Čad

TCD

Čad

Informace o zemi

Čad leží na hranici mezi severní arabskou Afrikou a jižní Černou Afrikou. Je tak mozaikou různých etnických skupin, obzvláště pak v hlavním městě N´Djaméně. Čad je velice proměnlivou zemí. Během desetiletí válek byla země hodně zničena, ale v současnosti dochází opět k obnově země. Užívat si zde můžete krásu mnoha odlehlých pouštních království a především pak národního parku Zakouma na jihovýchodě země. V Čadu je jedna z nejkrásnějších pouští na světě, poušť Sahara a Ennedi Tibesti v horské oblasti mají své obrovské kouzlo. Několik nomádských etnických skupin, včetně Fulani a Teda se stále pohybuje po území Čadu s velkými stády, pozorování tohoto obrovského přesunu lidí a zvířat je zážitkem. Stavby z vepřovic farmářů, kteří žijí na břehu jezera Chad a řeky Logone jsou stále neznámé a patří ke kulturnímu bohatství Čadu. Příkladem jsou vesnice Excel Kotoko s konickými stavbami kmenů Massa a Musgum.

Informovat o zájezdech do Čadu?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 1 284 000 km²
Obyvatelstvo: 10 milionů milionu obyvatel
Hlavní město: N´Djamena
Jazyk: arabština, francouzština
Měna: 1 frank (XOF) = 100 centimů
Náboženství: muslimové (54 %), řím. katolíci (18 %), protestanti (14 %)
Národnostní složení: Saraové (28 %), súdánští Arabové (18 %), Mayo-Kebbiové (12 %), Kanem-Bornové (9 %)
Časové pásmo: Časový posun proti České republice je 0 hod.
Mezinárodní předvolba: 00 235
Důležitá telefonní čísla: hasiči 18, policie: 17

Objevte s námi Čad

Momentálně sem však žádný katalogový zájezd nenabízíme

Rádi Vám připravíme nabídku na míru

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Platný cestovní pas. Mezinárodní očkovací průkaz s vyznačením očkování proti žluté zimnici.
Víza a režim vstupu: Je potřeba doložit 2x formulář, 2x foto, potvrzení o ubytování, zvací dopis, kopii zpáteční letenky a kopii očkovacího průkazu. Cena činí: 100  EUR jednorázový vstup.
Velvyslanectví Čadské republiky
Akadémika Pilouguina 14/3, Apt. 895-896, 117393 Moscow
Telefon: 007495-936 17 63
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

Praktické informace na cestu

Elektřina: 220 V / 50 Hz
Telefon: Stacionárních telefonních linek není mnoho. Pokrytí signálem je nejlepší ve velkých městech, mimo ně může značně kolísat. Mohou nastat problémy s odesíláním SMS zpráv. 
Internet: Je nejdostupnější v N´Djamena, ovšem jeho rychlost a stabilita značně kolísá.
Pošta: Pošta do Evropy putuje asi 14 dnů.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

V N\\\'Djaména je síť restaurací, které servírují převážně francouzské a africké speciality, svojí kvalitou splňuje turistické nároky. Pohostinství mimo hlavního města jsou levnější, ale často trpí nedostatkem potravin. Při koupi jídla v pouličním stánku, byste si měli ověřit způsob jeho přípravy. Za národní jídlo by se dala považovat rýže s arašídovou omáčkou. K oblíbeným nápojům patří pivo anebo osvěžující karkanji z květů ibišku. 

Podnebí

Podnebí je suché, pouštní tropické s velkými výkyvy teplot, jih pokrývá savana a řídké lesy, sever poušť Sahara. Na severu celoročně suché, na jihu střídavě vlhké, na západě střídaní období dešťů a sucha.  

Čad - Fotogalerie

Zažijte Čad na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Čadu

Kam se vydat

Pohoří Tibesti

V severní saharské části se nalézá mimořádně suchá oblast pohoří Tibesti. Spleť nádherných skal a propastí ukrývá jeskyně s pradávnými skalními malbami. Tato oblast státu Čad je domovem kmenu Triubou. Nejvyšší hora Emi Koussi (3 415 m) je současně nejvyšším bodem Sahary. Oblast při hranici s Libyí je momentálně  považována za nebezpečnou vzhledem k přítomnosti nevybuchlých min.

Jezero Čad 

Jezero Čad bylo v minulosti jedním z největších sladkovodních jezer na světě a je zároveň poslední velkou oblastí s vodou na Sahaře. Dnes čím dál rychleji vysychá, během nevídaného sucha v 80. letech dokonce načas zmizelo úplně.  Lidé kmene Buduna  obývající břehy jezera stále ještě vyrábí kanoe z papyru, jak to dělali ve starém Egyptě.

Abéché

Město Abéché, ve východní části země si dodnes zachovalo svůj orientální nádech. Kdysi bylo hlavním městem sultanátu Ouadaï. Tuto dynastii dodnes připomínají okouzlující mešity, úzké uličky a staré trhy. Obchodovalo se zde hlavně s otroky, protože místo leželo na tradiční obchodní stezce do Egypta, Súdánu a k Indickému oceánu. V okolí města jsou ruiny starověkého města Ouara.  

N´Djamena

Metropole státu Čad se pyšní velmi dlouhou historií. Neustále rostoucí město nabízí celou řadu zajímavostí. Fascinující je především historická čtvrť, ve které se nachází ohromné Grand Marché - pestrobarevné denní tržiště. Je nejlepším místem ke koupi typických čadských pokrývek a šperků. Cestovatelé, kteří Čad navštíví, často míří i do Národního muzea se skvělou sbírkou vzácných kulturních předmětů. Milovníkům sportu je zase určeno precizně udržované golfové hřiště vzdálené čtyři kilometry východně od města. N´Djamena je rozdělena na dvě části - arabskou a africkou. Rozeznáte je velmi snadno, zejména v noci. Po setmění totiž arabská čtvrť upadá do tvrdého spánku. Všude vládne tma a ticho, které ruší pouze kroky nočních živočichů. Zato africká čtvrť je tou dobou velmi živá.

NP Zakouma

Jeden z nejkrásnějších středoafrických národních parků Zakouma se rozkládá na rozlehlé planině na jihovýchodě Čadu. Oblastí protéká řeka Bahr Salamat s přítoky. Naleznete zde různé druhy ptáků, antilopy, opice, lvy, žirafy i slony. Čadská vláda ve spolupráci s Evropskou unií mají zásluhu na obnově rezervace po proběhlé občanské válce. Vybírá se vstupné za osoby i auta. Jsou zde postaveny i bungalovy a zřízen kemp. Naskýtá se možnost si najmout placeného průvodce.

Národní parky:

  • Aouk National Park
  • Goz Beïda National Park
  • Manda National Park
  • Zakouma National Park
Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)