Velikonoční ostrov - informace o zemi

Velikonoční ostrov - v domorodém jazyce Rapa Nui (Velká země).  Je jedním z nejizolovanějších míst na Zemi, patří Chile, ale nachází se 3 600 km od kontinentu. V každém jeho cípu se tyčí vyhaslý vulkán. Cestovatele sem přitahují hlavně tajemné sochy moai, které jsou rozesety po pobřeží ostrova.

 

 

vlajka Velikonoční ostrov

Velikonoční ostrov - základní informace

Země: Chile

Rozloha: 163 km², délka ostrova je 24 km.

Obyvatelstvo: 3 791 obyvatel

Hlavní město: Hanga Roa

Jazyk: španělština, Rapa Nui

Měna: 1 chilské peso (CLP) = 100 centavů

Náboženství: místní, křesťanství

Národnostní složení: Rapa Nui (60 %), Evropané a Mestici (39 %), Indiáni (1 %)

Časové pásmo: Časový posun proti České republice je +6 hod.

Mezinárodní předvolba: 32

Důležitá telefonní čísla: policie (Carabineros de Chile): 133, Záchranná služba: 131Hasiči (Bomberos): 132

mapa Velikonoční ostrov

VELIKONOČNÍ OSTROV / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Pro cestu na Velikonoční ostrov budete potřebovat platný cestovní pas ČR - doporučuje se platnost pasu minimálně 90 dnů od předpokládaného data vstupu na území Chile (dohoda mezi ČR a Chile o bezvízovém styku umožňuje totiž pobyt v Chile bez víza v délce až 90 dní, Váš pas by měl tedy mít platnost delší).

Víza a režim vstupu: Vízum k cestám do Chile za účelem turistiky není zapotřebí, a to na základě dohody o oboustranném zrušení vízové povinnosti, která vstoupila v platnost již v roce 1996.

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

VELIKONOČNÍ OSTROV / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: 220V, 50Hz, stejné zásuvky jako v Evropě.

Očkování: K cestě do Chile postačí občanům ČR platný cestovní pas. Očkovací průkaz ani zvláštní očkování nejsou pro cestu na Velikonoční ostrov, vzhledem k místním hygienickým a klimatickým podmínkám potřeba.

VELIKONOČNÍ OSTROV / PODNEBÍ

Podnebí na ostrově je teplé, subtropické. Roční období jsou jen málo výrazná. Na ostrově vanou silné pasátové větry. Velikonoční ostrov má průměrnou roční teplotu okolo 21 °C. Nejstudenější měsíce jsou červenec a srpen s průměrnou teplotou 19 °C, nejteplejší jsou leden až březen s průměrnými teplotami 23 °C. Roční dešťové srážky jsou v průměru 1150 mm. Duben a květen jsou měsíce nejbohatší na srážky s průměrnými měsíčními hodnotami okolo 130 mm.

VELIKONOČNÍ OSTROV / KAM SE VYPRAVIT

Mýty a realita, které se na tomto ostrově mísí, daly původ výjimečné kulturní památce, která byla organizací UNESCO prohlášena v roce 1995 světovým dědictvím. Velkou část pobřeží ostrova tvoří příkré a vysoké útesy, přístup k oceánu a koupání jsou možné jen na několika málo místech. Velikonoční ostrov má jedinou větší pláží s názvem Anakena na severním pobřeží ostrova. Tato půvabná pláž v zátoce s bílým pískem a palmovým hájem je velmi oblíbeným místem pro trávení odpoledne, slunění a koupání. Prastaré legendy vypráví, že první náčelník domorodých lidí Hotu Matua se vylodil právě tady.

Velikonoční ostrov se proslavil především svými gigantickými sochami Moai, které jsou dědictvím po Polynésanech a s tajuplným úsměvem skrývají svá tajemství. Sochy jsou největší atrakcí i záhadou ostrova. Jsou vysoké 4 až 10 metrů, jejich hmotnost se pohybuje většinou kolem 20 tun, největší sochy však váží i 90 tun. Neví se, k jakému účelu byly vytvořeny. Měly představovat zemřelé předky, být vlastně náhrobkem chránícím jejich ostatky, nebo měly znázorňovat bohy, ke kterým se domorodí obyvatelé modlili?

Velikonoční ostrov má i další záhadu. Jsou to piktografické záznamy na destičkách rongo-rongo, které se vědcům dosud nepodařilo rozluštit. Velikonoční ostrov okouzlí návštěvníky krátery, jeskyněmi, plážemi, panenskou přírodou a tajemným duchem celého ostrova. Za návštěvu rozhodně stojí i někdejší obřadní vesnice Orongo, která se nachází na kráteru vulkánu Rano Kau, tyčícího se přímo nad oceánem na jihu ostrova. Je odtud nádherný pohled nejen na Velikonoční ostrov, ale i na sytě modrý oceán, ale též směrem dolů do kráteru na jezero s plovoucí totorou. Kromě jednoduchých kamenných obydlí se zbytky kreseb na stěnách jsou archeologickým unikátem v Orongu především petroglyfy vytesané do kamenů, převážně s motivy "Ptačího muže".

ZÁHADNÉ SOCHY (MOAI)

Víme jen kde sochy vznikly - v lomu na úpatí kráteru Rano Raraku dokonce ještě jedna nedokončená a od skály úplně neodtesaná moai leží. Celkem jich rapanujci vztyčili asi 300. Daleko víc jich zůstalo v lomu nebo na cestě na svá kamenné plošiny ahu, z nichž měly zhlížet do vnitrozemí ostrova. Dnes stojící moai byly znovu vztyčeny během 20. století. Kromě neobvyklého tvaru - nemají nohy, tělo je jen naznačeno a nejpropracovanější je hlava - na některých moai zaujme „klobouk" pukao z červené horniny. Podle nejvíce přijímané teorie nejde o klobouk, ale styl účesu, který se na Rapa Nui nosil v dobách vzniku posledních soch.


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

R. H.

Dobrý den, minulý týden jsme se vrátili ze zájezdu Pohádková Patagonie. Dovolím si říct, že cestujeme poměrně hodně, ale CK Livingstone jsme si vybrali poprvé. Zájezd se opravdu vydařil,...

Seznamte se s ...

Kateřina Andrlová

Studovala v ČR cestovní ruch, potom odešla do Spojených států, kde kromě jiného učila hrát tenis. Průvodcování v CK LIVINGSTONE se věnuje od svého návratu do Evropy v roce 2003. Profesionální průvodkyně každým coulem. Pečlivá v přípravě i realizaci, vše...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.