Uzbekistán

267

Uzbekistán

Od pouště po štíty hor

Treky v divoké horské přírodě i unikátní památky

Treky a památky

Typ zájezdu:

Aktivní poznávání

Náročnost:

Míra komfortu:

Velikost skupiny:

4 - 8

Kdysi bohatá středoasijské říše ležící na Hedvábné stezce a spojující západ s východem. Poznejte přírodní krásy i tradiční obyčeje. Zasněžené vrcholky hor Ťan Šanu, zlatě zbarvené nekonečné pouště. Jednodenní treky v divoké krajině. Posvátné prameny i jurty místních pastevců. Velkolepé památky Samarkandu a Buchary z dob Tamerlánovy říše. Sídla vládců i pestré mozaiky na stěnách mešit. Pomalu mizející Aralské jezero.

Oblíbená země Střední Asie. Během poznávacího okruhu je hlavním cílem navštívit jedinečné památky hlavních křižovatek Hedvábné stezky a užít si dobrodružství na horských stezkách Ťan Šanu. Uzbekistán je země s překrásnými barevnými stavbami patřícími nádherným a bohatým městům. Pohostinnost místních obyvatel a přátelská atmosféra jsou bonusem, který Uzbekistán návštěvníkům poskytuje v široké míře! 

Termíny a rezervace

Termín:  21.4. - 8.5.2023 18 dní / 17 nocí  (18 dní / 17 nocí) Cena:  74 500 Kč včetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Uzavřeno

Litujeme, ale momentálně je tento zájezd bez dostupných termínů. Rádi Vám ale dáme vědět, až vypíšeme termín nový!

?

Mapa zájezdu

Cestou vás provedou

Kateřina

Kateřina Špirochová

Vystudovala japonštinu v Praze na Karlově univerzitě a do země vycházejícího slunce se opakovaně vrací. Zamilovala si hory na Hokkaidu, kjótské chrámy, pláže na Okinawě. Ve volném čase se vydává do obyčejných čtvrtích Ósaky, pohovořit s místními nad šálkem sake nebo miskou nudlí. Na cestování mi...

Více informací o průvodci

Kateřina Špirochová

Fotogalerie zájezdu

Podrobnosti zájezdu

Program

1. - 2. den

Letecky do UZBEKISTÁNU. Přílet do hlavního města Taškentu. Prohlídka starého města i megalomenských staveb sovětské éry. Komplex Khast-Imam, Páteční mešita, medresa Kukeldaš, výstavní metro, umělecké galerie, státní opera. Živý bazar Čorsu, televizní věž a Tamerlánovo náměstí.

3. - 4. den

Výjezd do národního parku Ugam-Čatkal, kde se projdeme po horách západního Ťan Šanu. První den se rozehřejeme výstupem na Malý Čimgan s výhledy na azurovou nádrž Čarvak. Treky po horských svazích Ťan-Šanu. Exponované stezky, neuvěřitelné výhledy do krajiny jsou odměnou pro zdatné turisty. Přiblížíme se i k vrcholu Velkého Čimganu? Výstupy v závislosti na aktuální klimatické situaci a množství sněhu.

5. - 6. den

Přes Taškent přejedeme do Samarkandu, perly Hedvábné stezky. Na pozůstatky dávné slávy lze narazit na každém kroku. Projdeme se k mauzoleu Gúr Emír, prozkoumáme medresy na náměstí Registan. Navštívíme pozůstatky observatoře jednoho z největších astronomů středověku sultána Ulugbega, nekropolis samarkandských vládců Šah-i-Zinda neboli Hrobku živoucího krále. Tradiční bazar Sijob ve stínu gigantické mešity Bibi Chanym.

7. - 8. den

Přejezd do vesnice v horách Nurata, kde se seznámíme se životem na uzbeckém venkově a místními obyvateli. Projdeme se v malebných horách, kde nám společnost budou dělat polodivocí koně a pastevci ženoucí svá stáda. Přespání v místním hostelu.

9. den

Z hor se vydáme k pouštnímu jezeru Ajdarkul s bohatou faunou a flórou, zájemci se mohou osvěžit ve vodě nebo projet na velbloudu. Večer nás čeká atmosférické posezení u ohně, hvězdnatá obloha a přespání v jurtě.

10. den

Přejezd do města Nurata, kde navštívíme medresu šejka Chasana Nuri, pro mnohé muslimy nejposvátnější místo v Uzbekistánu. Čeká nás svatý pramen a rozvaliny antické pevnosti z dob Alexandra Velikého a místní keramická dílna. Spatříme po cestě petroglyfy? Navečer přejezd do Buchary.

11. - 12. den

Buchara, město z Pohádek tisíce a jedné noci, pokladnice islámské architektury a řemeslného umění. Náměstí Ljaby- Hauz obklopené medrasami, pevnost Ark, minaret z předmongolského období Kajlán, stejnojmenná mešita a stále živá medresa Mír-i-Arab. Starověké mauzoleum samánského emíra Ismáíla, medresa chána Abdulla, medresa Kukeldaš a medresa Ulug Bega. Mešita Bolo Chauz. Živá tradice islámských iluminací a miniatur, škola tkaní hedvábí a koberců, řezbářské dílny a šperky. Životem překypující rozlehlý bazar. Nočním vlakem do Nukusu.

13. den

Z Nukusu vyrazíme rovnou do Muynaku, kdysi rušného přístavu, dnes pouštního města. Prohlédneme si hřbitov lodí a muzeum, než se vydáme přes vyschlé dno Aralu k jeho nyní dvě stě kilometrů vzdálenému pobřeží. Cestou prohlídka přírodních zajímavost regionu Karakalpakstán. Přespání v jurtách.

14. den

Ráno se projdeme po březích kdysi čtvrtého největšího jezera světa, dnes synonymem pro ekologickou katastrofu, než se vydáme na cestu zpátky. Cestou si prohlédneme starověké pevnosti hlídajících kdysi Hedvábnou stezku, sladké jezero Sudočje nebo opuštěný maják.  Atmosférická nekropole Mizdachán, přespání v Nukusu.

15. den

V Nukusu navštívíme druhé největší muzeum ruské avantgardy na světě, než se přesuneme do pouště Kyzylkum ke starodávným zoroastrickým pevnostem. Večer přesun do Chivy.

16. den

Chiva, malebného městečka, které v uličkách starého města Ičan- Kala skrývá nespočet historických skvostů. Ikonický minaret Kalta Minor, residence Kunja Ark, mauzoleum Pahlavána Mahmúda, Páteční mešita jako synonymum estetického ideálu wabi-sabi. Komplex Islam Chodža, nespočet medres, dnes povětšinou přeměněných na muzea. Nočním vlakem do Taškentu.

17. den

Doprohlédneme si Taškent, seznámíme se s jeho méně zprofanovanými zajímavostmi. Dokoupíme dárky, dáme si poslední plov a rozloučíme se s Uzbekistánem.

18. den

Letecký návrat domů.

Cena zájezdu

Cena zahrnuje

 • Mezinárodní letenka
 • Letištních taxy
 • Doprava pronajatým mikrobusem, terénní auta
 • Vlak Taškent-Samarkand
 • 2x cesta nočním vlakem na trase Buchara-Nukus a Urgench-Taškent
 • Ubytování 13x v turistických hotelech nebo guest housech se snídaní, 2x v tradiční jurtě
 • 6x oběd, 5x večeře
 • 2x nocleh ve vlaku
 • Vstupy do NP
 • Český průvodce
 • Místní průvodce dle potřeby

Cena nezahrnuje

 • Stravování nad rámec programu
 • Vstupné do památek a muzeí cca 75 USD
 • Fakultativní výlety a aktivity
 • Cestovní pojištění (rádi sjednáme prostřednictvím ERV Evropské pojišťovny)
 • Příplatek za jednolůžkový pokoj 4 800 Kč 

Velikost skupiny

Cestujeme v malých skupinkách. Malá skupinka znamená více poznání, větší zážitky a lepší organizaci programu s maximálním využitím času. Dbáme na individuální přístup ke každému z vás.

Skupina 4-8 osob na tento zájezd.

Náročnost cesty

Aktivní poznávací zájezd určený všem cestovatelům se zájmem o kulturu, památky a krásnou přírodu, kterou si rádi prohlédnou během pěších výletů v horách. Jedná se o jednodenní výlety v horském terénu, stezky bývají úzké a někdy exponované. Je třeba se na výlety vybavit kvalitní obuví. Budeme mít šanci vidět místní obyvatele v jejich domácím prostředí a vychutnat si jejich pohostinnost při návštěve vesnic. Čeká nás navštěva velkých památek Hedvábné stezky. Po celou dobu cestujeme vlastními pronajatými mikrobusy, na trase Taškent – Samarkand využijeme komfortní vlakové spojení. Cesta nočním vlakem nás čeká 2x na trase Buchara-Nukus a Urgench-Taškent, jde tedy o dva noční přesuny s noclehem ve vlaku.

Míra komfortu

Ubytováni budeme převážně v hotelech a guest housech střední turistické kategorie se snídaní, celkem 13x. Jedná se v hotelu o dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením. V guest housech budou pokoje sdílené pro 3-6 osob. Během cesty nocujeme 2x v domorodých jurtách pro 4-6 osob (jednoduché společné sociální zařízení), se snídaní. 2 noční přejezdy absolvujeme lůžkovým vlakem, kde se nocuje v kupé pro 2-4 osoby. V ceně zájezdu jsou zahrnuty snídaně. Po zbytek pobytu se stravujeme společně v místních restauracích a jídelnách, průvodce je nápomocen výběrem restaurace, příp. překladem jídelního lístku. 

Podobné zájezdy

Arménie - Gruzie
253 Arménie - Gruzie

Za krásami Jižního Kavkazu

19.9. - 4.10.2023
+ další 1 termín
16 dní
Zážitkové Filipíny
249 Zážitkové Filipíny

Země sedmi tisíc ostrovů s tradicí Velikonoc

25.3. - 11.4.2024
18 dní

Související aktivity CK Livingstone

A další zdroje inspirace

Informace o zemích

Stáhnout katalog

PREFERUJETE TIŠTĚNÝ KATALOG?

Tištěný katalog na rok 2023 nevydáváme. Kompletní nabídku na webu stále aktualizujeme.

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)