Burundi

BDI

Burundi

Informace o zemi

Burundi je ne příliš velký vnitrozemský stát s tropickým podnebím, nacházející se ve střední Africe nedaleko rovníku. Burundi se rozkládá ve výšce 800 - 2000 m.n.m. Většina území Burundi je hornatá a nejvyšším bodem je hora Heha, dosahující výšky 2670 metrů. Stát Burundi sousedí na severu s Rwandou, na východě s Tanzánii a na jihu a západě se Zaire. Hlavní řeky protékající státem Burundi jsou Akanauru a Kagera, jež oddělují Burundi od Rwandy, přičemž řeka Kagera je považována za pramen Bílého Nilu. Územím Burundi dále protéká řeka Rusizi, která tvoří hranici mezi Burundi a Demokratickou republikou Kongo. Jižní hranici státu Burundi tvoří řeka Malagarazi.

Informovat o zájezdech do Burundi?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 27 830 km²
Obyvatelstvo: 7 milionu obyvatel
Hlavní město: Bujumbura (0,3 mil. obyvatel)
Jazyk: francouzština, kirundi, svahilština
Měna: burundský frank (Bufr)
Náboženství: křestanství (80 %), tradiční náboženství (15%)
Národnostní složení: Hutuové (85%), Tutsiové (14%), pygmejští Twaové (1%)
Časové pásmo: časový posun proti České republice je: SEČ +1 hodina
Mezinárodní předvolba: + 257

Objevte s námi Burundi

Momentálně sem však žádný katalogový zájezd nenabízíme

Rádi Vám připravíme nabídku na míru

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Víza a režim vstupu: Víza se vyřizují v Berlíně. 
Při podání žádosti je třeba předložit:
Vyplněnou žádost o vízum (1x) – lze získat na úřadě nebo na jeho webové stránce
Platný cestovní pas, v němž je minimálně pět volných stránek
Kopie datové stránky pasu
Dvě fotografie pasového formátu
Potvrzení o očkování proti žluté zimnici (očkovací průkaz)
Potvrzení o rezervaci ubytování
Itinerář cesty/letenka
 
Vízový poplatek
  • vízum k jednomu vstupu 65 EUR na jeden měsíc
  • vízum k více vstupům 195 EUR na jeden měsíc
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  
 
Adresa konzulátu: Embassy of the Republic of Burundi, Berliner Strasse 36 
tel.: +4930-234 56 70, fax: +4930-234 567 20, mail: info@burundi-embassy-berlin.com
Adresa velvyslanectví ČR v zahraničí
Burundi - Velvyslanectví Addis Abeba
Kirkos Kifle Ketema Rd., Kebele 15, House No. 289
Addis Abeba P.O.Box 3108
Telefon: +251/11/5516382

Praktické informace na cestu

Elektřina: 220V / 50Hz. Používané zásuvky jsou stejné jako u nás.
Telefon: Cena mezinárodního hovoru je okolo US$ 2 za minutu. Do zahraničí je možné volat z tzv. PTT kanceláří nebo z privátních telefonních agentur ve velkých městech. Nefungují tu čeští ani slovenští mobilní operátoři.
Internet: Ve větších městech je několik internetových center.
Pošta: Známka do Evropy stojí není drahá. Pohledy bývají doručeny z Burundi za 14 dní.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Více než 90 % obyvatel Burundi pracuje v zemědělství. Nejdůležitější exportní plodinou je káva. Dalšími významnými zemědělskými produkty jsou čaj, banány, maniok, sladké brambory, čirok, kukuřice, hovězí maso, či mléko. Voda z vodovodního řadu je pitná jen po převaření. Stejně tak je nutné převařovat i mléko, které není pasterizované. Restaurací je v Burundi minimálně a výběr jídel je zde velmi omezený. Hotelové restaurace v hlavním městě Burundi Bujumbuře nabízejí přijatelné základní jídlo, ovšem za neúměrně vysokou cenu. Návštěvníci hlavního města proto míří do zdejší francouzské a řecké restaurace. Obě tyto restaurace jsou drahé, ale zdejší jídlo je velmi chutné. Několik skromných restaurací naleznete i ve městě Gitega.

Podnebí

Burundi není příliš častým cílem turistů a cestovatelů. Klima je zde typicky vysokohorské, ale teploty se v jednotlivých oblastech liší. V centrální části státu Burundi je průměrná roční teplota cca 20° C. v Okolí jezera Tanganika je mírně tepleji, v průměru 23 °C. V hlavním městě Burundi Bujumbuře je většinu roku 25 °C. Nejlepší doba pro návštěvu Burundi je období sucha, které zde vládne od června do srpna a dále také v prosinci a v lednu. Déšť je v Burundi nejčastější od února do května a od září do listopadu. Nejvíce prší na severozápadě Burundi.

Burundi - Fotogalerie

Nebyly nalezeny žádné fotografie.

Zažijte Burundi na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Burundi

Kam se vydat

NP Ruvubu

Národní park Ruvubu, jež byl vyhlášen v roce 1984, se nachází v severovýchodní části státu Burundi. Území NP zasahuje do čtyř provincií: Muyinga, Cankuzo, Karuzi a Ruyigi. Díky své rozloze, která činí 50 800 ha je NP Ruvubu největší chráněnou oblastí Burundi. Park se se svým protáhlým tvarem rozprostírá ve směru z jihozápadu na severovýchod a kopíruje oba břehy řeky Ruvubu a to v celkové délce 62 km. Šířka NP Ruvubu je v rozmězí 5-13 km. Vegetaci národního parku Ruvubu tvoří z 98 % savana. Z geologického hlediska jsou dominantou parku Ruvubu břidličnaté skály přerušované pásy křemenců. Mezi savci žícími v této oblasti Burundi jsou zastoupeny především velké a středně velké druhy, jako je buvol kaferský, hroch obojživelný nebo voduška jelenovitá. Už ne tak v hojném množství zde můžete vidět také prase bradavičnaté, hyenu skvrnitou nebo levharta skvrnitého. Ruvubu je domovem i několika druhů primátů. Budete-li mít při návštěvě parku štěstí, můžete zde zahlédnout např. kočkodana zeleného, paviána anubi nebo šimpanze. Vyhlášení národního parku proběhlo v roce 1984 a předcházelo mu vystěhovaní 3000 rodin z jejího území. Relokace těchto obyvatel přišla vládu státu Burundi na 500 000 USD. Národní park Ruvubu byl v květnu 2007 navržen na zařezení do seznamu památek UNESCO.

NP Ruzizi

Národní park Ruzizi je nejpopulárnější a turisty nejvyhledávanější atrakcí v Burundi. NP Ruzizi se nachází severozápadně od Bujumbury – hlavního města Burundi - a je rozdělen na dvě části. Větší z částí leží na východním břehu řeky Ruzizi a menší - západní část - tvoří deltu řeky Ruzizi u jezera Tanganika. Turisté mohou v tomto NP objevovat různé unikátní druhy rostlin a živočichů, stejně jako životního prostředí. Mezi volně žijící živočišné druhy v NP Ruzizi patří hroši, antilopy a opice spolu s mnoha druhy pestrobarevných ptáků. 50% území NP Ruzizi se skládá z lesů, 23% plochy tvoří uměle vytvořené krajiny, 18% zabírají plochy pokryté křovinami a pastviny zaujímají 7% plochy parku.

Tanganika

Tanganika je jezero na hranicích Burundi, Demokratické republiky Kongo, Tanzanie a Zambie. Většina rozlohy jezera patří Demokratické republice Kongo (45 %) a Tanzanii (41 %). Jezero se nachází mezi masivy hor na západní straně Velké příkopové propadliny. Tanganika je nejhlubší jezero v Africe a svou rozlohou je také druhé největší, přičemž obsahuje nejvíce vody ze všech afrických jezer. Rozloha jezera činí 34 000 km². V severojižním směru měří přibližně 650 km a je 40 až 80 km široké. Jezero Tanganika dosahuje maximální hloubky 1470 m, přičemž průměrná hloubka jezera je 570 m. Jezero Tanganika leží v nadmořské výšce 773 m.
Stáhnout katalog

Preferujete tištěný katalog?

Rádi vám jej zdarma zašleme!

Chci tištěný katalog