Jamajka

JAM

Jamajka

Informace o zemi

Ostrov v Karibském moři, jehož světová proslulost je mnohonásobně větší, než jeho samotné rozměry. Jamajský rum a reggae jsou dvě věci neodmyslitelně patřící k Jamajce. Jamajka dokáže poskytnout neuvěřitelně rozmanité zážitky. Každá ze čtyř hlavních ostrovních oblastí nabízí odlišné prostředí i podnebí. Naleznete zde bezpočet řek a vodopádů, jeskyní, velmi bohaté různorodé pobřeží a překrásné pláže.

Informovat o zájezdech na Jamajku?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 10 990 km²
Obyvatelstvo: 3 miliony obyvatel
Hlavní město: Kingston
Jazyk: angličtina
Měna: 1 jamajský dolar (JMD) = 100 centů
Náboženství: protestanti (56 %), řím. katolíci (5 %)
Národnostní složení: černoši (75 %), mestici (13 %), Indiáni
Časové pásmo: časový posun proti České republice je - 6 hodin
Mezinárodní předvolba: 00 1876
Důležitá telefonní čísla: ambulance, hasiči - 110, policie - 199

Objevte s námi Jamajku

Momentálně sem však žádný katalogový zájezd nenabízíme

Rádi Vám připravíme nabídku na míru

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Jamajka při vstupu do země požaduje předložení pasu s nejméně 6-ti měsíční platností, vízum a zpáteční jízdenka/letenka případně vízum země/zemí, kam bude po odjezdu pokračovat. Doplňkově mohou imigrační orgány kontrolovat zajištění prostředků k pobytu (hotovost, platební karty, turistický poukaz atd.).
Víza a režim vstupu: Jamajská vláda s platností od 7. 3. 2013 udělila neomezenou výjimku z vízové povinnosti pro občany ČR při cestách kratších než 30 dní. Výjimka se vztahuje na cesty s účelem kulturní výměny, turistiky nebo obchodní činnosti. Pro získání jiného typu víza je nutné osobně kontaktovat zastupitelský úřad.
 
Velvyslanectví Jamajky
Schmargendorfer Strasse 32
Berlin 121 59
Telefon: 00 4930–859 94 50
 
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

Praktické informace na cestu

Elektřina: Napětí a frekvence: 110V, 50Hz, zásuvky se dvěma plochými kolíky, je nutný adaptér.
Telefon: Po celém ostrově jsou k dispozici telefonní budky, ovšem ty přijímají pouze karty, které jsou k dostání v hotelích, na poštách a v prodejnách. Budky najdete především ve větších městech pod logem Telecommunications of Jamaica - TOJ.
Internet: V každém větším městě najdete minimálně jednu veřejnou internetovou kavárnu. 
Pošta: Pošta je velmi pomalá, jak místní, tak i mezinárodní. Na trase Jamajka - Evropa jde dopis nejméně čtrnáct dnů. Ve většině měst a vesnic pošta je, otvírací doba je od pondělí do pátku: 9,00 - 17,00 hod. na venkově je pracovní doba kratší.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Na Jamajce můžete ochutnat asi nejrozmanitější karibskou kuchyni. Místní kuchaři načerpali své zkušenosti částečně od Španělů, Angličanů, Číňanů a Afričanů, přidali oblíbené jamajské koření a všude rostoucí ovoce a vznikla tak typická kuchyně ostrova Jamajka. Opravdovou specialitou jamajské kuchyně je tzv. jerk food (neboli sušené maso). Může být různě kořeněné nebo s příchutěmi. Každé město má alespoň jedno Jerk Centre, je považováno za druh rychlého občerstvení. Kromě Jerk food je nejčastěji podávaným masem kuře, přílohou k němu bývá rýže s červenými fazolemi. Dále se můžete setkat s kozím masem, připraveným jako ragú s mnoha malými kousky kostí v kari omáčce. Setkat se můžete také s tzv. bammies, což jsou jakési bramborové lívanečky. Výborně chutnají s rybou. Ackee and saltfish - je jídlo typicky podávané k snídani. Jde o malé kousky tresky podávané s dužinou ovoce ze stromu ackee. Jídlo také může obsahovat: johnny cakes (smažené moučné knedlíky), callaloo (typ špenátu). Pokud patříte mezi vegetariány nebo máte raději jídla z přírodních surovin, nevynechejte tzv. i-tal restaurace, které jsou provozovány rastafariány. V těchto restauracích si přijdou na své i milovníci ryb. Jamajka má jednu zvláštní originalitu v tom, že nemusíte kupovat balenou vodu jako na většině jiných ostrovů. Jamajčané jsou právem hrdí na to, že je jejich voda pitná, a to dokonce i z kohoutků. Je zde pár výjimek, ale ty jsou spolehlivě označeny určitým upozorněním. Tradičním nápojem je káva, která je pěstována vysoko v horách Blue Mountain. Považuje se za jeden z nejlepších a nejdražších druhů tohoto nápoje na světě. Bohužel ne všechny kávy servírované na ostrově jsou značky Blue Mountain. Jamajka je vyhlášená svým jamajským rumem, který patří rovněž mezi jeden z nejkvalitnějších na světě.

Podnebí

Jamajka je jednou ze zemí, kterou můžete navštívit téměř kdykoliv. Rozdíly mezi počasím jsou zde minimální. Teploty jsou tu celoročně velmi stabilní a pohybují se okolo 30°C. Nejteplejší měsíce jsou srpen a září (průměrná teplota okolo 32°C), ale právě v této době se musíte připravit také na největší množství srážek (období dešťů je na Jamajce od května do listopadu, srážky jsou obvykle intenzivní, ale velmi rychle přejdou). Nejchladnějšími měsíci jsou únor a březen, kdy se průměrná teplota pohybuje okolo 28°C. Samozřejmě trochu chladněji je na horách, ale ani tam se nemusíte bát velké zimy. Teploty v Blue Mountains se celoročně drží okolo 20°C. Přestože Jamajka leží v karibské hurikánové oblasti, nezasahují ji intenzivní pohromy příliš často. Sezona hurikánů oficiálně trvá od června do listopadu, tedy stejně jako sezona dešťů. Nejrizikovější měsíce jsou tu právě srpen a září.

Jamajka - Fotogalerie

Zažijte Jamajku na vlastní kůži!

Pojeďte s námi na Jamajku

Kam se vydat

Jamajka, oficiálně Jamajské království je stát, který se nachází na stejnojmenném ostrově ve Velkých Antilách v Karibském moři. Jedná se o největší anglicky mluvící ostrov v Karibiku. Jamajku objevil roku 1494 Kryštof Kolumbus, od roku 1509 byla kolonizována Španělskem, ale v letech 1655 až 1962 byla korunní kolonií Velké Británie (1674 až 1688 byl guvernérem proslulý korzár Henry Morgan, tehdy již povýšený do šlechtického stavu). Od roku 1958 tvořil ostrov součást Západoindické federace. Z ní Jamajka v roce 1961 vystoupila (čímž federace fakticky zanikla) a roku 1962 vyhlásila svou nezávislost v rámci Commonwealthu. V čele státu stojí generální guvernér zastupující britskou královnu. Skalnaté pobřeží ostrova lemují korálové útesy. Vnitrozemí je hornaté s vápencovými krasovými plošinami, mohutnými vodopády, tropickými lesy s cennými dřevinami a savanami s množstvím kaktusů. Jamajku snad každý zná díky rumu a reggae. Vzduch je zde provoněný kořením a marihuanou a život v tomto tropickém ráji tepe v rytmu reggae. Většinu obyvatelstva tvoří potomci afrických otroků.

Kingston 

Je hlavním a zároveň největším městem ostrova, město leží na jihovýchodním pobřeží. Na západní polokouli je Kingston největším anglicky mluvícím městem jižně od USA. Město lze rozdělit na dvě části. Na historický, avšak problematický Downtown a na Nový Kingston, kde leží např. Muzeum Boba Marleye, které je nejnavštěvovanější atrakcí ve městě. Dalšími atrakcemi jsou Národní Galerie Jamajky, pláže Lime Cay, ruiny královské pevnosti a Devon Hause. Kingston byl založen uprchlíky z bývalého hlavního města Port Royal roku 1693, které bylo zdevastováno zemětřesením.

Modré hory

Leží zde nejvyšší vrcholek Jamajky - Blue Mountain Peak (2 256 metrů). Při túrách napříč pohořím lze shlédnout celý ostrov. Při zvláště krásných a slunečných dnech lze v dálce zahlédnout i Kubu. Nižší části pohoří byly zkultivovány a pěstuje se zde převážně káva. Vyšší části jsou převážně zalesněny. Část pohoří je součástí národního parku Blue John Crow Mountain National Park, který vznikl v roce 1992.

Blue John Crow Mountain National Park (BJCMNP)

Je největším národním parkem Jamajky, byl také vyhlášen památkou UNESCO. Je situován na východním cípu Jamajky, má rozlohu 495,2 km2 a představuje 4,5% povrchu Jamaiky. Tato oblast zabírá 78 hektarů. Hory v parku dominují celému obzoru východní Jamaiky. BJCMNP je složen ze tří horských masivů - Port Royal, Blue, John Crow Mountains. V parku se nachází největší plocha listnatých lesů na Jamajce, tento horský deštný les má vysokou biologickou rozmanitost a rozdílný status ohrožení.

Ocho Rios

Ocho Rios leží na severním pobřeží ostrova Jamajka v hlubokém dolíku, který je zezadu obklopen zelenými pahorky a vepředu ohraničen širokou pláží lasturovitého tvaru Turtle Beach a přístavem. Asi 3 km západně od města se nachází nejatraktivnější místo Jamajky - Dunn´s River Falls. Přestože místo je neustále zaplněno turisty, stojí za to zapojit se do veselého proudu lidí, kteří sestupují po vápencových stupíncích 180 m dolů na pláž mezi kaskádami a jezírky chladné vody, chráněnými vysokým deštným lesem.

Treasure Beach

Je název pro čtyři malé mořské zátoky, nacházející se na jižním pobřeží ostrova. Je to jedno z mála turisticky nedotčených pobřežních míst. Skály od sebe oddělují romantické korálově zbarvené pláže, kde je možné spatřit i mořské želvy, kladoucí zde vejce. Místo není vhodné pro vodní sporty, ale je zde možné provozovat turistiku.

Palírna rumu Appleton 

Exkurze s neomezenou ochutnávkou... V době největší slávy bylo na Jamajce v provozu 125 palíren, dnes je jich pouhých pět a jednou z nejznámějších je právě palírna Appleton. Rumy z ostrova Jamajka jsou tradičně tmavé, těžké a velice aromatické. Využívají kvasnice s pomalejší fermentací, která umožní extrakci více aroma.
Pro zajímavost: Slavný anglický pirát Henry Morgan byl za plenění španělských kolonií posléze povýšen do šlechtického stavu a jmenován guvernérem ostrova Jamajka. Jeho jméno bylo zvěčněno v názvu rumu Captain Morgan, který začal být vyráběn v roce 1944 na Jamajce. V současnosti však byla výroba výsledného produktu přestěhována na Puerto Rico. Z toho důvodu došlo k paradoxu, kdy etiketa na Capatin Morgan Black hlásá, že se jedná o jamajský rum, zatímco na etiketě Captain Morgan Spiced je uvedeno místo původu Puerto Rico. Ve skutečnosti se jedná o směs rumů z několika ostrovů (Jamajka, Barbados atd.).

Oracabessa

Je malé město, jeho název „oro cabeza" znamená zlatá hlava. Oracabessa byla pojmenována podle obrazců, které zapadající slunce vytváří ve zdejší krajině. Město je lemováno tržišti a dřevěnými domy s verandami. James Bond Beach u Oracabessa je jedna z nejslavnějších pláží na Jamajce. Na kopcích východně od centra města jsou jeskyně se stalagmity, stalagnáty a s netopýry. Pláže v blízkosti města Oracabessa jsou vyhledávané k potápění, surfingu, windsurfingu, jachtingu i pro rybaření. Najdete zde také vilu Golden Eye, kde Fleming psal svoje bondovky.

Negril

Je rychle se rozvíjející letovisko na západě ostrova, kde návštěvníci mohou užívat skutečně dovolenou plnou slunce a lenošit na nádherné 10 km dlouhé pláži. Zde můžete přijít do styku s místními obyvateli více než jinde, protože nabízejí řemeslné výrobky a lahůdky přímo na plážích i ve stáncích kolem nich. Okolí Negril je první chráněnou divokou oblastí ostrov, patří do ní Great Morass - bažiny na severu města a blízké mangrovníkové lesy.

Jamajka a sport

Na Jamajce je oblíbená atletika. Nejlepší sprinter Usain Bolt, v současnosti držitel tří rekordů v běhu na 100 metrů, běhu na 200 metrů a ve štafetě na 4 x 100 m, pochází z tohoto ostrova. Jamajský bobový tým se účastnil olympiád roku 1988 a 1992. Na druhé z nich se umístil na 14. místě před Spojenými Státy a Francií. Jejich příběh byl námětem pro film Kokosy na sněhu.

Port Antonio

Port Antonio je malé přístavní město v severovýchodní části Jamajky. Žije zde asi 15 tisíc obyvatel. Od hlavního města je Port Antonio vzdálen asi 100 kilometrů. Město patří dnes k nejatraktivnějším místům na Jamajce. Ještě koncem 19. století byl Port Antonio bezvýznamným přístavem. Jeho význam začal stoupat až když tu Lorenc Dow Baker, který byl ve své době nejbohatším obchodníkem světa, začal rozvíjet obchod s banány. Díky tomu malý přístav přispěl k tomu, že se z Port Antonia stalo prosperující město. Tento obchodník začal zároveň podporovat Port Antonio jako jednu z nejúžasnějších destinací pro bohaté americké cestovatele. V letech 1940 – 1950 město zidealizoval Hollywood jako ztělesnění ráje na stříbrném plátně. Pobývaly zde světoznámé filmové hvězdy – například Errol Flynn, členové královské rodiny, skvělí hudebníci a známí politici. Port Antonio leží na pobřeží Blue Lagoon. Tato laguna je v některých místech hluboká až 60 metrů. Je oblíbená díky jasné azurové barvě a vodě s vysokou salinitou. Rádi zde pobývají plavci i potápěči díky bohatému podmořskému světu. Kouzelné jsou zde západy slunce, při kterých mění laguna barvu a skýtá krásnou a romantickou podívanou.

Montego Bay

 
Je kvetoucím přístavním městem na severozápadním pobřeží ostrova Jamajka. Návštěvník zde najde vše, co potřebuje ke své dovolené - staré centrum s historickými budovami, krásné pláže, noční život i vodní sporty. Přístavní město leží v severozápadní části Jamajky. Je jedním z největších jamajských měst. Počet obyvatel převyšuje 120 tisíc. Montego Bay je také nejnavštěvovanějším místem ostrova a říká se, že je turistickým centrem Jamajky. Největší atrakcí jsou dlouhé písečné pláže podél průzračného moře. Město se kromě toho chlubí i známými kulturními a historickými památkami. Kryštof Kolumbus nazval toto místo El golfo de buen tiempo – Zátoka dobrého podnebí. Později ji Španělé pojmenovali Tučná zátoka a stala se hlavním lodním přístavem pro dopravu cukru a banánů. Montego Bay nabízí turistům k zhlédnutí množství historických budov postavených v 17. a 18. století, většinou v georgiánském stylu. Při procházkách městem pak máte dojem, že se pohybujete v historii. Kostely Burchell Memorial Church a St. James Parish Church patří k nejcennějším stavbám na Jamajce. Na známé ulici Glouster Avenue najdete umělecké galerie a proslulé kavárny, na stejně známé Harbour Street objevíte řemeslný trh a krásnou vyhlídku na přístav. Další velký řemeslnický trh Fort Montego Draft Market se nachází nedaleko centra města na zbytcích staré pevnosti. Na těchto trzích jsou k dostání typické jamajské umělecké, řemeslné a hudební předměty. V Bellefield Great House sídlí muzeum, které připomíná život otroků a plantážníků na Jamajce v 18. a 19. století.
Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)