Irák

IRQ

Irák

Informace o zemi

Irák, oficiálním názvem Irácká republika, je stát na Blízkém východě v oblasti jihozápadní Asie. Je jedním z osmi států ležících na břehu Perského zálivu. Irák lze topograficky rozdělit na čtyři oblasti - na pouště typické pro irácký západ a jihozápad; vysočiny mezi řekami Eufrat a Tigris v severní části, aluviální roviny v centrálním a jihovýchodním Iráku a pohoří severovýchodu, které pokračuje do Turecka a Íránu. Většina obyvatel je muslimského vyznání, většinou ší'itského. Hlavním a největším městem je Bagdád, úředními jazyky jsou arabština a kurdština.

 

 

Informovat o zájezdech do Iráku?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 438 317 km²

Obyvatelstvo: 40 milionu obyvatel

Hlavní město: Bagdád

Jazyk: arabština, kurdština

Měna: 1 irácký dinár (IQD), 100 dínárů = 1,94 CZK

Náboženství: ší'itský islám (60 %-65 %), sunnitský islám (32 %-37 %), křesťané a další (3 %)

Národnostní složení: Arabové (75-80 %), Kurdové (15-20 %), Asyřané, iráčtí Turkméni

Časové pásmo: časový posun proti České republice je + 2 hodiny v době zimního času a 1 hodiny v době letního času.

Mezinárodní předvolba: +964

Dnešní Írán se rozkládá na území dříve označovaném termínem Mezopotámie. Geografická poloha země byla od nepaměti natolik exponovaná, že z oblasti učinila dějiště významných historických zvratů a událostí.

Objevte s námi Irák

Momentálně sem však žádný katalogový zájezd nenabízíme

Rádi Vám připravíme nabídku na míru

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: čeští turisté jedoucí do Iráku musí mít cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců po návratu ze země.

Víza a režim vstupu: pro vyřízení víz je potřeba kontaktovat příslušnou ambasádu. 

Turistická víza se vyřizují na adrese: Mongolská 607/3, 160 00 Praha 6.

Praktické informace na cestu

Elektřina: Zástrčky jsou na evropské dvouvidlice, napětí 220 V/50 Hz..
Telefon: Ve větších městech lze volat do zahraničí ze speciálních center. V některých místech není pokrytí signálem, časté jsou i technické problémy. Ceny roamingu jsou navíc vysoké.
Internet: Připojení je dostupné ve větších městech.
Pošta: Pohlednice může putovat domů týden, ale také 2 - 3 měsíce.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Irácká kuchyně je velmi zdravá. Jí se hodně ovoce a zeleniny, z masa hlavně jehněčí a kuřecí či různé masové jehly pečené na řeřavém uhlí, jako příloha se podávají chlebové placky nebo rýže. Mezi další běžná jídla patří dolma (plněná zelenina), jogurt, datle nebo masguf, grilovaná rybí specialita, která je považovaná za irácké národní jídlo. Jako koření se nejčastější používá směs baharat. Najíst se dá v místních restauracích nebo na ulici v malých stáncích.

Podnebí

V Iráku se nacházejí dvě podnebné oblasti: většinu území zabírají níže položené oblasti se suchým a teplým podnebím, na severovýchodě jsou pak pohoří s nižšími teplotami. V nižších polohách, ve kterých se vyskytují pouště a aluviální roviny, se střídá léto a zima s krátkými přechodnými obdobími. Léto trvající od května do října je velmi teplé, průměrné teploty se pohybují mezi 22°C a 38 °C. Ve vyšších polohách je období léta kratší – trvá od června do září a je zhruba o 5–10 °C chladnější. V zimě spadne zhruba 90 % celoročních srážek a teploty dosahují hodnot mezi 0 °C a 17 °C. Ročně spadne mezi 100–170 mm vody v nižších polohách a 320–570 mm ve vyšších polohách.

Irák - Fotogalerie

Zažijte Irák na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Iráku

Kam se vydat

Irácký Kurdistán

Právně vymezená autonomní oblast, která zahrnuje severovýchodní irácké provincie Arbíl, Dahúk, Halabdža a Sulajmáníja, což je území s rozlohou asi 36 000 km² a 4 miliony obyvatel. Oficiálně je součástí Iráku a je finančně závislá na Bagdádu, ale má rozdílnou politiku, vlastní vlajku, vojenské jednotky (zvané pešmerga) a jazyk. Hranice s arabským Irákem hlídají bezpečnostní složky a arabští Iráčané jsou v Kurdistánu často považováni za cizince. Oblast byla vymezena v roce 1970, ale de facto autonomní se stala až v roce 1991, kdy její území opustily irácké vojenské jednotky. V témže roce se také stala součástí Organizace nezastoupených států a národů. Největší kurdskou koalicí je Kurdská aliance složená z 11 stran, která ve volbách do Kurdské regionální vlády v roce 2009 získala 59 ze 111 míst. Na území dnešních států Iráku, Turecka, Íránu a Sýrie žije něco mezi 30 - 35 milióny Kurdů, tedy přibližně tolik, kolik by čítala sjednocená populace Česka, Slovenska, Rakouska a Maďarska. Vinou mnoha politických machinací, manipulací a marginalizací jsou dnes Kurdové největším národem na světě bez vlastního státu.

Baghdád

Irácké hlavní město leží na řece Tigris a je jedním z největších měst v celém Arabském světě. Pyšní se krásnými stavbami, kopulemi mešit, věžemi minaretů, paláci, muzei i zahradami. Ve městě stojí za vidění: Bagdádské muzeum: naleznete zde voskové figuríny životní velkosti, které znázorňují tradiční život a zvyky v Iráku. V minulosti bylo v Bagdádu mnohem více muzeí, než je tomu dnes. Spousta památek byla zničena válkou.
Irácké múzeum, jedno z největších svého druhu, nabízí 30 galerií. V jedné z nich najdete i krystal, v němž je vyryto 12 rýh symbolizujících kalendář. Mnoho exponátů v muzeu jsou napodobeniny, ale nachází se tu i památky z období od Mezopotámie až po současnost. Vedle největšího muzea je významnou památkou také Univerzita Al-Mustansiriya z 13. století.
Město leží na řece Tigris, na jejímž východním břehu stojí památník Al-Shaheed Monument, který má připomínat padlé irácké vojáky během Íránsko-Irácké války.  Pokud holdujte klidnému trávení volného času a chcete například ochutnat místní jídlo nebo kávu, navštivte restauraci nacházející se nahoře v Bagdádské věži (Baghdad Tower), ze které je krásný výhled na město.

Arbíl

Citadela v Arbílu se nachází v jednom z největších měst Iráku, které navíc patří k nejstarším nepřetržitě obydleným městům na světě. První zmínky o této oblasti jsou staré až 7000 let. K největším zdejším památkám patří 30 metrů vysoká citadela v centru města, která skýtá nádherný výhled na město. Rozloha citadely je přes 100 000 m² a kromě domů a veřejných prostorů se v ní nacházejí také 3 mešity.
Na předměstí Arbílu se rovněž nachází Ainkawa, jedna z největších křesťanských enkláv na Blízkém východě. Kromě kostelů se zde nachází i asyrské muzeum a šikmá věž, zvaná Choly Minaret, jež je srovnávána s šikmou věží v Pise.

Babylon

Veliké město s bohatou historií, které vynikalo pozoruhodnou architekturou. Už samotný název, v překladu Boží brána, vypovídá o významu města podél břehu Eufratu. Bylo centrem mnoha starověkých říší. Jde o jedno z nejstarších měst, jež dlouho patřilo k největším v Iráku. Dodnes tu najdete hradby, chrámy i paláce s nádhernými visutými zahradami. Vstupte do centra Babylónu skrze Ištařinu bránu (Ishtar Gate) nebo si prohlédněte sochu Babylónského lva (Lion of Babylon).

Svatyně Al-Askari

Svaté místo pro šíitské muslimy. Jde o jedno z nejdůležitějších šíitských poutních míst na světě, jehož historie sahá až do roku 944. K svatyni přiléhá mešita Al-Askari (Al-Askari Mosque). Bohužel kopule svatyně byla zničena při bombardování v roce 2006 a zbylé minarety i věž s hodinami pak o rok později. Památka, kterou najdete i na seznamu UNESCO, však byla opravena a znovu otevřena již v roce 2009.

Láliš

I když je Láliš malou obcí v horském údolí, nachází se v ní ten nejposvátnější a nejdůležitější jezídský chrám na světě. Zdejší kurdská obec tu existovala již za dob Mezopotámie. Chrám je starý přes 4000 let a pochován tu je Adí ibn Musáfir, nejdůležitější osobnost Jezídů.

Basra

Druhé největší město v Iráku Basra byla kdysi označována za Benátky Blízkého východu pro své krásné laguny, zahrady a parky. Město Basra je nejdůležitějším přístavem a ropným terminálem v Iráku. Nachází se tu první islámská mešita (Imam Ali ibn Talib Mosque), postavená mimo Arabský poloostrov.

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)