Island - informace o zemi

Island je zemí ohně a ledu. Geologicky se jedná o velmi mladý ostrov, což je příčinou podoby Islandu jak jej dnes známe. Země ledovců, sopek, gejzírů a geotermálních pramenů, fjordů, vodopádů, ale i pastvin, vysokých nedostupných hor. Obklopený oceánem, jehož vlny brázdí největší savci této planety velryby a jehož pobřeží obývají tisíce rozmanitých ptáků.

vlajka Island

Island - základní informace

Rozloha: 103.000km²

Obyvatelstvo: 301 906 obyvatel

Hlavní město: Reykjavík

Jazyk: islandština

Měna: 1 islandská koruna (ISK) = 100 aurarů

Náboženství: protestanti (96 %)

Národnostní složení: Islanďané (96 %)

Časové pásmo: časový posun proti České republice je -2 hod. v době letního času
-1 hod. v době zimního času

Mezinárodní předvolba: 00354

Důležitá telefonní čísla: Nouzové číslo: 112 (policie, sanitky, hasiči), policie: +354-551-1166, první pomoc:+354-525-1000, lékařská služba o víkendech, svátcích a v mimopracovní dobu (Reykjavík):+354- 552 1230

mapa Island

ISLAND / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Pro vstup na Island je požadován platný cestovní pas s dobou platnosti nejméně tři měsíce po návratu.

Víza a režim vstupu: Cestovní režim pro občany ČR při cestě na Island - bezvízový styk do 90 dnů pobytu.

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

ISLAND / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: 220V 50Hz. Zásuvky našeho typu

Telefon: Kanceláře Landssíminn (islandský Telecom) sídlí obvykle v místních poštovních pobočkách, kde můžete uskutečnit místní i mezinárodní hovory. Často naleznete telefonní automaty před poštou nebo u čerpací stanice. Island užívá GSM i NMT mobilní síť, GSM má omezený rozsah, ale pokrývá většinu měst a vesnic. NMT pokrývá téměř celou zemi.

Internet: V Reykjavíku a v Akureyri je několik internetových kaváren, jinde najdete připojení ve veřejných knihovnách nebo v turistických kancelářích.

Pošta: Poštu naleznete ve všech větších městech. Otevřeno je od 9 do 16.30 hod. pondělí - pátek. Mezinárodní dopisy bývají doručeny za tři až pět dní.

Očkování: Pro vstup na Island nejsou vyžadována žádná povinná očkování.

ISLAND / STRAVOVÁNÍ

Typickými potravinami pro Island musejí být samozřejmě ryby a další plody moře - různé druhy škeblí a mušlí. Dále Islanďané rádi vaří ze skopového a jehněčího masa. Vyhlášené jsou místní ovčí sýry, je jich několik desítek druhů. Pochoutkou je speciálně připravené žraločí maso tzv. hákarl. Je nakrájeno na malé kostičky a podává se v dózách s víčkem kvůli silnému zápachu. Zapíjí se pálenkou. Islanďané též rádi jedí lososa vyuzeného po domácku na sušeném ovčím trusu. Tímto způsobem uzený losos je chutnější. Islanďané často pijí limonády, které jsou ovšem pro většinu z nás velmi přeslazené.Z alkoholických nápojů preferují Islanďané pivo a vodku. Stejně jako v jiných severských zemích je možné alkoholické nápoje koupit pouze ve speciálních obchodech. Na Islandu se z brambor a anděliky vyrábí 40% nápoj Brennivin, zvaný také černá smrt. Potraviny se smějí na Island dovážet pouze do 3 kg na osobu. Dovoz salámů, másla a mléka je zakázán.

ISLAND / PODNEBÍ

Island má podnebí ovlivněno Golfským proudem, zimy jsou relativně mírné a léto bývá chladné. Dochází k rychlým a obtížně předvídatelným změnám počasí. Často prší a je prudký vítr. Průměrná teplota v Reykjavíku je v lednu -0,5°C a v červenci 10 °C. Díky Golfskému proudu a převládajícímu jihozápadnímu proudění z tropického Atlantiku má západní pobřeží ostrova velmi mírné klima. Severní pobřeží je chladnější. Teplotní rozdíl mezi severem a jihem je cca 4°C.Celkem je podnebí oceánské s mírnou zimou a chladným létem. Léto někdy trvá jen dva měsíce. Výhodou je, že v létě vůbec nepřichází tma. Sluneční svit pomalu slábne a pak se najednou zase zesílí. V tuto dobu spí místní lidé minimálně. V zimě je zase s výjimkou několika hodin stále tma. Nejkratší den trvá 4, nejdelší 20-21 hodin. Průměrná zimní teplota v lednu je od 2°C do -1°C, na severu -5°C až -15°C.

ISLAND / KAM SE VYPRAVIT

Island je zemí ohně (naleznete zde mnoho aktivních sopek), gejzírů, termálních pramenů a ledovců. Na území Islandu jsou 3 národní parky, 29 přírodních rezervací, 30 přírodních památek, 9 přírodních parků a dalších 28 míst zvláštního zájmu ochrany přírody. Z měst stojí kromě toho hlavního, Reykjavíku, za návštěvu také Keflavík, který tvoří dvojměstí s městem Njarðvík, a Akureyri na severu země.

Více vás však určitě uchvátí zdejší příroda. Z gejzírů ten nejznámější - Geysir, a nedaleký vodopád Gullfoss. Stále aktivní sopka Hekla nebo národní parky Jökulsárgljúfur, Snaefellsness či Skaftafell, který je největším národním parkem, nachází se na jihovýchodě ostrova, rozkládá se z větší části na největším evropském ledovci Vatnajökul. Určitě nezapomeňte na jezero Mývatn v oblasti aktivních vulkánů. Jedinečné jezero s plovoucími krami Jokulsárlón.

Reykjavík

Reykjavík je hlavní a největší město ostrovního státu Island. Leží při pobřeží zálivu Faxaflói v Atlantském oceánu na jihozápadě země poblíž Evropy. Město je se svou polohou 64° 08' severní šířky nejseverněji položeným hlavním městem světa a v rámci Evropy nejzápadnějším. V prosinci roku 2007 zde žilo 117 721 obyvatel.

Keflavík

Keflavík je přístavním městem, ležícím asi 50 km jihozápadně od Reykjavíku na poloostrově Reykjanes u jihozápadního pobřeží státu Island v zálivu Faxaflói v Atlantském oceánu. Žije v něm přibližně 8 200 obyvatel. Keflavík je známý hlavně díky svému letišti. Keflavík byl založen v 16. století. Vyvinul se zde rybářský průmysl. Později ve 40. letech 20. století zde Američané postavili největší a nejdůležitější islandské letiště Keflavík.

Vodopád Skógafoss

Vodopád Skógafoss (česky Lesní vodopád) leží na jihu státu Island, poblíž města Skógar. Padá z bývalých pobřežních útesů, které se dnes nachází asi 5 kilometrů od moře. Táhnou se stovky kilometrů a oddělují pobřeží od islandské Vysočiny. Skógafoss je jedním z největších a také nejkrásnějších vodopádů, které Island turistům nabízí. Je 25 metrů široký a 60 metrů vysoký. Napájí jej řeka Skógá, na níž je vodopádů více. Díky vodní tříšti, která vodopád obklopuje, lze za slunného počasí pozorovat jednoduchou či dvojitou duhu. Východně od vodopádu vede turistická stezka ze Skógaru do vnitrozemí. Prochází průsmykem Fimmvörðuháls, který leží mezi ledovci Eyjafjallajökull a Mýrdalsjökull, a končí v údolí Þórsmörk, kde se napojuje na slavnou Laugavegur vedoucí do Landmannalaugaru.

NP Tingvellir

Je národní park na jihovýchodě státu Island u poloostrova Reykjanes. Bylo to právě v této oblasti, kde vznikl Althing, jeden z nejstarších parlamentů na světě (v r. 930). Dosud zde jsou jeho pozůstatky, pročež byla oblast v roce 1944 vyhlášena za národní park. Od roku 1983 pak byl zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO. Parlament byl v Tingvelliru založen v roce 930 a fungoval zde až do roku 1789.

Geysir (též známý jako Velký Geysir či The Great Geysir)

Gejzír, podle kterého se odvozuje termín gejzír popsaný prvně v roce 1294. Geysir se nachází v oblasti prolomového riftu Haukadular 80 kilometrů východně od Reykjavíku na jihozápadním Islandu. Frekvence se pohybuje v rozmezí 5 až 8 hodin. Vařící voda je vyvrhována až do výšky kolem 60 metrů. V roce 1915 činnost gejzíru ustala, ale následná zemětřesná aktivita v oblasti ho zase probudila k životu v roce 1935. Po sérii zemětřesení, které zasáhly oblast v roce 2000 opět Geysir chrlí vodu. Jeho výtrysky ale mohou být značně nepravidelné, co se mohutnosti týče a mohou často na dlouhé roky ustat.

Strokkur

Gejzír v geotermální oblasti u řeky Hvítá na Islandu. Strokkur leží jen několik metrů od známého Geysiru, ale na rozdíl od Geysiru, který je nepravidelný a může být po několik let nečinný, chrlí Strokkur pravidelně každých 5-10 minut vařící vodu do výšky více než 20 metrů.

Hvannadalshnjúkur nebo Hvannadalshnúkur

Je nejvyšší hora Islandu, nachází se na severozápadním okraji pohoří Öræfajökull. Měří přibližně 2119 m. Tvoří součást národního parku Skaftafell.

Vodopád Gullfoss

O pár kilometrů dále za Geysirem směrem k vysočině narazíte na jeden z nejkrásnějších vodopádů státu Island - mohutný Gullfoss. Přes dva schody padající masa vody do kaňonu tvoří nezapomenutelný obrázek. V létě, kdy řeka Hvítá sílí vlivem tajících ledovců, je Gullfoss opravdu monumentální ukázkou velikosti přírody a na druhé straně pomíjivosti člověka.

Vyberte si z našich zájezdů do této země


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Vladimír D.

Dobrý den, patří vám všem velké poděkování za krásné zážitky a za všechno, co jsme měli možnost poznat, obrovské poděkování patří Petru Hejtmánkovi. Díky jeho skutečně nefalšovanému...

Seznamte se s ...

MgA. Darja Šmídová

Vystudovala divadelní manažerství na JAMU, ale díky svým dlouhým cestám po Asii, Americe i Africe propadla kouzlu cestování. Při své první dlouhé cestě se vydala po zemi přes Indii až do Indonésie, druhá cesta vedla z Aljašky do Chile. Třetí africká ji...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.