Brunej

BRN

Brunej

Informace o zemi

Maličká země ležící v severní části ostrova Borneo, prosperující díky zásobám ropy a plynu. Návštěva jednoho z nejbohatších států světa Bruneje, země zlatých paláců a pompézních fontán je  kontrastem k životnímu stylu okolních malajských provincií. Obdivovat můžete nejen kulturní památky. 

Informovat o zájezdech do Bruneje?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 5 770 km²
Obyvatelstvo: 380 000 obyvatel
Hlavní město: Bandar Seri Begawan
Jazyk: malajština
Měna: 1 brunejský dolar (BND) = 100 centů
Náboženství: muslimové (67 %), buddhisté (13 %), křesťané (10 %)
Časové pásmo: časový posun proti České republice je + 7 hodin
Mezinárodní předvolba: 00673
Důležitá telefonní čísla: policie 423901, hasiči 380402, 380303, lékařská záchranná služba - nutno volat konkrétní nemocnici

Objevte s námi Brunej

Momentálně sem však žádný katalogový zájezd nenabízíme

Rádi Vám připravíme nabídku na míru

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Základní podmínkou pro vstup na území Sultanátu Brunej je cestovní pas platný minimálně 6 měsíců ode dne vstupu.
Víza a režim vstupu: Občané České republiky mohou vstoupit na území Bruneje a pobývat tam po dobu 90 dní bez víz. Pobytový režim je poměrně přísný, což vyplývá ze skutečnosti, že Brunej je nadále částečně uzavřenou zemí. Při vstupu do země je nutno sdělit imigračnímu úředníkovi účel a předpokládané trvání doby pobytu, prokázat se zpáteční letenkou a finančními prostředky na krytí pobytu. Jejich výše není stanovena. Na letišti je třeba vyplnit pasovou průvodku a uchovávat ji v pase po dobu pobytu v zemi. Odletový díl pasové průvodky se odevzdává pasovému úředníkovi při odletu ze země a za jeho ztrátu hrozí pokuta.
 
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

Praktické informace na cestu

Elektřina: Napětí 230 V, 50 Hz. Britské standardní zásuvky.
Telefon: Veřejné telefony jsou k nalezení na poštách a v obchodních střediscích. Pokrytí signálem je dobré, na místě lze koupit předplacenou SIM-kartu, roaming funguje bez problémů.
Internet: Internetové kavárny jsou běžné ve všech větších městech a hotelech. Rychlost i stabilita připojení je dobrá.
Pošta: Každé větší město má svou poštu, která má otevřeno kromě pátku a neděle od 07:45-16:30. Pošta do Evropy putuje přibližně dva týdny.
Očkování: Žádná očkování Brunej nevyžaduje, ale může být vyžadováno potvrzení o očkování proti žluté zimnici, pokud cestovatel přijíždí z rizikových oblastí výskytu. Doporučené očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

Stravování

Jídlo je přibližně stejně drahé jako v ČR. Doporučuje se používat balenou vodu, horký čaj nebo kávu, případně balené nealkoholické nápoje mezinárodních výrobců a stravovat se tepelně upravenými pokrmy a ovocem vlastnoručně oloupaným.

Podnebí

Sultanát Brunej má rovníkové klima a je zde horko a vlhko, teploty se pohybují mezi 24 - 31 °C a celoroční vydatné srážky vrcholí od září do ledna obdobím dešťů. Rovníkové klima je charakteristické vysokými teplotami a velkými srážkami. Průměrné srážkové úhrny zde představují u pobřeží 2500 mm a ve vnitrozemí až 7500 mm. Brunej není vhodný k návštěvě v měsících prosinec až duben, kdy nastává deštivé období monsunů. Vhodnou dobou se tak jeví jaro a podzim, kdy teploty nedosahují extrémních hodnot.

Brunej - Fotogalerie

Zažijte Brunej na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Bruneje

Kam se vydat

Brunej

Sultanát Brunej, nebo krátce Brunej, jedna z bohatých ropných zemí se taky rozkládá na ostrově Borneo. Kromě pobřeží Jihočínského moře sousedí pouze s Malajsií. Brunej je jedním z členů Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN). Podle sultánova nařízení se ve státě nemusejí platit daně a obyvatelé mají zdarma zdravotnictví a školství. Zásoby ropy dosahovaly v roce 1994 asi 180 milionů tun. Brunej těží z rozsáhlé ropy a zemního plynu pole, zdroj z jedné z nejvyšších HDP na obyvatele v Asii a jeden z nejbohatších států světa. Kontrasty zlatých paláců a pompézních fontán.

Bandar Seri Begawan

Hlavní město sultanátu leží na řece Brunej. Současný Bandar je čisté moderní město s pravidelnými širokými bulváry a výstavními veřejnými budovami. Působivou dominantou brunejské metropole je dvojice nákupních center Yayasan Sultan Haji a Hassanal Bolkiah ve čtvrti Gadong, která je taký nejrušnějším místem města v podvečer (centrum se vyprázdní kolem 17 h). Největší památkou však je gigantická mešita Omara Aliho, největší v jihovýchodní Asii. Je pojmenována po 28. sultánovi, který je označován za architekta moderní Bruneje. Bohatě zdobený interiér s italským mramorem, šanghajskou žulou a anglickým křišťálem je doplněn luxusními koberci z Belgie a Saudské Arábie. Poblíž mešity se nachází nový královský palác, známý jako Istana Nurul Iman, největší obývaný palác na světě. Palác je pro veřejnost otevřen pouze na konci Ramadánu. Polovina obyvatel Bandaru žije ve vodní vesnici Kampung Ayer, což je několik set let stará sestava 28 vodních vesnic, stojících na palisádách v řece Brunej a nejnavštěvovanější místo v zemi. Nad vodou se tyčí malé domky na uzoučkých a zdánlivě křehkých kůlech. Pohybovat se zde je možno lodí nebo po spleti dřevěných mostů a ochozů. Místní obyvatelé mají vše potřebné k životu, včetně škol, mešit, klinik či policejních stanic. Brunejská vláda se snažila vodní obyvatele přestěhovat do moderních domů, ale zatím bezúspěšně. Tradice je silnější než pohodlí. Jedinou stavbou na pevné půdě je tady sultánův palác. Kromě Národního muzea je zajímavé také Museum of Malay Technology, slavný stadión na pólo a velké konírny, které se nacházejí několik kilometrů západně od města na trase do Tutongu.

Jerudonský park

Na cestě z Banduru do Tutongu se nachází největší turistická komerční atrakce - Jerudonský park. Velký komplex tohoto parku zahrnuje pólový stadion, stáje, golfová a kriketová hřiště. Bohužel do těchto se lze dostat jen na pozvání. Návštěvníkům je otevřen zábavní park s horskými drahami mnoha typů. Mnoho lidí jej navštěvuje převážně v noci, kdy opadne vlna veder a navíc lze obdivovat nádherně osvětlený komplex. Za parkem se nachází Jerudonská pláž a komplex s restauracemi, které mají otevřeno i v nočních hodinách.
Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)