Promítání

:

| Ostrava | Colours of Ostrava - Fórum Melting Pot

Posvátné hory Tibetu

Slavný rakouský cestovatel, spisovatel a dokumentarista je ověnčen mnoha cenami. Dostalo se mu velkého mezinárodního uznání na poli znalce kultury Tibetu a centrální Asie. Proslavil se v roce 1994 jako vedoucí průkopnické expedice pod patronátem UNESCO, která vedla napříč pouští Gobi.

V říjnu 2003 přešel sám jako první člověk na světě novou cestu přes mrtvou zónu pouště Gobi. Je nazýván „Reinhold Messner pouště“. Průkopník v oblasti pouštních průzkumů žije celý život na hraně, na nekonečné cestě za extrémním mentálním, duševním a fyzickým dobrodružstvím v „Himálaji písku“. Bruno Baumann kraluje nejen akčním dobrodružstvím. Dokáže své expedice poutavě sdílet ve svých knihách, filmech a přednáškách jako skvělý vypravěč. Jeho schopnost proplétat osobní zkušenost s historickými daty ve vyprávění plném napětí a hlubokých emocí mu získala uznání milionu čtenářů i věhlasných filmových a literárních kritiků. Patří mezi nepočetný typ lidí, jež mají srdce chlapce, povahu dobrodruha a duši básníka. Bruno Baumann se řadí mezi nejlepší spisovatele cestopisných publikací současnosti.
Bruno Baumann je nomád moderní doby, cesty ho zavedly snad do všech koutů planety. Své zájmy zaostřil na oblasti Himálaje, hlavně však Tibetu a pouště Asie. V roce 1994 se proslavil jako vedoucí karavany patnácti mužů a třiceti velbloudů na své první expedici napříč pouští Alašan v srdci Gobi, známé jako „zóna smrti“. Expedice byla vedena pod patronátem UNESCO a podpořena německým časopisem Spiegel. V roce 1996 učinil pokus přejít téměř 500 kilometrů dlouhý pás zvaný zóna smrti sám, bez pomoci karavany. Jeho pokus skončil po 4 dnech a ušlých 120 kilometrech, kdy mu došla voda a téměř zemřel na následky dehydratace.
V roce 2000 přecházel neblaze proslulou poušť Takla Makan v centrální Asii. Chtěl zopakovat pokus z roku 1895 slavného švédského badatele Svena Hedina. Baumann nově odkryl překvapivé objevy této legendární expedice. Málem však za svá zjištění zaplatil životem, když se jeho karavana dostala neočekávaně do stejně svízelné situace jako Hedinova před více než 100 lety. Jeho kniha „Karavana bez návratu“ je konečnou zprávou o Hedinově historické expedici a o hledání pravdy.
V roce 2003 vyvrcholilo desetiletí pouštního bádání realizací snů Bruno Baumanna. 19. října 2003 se vrátil z průzkumné sólo expedice napříč pouští Alašan a stal se první osobou v dějinách, která prošla pěšky srdcem pouště Gobi. Překonal 480 kilometrů za 15 dní, nesl si na zádech všechnu vodu a zásoby. Baumann zachytil expedici na malou videokameru, která byla připevněna k jeho batohu. Unikátní projekt byl odvysílán televizí v dokumentu Gobi Solo. Kniha, která následovala,“ Lovec pouště“ prezentovala unikátní sbírku Baumannových cest napříč pouštěmi.
 

Bruno Baumann, rakouský dobrodruh: Posvátné hory Tibetu

Datum a čas: 18.7.2018 od 17:30

Město: Ostrava

Místo: Livingstone Adventure Stage

Web: www.livingstone.cz

Podporují: CK LIVINGSTONE