YEM

Jemen - Sokotra

Informace o zemi

Jemen je stát na jihu Arabského poloostrova v jihozápadní Asii. Sousedí se Saúdskou Arábií na severu a Ománem na severovýchodě. Z jihu jej omývají vody Arabského moře, z jihozápadu průliv Bab-al-Mandab a ze západu Rudé moře. Území Jemenu zahrnuje více než 200 ostrovů, včetně ostrovu Sokotra, který leží 415 km na jihovýchod v Arabském moři. Hlavním městem je San'á. Jemen je nejméně rozvinutý stát v Asii. Sokotra patří Jemenské republice, v jejímž rámci tvoří stejnojmennou provincii zahrnující také okolní menší ostrůvky a útesy, souhrnně zvané „souostroví Sokotra“. Největším městem a zároveň sídlem správy je Hadibu. V roce 2008 bylo celé souostroví Sokotra (kromě hlavního ostrova a dalších menších ostrůvků) zapsáno mezi památky světového přírodního dědictví UNESCO.

Informovat o zájezdech do Jemenu?

Mapa

Pro tuto zemi není dostupná mapa.

Základní údaje

Rozloha: 527 970 km²
Obyvatelstvo: 29 579 246
Hlavní město: Saná
Jazyk: arabština
Měna:  jemenský rijál (YER)
Náboženství: sunnitský islám (60-65 %), ší'itský islám (35-40 %)
Národnostní složení: Arabové
Mezinárodní předvolba: 00967
Časové pásmo: časový posun proti České republice je + 2 hodiny

Objevte s námi Jemen

Momentálně sem však žádný katalogový zájezd nenabízíme

Rádi Vám připravíme nabídku na míru

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Čeští občané podléhají při cestě do Jemenské republiky vízové povinnosti. Vízum si je nutné vyřídit před cestou na velvyslanectví Jemenské republiky. Na hranicích a letištích Jemenu se víza nevydávají. Podmínkou vstupu do země je minimální platnost pasu 6 měsíců. 

Velvyslanectví České republiky v Jemenu
Saad Bin Gharir Street, Al-Nuzha District, 11693 Rijád
P.O.B. 94305
Telefon    +966/11/4503617-8
Fax    +966/11/4509879, nouzová linka +966/(0)505410531
E-mail:  riyadh@embassy.mzv.cz
Web:    www.mzv.cz/riyadh
Působnost úřadu: diplomatická a konzulární pro Saúdskoarabské království, Jemen, Bahrajnské království a Sultanát Omán

Praktické informace na cestu

Elektřina: 230V/ 50H. Je nutné mít adaptér.
Telefon: Pokrytí je na slušné úrovni (cca 60% území), bez pokrytí jsou odlehlejší oblasti. Města a hlavní trasy signál mají a sítě fungují bezchybně.
Internet: Připojení pouze ve velkých městech, kvalita připojení nestálá, výpadky spojení. 
Pošta: Aktuálně nedostupná služba.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Jemenská kuchyně se poměrně liší od ostatních kuchyní blízkého východu (i když s nimi stále některé vlastnosti sdílí). Vychází z arabské kuchyně, ale byla ovlivněna i indickou a tureckou kuchyní. Populární je kořenící směs hawaij (anýz, fenykl, zázvor a kardamom). Národní jídlo se jmenuje saltah. Je to něco na způsob našeho guláše, ale maso a zelenina se z něj vyndá a servíruje se zvlášť. Dalším národním jídlem je fahsah, což je obdoba saltahu, ale je v něm více masa. Oblíbeným jídlem je také místní chléb s pikantními omáčkami. Ochutnejte také fassolia, bílé kořeněné fazole. Bint as sahn je medový chléb pečený v troubě a podává se jako dezert. 

Podnebí

Vysočiny jsou povětšinou polovyprahlé, avšak na většině území panuje mírné podnebí, kdy teploměry průměrně ukazují 24°C v létě a 14°C v zimě. Pobřežní území horká a vlhká téměř po celý rok, převládají teploty okolo 28°C v zimě a 37°C v létě, větry mohou zapříčinit písečné bouře. 

Jemen - Sokotra - Fotogalerie

Nebyly nalezeny žádné fotografie.

Zažijte Jemen na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Jemenu

Kam se vydat

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)