Arménie - Írán

260

Arménie - Írán

Křižovatka kultur a náboženství

Kouzlo Orientu i dávná křižovatka kultur a národů

Novinka Památky a příroda

Typ zájezdu:

Komfortní zájezdy

Náročnost:

Míra komfortu:

Velikost skupiny:

8 - 12

Bájná hora Ararat a biblický příběh Noemovy archy. Putování křižovatkou kultur a národů. Živé křesťanské monastýry vybudované na malebných místech. Cestou nás bude doprovázet vřelá povaha arménských obyvatel. Po stopách Alexandra Velikého až do dějin starověkých říší Elamitů, Médů, Achajmenovců a Sasánovců. Vyschlá poušť ostře kontrastující se zelení perských zahrad a s modří mozaikami vykládaných mešit. Pradávné náboženství zoroastriánů.

Důraz se klade na bohatství kulturního dědictví, přírodní krásy a poznání života a tradic místních obyvatel. Čas bude i na ochutnávku vyhlášeného arménského koňaku. Dvě pozoruhodné země s bohatou kulturou a rozmanitou přírodou. Cesta za kouzlem Orientu a starověké Persie. Ekonomika současného Íránu je založená na ropě, ale život celé společnosti se stále řídí pravidly islámu. Každého návštěvníka jistě překvapí přívětivost a pohostinnost místních lidí. Během cesty bude dostatek času poznat to NEJ z obou zemí.

Termíny a rezervace

Litujeme, ale momentálně je tento zájezd bez dostupných termínů. Rádi Vám ale dáme vědět, až vypíšeme termín nový!

Informovat o vypsání nového termínu

Mapa zájezdu

Cestou vás provedou

Dominika

Dominika Kobzová

Neuvěřitelně společenská partnerka do každé situace. Miluje hory a vše s nimi spojené. Lyže, skály i kolo zvládá stejně bravurně jako orientační běh a kolečkové brusle. Setkat se s ní můžete hlavně v našich asijských destinacích, zejména v horských oblastech Nepálu, Indie, Barmy... Vždy však s ú...

Více informací o průvodci

Zuzana

Zuzana Bendová

Za zlomový bod v cestovatelské kariéře považuje Erasmus na Nové Kaledonii. Teplé křeslo ve finanční kanceláři vyměnila za půlroční pobyt s neziskovkou na misi v Jižním Súdánu. Dobrovolnice srdcem i duší, která na cestování miluje poznávání nových lidí, tradic a chutí. Baví ji země s minimem turi...

Více informací o průvodci

Dominika Kobzová

Zuzana Bendová

Fotogalerie zájezdu

Podrobnosti zájezdu

Program

1. - 2. den

Letecky do ARMÉNIE, Jerevanu. Prohlídka atrakcí hlavního města. Barevné fontány na náměstí Republiky. Vyhlídková „galerie“ Kaskáda pod širým nebem. Opera, Náměstí Svobody, venkovní kavárny a Labutí jezero. Odpoledne návštěva centra arménsko-gregoriánské církve Echmidzin. Zastávka u trosek chrámu Zvartnots ze 7.století, perly místní architektury. Krátká návštěva památníku obětí genocidy Tsitsernakaberd. Nocleh v Jerevanu.

3. den

Římský chrám Garni (UNESCO), jediný v celém bývalém SSSR. Tisíce čedičových sloupů daly vzniknout jménu Údolí píšťal podél řeky Azat. Prohlídka zčásti v jeskyních vybudovaného monastýru Geghard (UNESCO). Návštěva jezera Sevan, druhého nejvýše položeného jezera na světě. Tradiční monastýry na poloostrově obklopeném modravou hladinou jezera. Návrat do Jerevanu.

4. den

Údolí pod biblickou horou Ararat, na které Noe zakotvil se svojí lodí. Monastýr Khor Virap, jeden z nejstarších klášterů v Arménii. Dokonale zrekonstruovaný monastýr Noravank obklopený nádhernými červenými skalami. Exkurze do regionu Syunik, projížďka lanovkou, které místní říkají Létající Tramvaj. prohlídka klášterního komplexu Tatev, architektonického veledíla z 10.století. Nocleh v hotelu v Goris.

5. den

Cesta do Meghri, přechod přes hranice do ÍRÁNU. Cestou návštěva kláštera Sv.Štěpána v horách. Historické město Jolfa na břehu řeky Aras, dříve pevnost pro křesťanské Armény. Přejezd na nocleh do Marandu.

6. den

Přesun na severozápad, návštěva citadely Garah Kelissa známé také jako kostel Sv.Tadeáše. Jedna z nejstarších křesťanských památek v Íránu, pozůstatek arménské ortodoxní komunity. Přejezd do Tabrizu, návštěva bazaru. Nocleh ve městě Tabriz.

7. den

Prohlídka starobylého perského města Tabriz. Páteční Mešita s nádherně zdobenými smaltovanými mozaikami a Modrá Mešita poničená několika zemětřeseními. Prohlídka archeologického naleziště Takht-e Soleiman, Šalamounův trůn klasifikovaný jako místo světového dědictví UNESCO. Ruiny pevnosti ze 3.století ve výšce 2 500 m jsou spojované se Zoroastriány. Zbytky paláců, skladů a Chrám ohně. Přesun na nocleh do města Zanjan.

8. den

Prohlídka hlavního města Teheránu. Dvanáctimiliónové hlavní město. Luxusní obytné čtvrti na úpatí Elborsu. Vyhlídka na celé město. Šáhův palác Saad Abad, památník svobody Azadí a palác Golestan (UNESCO). Muzeum šperků s největším diamantem na světě. Moderní palác Mohammada Rezy Šáha. Temné uličky rozsáhlých bazarů plných zboží.

9. - 10. den

Letecky z Teheránu do Šírazu, města opěvovaného perskými básníky. Prohlídka nejkrásnějších pamětihodností Šírazu. Perské zahrady Narenjestan, mešita Nasir ol Molk, medresa Khan. Úzké uličky místních bazarů. Citadela Karima Chána. Mauzoleum Ali ebne Hamzeh s velkolepou mozaikovou výzdobou. Návštěva hrobu národního perského básníka Háfíze. Nocleh v Šírazu.

11. den

Přejezd do Persepolis (UNESCO), založeného achaimenovským velkokrálem Dáreiem Velikým v roce 522. Prohlídka rozsáhlého komplexu byzantských i řeckých památek. Ve skalách vytesané hrobky achajmenovských králů Nákš-e-Rostám. Nocleh v Šírazu.

12. den

Přejezd na sever do města Yazdu (UNESCO). Návštěva achajmenovské metropole Pasargard. Hrobka Kýra Velikého (UNESCO). Šalamounovo vězení a vznešené paláce. Město Yazd ležící na rozhraní solné a písečné pouště. Jedno z nejstarších měst, kde lidé stále ještě žijí v původních kopulovitých hliněných obydlích s větracími věžemi bagdíri. Zoroastriánský chrám s věčným ohněm, který hoří nepřetržitě od roku 470. Zahrada Dowlat Abad s guvernérovým palácem a systémem větracích věží.

13. den

Prohlídka hlavních atrakcí Yazdu. Věž mlčení uprostřed pouště, pohřebiště Zoroastriánů více než 3000 let staré. Působivý komplex Amír Čakhmáq na stejnojmenném náměstí. Alexandrovo vězení, Páteční Mešita, návštěva obchodu s perskými koberci. Přejezd do Isfáhánu. Cestou zastávka v pouštním městě Meybod. Jedna z nejstarších pevností v zemi, karavanseraj, historické poštovní muzeum, ledárny i větrací věže. Nocleh v Isfáhánu.

14. den

Isfáhán, zvaný „polovina světa". Bývalé hlavní město safíjovské říše patří k nejkrásnějším městům Orientu. Široké bulváry lemované vzrostlými stromy. Druhé největší náměstí světa (UNESCO), které bylo kdysi středem abbásovské říše. Klenot islámské architektury, Imánova mešita. Nocleh v Isfáhánu.

15. den

Přejezd do Teheránu. Cestou zastávka v Kashanu – zahrada Fin, mešita Agha Bozorg, palác obchodníka Tabatabai. Návštěva malebné horské vesnice Abyaneh na úpatí téměř čtyřtisícové hory Karkas. Krátká návštěva poutního areálu svatého města Qom. Přesun na letiště do Teheránu.

16. den

Letecký návrat domů.

Cena zájezdu

Cena zahrnuje

 • Mezinárodní letenka
 • Letištní taxy
 • Doprava pronajatým minibusem
 • Ubytování 14x ve 3* hotelech se snídaní
 • Vstupy v Arménii
 • Český průvodce
 • Místní průvodce podle potřeb
 • Cestovní pojištění

Cena nezahrnuje

 • Vstupní víza do Íránu 75 EUR
 • Spropitné
 • Stravování nad rámec programu
 • Vstupy do památek v Íránu
 • Příplatek za jednolůžkový pokoj 8 500 Kč

Velikost skupiny

Cestujeme v malých skupinkách. Malá skupinka znamená více poznání a lepší organizaci programu s maximálním využitím času. Dbáme na individuální přístup ke každému z vás.

Skupina 8-12 osob na tento zájezd.

Náročnost cesty

Poznávací zájezd v komfortním balení je určen především milovníkům kultury, památek a náboženství. Program je koncipován v pozvolnějším tempu tak, aby bylo dostatek času na prohlídku zajímavých míst. Doprava vlastním pronajatým vozidlem - klimatizovaným minibusem.

Velká zavazadla jsou během přesunů dostupná obtížněji, po ruce je dobré mít menší batůžek s pohotovostní zásobou pití, svačinou, oblečením používaným během dne apod. Akce nepatří k fyzicky náročným. Do programu cesty není zařazený žádný noční přejezd.

Míra komfortu

Ubytováni budeme v komfortních hotelech 3*, se snídaní. Jde o dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením. Vnímání standardu „hvězdiček“ může být však v exotických destinacích odlišné. Úroveň ubytování a služeb závisí často na místních zvyklostech a mentalitě obyvatelstva. V ceně zájezdu jsou zahrnuty snídaně.

Po zbytek pobytu se stravujeme společně v místních restauracích a jídelnách, průvodce je nápomocen výběrem restaurace, příp. překladem jídelního lístku. Z domu nedoporučujeme vozit žádné jídlo, v žádném případě si s sebou na cestu nenabalte vepřové maso a alkohol. Alkohol je v Íránu přísně zakázaný a jeho nález v zavazadle může vyvolat zbytečné konflikty, dokonce i zákaz vstupu do země. 

Jiné požadavky a omezení

Kvůli vstupu do Íránu nesmí být v cestovním pasu žádné izraelské razítko (z pohraničních přechodů). Vzhledem k místním zvykům musí ženy nosit šátek a cudný oděv.

Podobné zájezdy

Arménie - Gruzie
253 Arménie - Gruzie

Za krásami Jižního Kavkazu

19.5. - 6.6.2021
+ další 1 termín
19 dní
Írán
261 Írán

Starobylá perská říše

4.4. - 17.4.2021
+ další 1 termín
14 dní
Kyrgyzstán - Uzbekistán
269 Kyrgyzstán - Uzbekistán

Historie Hedvábné stezky

28.8. - 16.9.2021
+ další 2 termíny
20 dní

Související aktivity CK Livingstone

A další zdroje inspirace

Informace o zemích

Stáhnout katalog

Preferujete tištěný katalog?

Rádi vám jej zdarma zašleme!

Chci tištěný katalog