CK Livingstone

Cestovatelské články

Miloslav Stingl

| Rudolf Švaříček

Miloslav Stingl

Velkou motivací pro cestování je legendární spisovatel a můj dlouholetý přítel Miloslav Stingl. Náš nejplodnější spisovatel představuje vrchol pozitivní energie, vždy je v dobré náladě, vtipný, pohotový v reakcích, nápaditý. O nikom nemluví špatně, vybírá ze života dobroty. Okolí zahrnuje pompézními komplimenty, ale sám žije skromně. Galantní je k dámám, pozorný ke každému.

Konečně se dočkal velkolepé knihy shrnující jeho poutavý životní příběh!
Prožíváme léta „příjemna“ nad společnou knihou TAMTAMY ČASU - NOVÁ GUINEA, která jej propojuje s dvojicí Hanzelka - Zikmund. Úspěch knihy povzbudí, následně cestujeme po velkých městech s výstavou stejného názvu. Věhlasný etnograf hladí na besedách šťavnatými replikami. Dojemná je vernisáž expozice H-Z v plzeňské ZOO, kde Miloslav supluje absenci Miroslava Zikmunda. Setkání největších cestovatelů - Miloslava s Miroslavem - naděluje nejsilnější prožitky, dokonce opakovaně. Pánové se nadšeně trumfují, gradují povedené historky. Hltám každé slůvko velkých vzorů, ráchám se v návalech štěstí životních protnutí. S pokorou se učím… 
Když mohu k sobě vybrat hosta pořadu Krásný ztráty, volím svého oblíbence. Doktor exceluje už při natáčení, v zákulisí zaskočí Michala Prokopa peprnými hláškami.
Kde se v něm bere stálá jiskra a bystrá nadsázka? Až se dívky v předních řadách často začervenají... O to více jim to pak sluší!
Měl jsem už dávno (jako jeden z mála) přístup do legendárního domova U krbu, přeplněného cestováním, knihami – a psíky. Všude houfně poštěkávají domácí mazlíčci. Vážím si prominentního vstupu, ale nejsem zrovna nadšený kynolog…
Společné obědy v jeho lokalitě se stávají prima tradicí, sbližujeme se do silného souznění. Mám ho rád jako jiného tátu. Zaslouží si pořádnou profilovou publikaci. Povídání, bádání a snění nad ní se natahuje z měsíců na roky. Přibírám Štěpána Rusňáka jako výraznou posilu, boží nadělení pana doktora.  Kreslíme schéma knihy už ve třech…. Ale až diplomová práce aktivního šikuly Adama chrousta věci rozhýbe a přetaví do současné knihy. Užívat si parádní dílo můžeme konečně všichni!
Těšíme se na další nečekané vtípky, jichž je pan doktor stále plný. Nevěříte? Navštivte některou příští besedu ke knize. Třeba v lednu na festivalu GO KAMERA slavíme kulaté dvacetiny. Nejlepší dárek je přítomnost Miloslava. Vychutnejte si ji s námi! 
Moc bych si přál mít v jeho věku podobně šťavnatý humor a stálý šmrnc. Špalíry nadšených dívčích očí jsou dokladem. Máme závidět…?
Mílo, máme Tě moc rádi!            Ruda Švaříček
 
Na cestách inspirovaných Miloslavem Stinglem můžeme číst i novou knihu vydanou dne 3.11.2016.
Biografie cestovatelské legendy - neuvěřitelný životní příběh cestovatele a indiánského náčelníka Miloslava