Vanuatu - informace o zemi

Souostroví Vanuatu leží asi 1800 kilometrů na východ od Austrálie. Na severu převládají tropické lesy, kde rostou stromové kapradiny, santálové stromy a týky. Na jihu se rozprostírají savany a suché lesy se vzácnými stromy kauri. Pobřeží podél oceánu je lemované korálovými útesy, které jsou ideálním místem pro milovníky potápění a šnorchlování.

vlajka Vanuatu

Vanuatu - základní informace

Rozloha: 12.200 km²

Obyvatelstvo: 192.910 obyvatel

Hlavní město: Vila

Jazyk: bislamština, francouzština, angličtina

Měna: 1 vatu (VUV)

Náboženství: protestanti (62 %), řím. katolíci (14 %), animisté (7 %)

Národnostní složení: Melanésané (98 %)

Časové pásmo: Časový posun proti České republice je (zimní čas): +10 hod.

Mezinárodní předvolba: 00678

Důležitá telefonní čísla: 112

Láká Vás Vanuatu

Žádný zájezd do destinace Vanuatu není momentálně evidován.


další zájezdy na tento kontinent

mapa Vanuatu

VANUATU / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Platný cestovní pas.

Víza a režim vstupu: Občané ČR potřebují k návštěvě Republiky Vanuatu vízum, o které je možné požádat na zastupitelském úřadu Vanuatu.

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

VANUATU / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: 240V 50Hz, používá se australská trojkolíková zásuvka. Zásuvka typu I - Zásuvka se třemi zdířkami ve tvaru obdélníku, uspořádanými do tvaru šipky. Při pohledu na zásuvku směřující vrcholem šipky dolů, je stejně jako u naší zásuvky fáze vlevo, nulák vpravo a ochranný (zemnící) vodič uprostřed. Používaná je především v Austrálii a okolí. Existují i varianty bez střední zdířky (ochranného vodiče) a v Argentině a Uruguayi je zaměněn fázový a nulový vodič.

Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

VANUATU / STRAVOVÁNÍ

V menu najdete mořské speciality, ale též klasické francouzské a čínske pokrmy. Místní ovoce je samo o sebě delikatesou. Určitě by jste měli ochutnat „Lap Lap" - strouhaný sladký brambor, banány a maniok, dušené v kokosovom krému. Jinou specialitou je kokosový krab.

VANUATU / PODNEBÍ

Vanuatu se rozkládá v oblasti, kde vládne vlhké tropické a rovníkové klima. Teplota se zde pohybuje mezi 22-27 °C. Ročně někdy spadne až 2000 mm srážek. Na jihu se na rozdíl od severu dá rozlišit období dešťů a sucha. Během období dešťů představují velké nebezpečí tajfuny.

VANUATU / KAM SE VYPRAVIT

Nevelký stát Vanuatu je tvořen souostrovím Nové Hebridy. Toto souostroví tvoří zhruba 83 ostrovů a ostrůvků, seskupených do tvaru písmene Y. Největšími ostrovy jsou Espiritu Santo a Malakula. Pobřeží velké části ostrovů, které jsou sopečného původu, tvoří korálové útesy. Nejvyšším vrcholem země je Tabwemasana měřící 1 877 m. Na souostroví se nachází také několik činných sopek, k nejznámějším patří Lopevi, Marum a Benbow. Zvláštností je sopka Gaua, jejíž kráter vyplňuje jezero Letas. Vanuatu se skládá s 15 velkých ostrovům několik menších ostrůvků a 3 souostroví

Souostroví Vanuatu se rozkládá v jižním Tichém oceánu, v oblasti tektonického neklidu. Velké části ostrovů jsou pokryty hustou vegetací, mimo jiné tady roste na 20 druhů palem, z nichž většina jsou endemity. Vyskytují se různé druhy ptáků, krokodýli, ještěrky, hadi, gekoni, želvy, netopýři, i v okolním moři je mimořádně bohatý život. Okolní moře poskytuje mimořádné podmínky pro šnorchlování a potápění ke korálovým útesům. Na mořském dně se od 2. světové války nachází mnoho vraků válečných lodí.

Port Vila

Port Vila je hlavním městem Vanuatu. Město leží na jižním pobřeží ostrova Efate v provincii Shefa. Ve městě žije okolo 38 000 obyvatel, což je přibližně 65% celkové populace provincie. Port Vila je ekonomickým a komerčním centrem Vanuatu. Město je také vzdělávacím centrem. Ve městě sídlí Universita Jižního Pacifiku a nalezneme zde také krásné kostely, a různé jiné architektonické krásy. Město je také obklopeno krásnou přírodou. Leží v tropickém klimatu.

Espiritu Santo

Největší ostrov státu Vanuatu s rozlohou 3955,5 km². Patří k souostroví Nové Hebridy v Melanesii. Město Luganville na jihovýchodním pobřeží ostrova je druhé největší sídlo Vanuatu. Na západě Espiritu Santo leží nejvyšší vrchol Vanuatu - 1879 metrů vysoká hora Tabwemasana. Během druhé světové války byly na ostrově velké vojenské základny Spojených států amerických a jejich spojenců. Památkou na americkou přítomnost na Espiritu Santo je známý ráj potápěčů Million Dollar Point, kam americká armáda při svém odchodu naházela své nepotřebné vybavení a přebytečné zásoby. Výsledkem je podmořská „výstava" traktorů, letounů a milionů lahví limonád 7 Up a Coca-Cola.

Pentecost

Na ostrově Pentecost se na přelomu dubna a května můžete stát svědky jakýchsi rituálních skoků, které mají zabezpečit bohatou úrodu jamy. Domorodci si okolo kotníků uváží lano zhotovené z místní popínavé rostliny a vrhnou se střemhlav z 30 metrové věže. Toto adrenalinové představní bylo pro turisty zpřístupněno nedávno za poplatky, které se využívají na uskutečnění projektů zaměřených na rozvoj turismu ostrovů.

Tanna

Na ostrově Tanna se tyčí nejpřístupnější aktivní sopka světa Yasur. Masy turistů směřují k jejímu vrcholu, kde dostanou možnost nahlédnout do kotlového kráteru s bublající lávou.


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Magdalena P.

Vynikající byla průvodkyně Lubica Macedo. Starostlivá, obětavá, fundovaná atd. Dokázala zařadit do programu i další zajímavá místa. Velmi jsme ocenili pomoc průvodkyně v každé...

Seznamte se s ...

Mgr. Zuzana Pochylá

Vystudovala právnickou fakultu. Učarovaly jí outdoorové sporty, kterým se aktivně věnuje ve volných chvílích. Největší zálibu - canyoning - realizovala řadu let jako průvodce ve slovinských Julských Alpách, kde s tímto netradičním sportem seznamovala...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.