Macao

MAC

Macao

Informace o zemi

Macao je bývalou portugalskou kolonií, která se stala v roce 1999 opět součástí Číny jako zvláštní administrativní oblast. Kromě historického centra, které je součástí světového dědictví, je hlavním lákadlem kontrast světa mrakodrapů a kasin. Rozprostírá se při ústí Perlové řeky do Jihočínského moře, 60 kilometrů západně od Hongkongu. Macao tvoří poloostrov Macao a ostrůvky Taipa a Coloane, sousedí s čínskou provincií Kuang-tung. Populace Macaa disponuje několika extrémy. Díky svému omezenému území jde o nejhustěji osídlenou zemi nebo závislé území na světě. Střední délka života je 84,36 let, což je nejvíce na světě. Kojenecká úmrtnost je jedna z nejnižších na světě. Historické centrum Macaa je součástí světového dědictví.

Informovat o zájezdech do Macaa?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 29,2 km2 - poloostrov Macao, ostrovy Taipa a Coloane
Obyvatelstvo: 600 000 obyvatel
Hlavní město: Macau
Jazyk: čínština (kantonská), čínština (mandarinská), portugalština
Měna: macauská pataca (MOP)
Náboženství: buddhismus (50 %), křesťanství (15 %), jiné (35 %)
Národnostní složení: Číňané (96 %), Portugalci (2 %), jiné komunity (2%)
Časové pásmo: časový posun proti České republice je + 7 SEČ, + 6 SELČ
Mezinárodní předvolba: 00 853
Důležitá telefonní čísla: tísňové volání: 999, policie: 573 333, hasiči  572 222

Objevte s námi Macao

Momentálně sem však žádný katalogový zájezd nenabízíme

Rádi Vám připravíme nabídku na míru

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Cestovní pas nebo jiný platný cestovní dokument s platností minimálně o 30 dnů delší než uvažovaný pobyt v Macau. 
Víza a režim vstupu: Oboustranně bezvízový režim na turistický pobyt do 90 dnů. 
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

Praktické informace na cestu

Elektřina: Napětí v celé Číně je 220 V, 50 Hz. Celkem časté jsou zde zástrčky se dvěma kulatými kolíky, běžné v Evropě. Setkáte se ale i s australským a americkým typem zásuvek. Většina hotelů má všechny tři typy a mnoho zásuvek je též kompatibilní se všemi třemi typy. Pokud bude ale potřeba, lze v obchodech zakoupit adaptéry ($1-$2). Zásuvky na holící strojky jsou dostupné ve všech tří a vícehvězdičkových hotelech. 
Telefon: Místní telefon - na ulici lze běžně nalézt telefonní budky, z nichž se dá volat do zahraničí. Je možno také zakoupit předplacené i normální telefonní karty různých hodnot, ze kterých lze často telefonovat i z hotelu. Mobilní telefon má pokrytí všude. 
Internet: Přístup k síti je velmi dobrý, anonymní vytáčené připojení je hodně rozšířeno, stejně jako internetové kavárny.
Pošta: Pošta k nám jde 7-10 dní. Poštovní služby Hong Kongu a Macaa jsou naprosto spolehlivé, ale obě mají své vlastní ceníky a známky.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Kuchyně na Macau je směsicí tradiční čínské kuchyně a kuchyně portugalských kolonistů. Existují zde i vlivy kuchyní jihovýchodní Asie (Malajsie) a kuchyní jiných portugalských kolonií.  Nejpoužívanějšími techniky při vaření jsou pečení a grilování. Nejpoužívanějšími ingrediencemi jsou ryby, mořské plody (krevety, krabi, chobotnice), drůbeží maso (kuře, kachna), vepřové maso, tofu, rýže a různé druhy ovoce. K typickým dochucovadlům patří kurkuma, skořice, kokos a kokosové mléko, zázvor, čili papričky a bakalhao (sušená a slaná rozdrcená treska).

Podnebí

Počasí v Macau je velmi proměnlivé. Letní měsíce bývají teplé a slunečné a vlhkost je nízká. Naopak v zimě (leden až květen) je slunečno, ale chladno. S příchodem dubna roste vlhkost, podnebí je teplé, příležitostně vznikají tropické bouře (tajfuny). Nejvyšší teploty dosahují v období června a července hodnoty mírně přes 30°C. Podzimní a zimní období je slunečné a suché a počasí se proměňuje s blížícím se jarem. Turisté navštěvují Macao po celý rok, ale nejvhodnější období, kdy do Macaa jet, jsou podzimní měsíce.

Macao - Fotogalerie

Zažijte Macao na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Macaa

Kam se vydat

Pokud v Macau žije něco přes půl miliónu residentů, tak turistů přijede do Macaa každý rok více než 25 miliónů. Polovina z nich přijíždí z pevninské Číny. Hlavními atrakcemi jsou historické barokní památky z dob portugalské nadvlády a herní průmysl. Historické centrum je zapsáno na seznamu světového dědictví Unesco a nachází se kolem náměstí Largo de Senado s kostelem sv. Dominika, ruinami kostela sv. Pavla a pevností Mont Forte, ve kterém se nachází Macajské muzeum. V roce 2002 po uvolnění herního monopolu nastala velká expanze kasin. Kasina jsou postavena na samotném poloostrově, zde jsou např. Grand Lisboa, Wynn, MGM, ale další se už staví na ostrově Taipa kolem nově vznikajícího bulváru Cotai strip, např. Venetian, City of Dreams a další. Macao je jediné místo, kde jsou kasina v Číně legální, v dnešní době jich je 35 s obratem daleko vyšším než produkují kasina v Las Vegas. Většina zajímavých míst Macaa se nachází přímo na poloostrově, který se dá projít v rámci jednodenního výletu pěšky. V Macau se řídí na druhé straně než u nás, na rozdíl od Číny jsou nápisy v latince. Centrum je protkáno sítí malebných uliček, ve kterých se snoubí čínské a portugalské prvky ve všech možných podobách. Názvy ulic jsou psány v portugalštině i čínským písmem, navíc jsou poskládány z modrobílých kachliček azulejos, stejných jaké jsou k vidění třeba v Lisabonu. Ve stejném duchu jsou vedeny i názvy obchodů. Nad linií tvořenou střechami kostelů a ostatních historických budov ční a kontrastují moderní budovy kasin, zejména kasina Grand Lisboa s dosti bizarním tvarem a barevným provedením. Hlavní turistickou atrakcí jsou asi ruiny kostela Sv.Pavla. Z budovy kostela, postaveného již počátkem 17. století, zbyla po devastujícím požáru bohužel jen přední stěna. Vedle kostela se vypíná pevnost Monte, v jejímž areálu najdete i Macauské muzeum a z jejíchž ochozů je krásný rozhled po městě. Těm, kteří se nechtějí poprat s několika schody vedoucími nahoru na pevnost je k dispozici eskalátor. 

Fortaleza da Guia

Fortaleza da Guia je bývalý vojenský komplex. Leží na Guia Hill, který je nejvyšším vrcholem poloostrova. Fortaleza da Guia se skládá z tvrze, majáku a kaple. Macao se může pyšnit také tím, že Fortaleza da Guia je od roku 2005 zapsáno na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Sport

Největší událostí je bezesporu listopadová Macao Grand Prix. Automobilové závody by se daly přirovnat ke Grand Prix v Monaku. Bývalá portugalská kolonie se na několik dní promění v závodní trať. Návštěvníci si mohou vychutnat atmosféru poloostrova Macao za zvuku burácejících motorů a vůně benzínu. Díky této události má město Macao dobrou reputaci a motoristický sport dosahuje i na území Číny velkého rozmachu. Velmi oblíbeným sportem se stal také tzv. Rink hockey, kterým je poloostrov Macao proslulý. Jak již název napovídá, tento sport je podobný hokeji až na pár odlišností. Nehraje se na ledě, a tudíž hokejisté mají na nohou obuté kolečkové brusle. Bývalá portugalská kolonie (město Macao) získala v této disciplíně v rámci Asie již mnoho titulů.
Stáhnout katalog

Preferujete tištěný katalog?

Tištěný katalog na rok 2022 nevydáváme, protože současná celosvětová situace si vyžaduje flexibilní přístup, který bychom prostřednictvím tištěné nabídky nedokázali aplikovat. Sledujte prosím naše webové stránky, které jsou pravidelně aktualizovány, přidávají se nové termíny.

V případě zájmu si zde můžete stáhnout PDF se všemi aktuálními termíny do května 2023, jak byly vypsány ke dni 10. 6. 2022.