Antarktida - informace o zemi

Antarktida je oblastí věčného ledu a zimy, je nejchladnějším kontinentem na Zemi. Téměř 90 % veškerého ledu na zeměkouli náleží právě Antarktidě, led pokrývá její povrch i moře v okolí tohoto věčně zamrzlého kontinentu. Anktarktidu obývají především vědecké týmy z celého světa zkoumající především geologii, hydrologii či klimatologii. Je zásobárnou přes 80% světových zásob sladké vody a domovem chráněných živočišných druhů.

 

Antarktida - základní informace

Antarktida nepatří žádnému státu. Má bohaté zásoby nerostů a ryb, takže si na ni různé země dělaly během historie nárok. Dvanáct států podepsalo v roce 1959 smlouvu na podporu vědeckého výzkumu a míru na Antarktidě. Tuto smlouvu dosud podepsalo osmatřicet zemí. Jako součást úsilí, jež si klade za cíl uchovat tuto divočinu neporušenou činností člověka, zde byla roku 1991 na dobu 50 let zakázána těžba. Není provozována téměř žádná hospodářská aktivita. V okolních mořích je provozován rybolov a turistika (Antarktidu navštívilo na lodích v roce 2007 cca 36,460 návštěvníků). Některé letecké společnosti také provozují nad Antarktidou vyhlídkové lety.

Rozloha: Antarktida se rozkládá kolem jižního pólu a má rozlohu 13 829 430 km², a to včetně šelfových ledovců a ostrovů. Rozloha bez nich činí 12 272 800 km².

Obyvatelstvo: Krajina i podnebí jsou v Antarktidě natolik drsné, že se tu žádní lidé nikdy neusadili natrvalo. Vzhledem k drsným klimatickým a přírodním podmínkám je Antarktida obývána pouze vědeckými pracovníky výzkumných polárních stanic mnoha států. Jedinými obyvateli tohoto kontinentu jsou tedy vědci, kteří tu pracují na výzkumných projektech.

Jazyk: neexistuje

Měna: Měna je pro sběratelské účely

Časové pásmo: český letní čas - 14, český zimní čas - 13

mapa Antarktida

ANTARKTIDA / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

K cestě je potřeba platný cestovní pas. Antarktida je jediné území světa bez hraničních kontrol.

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

ANTARKTIDA / PODNEBÍ

Antarktida je nejchladnější kontinent na Zemi. Podnebí je extrémně studené, v centrálních oblastech navíc extrémně suché, spadne zde pod 50 mm srážek ročně. V centrálních částech Antarktidy je stálá anticyklonální situace s téměř nepřetržitou bezoblačnou oblohou a srážkami pouze kolem několika mm za rok. Nejedná se však o pevné srážky, ale o sníh přivátý větrem.

Na centrální plošině Východní Antarktidy byla ve stanici Vostok dne 21.července 1983 naměřena absolutně nejnižší teplota na zeměkouli -89,2°C. Nejvyšší teplota na Antarktidě byla naměřená na dvou místech, na argentinské polární stanici Esperanza a ve výzkumné stanici Vanda a to +14,6°C. Teploty ve vnitrozemí se v zimě (červenec) pohybují průměrně od -40°C do -70°C, extrémy dosahují i -90°C, v létě (leden) kolísají mezi -10 °C a -40 °C. Východní Antarktida je obecně chladnější.

Většina vnitrozemí má ročně srážek mezi 50 milimetrů až 250 mm, směrem k pobřeží množství srážek stoupá až na 500 mm. Výjimečně bývá srážek více, Antarktický poloostrov má mezi 500 až 1000 mm srážek ročně, podobně jsou na tom i přilehlé ostrovy. Antarktida je navíc největrnějším kontinentem na světě. Na jeho okrajích a v pobřežních oblastech dochází k velmi častému silnému až bouřlivému větrnému proudění, někdy i síly uragánu. Směrem do vnitrozemí se rychlost větru snižuje.

ANTARKTIDA / FLÓRA A FAUNA

Byly zde objeveny pouze tři druhy kvetoucích rostlin a více než 50 druhů mechů a lišejníků. Zaznamenány byly také některé řasy, houby a bakterie. V okolních mořích žije mnoho drobných korýšů (živočichů s tvrdou ulitou zvaných krill), obratlovců (kytovci, tuleni, rypouši, některé ryby a další) i bezobratlých živočichů (plankton, hlavonožci, ostnokožci a další). Najdeme tu hojnost mořských ptáků, jako jsou např. chaluhy a albatrosi. Faunu také zastupuje osm druhů tučňáků, rackovitý pták chaluha velká a 5 druhů ptáků z buřňákovitých.

ANTARKTIDA / KAM SE VYPRAVIT

Jižní polární kruh jako první pravděpodobně překročili novozélandští Maorové. Anglický mořeplavec James Cook roku 1773 zavítal na ledovou návrš, obklopující kontinent. Po něm následovaly britské, ruské a francouzské expedice a také lovci tuleňů z mnoha států.

Na počátku 20. století bylo vnitrozemí Antarktidy jedním z posledních dosud neprozkoumaných míst na světě. Robert Falcon Scott sem vedl výpravu v letech 1900 až 1904 a roku 1909 se Ernest Shackleton dostal do vzdálenosti 150 km od jižního pólu. V roce 1911 nakonec dosáhl pólu Nor Roald Amundsen. O měsíc později sem dorazila další expedice, vedená Robert Falcon Scottem, všichni její členové však na zpáteční cestě zahynuli. Pozdější výpravy už používaly ledoborce, letadla a pásová vozidla.

Divoká zvířata, návštěva polárních stanic a přiblížení se na dosah k obrovským ledovcům, rozeklaným horám a úchvatným scenériím jsou hlavními lákadly, ketré Antarktida nabízí.

Ledovcový štít, který pokrývá pevninu Antarktidy tvoří 80% světových zásob sladké vody. Nejvyšší horou je Mt. Vilson v Ellsworthově pohoří s nadmořskou výškou 4892 m. Vrcholky ledovců dosahují výšky 3500 metrů nad mořem. Antarktida leží v okolí jižního pólu a s plochou 13,2 mil. km2 je třetím nejmenším kontinentem na Zemi. Do pevniny se hluboko zakusují Weddelovo a Rossovo moře. Takřka 99 % území kontinentu je pokryto pevninským ledovcem. Podle smlouvy z roku 1959 mohou státy využívat Antarktidu pouze pro mírové účely, některé další smlouvy (mj. z let 1980 a 1991) pak vymezují i podmínky ochrany životního prostředí Antarktidy.


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Petr L.

Dobrý den, chtěl bych Vám tímto poděkovat za zprostředkování krásné dovolené po 5 zemích Jižní Ameriky, ze které jsem se v neděli 22. 5.2016  vrátil. Velký podíl na této pohodové...

Seznamte se s ...

Roman Filipský, M.F.A.

Dlouhá léta žil a studoval v Americe a Oceánii. Zavalený tituly si zamiloval Afriku a zapomenutý ostrov Nová Guinea. Na University of Connecticut přednášel grafiku, malbu a kresbu. Pro americkou universitu v New Yorku se podílel na výzkumu umění jižního...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.