CK Livingstone

Cestovatelské články

Do srdce, nad oblaka a pod hladinu Bornea

| Adriena Vyzulová Halasi

Do srdce, nad oblaka a pod hladinu Bornea

Návštěva malajské části Bornea slibuje dokonalou dovolenou především pro milovníky přírody a sportu. Prvotřídní potápění, toulky jedinečným primárním pralesem s exotickou faunou i flórou, cesty ve stopách lovců lebek a spektakulární výstup na nejvyšší vrcholek jihovýchodní Asie. To vše je tu na programu a nudit se určitě nebudete. Vstupním místem na Borneo je jeho kulturní centrum Kuching, na západě Bornea.

Můžete tu obdivovat koloniální domy a zahrady plné orchidejí a také nasát poslední doušky civilizace. Odtud to vede už jen do divočiny a nejlépe rovnou za lidojedy. Kousek od Kuchingu nasednete na loď a po celodenním cestování večer vysednete v Kapitu, malém městečku, které je první vstupní branou za kmeny Iban, dříve nejobávanějšími lovci lebek na Borneu. Iban lidé žijí stále tradičně v tzv. longhousech, což je v podstatě celá vesnice vtěsnaná do jednoho domu. Řada soukromých „bytovek“ je spojená společnou halou, kde se odehrává veškerý společenský život všech rodin. Nejstarší místní longhouse má asi 100 let a žije v něm asi 120 rodin. Nejdříve se musíte seznámit s rodinou náčelníka, který vás pozve na čaj, později posedíte s ženami ve společné hale a nakonec se můžete okoupat s dětmi v blízkém potoce. Tradice lovu lebek byla zanechána v 19. století, od té doby jsou Iban převážně lovci ryb a lesní zvěře.

Jedním z hlavních bodů každé návštěvy Bornea je cesta do národního parku Mulu, v samém srdci Bornea, který je prý nejkrásnějším národním parkem v JV Asii. Nevedou sem žádné cesty, pokud jej chcete navštívit, musíte buď letět nebo se sem několik dní propracovávat proti proudu řeky. Na plánu je zde několikadenní trekování v deštném pralese, což je pro Evropana díky vysoké vlhkosti a náročnosti terénu docela namáhavá činnost. Proto je před návštěvou Mulu vhodné zastavit se na aklimatizaci ještě v některých národních parcích po cestě. Jako první možnost se nabízí národní park Niah Caves. Zde zjistíte, co trekování pralesem obnáší. Během cirka půl hodiny jste tak zpocení jako by na vás někdo vylil kýbl vody. A tak to pokračuje celý den, po několika hodinách už si ani člověk neutírá pot z obličeje, prostě jej nechává volně téct a odkapávat. Zdejší jeskyně jsou ale kolosálně obrovské. Škoda jen, že prehistorické malby na jejich stěnách jsou již převážně vybledlé a nezřetelné. Druhou možností je národní park Lambir hills. Zdejší stezky jsou zabijácké, ale každý úsek je odměněn krásným vodopádem a koupání v jehž jezírku poskytuje úlevu od vedra.

Když máte trénink za sebou, nastoupíte do malinkaté ATRky do národního parku Mulu. Musíte se zaregistrovat, ubytovat a s rangery domluvit program na každý den, protože pohybovat se po parku samostatně je zakázané. Fungování celého parku je neuvěřitelně dobře zorganizované a je tu dostatek různých aktivit, abyste se týden nenudili. Zdejší jeskyně vás vyvedou z představy, že „Moravský kras je stejně nejhezčí“. Několik jich můžete navštívit na klasické prohlídce, ale v jedné si můžete vyzkoušet i trochu jeskyňářství. Protahujete se úzkými štěrbinami s čelovkami na hlavě, brodíte se jeskynní řekou a pozorujete netopýry. Těch jsou tu miliony. Doslova. V této jeskyni žije jedna z největších kolonií netopýrů na světě. Strop pokrývá souvislá vrstva jejich pohybujících se těl, což vytváří až surrealistickou a trochu hororovou atmosféru. Celá kolonie před soumrakem vylétá z jeskyně. Pozorování tohoto jevu je jednou z hlavních atrakcí parku. Netopýři na obloze vytvoří souvislý černý pruh, který nekončí po několik hodin. Dalším zajímavým zážitkem je procházka parkem s rangerem v noci. Každý se svou baterkou se snaží najít některého z nočních živočichů. K vidění jsou obří kudlanky, prudce jedovatá zelená zmije či netopýr právě provádějící echolokaci. V neskutečné rychlosti pohybuje ušima i celým tělem a zjišťuje, jak vypadá okolí. V parku je i množství trekovacích tras, od jednodenních až po náročné, vícedenní, třeba i po stopách lovců lebek. Zcela jistě zde budete stoupat do kopců, koupat se ve vodopádech, chodit provazovými můstky mezi korunami stromů. Národní park Mulu je opravdu úžasný. Je to jedno z posledních míst na zemi, kde můžete vidět původní (primární) deštný prales, který ač pokrývá jen 2% zemského povrchu, dává útočiště 50% života na Zemi. Každý strom je půdou pro desítky dalších symbiotických rostlin a stovky živočichů od nejmenších housenek, přes hady, malé savce až po hejna ptáků obývajících jeho korunu.

A protože sportu není nikdy dost, žádná návštěva Bornea by nebyla kompletní bez výstupu na nejvyšší horu jihovýchodní Asie Mount Kinabalu. Už z města Kota Kinabalu se vám otevírají krásné výhledy na horu. Po řádné snídani vás čeká výstup prvního dne z 1800m do horské chaty ve 3100m. Cesta je pěkně upravená, všude jsou odpočívadla s možností doplnění vody. Většina dojde do chaty před 3 hodinou a odpoledne tedy může odpočívat a co nejdříve po večeři spát. Čeká vás totiž noční výstup na vrcholek, tak abyste stihli nahoře východ slunce. Budíček ve 2:30 a už se po provazech šplháte po první skále. Jelikož mají všichni čelovky vypadá to jako průvod světlušek. Po skalním výstupu jsou tu už jen mírně skloněné granitové desky a nakonec výstup po balvanech na samotný vrcholek. Teprve až teď, po rozbřesku můžete vidět, jak to vypadá kolem vás. Nádherný výhled na údolí pod vámi, na hory za nimi i na moře na horizontu. Na jedné straně je obloha zbarvená do oranžova od vycházejícího sluníčka, na druhé jsou ještě vidět hvězdy a samotný čistě skalnatý vrcholek vypadá jako pravá měsíční krajina zalitá studeným modrým světlem. Jako ranní výlet do vesmíru. Pokochat se a dnes vás čeká ještě celý, také dost náročný, sestup z 4100m (vrcholku) na původních 1800m. 

Sestup dolů dá řádně zabrat vašim stehenním svalům, takže několik příštích dní je dobré strávit nenáročnými činnostmi. Jít se koupat do sirných lázní, zavítat do rehabilitačního centra orangutanů v Sepiloku a pozorovat je při krmení, plout na želví ostrov a v noci koukat, jak zde obří želva klade vajíčka. Později si právě vylíhlé želvičky můžete pustit na jejich první pouť do moře, dospělého věku se jich ale dožije jen malé procento. Mořský život můžete zkoumat i v oblasti ostrovů Mabul a Sipadan a užít si úžasného potápění, šnorchlování i četby na lehátku u tyrkysového moře. Borneo vám poskytne šanci se pořádně zničit ale také si pořádně aktivně odpočinout.

Související zájezdy