Egypt

EGY

Egypt

Informace o zemi

Egypt je nejstarší turistickou destinací na světě. Země neláká jen proslulými monumenty z dob faraonů, jakými jsou pyramidy v Gize, Velká sfinga, město Luxor nebo Údolí králů. Egypt vás nadchne ruchem barevných tržišť, ale také přírodními krásami. Rudé moře je skvělou příležitostí k potápění díky svým korálovým útesům. Oslnivě krásné pláže a tyrkysové moře lákají k odpočinku.

Informovat o zájezdech do Egypta?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 1 001 450 km²
Obyvatelstvo: 81 milionů obyvatel
Hlavní město: Káhira (Al-Qahirah)
Jazyk: arabština
Měna: 1 egyptská libra (EGP) = 100 piastrů
Náboženství: sunnitští muslimové (90 %), křesťané (10 %)
Národnostní složení: Egypťané (Arabové 99 %)
Časové pásmo: časový posun proti České republice je (zimní čas): +1 hodina, (+ 2 hodiny = letní čas)
Mezinárodní předvolba: 0020
Důležitá telefonní čísla: ambulance: 123, stálá služba policie: 122, turistická policie: 126

Objevte s námi Egypt

Momentálně sem však žádný katalogový zájezd nenabízíme

Rádi Vám připravíme nabídku na míru

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Pro vstup do Egypta je vyžadován platný pas s dobou platnosti nejméně šest měsíců ode dne podání žádosti o vízum.
Víza a režim vstupu: Držitelé českého pasu mohou žádat o víza při příletu na letišti.
Cestovní pas s minimální platností 6 měsíců po ukončení pobytu v Egyptě, 1 x vyplněný formulář - vytištěný oboustranně, 2 x fotografie pasového formátu s bílým pozadím, rezervace zpáteční letenky, rezervace ubytování
Orientační doba vyřízení víza: 2 týdny
Platnost víza: maximálně 3 měsíce s délkou pobytu 1 měsíc
Poplatek ambasádě: standardní vyřízení – 1050 Kč/1 vstup
Velvyslanectví Egyptské arabské republiky: Pelléova 14, Praha 6 – Bubeneč 16000
embassyegypt@centrum.cz, Telefon: 00420-224 311 506
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu. 

Praktické informace na cestu

Elektřina: 220V 50Hz -zásuvky našeho typu
Telefon: Telefonní automaty jsou na karty, které se dají koupit na poštách nebo v telefonních kancelářích. 
Internet: V Egyptě jsou v turistických cílech běžně dostupné internetové kavárny.
Pošta: Egyptská pošta je pomalá, ale většina dopisů je doručena svému adresátovi. Doručena bývá za čtyři až deset dní.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Recepty egyptské kuchyně nesou stopy tureckých a arabských vlivů. Většinou vyžadují náročnou přípravu, která trvá několik hodin. Díky kombinaci exotického koření a čerstvých bylin se stává i ten nejjednodušší pokrm skutečným požitkem. Nejoblíbenějším kořením je koriandr, kmín, chilli, pepř, kurkuma, hřebíček, zázvor a sezamová semínka. Z bylin je to petržel, máta a kopr. Většinou je jídlo bezmasé. Hojně se používají hnědé fazole fúl, z nichž se vaří fazolová polévka fúl mudammas (prodává se v malých pouličních kuchyňkách, kde se od rána do večera vaří na malém plameni v objemných cínových nádobách). Pro zlepšení chuti se přidává olej, česnek, citrón, natvrdo uvařené vejce, jako příloha se podává arabský chléb aish (aish znamená život). Stejně jako v Evropě se zde jídlo rozděluje na několik chodů. Rozdíl je pouze v tom, že zde jsou všechny chody podávány současně. Egyptským předkrmům se říká mázza. Pravý egyptský salát nemá s evropským nic společného. První chod tvoří polévky nebo rýžové a zeleninové pokrmy. Jako hlavní jídlo se servíruje maso, drůbež nebo ryby. Většinou je to maso skopové. Na pobřeží Rudého moře a v Alexandrii naleznou ráj milovníci rybích pochoutek. Egyptské dezerty jsou většinou velmi sladké a zasytí. Obsahují oříšky, rozinky a med.  Závěr tvoří káva. Je to pravá silná turecká káva, připravovaná v džezvě. 
V Orientu si lidé popřejí dobrou chuť teprve po jídle: haní an!

Podnebí

Ve vnitrozemí převládá podnebí kontinentální s velkými výkyvy teplot, na severním pobřeží je podnebí subtropické. Jediným stálým tokem je Nil, podél něhož roste subtropické rostlinstvo. Egyptské klima je suché a horké téměř po celý rok. Výjimkou jsou měsíce prosinec, leden a únor. To může být na severu Egypta poměrně chladno a větrno, hlavně v noci. Průměrné teploty při pobřeží jsou kolem 20 °C. Na jihu v Asuánu kolem 26 °C. Nejvyšší teploty v těchto oblastech dosahují 31 - 50 °C. V zimních měsících klesají teploty v noci na severu až k 8 °C. V poušti jsou změny teplot extrémnější, přes den je velice horko a sucho, v noci chladno a větrno. V Alexandrii jsou časté srážky. Pro Egypt jsou příznačné především pravidelné a silné větry. V březnu a dubnu vane vítr z rozžhavené pouště - Western Desert v rychlosti až 150 km/h. Tento vítr khamsi je suchý, horký a prašný. Způsobuje písečné bouře.

Egypt - Fotogalerie

Zažijte Egypt na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Egypta

Kam se vydat

Káhira 

Město Káhira je srdcem Egypta již více než tisíc let. Je to Káhira, která spojením středověkého a moderního západního světa nabízí kontrast hliněných domů a moderních výškových budov, nablýskaných moderních automobilů vedle líných oslích povozů. Nikdo neví, kolik obyvatel žije v Káhiře, ale odhady hovoří o čísle někde mezi 21 a 23 miliony. Islámská Káhira je stará středověká čtvrť, kde si připadáte, jako když se propadnete časem zpět o sedm století. Je to nejhustěji obydlené místo v Egyptě. Nejznámější stavbou staré Káhiry je Citadela, středověká pevnost stará více jak 900 let. Je posvátným místem pro židy, muslimy i koptské křesťany, kteří zde žijí. Místem, které nemůžete vynechat, je Gíza na západním břehu Nilu. Zde naleznete jeden ze sedmi divů světa, tři pyramidy patřící posledním faraónům 4. dynastie - Chufevovi, Cheírenovi a Menkaurovi. Pyramidy se dělí o rovinu pouště se Sfingou, sochou s tělem lva a hlavou člověka.

Luxor 

V minulosti byl Luxor (také Veset) hlavním městem Egypta. Luxor je ideálním místem, odkud lze navštívit památky z faraónského období. Město bylo postaveno v souladu s pravidly egyptského náboženství: východ slunce je symbolem zrození, resp. života, západ je symbolem smrti. Proto veškeré chrámy, obytné domy a jiné budovy sloužící živým byly postaveny na východním břehu Nilu. Západní břeh byl pohřebištěm. K nejvýznamnějším památkám patří chrám v Karnaku a Luxorský chrám. Na západním břehu Nilu se pak nachází Údolí králů s více jak 60 objevenými hrobkami faraónů.

Chrám boha Amona v Luxoru 

Patří k největším a k nejimpozantnějším v Egyptě. Faraón Amenhotep III. jej dal zbudovat přímo ve městě na břehu Nilu. Byl určen pro vesetskou božskou rodinu - boha Amona, jeho manželku Mut a syna Chonseva. Chrámu vévodí alej sfing, která dříve spojovala luxorský chrám s karnackým. Před průčelím pylonu stojí 25 m vysoký obelisk z růžové žuly, jehož bratr stojí v Paříži na Pláce de la Concorde. Je pozoruhodný i tím, že zde nacházíme symboly a znaky staroegyptského, islámského i křesťanského náboženství.

Chrám boha Amona v Karnaku 

Žádné jiné místo v Egyptě nepůsobí tak ohromujícím a trvalým dojmem jako toto seskupení mohutných zdí, obelisků, sloupů, soch a zdobených kvádrů. Chrámy v Karnaku se stavěly, bořily a opět restaurovaly více než 2 000 let. Jsou zasvěceny triádě bohů: Amonovi, jeho manželce Mut a synu Chonsovi. Sloupová síň největšího z chrámů má rozlohu asi 5 000 m2 (vešla by se sem celá katedrála Notre Dame) a je považována za jeden z divů starověké architektury.

Údolí králů a královen 

Na západním břehu Nilu, ve stínu horského hřebene tyčícího se nad krajinou, leží proslulá říše mrtvých. Královské hrobky pocházejí z období od 18. do 20. dynastie. V nedalekém Údolí královen se nachází hrobky královen a královských dětí. Další významnou památkou této oblasti je zádušní chrám královny Hatšepsut, který je částečně vytesán do skály a zčásti dostavěn do původní podoby. Nedaleké Memnonovy kolosy jsou vlastně sochy faraóna Amenhotepa III., jimiž byl ozdoben vstup do jeho zádušního chrámu.

Edfu 

Leží nad širokým údolím při toku řeky Nilu jižně od Esny. Jeho poloha byla velmi výhodná k osídlování. Západní část je obehnána vnitřní a vnější zdí pocházející z období Staré říše. V Edfu se nachází nejzachovalejší chrám v celém Egyptě - chrám boha Hora, jehož symbolem zde byl okřídlený sluneční kotouč.

Asuán 

Je často nazýván branou do černé Afriky. Název Asuán je odvozen od staroegyptského slova znamenající obchod, neboť v minulosti sloužil Asuán jako obchodní centrum pro karavany z černé Afriky. Mezi nejznámější památky této oblasti patří mauzoleum Agy Khana. Chrám Philae zasvěcený bohyni Isis, pochází z období 30.dynastie a stal se posledním útočištěm egyptských kněží a egyptského náboženství. Ve starém lomu naleznete příklad toho, jak byly ze skály postupně vytesávány obelisky zdobící chrámy - nedokončený obelisk královny Hatšepsut. K půvabu Asuánu neodmyslitelně patří štíhlé bílé plachetnice, kterými se jako jediným způsobem dopravy můžete pohybovat mezi ostrůvky, neboť v Asuánu není postaven jediný most.

Abou Simbel 

Abou Simbel leží na břehu Asuánské přehrady. Původně nechal tyto dva chrámy faraón Ramses II. vytesat do strmé pískovcové skály na břehu Nilu, ale při stavbě Asuánské přehrady byly chrámy rozřezány na více než 1000 bloků o hmotnosti až 30 tun a o 68 metrů výše a 180 metrů dále opět sestaveny. Průčelí Ramsesova chrámu tvoří systém reliéfů a soch, z nichž nejúžasnější dojem budí čtyři kolosální sochy sedícího Ramsese II. Každá ze soch měří 20 metrů.

Alexandrie 

O Alexandrii Egypťané říkají, že je perlou Středozemního moře a druhým hlavním městem Egypta. Šestimilionové město se pyšní nádhernými plážemi a 16ti kilometrovou promenádou táhnoucí se kolem pobřeží. Nábřeží Corniche tvoří panorama bělostných výškových domů a hotelů a je lemováno bezpočtem vyhlášených rybích restaurací, kaváren a obchůdků. Teprve až za touto moderní fasádou stojí historické město. Ve srovnání s ostatními městy v zemi je Alexandrie poměrně mladá - byla založena až roku 331 před Kristem samotným Alexandrem Velikým, po němž nese jméno. Po jeho smrti se stala Alexandrie hlavním městem Egypta a nádhernou residencí dynastie Ptolemaiovců, z nichž nejznámější je slavná královna Kleopatra VII. Dobou největšího rozkvětu bylo helénistické období, ale i v dobách římské nadvlády si město uchovalo svůj vliv. Stará Alexandrie zanikla - její zbytky se nacházejí pod dnešním moderním městem. Navždy zmizelo také 900 000 svitků alexandrijské knihovny, která uchovávala veškeré vědění tehdejšího světa.
Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)