Výstava

Šangri-la - Hledání ztraceného ráje

Šangri-la - Hledání ztraceného ráje

Největší autorská výstava ve Střední Evropě představuje magickou cestu za bájným údolím věčného štěstí ŠANGRI-LA, skrytým „v Himálaji“. Podává komplexní přehled o čtyřech zemích: NEPÁL – TIBET – BHÚTÁN - INDIE. V obrovské šíři záběru je síla výjimečné expozice. Vše začíná v barvitém animismu, působivém zrodu dalších kultur.

Premiéra výstavy Šangri-la v Národním muzeu na Slovensku měla obrovský ohlas, přilákala v Bratislavě rekordních 77 000 návštěvníků. Výstavu otevřel Jeho Svatost Dalajlama. Po následném velkém úspěchu v Brně se Šangri-la stěhovala do Zlína. Opět se opakovaně prodlužovalo. Po roce působení v Ostravě na Výstaviště Černá louka se stěhovala do Olomouce, kde končila 6.4. Následně Plzeňské Zápodočeské muzeum. Poté Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích v období 2015-2016.

Expozici mnoha vděčných zážitkových instalací provází stovky velkoplošných fotografií instalovaných moderně i netradičně, tisíce cenných sbírkových předmětů. Všude se mísí vůně buddhistických tyčinek, indického koření a čajů…

Touha nalézt ztracený ráj je stará jako lidstvo samo. Ze všech bájí světa se nejdéle traduje příběh o pozemském ráji nedotčeném časem ani smrtí. Snová země má nespočet zajímavých jmen. Nejkrásnější je Šangri-la. Vydejte se na cestu, která nikdy nekončí. K místu, které možná neexistuje... Středomoří si vysnilo bájnou Atlantidu, křesťanská Evropa posunula ráj na nebesa, která si zasloužíme až po smrti. Himaláj to má jednodušší, ukrývá sen Šangri-la. Krajina opojné blaženosti a věčného blahobytu leží pod ledovým trůnem božstev. V nejvyšších a nejzajímavějších horách, jaké lidská fantazie dokáže vymyslet. Nejen hory zde žijí klidněji... Je-li na světě ráj, je to zde!

Každý chce proniknout do legendy Šangri-la. Vzdálit se přetechnizovanému světu s problémy až příliš pozemskými. Tajemné údolí prý existuje, není však zakresleno na žádné mapě. Stačí jen vědět, kde a jak hledat. Přání ocitnout se mimo obvyklý časoprostor je sžíravé. Uspěchanou Evropu žene dál věčný nedostatek peněz. Stále sníme o lepším světě. James Hilton vydal v roce 1933 knihu Lost horizon - Ztracený obzor o bájném ráji Šangri-la. Kdo nalezne ztracený eden, nikdy nezestárne. Ve slavném příběhu ztroskotalo v Himaláji letadlo. Přežilo jen několik pasažérů, které mniši přivedli až do údolí věčného štěstí Šangri-la. Nabízená nesmrtelnost má jedinou drobnou, zato záludnou podmínku. Eden nesmí nikdo opustit, ani na chvíli se vrátit mezi své blízké a známé...Příběh je příliš krásný na to, aby mohl být pravdivý. Přesto, nebo právě proto, Šangri-la láká k návštěvě!

Ztracený obzor se stal bestsellerem, prodává se dodnes. Amerika natočila podle knihy úspěšný film, Šangri-la se stěhuje ze spisovatelské fantazie k lidem. Internet dnes nabídne na heslo Šangri-la miliony různých odkazů. Nejčastěji čajovny a meditace, hotely celého světa se předhánějí ve variacích názvu. Čína investuje miliardy dolarů na projekt Šangri-la pro olympijské hry. Webové stránky nabízí ranč na lov bažantů, rejdiště amerických nudistů... Internet pod tajemným názvem dohazuje i svůdné slečny. Nevypadají jako holky z Himaláje... Představa rajského potěšení je odlišná! Je Šangri-la údolí, oblast nebo jen krásné pábení? Odpověď najdete možná na výstavě... 

Šangri-la - Hledání ztraceného ráje

Web: www.sangri-la.cz