Afghánistán

AFG

Afghánistán

Informace o zemi

Krásná zemi, která byla v 60. letech důležitou zastávkou na trase hippies po Asii. Dodnes je známá svoji velkolepou krajinou a drsnými skalnatými horami. Turistické výpravy obvykle zahrnují historické, avšak válkou sužované město Kábul, horské vesnice, starověké opevnění a některé dochované buddhistické památky a probíhají v malých skupinkách. V případě mnoha obyčejných Afghánců život pokračuje téměř beze změny, tak jako po celá staletí.

Informovat o zájezdech Afghánistánu?

Mapa

Základní údaje

Afghánistán nemá přístup k moři, sousedí s Uzbekistánem, Tádžikistánem, Turkmenistánem, Pákistánem, Čínou a Íránem. Na většině území se rozkládá pohoří Hindúkuš, kde najdeme také nejvyšší horu Afghánistánu Nošak měřící úctyhodných 7 492 metrů nad mořem. Země má převážně vysokohorský charakter. Svahy se používají jako pastviny pro dobytek. Údolí slouží jako zavodňovací oázy, kde se také soustřeďuje nejvíce obyvatelstva. V zemi je kontinentální klima, tzn. že jsou zde suchá horká léta a chladné zimy. Obyvatelstvo Afghánistánu je tvořeno několika etnickými skupinami. Počet a složení obyvatelstva se však neustále mění v důsledku velkého pohybu uprchlíků. Převažují Paštunové, kteří tvoří asi dvě pětiny populace. Dále zde žijí početní Tádžikové, Uzbekové a Hazárové. Najdeme zde také početné menšiny Ajmaků a Turkmenů. Kromě těchto nejpočetnějších skupin zde žije dalších asi 30 národností. Obyvatelstvo je převážně muslimské, z nichž 80% jsou sunité. Zbylých 20% tvoří šíité. Nejdůležitějšími jazyky jsou paštúrština a perština, mluví se zde také turkmenštinou, uzbečtinou a dalšími několika jazyky. V zemi je pouze 36% gramotnost. Hlavním zdrojem příjmů je zemědělství. Ze země se vyváží ořechy, ovoce a koberce. Afghánistán je ale také jedním z největších vývozců opia. Pěstuje se také pšenice, ječmen, kukuřice, rýže, proso, brambory, sezam, zelenina a bavlna. Afghánistán je chudou zemí, která je kromě zemědělství závislá také na chovu skotu, ovcí, koz, velbloudů a drůbeže. Těží se zemní plyn a černé uhlí. Ekonomika v zemi je poničena politickými a vojenskými boji. Je zde nedostatek potravy, oblečení, lékařské péče a mnohdy lidé nemají ani kde bydlet. O obnovu Afghánistánu usilují četné mezinárodní programy. Země bude ještě mnoho let závislá na pomoci ze zahraničí, je zde nutné vybudovat novou infrastrukturu.

Objevte s námi Afghánistán

Momentálně sem však žádný katalogový zájezd nenabízíme

Rádi Vám připravíme nabídku na míru

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

  • cestovní pas s minimální platností 6 měsíců po předpokládaném vstupu do země
  • 1 x vyplněný formulář ( v anglickém jazyce, bez diakritiky)
  • 2 x fotografie pasového formátu
  • pozvání nebo itinerář cesty v anglickém jazyce
  • aktuální výpis z rejstříku trestů

Pozor: V případě, že klient žádá o vízum bez pozvání z afghánské strany, je možné, že bude ambasáda vyžadovat osobní návštěvu klienta (na základě předem dohodnutého termínu).

Standardní vyřízení – 80 EUR / 1 vstup na max. 30 dnů.

Praktické informace na cestu

Afghánistán je krásnou a zajímavou zemí, kterou však jeho strašlivá nedávná minulost pod vládou Tálibánu a poměrně nebezpečné podmínky přetrvávající do současnosti vyřadily z plánovaných tras většiny cestovatelů. Je to však země natolik odlišná od všech ostatních, že řadu dobrodruhů uchvacuje a láká i přes dnešní poněkud chaotickou bezpečnostní situaci. Afghánistán leží na trase Hedvábné stezky. Většinu jeho území pokrývají drsné hory, jejichž výška místy přesahuje 7000 metrů. Jedním z nejkrásnějších míst celé Asie jsou nepochybně kaskádovitá jezera Band-e Amir nacházející se v centrální provincii Bamiyanu.

Stravování

Afghánistán není zrovna kulinářskou velmocí. Jídla sestávají většinou z jednoduchého jehněčího kebabu s rýží nebo chlebem, v lepším případě doplněném o zeleninu. Druhou běžnou variantou je pulao, čili zeleninové rizoto s kořením a případně kousky masa. Má mnoho variant, z nichž nejběžnější je qabli pulao s mrkví, mandlemi a hrozinkami. Mantu jsou další klasické středoasijské jídlo - knedlíky na páře plněně masem a zeleninou. V Afghánistánu je v létě všude hodně stánků s ovocem – mango, melouny, banány, hroznové víno, ryngle, třešně a podobně podle nadmořské výšky. Ve větších městech (Herat, Kábul) narazíte dokonce na stánky nabízející čerstvé ovocné džusy s ledem.

Podnebí

Počasí v Afghánistánu je ovlivňováno vnitrozemským středomořským klimatem. Nejteplejší měsíc má průměrnou teplotu více než 22 °C. Nejžhavější měsíc je červen, kdy max teplota je asi 36 ℃. Země obsahuje různé povětrnostní podmínky. V Afghánistánu neexistují žádné pobřeží a jsou tam významné rozdíly v teplotě mezi letním a zimním obdobím.  Na jihu země jsou velmi horká léta, a zimy jsou naopak mrazivé. Jaro, které trvá od dubna do června a na podzim (od září do října) jsou nejpříjemnější období roku. V zimě jsou teploty v centrální Vysočině pod nulou, sníh je přítomen po většinu zimy ve vyšších nadmořských výškách. V nižších oblastech, jako je Mazar-e Sharif a Jalalabad, teploty v létě mohou být vyšší než 50 ℃. Ve vyšších oblastech, jako je Kábul, je zimní teplota kolem 0℃, zatímco v létě je asi 30℃. V Kábulu je nejpříjemnější doba v dubnu, květnu a září. Největší část Afghánistánu dostává přibližně 300 mm deště ročně; pouze ve východních regionech, které jsou ovlivněny monzunem, jsou roční srážky 800 mm.

Afghánistán - Fotogalerie

Nebyly nalezeny žádné fotografie.

Zažijte Afghánistán na vlastní kůži!

Pojeďte s námi Afghánistánu

Kam se vydat

Kábul

Je hlavním a největším městem Afghánské islámské republiky a rozprostírá se ve východní části této asijské země. Kábul leží v údolí v podhůří Hindúkuše a jeho územím protéká řeka Kábul. Historie současného afghánského hlavního města sahá až do 1. tisíciletí před naším letopočtem a v průběhu následujících staletí byl Kábul metropolí několika významných staro a středověkých říší. V průběhu 19. století byl obsazen britskými vojsky a v roce 1919, kdy získal jako království plnou nezávislost, se Kábul stal hlavním městem nového suverénního státu. V současnosti je Kábul nejdůležitějším hospodářským, společenským, kulturním a intelektuálním centrem celého státu. Dnešní Kábul se dělí na dvě části, Staré město na pravém a Nové město na levém břehu řeky. Nejstarší část Kábulu se rozprostírá na úpatí horského hřbetu Šir-Davaza, kde se dochovaly ruiny pevnosti Bala Hišar a hradeb. Poblíž stojí sloup Osvobození. Ve městě se dále nachází bývalý Královský palác. Historické muzeum založené v roce 1918 má velkou a bohatou sbírku mincí z období před příchodem islámu, za návštěvu stojí i Národní galerie.

Váchánský koridor

Vachánský koridor leží v Badachšánské provincii Afghánistánu, v pohoří Pamír. Je velmi úzký, jeho šířka v některých místech nepřesahuje 10 kilometrů. Na severu hraničí s Tádžikistánem, na jihu s Pákistánem a na východě s Čínskou lidovou republikou. Vachánský koridor byl vytvořen na konci 19. století, v rámci tzv. Velké hry mezi Britským impériem a Ruským impériem. Jako součást Durandovy linie byl záměrně vklíněn mezi ruské a britské državy a sloužil jako nárazníková zóna mezi Britskou Indií a ruským Turkestánem. Vznikla tak krátká čínsko-afghánská hranice, jejíž průběh Čínská lidová republika smluvně uznala až v roce 1963. Ve Vachánském koridou se opravdu čas zastavil. Díky své odlehlosti a snad i tyčícím se horám z obou stran se k místním žádný pokrok nedostal. Kyrgyzové, které tu nejčastěji naleznete pást kozy a jaky, si žijí ve svém vlastním světě a rádi vás přivítají mezi sebe.

Herát

Rozvinul se na obchodní cestě s Íránem. Jeho obyvatelé jsou k cizincům přátelští a pohostinní. Páteční mešita má více než 800 let a její překrásné minarety dominují starému městu. Na kopci nad západním cípem města se rozkládá Citadela, která byla znovu otevřena pro veřejnost. Asi 2 km odsud leží Musalla. Ze známého komplexu mešit dnes stojí už jen jediný minaret, který je památkou na Gowhara Šada - zakladatele Musally. Okolí města je doslova poseto starými mešitami a hrobkami posazenými do pouštní krajiny.

Bamiyan

Největší atrakce v Afghánistánu. Vysoké kamenné sochy Buddhů byly zničeny Talibanem, ale i přesto se Bamiyan považuje za nejkrásnější oblast země. Nedaleko najdete 5 tyrkysových jezer (Band-e Amir), které jsou spolu s okolní skalní krajinou považovány za perly Afghánistánu. Mnoho dalších historických a přírodních památek je roztroušených po celé zemi, která se, doufejme, brzy vzpamatuje z dlouhodobého chaosu a otevře dokořán pomyslné dveře k těmto pokladům.

Stáhnout katalog

Preferujete tištěný katalog?

Tištěný katalog na rok 2023 nevydáváme, protože současná celosvětová situace si vyžaduje flexibilní přístup, který bychom prostřednictvím tištěné nabídky nedokázali aplikovat. Sledujte prosím naše webové stránky, které jsou pravidelně aktualizovány, přidávají se nové termíny.

V případě zájmu si zde můžete stáhnout PDF se všemi aktuálními termíny.