Maledivy

MDV

Maledivy

Informace o zemi

Maledivy právem patří k mořským rájům na naší planetě. Cestovatelům poskytují úchvatná místa pro probádání podmořského života i odpočinek na nekonečných plážích. Neméně pozoruhodná je místní fauna a flora i způsob života zdejších obyvatel. Maledivy jsou nejnižší zemí na světě s maximální průměrnou výškou 1,5m nad hladinou moře. Více než 80 procent půdy se skládá z korálových ostrovů, které se zvedají méně než jeden metr nad hladinou moře. Maledivy jsou jednou z nejvíce geograficky rozptýlených zemí na světě. Téměř 99% země je pokryto mořem a zbylé 1% plochy je rozprostřeno na rozloze o 800 km × 120 km, kdy největší ostrov nepřesahuje více jak 8 km2. Celkově se Maledivy sestávají z 1196 ostrovů, z nichž obydleno je zhruba jen 200.

Informovat o zájezdech na Maledivy?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 298 km²
Obyvatelstvo: 350 000 obyvatel
Hlavní město: Male
Jazyk: divehi (maledivština)
Měna: myanmarský kyat (= 100 pyas) (MMK)
Náboženství: sunitští muslimové
Časové pásmo: časový posun proti České republice je + 5 hodiny
Mezinárodní předvolba: 00960

Objevte s námi Maledivy

Momentálně sem však žádný katalogový zájezd nenabízíme

Rádi Vám připravíme nabídku na míru

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Pro vstup na Maledivy je třeba platného cestovního pasu, který svou platností přesahuje, alespoň o šest měsíců, dobu pobytu. Vízum je bezplatně udělováno po příletu. Podmínkou je pouze platný cestovní doklad, zpáteční letenka a dostatek hotovosti či potvrzení rezervace hotelu. 

Pro všechny zletilé osoby zde platí odletová daň ve výši 25USD, kterou je možno uhradit v hotovosti i kartou na mezinárodním letišti v Malé. Některé letecké společnosti tento poplatek zahrnují již do ceny letenky, je tedy dobré se na toto pozeptat.

Praktické informace na cestu

Elektřina: Maledivy, kromě hlavního města Malé, nemají centrální rozvodnou síť elektřiny. Každé letovisko má proto svůj vlastní generátor, ty starší mohou být poměrně hlučné. Elektrické napětí je 220-240V, 50Hz. Zásuvky jsou britského typu, bude se vám tedy hodit i váš adaptér, ale není nezbytně nutný. Adaptéry jsou je k dispozici na recepci v ubytování a většinou vám je zapůjčí zdarma.

Internet: Využívání internetu je dostatečně rozšířené. Není problém využívat internet v mobilu, pro cestovatele je to asi nejspolehlivější varianta. Hotely nabídnou wifi, stejně jako některé kavárny ve velkých městech.

Telefon: Na území země jsou tři celoplošné mobilní sítě systému GSM (frekvence 900 a 1 800 MHz), takže běžný mobil bude fungovat. Ceny roamingu mohou být překvapivě vysoké, proto stojí za zvážení nákup místní SIM karty. Pokrytí je poměrně dobré.

Čas: Časový posun je tedy +4 hodiny oproti času zimnímu a +3 hodiny oproti českému letnímu času

Stravování

Maledivská kuchyně nepatří k nikterak rozmanitým a na vitamíny bohatým kuchyním, v menu tamních obyvatel převládají jídla chudá a převážně bezmasá. Téměř dennodenně se na jídelníčku objevují čerstvé ryby. V tradiční kuchyni převládají určité prvky indické kuchyně, která je charakteristická velmi pikantními a kořeněnými pokrmy. Nejpoužívanějším kořením pro přípravu nejen masitých jídel je jemně štiplavé kari.

Pokrmy se rozlišují na krátká (short eats, které jsou zastoupeny nejrůznějším sladkostmi a dezerty) a dlouhá (long eats, představují hlavní jídla jenž se podávají s rýží nebo tradičním chlebem) jídla. K základním masitým pokrmů patří ryba, která se připravuje na tisíce způsobů a představuje standardní složku téměř každého chodu. K nejčastějším tepelným úpravám patří smažení, uzení, vaření, grilování a pečení. Za typicky maledivský pokrm se považuje rybí polévka nebo kari z rybího masa. Častou alternativou mořských ryb jsou kalamáry, menší druhy krevet a chobotnice, které se nejčastěji opékají na grilu. Jako příloha, ke všem hlavním pokrmům, se zpravidla podává rýže nebo chléb. 

V hotelových restauracích převládá kuchyně mezinárodní (kombinace kuchyně francouzské, italské, středomořské, čínské a arabské), maledivské speciality jsou zastoupeny v minimální míře.

Podnebí

Maledivy se vyznačují slunečným tropickým podnebím. Během roku se tu vyskytují dva monzuny - severozápadní od května do října, a jihovýchodní od listopadu do dubna. Deště většinou přicházejí v měsících červnu a červenci, většinou jde o příjemný večerní déšť.

Maledivy - Fotogalerie

Zažijte Maledivy na vlastní kůži!

Pojeďte s námi na Maledivy

Kam se vydat

PLÁŽE

Pokud na Maledivách o něco není nouze, tak jsou to rozhodně úchvatné pláže. Pokud pro vás dovolená znamená relax na pláži, zde si určitě přijdete na své. A až vás to povalování omrzí, můžete si půjčit třeba kajak nebo paddleboard a vyrazit prozkoumat lagunu.

ŠNORCHLOVÁNÍ

Na Maledivách je spousta míst, kde se dá krásně šnorchlovat přímo z pláže. Nabídka šnorchlovacích výletů je nepřeberná. Cena se pohybuje kolem 25 USD za osobu, plus poplatek 10–15 USD za půjčení vybavení. Samozřejmě je vždy lepší mít s sebou vlastní vybavení, na Maledivách ho rozhodně užijete. Šnorchlovací výlet určitě doporučujeme, je to rozhodně zážitek. 

POTÁPĚNÍ

Maledivy jsou rájem potápěčů a jejich úchvatný podmořský svět přitahuje jak amatérské, tak profesionální potápěče. Kromě želv, rejnoků, mant, různých druhů žraloků (šedí, útesoví, velrybí, ..) se můžete setkat se stovkami dalších druhů ryb a korálů všech možných tvarů a barev. Většina hotelů leží v blízkosti rovnou několika potápěčských lokalit. Cena za tuto aktivitu a půjčení vybavení se pohybuje někde kolem 50 USD plus poplatek za každý jednotlivý ponor.

Stáhnout katalog

Preferujete tištěný katalog?

Rádi vám jej zdarma zašleme!

Chci tištěný katalog