchyni převládají určité prvky indické kuchyně, která je charakteristická velmi pikantními a kořeněnými pokrmy. Nejpoužívanějším kořením pro přípravu nejen masitých jídel je jemně štiplavé kari.

Pokrmy se rozlišují na krátká (short eats, které jsou zastoupeny nejrůznějším sladkostmi a dezerty) a dlouhá (long eats, představují hlavní jídla jenž se podávají s rýží nebo tradičním chlebem) jídla. K základním masitým pokrmů patří ryba, která se připravuje na tisíce způsobů a představuje standardní složku téměř každého chodu. K nejčastějším tepelným úpravám patří smažení, uzení, vaření, grilování a pečení. Za typicky maledivský pokrm se považuje rybí polévka nebo kari z rybího masa. Častou alternativou mořských ryb jsou kalamáry, menší druhy krevet a chobotnice, které se nejčastěji opékají na grilu. Jako příloha, ke všem hlavním pokrmům, se zpravidla podává rýže nebo chléb. 

V hotelových restauracích převládá kuchyně mezinárodní (kombinace kuchyně francouzské, italské, středomořské, čínské a arabské), maledivské speciality jsou zastoupeny v minimální míře.

Podnebí

Maledivy se vyznačují slunečným tropickým podnebím. Během roku se tu vyskytují dva monzuny - severozápadní od května do října, a jihovýchodní od listopadu do dubna. Deště většinou přicházejí v měsících červnu a červenci, většinou jde o příjemný večerní déšť.

Maledivy - Fotogalerie

Zažijte Maledivy na vlastní kůži!

Pojeďte s námi na Maledivy

Kam se vydat

PLÁŽE

Pokud na Maledivách o něco není nouze, tak jsou to rozhodně úchvatné pláže. Pokud pro vás dovolená znamená relax na pláži, zde si určitě přijdete na své. A až vás to povalování omrzí, můžete si půjčit třeba kajak nebo paddleboard a vyrazit prozkoumat lagunu.

ŠNORCHLOVÁNÍ

Na Maledivách je spousta míst, kde se dá krásně šnorchlovat přímo z pláže. Nabídka šnorchlovacích výletů je nepřeberná. Cena se pohybuje kolem 25 USD za osobu, plus poplatek 10–15 USD za půjčení vybavení. Samozřejmě je vždy lepší mít s sebou vlastní vybavení, na Maledivách ho rozhodně užijete. Šnorchlovací výlet určitě doporučujeme, je to rozhodně zážitek. 

POTÁPĚNÍ

Maledivy jsou rájem potápěčů a jejich úchvatný podmořský svět přitahuje jak amatérské, tak profesionální potápěče. Kromě želv, rejnoků, mant, různých druhů žraloků (šedí, útesoví, velrybí, ..) se můžete setkat se stovkami dalších druhů ryb a korálů všech možných tvarů a barev. Většina hotelů leží v blízkosti rovnou několika potápěčských lokalit. Cena za tuto aktivitu a půjčení vybavení se pohybuje někde kolem 50 USD plus poplatek za každý jednotlivý ponor.

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)