Guadelupe

GLP

Guadelupe

Informace o zemi

Guadelupe je tropický ostrov v souostroví Malé Antily v srdci Karibského moře. Jedná se o nádhernou exotickou destinaci, která všechny cestovatele nadchne nenapodobitelnou atmosférou. Krásná příroda zahrnuje nádherné rostliny, tropické pralesy a pláže s bílým pískem a průzračnou vodou. Úchvatná je také klasická francouzská koloniální architektura. Přestože je Guadelupe součástí Francie (je jejím zámořským departmentem) a tím pádem i Evropské Unie, leží ve vzdálenosti 7 tisíc kilometrů od starého kontinentu. Guadelupe se dělí na dvě hlavní části - ostrovy Basse Terre a Grand Terre, které spojuje kanál Rivere Salee. Na západě ostrova Basse Terre je vegetace bujnější a divočejší, nachází se tu sopky, říčky, vodopády a deštné lesy. Na východě jsou převážně rybářské vesnice a množství z nich již bylo přebudováno na turistická centra. Guadelupe uchvátí nejen milovníky potápění a šnorchlování, ale také surfaře, golfisty a příznivce trekkingu. Guadelupe je místem mnoha tváří a rozmanitá příroda vám každou roční dobu nabídne jiné skvosty.

Informovat o zájezdech do Guadelupe?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 1 628 km²
Obyvatelstvo: 450 000 obyvatel 
Hlavní město: Basse-Terre
Jazyk: francoužština
Měna: 1 EUR
Náboženství: římskokatolické
Časové pásmo: časový posun proti České republice je - 4 hodiny
Mezinárodní předvolba: + 590
Telefonní čísla:  15 lékařská pomoc (SAMU - Service d´aide médicale urgence), 16 námořní pomoc (Secours en mer), 17 policie – pohotovostní služba, 18 požárníci (Pompiers)

Objevte s námi Guadelupe

Momentálně sem však žádný katalogový zájezd nenabízíme

Rádi Vám připravíme nabídku na míru

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Občan ČR může vstupovat na území kontinentální Francie, zámořských departementů a teritorií a ostatních členských států EU na základě platného cestovního pasu.
Víza a režim vstupu: V souvislosti se vstupem České republiky do Evropské unie/EHP má každý státní příslušník ČR právo pobývat v jiném členském státě EU (tzv. volný pohyb osob). Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Pokud se vydáte na Guadelupe, tak pro pobyt kratší než 90 dnů nepotřebujete vízum. Pokud však jedete do Guadelupe z pracovních či studijních důvodů, je třeba si vyžádat vízum i v případě, že pobyt trvá méně než 90 dní.

Praktické informace na cestu

Elektřina: Napětí a frekvence: 110V, 50Hz, zásuvky se dvěma plochými kolíky, je nutný adaptér.
Telefon: Po celém ostrově jsou k dispozici telefonní budky. Pokrytí signálem je slušné. 
Internet: V každém větším městě najdete minimálně jednu veřejnou internetovou kavárnu. 
Pošta: Pošta je spolehlivá. 
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

V přímořských letoviscích jsou četné restaurace se specialitami místní, kreolské i mezinárodní kuchyně. Voda z vodovodních kohoutků není vhodná ke konzumaci.

Podnebí

Na Guadelupe panuje tropické podnebí. Vyšší teploty jsou zmírňované ze severovýchodu vanoucími pasáty. Teploty vzduchu se na pobřeží pohybují většinou mezi 25 a 28 stupni. Ve vyšších polohách ve vnitrozemí může být o poznání chladněji. Moře má celoročně kolem 27°C. Na Guadelupe se střídají dvě roční období. Suché období trvá od prosince do dubna a období dešťů od července do října. Déšť přichází obvykle v podobě prudkých lijáků, které ale velmi rychle odezní. Hlavní turistická sezóna je zde od konce listopadu do začátku února. Přesto si tu můžete užít skvělou dovolenou během celého roku. 

Guadelupe - Fotogalerie

Zažijte Guadelupe na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Guadelupe

Kam se vydat

Dá se toho tady dělat spousta. Ale nemusíte dělat nic, a přesto to bude nejkrásnější nic, jaké jste kdy v životě dělali. Zní to skoro jako reklamní slogan, ale tohle přesně vystihuje Guadelupe. Je to, jako byste si udělali prázdniny ve Francii, ale nějakým geografickým kouzlem se šoupli o pár tisíc kilometrů na jihozápad, do Karibiku. Z kohoutku teče pitná voda, v supermarketu pořídíte vše podle evropských norem, hotely nabízejí komfort a kvalitu. Nejsou tu žádné slumy překypující bídou a utrpením, neřádí tu nemoci, neuvidíte chudobu. Zato nádherné pláže, teplé moře, slunce a k tomu třeba nadívaný krab doplněný koktejlem …

Pointe-à-Pitre

Největší město ostrova působí dojmem moderního obchodního centra, ale jeho atmosféra je okořeněná koloniální architekturou a karibským vlivem. Město má původ od roku 1654, kdy se veškerý ruch soustředil na rybím trhu u přístavu, kde se nachází podél vnitřního přístavu La Darse i dnes pulzující tržnice, kde ženy v pestrých turbanech prodávají vypěstované ovoce, zeleninu, květiny, koření a  místní řemeslné výrobky a rybáři prodávají čerstvě ulovené ryby přímo z člunů. Nejlépe lze vnímat zdejší atmosféru a vůni při posezení v jedné z pouličních kaváren pod vzrostlými palmami na náměstí Place de la Victoire. Milovníci historie by neměli vynechat návštěvu jednoho z místních muzeí.

Saint-François

Původně rybářská osada se stala druhým největším turistickým resortem na Guadelupe. Město leží na východě Grand-Terre a zatímco jeho západní část si zachovala provinční charakter, východní část se svým charakterem zcela přizpůsobila rozvinutému cestovnímu ruchu. Jachetní přístav je lemovaný restauracemi, luxusními hotely, půjčovnami aut a butiky.

Terre-de-Haut

Jeden z nejlíbivějších ostrůvků v Karibiku na jih od Guadelupe se pyšní francouzským naturelem a středomořským vzhledem. Tento malý kousek země nabízí překrásnou krajinu s vulkanickými vrcholky a hlubokými mořskými zátokami, které však mohou být o víkendech nebo ve vrcholné sezóně přeplněné turisty. Většina místních obyvatel žije v  Bourg des Saintes, malebné osadě viditelně normanského typu, jejíž úzké uličky lemují domky s červenými střechami a dvorky s kvetoucím ibiškem. V severní části města je zachovalá pevnost Fort Napoleon z poloviny 19. století, obklopená kaktusovou zahradou, kde můžete zblízka pozorovat leguány.

Ostrovy Les Saintes

Jde o skupinku ostrůvků ležících jižně od Guadelupu. Pravidelnou dopravu zajišťují trajekty z Basse-Terre nebo Trois Rivieres. Z Trois Rivieres lze podniknout jednodenní výlet ráno tam a večer zpátky. Trajekty z Trois Rivieres plují na ostrov Terre-de-Haut, kde si lze pronajmout skútr. To se vyplatí, protože ačkoliv je ostrov poměrně malý, chcete-li ho poznat za jeden den celý, pěšky to nestihnete. 
Na Terre-de-Haut můžete zahlédnout ve křoví leguány. Přírodu si také dobře prohlédnete při výstupu na nejvyšší bod ostrova Le Chameau (309 m). K nejhezčím plážím se řadí místo Pain de Sucre, k těm bez lidí patří Plage du Figuier a k těm turistickým Plage de Pompierre. Na ostrově je k vidění také napoleonská pevnost. Cestou zpátky se pak můžete ještě naposledy vykoupat na pláži Anse Mire (nejřív tam kotví lodě, dál je pak samotná pláž).

Marie-Galante

Největší z ostrovů, patřících ke Guadelupe. Leží od svého velkého souseda 25 km na jih a nabízí svým návštěvníkům kromě nádherné scenérie nepřelidněné pláže a klid. Na ostrově se pěstuje odedávna cukrová třtina a v Distillerie Poisson se vyrábí pod značkou Père Labat nejlepší zdejší rum.

La Désirade

Ostrov, ležící asi 10 km od nejvýchodnější špičky Grand-Terre, je v podstatě nejzaostalejším a také nejméně navštěvovaným ze souostroví. Jeho historii poznamenala dlouholetá izolace, protože po dobu dvou set let byl kolonií pro malomocné (leprosárium bylo zavřené v roce 1950). V nynější době se obyvatelé ostrova zabývají rybolovem, stavbou člunů, zemědělstvím a chovem ovcí. Příroda na ostrově má pouštní charakter, ale pobřeží je lemováno kokosovými palmami a na severním výběžku je kaktusová zahrada. Neobydlená severní strana má skalnatou linii a poněkud nebezpečné otevřené moře, zatímco jižní  se může pochlubit pěknými písečnými plážemi a klidnou vodou

La Suffriere

Je nejvyšším vrcholem ostrova Guadelupe. Dosahuje výšky 1 467 m. n. m. a je to jedna z věcí, které by žádný návštěvník ostrova neměl vynechat. K začátku treku se dostanete přes městečko Saint Claude. Pojedete až k Bains jaunes (žluté lázně), kde se můžete vykoupat v přírodním termálním bezénku. Právě toto místo je startovní pozicí pro výšlap na la Suffriere. Nejdřív se jde lesem, pak se objeví asfaltové parkoviště, kde se cesta dělí na dvě - jedna vede na horu a druhá k vulkanickému jezeru. Následuje strmý výšlap, který střídá ještě strmější výšlap. Nahoře může dost foukat a často mrholí - pokud budete mít na vrcholu krásný rozhled, můžete se považovat za šťastlivce, protože horu často pokrývají mraky. Celý výlet trvá 2,5 až 3 hodiny. 

Pointe de la Grande Vigie

je nejsevernější místo ostrova. Je to asi 15 minut chůze a při dobré viditelnosti je vidět ostrov Montserrat. Při cestě zpět přijde vhod koupání na pláží v Anse-Bertrand.
Pláž s želvami
Na pláži Malendure tu jsou kromě hejn různých rybiček také želvy. Pláž Malendure leží za turistickým městem Bouillante, které se proslavilo mnoha vodními atrakcemi a sporty, včetně potápění. Jeďte až na místo Malendure, kde se rozléhá další pláž se stánky a bary. Těsně za touto pláži objevíte ještě jednu menší, se stromy poskytujícími kýžený stín. A právě zde se vám naskýtá možnost šnorchlování podél korálů, kde lze zahlédnout i želvy.
Stáhnout katalog

Preferujete tištěný katalog?

Tištěný katalog na rok 2022 nevydáváme, protože současná celosvětová situace si vyžaduje flexibilní přístup, který bychom prostřednictvím tištěné nabídky nedokázali aplikovat. Sledujte prosím naše webové stránky, které jsou pravidelně aktualizovány, přidávají se nové termíny.

V případě zájmu si zde můžete stáhnout PDF se všemi aktuálními termíny do května 2023, jak byly vypsány ke dni 10. 6. 2022.