CK Livingstone

Cestovatelské články

Asijské dobrodružství

| Ludmila Puldová

Asijské dobrodružství

Projet čtyři nejznámější asijské země, nic nevynechat, nevracet se, jen stále mířit vpřed za novým poznáním – to vše nabízí fantastická kombinace poznání Číny, Tibetu, Nepálu a Indie. Po příletu do Pekingu se vydáme na prozkoumání nejvyhlášenějších lákadel v císařském Zakázaném městě. Vládní i soukromé sídlo císařů dynastie Ming a Čching dodnes budí obdiv turistů a místní jsou na něj po právu pyšní, stejně jako na obrovité Náměstí Nebeského klidu. Peking je dynamicky rostoucí metropole s nejmodernějšími mrakodrapy, přesto je zde možno „ochutnat“ i starou původní čínskou zástavbu, takzvané „hutongy“, při netradiční projížďce. Že byli staří číňané šikovní stavitelé, tak se s chutí pustili do Velké čínské zdi, která měla zabránit častým mongolským nájezdům. Že se jim to podařilo musí odsouhlasit tisíce turistů, co se projdou po jejich hradbách. Mohutná, místy až šest metrů vysoká zeď, se vine na stovky kilometrů a návštěva Číny by bez ní nebyla úplná. A co takhle parkový areál Letního císařského paláce, mramorová loď císařovny i Chrám nebes? Množství památek je ohromující.


Z trochu jiného soudku je ve městě Xian podzemní terakotová armáda. Přes dva tisíce hliněných vojáků tu spí svůj věčný sen, každý jiný, každý v jiné pozici a s jiným výrazem ve tváři. Kdo ví, třeba by byli pohřbeni pod zemí dodnes, kdyby rolníci v roce 1974 nezačali kopat studnu?
Kdo z nás by se neusmál nad obrázkem pandy velké? A navíc, když vidí roztomilé chlupáče velikosti plyšových medvídků, jak se nemotorně batolí a spolu si hrají? Světoznámá chovná stanice ve městě Chengdu pomáhá s odchovem tohoto kriticky ohroženého zvířete a návštěvníci za prosklenými stěnami mají tak příležitost nahlédnout do pandího soukromí. Asi nikdo z nás neodjede bez černobílého maskota či přívěšku. 
Gigantická socha ležícího Buddhy se nachází poblíž města Leshan nad soutokem řek. Je libo přejít nohu, vystoupit na prst, vyfotografovat se s nosem? Další z mnoha čínských – nej nám pomůže si složit obrázek o kultuře této rozmanité země. V blízkosti se nachází posvátná buddhistická hora Emei Shan, vysoká přes tři tisíce metrů. Poutníci se mohou pokusit o její výstup, ale praktičtější je použít lanovku a ušetřený čas věnovat krásnému rozhledu ze „zlatého vrcholku“. 
Do Tibetu se dostaneme letecky a již cesta z letiště v Gonkar napovídá, že se nacházíme v úplně jiné kultuře. Buddhistické čorteny, skalní malby, poutníci, okolní krajina je suchá s občasným výskytem vegetace. Město bohů Lhasa nás uvítá čilým ruchem a typicky oděnými tibeťany. Podaří se nám zahlédnout prostraci – modlitební chůzi? Návštěva hlavního sídlo dalajlámů v Potale je nezapomenutelným zážitkem, který nás přenese o stovky let zpět. Nádherný palácový komplex se všemi svými modlitebnami, stúpami, knihovnami, úřadovnami či hrobkami je jediným pravým domovem dalajlamy. A také úžasným dokladem tibetského umění. Barvy paláce symbolizují jejich účel: žlutě jsou vyznačeny místnosti pro dalajlamu, červeně náboženské prostory a bílá barva patří světským záležitostem. Další dny se podíváme i do okolí Lhasy, např. do klášteru Sera nebo vesničky Ganden.
Putování přes pětitisícové průsmyky po nejvýše položené silnici světa Friendship highway je cestovatelskou lahůdkou. Každé sedlo silnice je zdobeno stovkami modlitebních praporků, jejichž posvátné mantry stoupají k nebi díky ustavičnému větru. A komu by zde bylo zima, může si koupit pořádný svetr z jačí vlny, které zde nabízejí tibeťanky. Jezero Jamdrok tso se pyšní nebesky modrou vodou, kontrast k žluté vysušené půdě. Jeden z nejvyhlášenějších tibetských klášterů sídlí v Shigatse a v době 4. Pančhenlamy bylo zde více jak 3 000 mnichů. Během kulturní revoluce byl značně poničen, avšak ne tak jako ostatní tibetské kláštery. Snad se nám podaří zahlédnout i Mt. Everest od během výletu k Rongbuku, nejvýše položenému klášteru světa. 
Přejezd z tibetsko-nepálské hranice dává tušit další dobrodružství. S každou přibývající serpentinou se objevuje více a více zeleně a postupně klesneme o dva kilometry až do samotného srdce Nepálu, do královského města Káthmándú! Zde nás ohromí působivé dřevěné chrámy starobylého centra, pagody i hinduistické chrámy. Usměvaví nepálci, častou s červenou tečkou tikka na čele, nás budou provázet starobylým Bhaktapurem i turistickým Thamelem. Kde jinde na světě existuje živoucí bohyně Kumárí Déví? Obrovitá tibetská stúpa Boudanath nabídne správnou koru i únik od shonu velkoměsta.
Po rozloučení s Nepálem ochutnáme tu pravou Indii a to přímo ve Varanásí. Nejposvátnější město hinduismu s posvátnými spalovacími gháty na řece Ganze. Působivá vyjížďka na lodi, za zády oranžový terč vycházejícího slunce, před námi stovky poutníků provádějící tisíce let posvátný očistný rituál ve vodě. Ganga je čistá a léčivá, i když se do ní sype nepořádek z milionových měst. Sarnáth – místo prvního Buddhova kázání a již nás lehátkový vlak unáší k památníku lásky, k zhmotnělému mramorovému snu v Agře, k Tádž Máhálu. Kdo by neznal příběh plný lásky a slz? Posledním pomyslným korálkem našeho cestovatelského náhrdelníku je tepající New Delhi s monumentálními mughalskými stavbami, orientálními tržišti a mešitami.

Související zájezdy