CK Livingstone

Cestovatelské články

5 důvodů proč se vydat na Madeiru

5 důvodů proč se vydat na Madeiru

Milujete pohled na zelenající se přírodní scenerie a pěší turistiku? Toužíte poznat jeden z klenotů Portugalska? Vydejte se s námi na Madeiru! Madeira je ostrovem, který nadchne snad každého. Je tu toho tolik k vidění, zažití a ochutnání. Nabízíme vám 5 důvodů, proč by Madeira neměla chybět na vašem cestovatelském seznamu.

1) Příjemné klima po celý rok
Věděli jste, že se Madeiře říká “ostrov věčného jara“? Tuto přezdívku si ostrov vysloužil díky příjemnému klimatu, které tu vládne po celý rok. Tak, jak to na jaře bývá, počasí na Madeiře je proměnlivé. I když je Madeira malým ostrovem, počasí v jednotlivých částech se může zásadně lišit. Často se stává, že pokud v horách a na severním pobřeží prší, jižní pobřeží okolo Funchalu je zalité sluncem. A naopak. Mimo to je Madeira rájem exotických květin. Ty si můžete prohlédnout nejen v botanických zahradách ve Funchalu, ale na mnohé druhy narazíte běžně v krajině a na zahrádkách místních obyvatel. Zejména na jaře se ostrov nádherně rozkvete. V květnu se pak ve Funchalu konají vyhlášené květinové slavnosti. V hornatém vnitrozemí kromě známých druhů květin najdete vlhké vavřínové a eukalyptové lesy, díky nimž dostala Madeira i své jméno - Ilha de Madeira - Ostrov dřeva.

2) Oblíbené procházky kolem levád
Madeiru doslova křižují levády. Leváda je vodní kanál, kterým se dešťová voda z horských pramenů stahuje do subtropických oblastí při pobřeží a zde se využívá k zavlažování políček s banánovníky a zeleninou. Již v 15.století Portugalci pochopili, že pokud se chtějí na ostrově věnovat zemědělství, potřebují k tomu dostat na pobřeží vodu, která se zachytává do sopečných sedimentů hor. A tak začali budovat síť kanálů. Dnes je na Madeiře údajně až 5000 km levád. Mnohé z nich jsou upravené a vedou kolem nich betonové chodníčky. Díky nim dojdete tam, kam byste se v nepřístupném terénu madeirského vnitrozemí jen těžko dostávali. Z levád se tak stal oblíbený turistický cíl a atrakce, kterou by během své návštěvy ostrova neměl nikdo vynechat. Mezi nejkrásnější levády bezesporu patří Levada Caldeirão Verde, Levada do Rei nebo třeba Levada das 25 Fontes. Každý vodní kanál je ale něčím unikátní. Některé levády procházejí tunely, kolem strmých srázů, pod vodopády…Procházka tak získává dobrodružnější nádech.

3) Pozorování delfínů a velryb
Vidět na vlastní oči velrybu plovoucí u hladiny nebo delfína, je opravdu velkým zážitkem. Madeira je jednou z nejlepších oblastí na světě pro jejich pozorování. Ve vodách okolo ostrova se v různých fázích roku vyskytuje okolo 25 druhů kytovců. Ve Funchalu operuje několik zkušených společností, se kterými se za nimi můžete vydat. Šance, že během vyhlídkové plavby kolem ostrova budete pozorovat hravé delfíny je téměř 100%. Spatřit nad hladinou velrybí ploutev  je občas komplikovanější, ale většina výprav se z výletu vrací i s tímto úlovkem. Při troše štěstí v moři zahlédnete mořské želvy a nebo třeba tuleně. Kromě sledování hladiny se během vyhlídkové plavby kolem ostrova budete kochat nádhernými panoramaty hor, majestátních útesů a malebných rybářských vesniček na pobřeží.

4) Památky a zajímavá zákoutí Funchalu
Funchal je hlavním městem Madeiry. Je to město, které se od objevení ostrova v 15.století Portugalci stalo centrem rozvoje Madeiry.  Ti po sobě zanechali množství historicky a architektonicky zajímavých staveb jako jsou pevnosti Palacio de São Lourenço a Fortaleza São Tiago nebo katedrála Nanebevzetí Panny Marie (Sé). Historickým centrem města, které se lepí na širokou nábřežní promenádu, se klikatí malebné uličky. Turisticky nejvyhledávanější je ulice Santa María, která se proslavila malbami na dveřích domů. Místní umělci takto ozdobili a oživili ulici a vlastně celou čtvrť Santa Maria, která byla v roce 2010 poničena bleskovými bahenními záplavami. Dnes tu najdete restaurace a bary a zažijete příjemnou podvečerní atmosféru. Oblastí, kterou ve Funchalu jistě neminete, je nábřežní promenáda, která se táhne kolem mariny. Široký bulvár je lemovaný stromy a záhony s květinami. V přístavu kromě plachetnic a jachet kotví i maketa kolumbovy lodě Santa Maria, na které se lze vydat na půldenní plavbu kolem pobřeží. Vyhlášené jsou také botanické zahrady ve vyšších "patrech" města. K oběma se lze dostat lanovkou, která je dobrou volbou, pokud toužíte mít Funchal jako na dlani. Atrakcí, kterou si ve Funchalu nechá ujít jen málokdo, je Carreiros de Monte - jízda na proutěných saních strmými ulicemi dolů do centra města. 

5) Kulinářské speciality a exotické ovoce
Gurmáni si na Madeiře přijdou na své. Místní kuchyně je pestrá a odvíjí se od toho, co se na ostrově vypěstuje, chová a uloví v moři. Snad v každé restauraci najdete v jídelním lístku místní speciality - hovězí špíz (espetada), grilovaný filet z tkaničnice atlantské s banánem a marakujovou salsou (espada com banana e molho de maracuya) nebo grilovaného tuňáka. Na rybí pokrmy jsou Madeiřané machři. Součástí menu jsou skvělé polévky. Jednou z nejpopulárnějších je tomatová s cibulí. Kuriozitou je pak polévka kaštanová, kterou budete mít možnost ochutnat v horské vesničce Curral das Freiras. Je to opravdová lahoda. Jako dezert doporučujeme marakujový pudink. Marakuja, známá jako mučenka, je jedním z nejpropagovanějších exotických ovocí na ostrově. Na vyhlášeném trhu Mercado do Lavradores ve Fuchalu můžete ochutnat několik druhů mučenky. A množství dalších, nám mnohdy neznámých, druhů ovoce. Už jste viděli a ochutnali "banana-ananas"? Dejte si, až budete na Madeiře. Co se typických nápojů týká, čeká vás vynikající "vino Madeira" velmi podobné portskému, silná citrusová "poncha" a sladké likéry. 

Vydejte se s námi na Madeiru již od 14.9.2021!

Těšíme se na Vás!

Kolektiv LIVINGSTONE
 

Související zájezdy

Madeira - Azory
170 Madeira - Azory

Dvě sopečná království uprostřed Atlantiku

3.9. - 15.9.2024
+ dalších 7 termínů
13 dní