Papua-Nová Guinea - informace o zemi

Papua Nová Guinea je země nacházející se v severozápadní části Tichého oceánu, v oblastni zvané Melanésie. Rozprostírá se na východní polovině ostrova Nová Guinea a na mnoha menších ostrůvcích. Hlavním a jedním z mála měst v zemi je město Port Moresby. Je to jedna z nejrozmanitějších zemí na celém světě, s více než 850 domorodými jazyky a s velkou tradiční společností. Země je jednou z posledních na světě, které nejsou pořádně prozkoumávány. Nachází se zde ještě mnoho druhů rostlin a zvířat, které nebyli doposud objeveny.   Některé společenství žijí dodnes dle svých původních tradičních práv. Je zde stále ještě to, co se v jiných částech planety dnes hledá s velkými obtížemi. Pestré etnické skupiny jsou tím nejzajímavějším, co matka příroda dosud ve světě dokáže nabídnout. 

vlajka Papua-Nová Guinea

Papua-Nová Guinea - základní informace

Rozhloha: 462 840 km²
Obyvatelstvo: 6187591 obyvatel
Hlavní město: Port Moresby
Měna: 1 kina, (PGK) = 100 toea
Náboženství: Římští katolící- 27%, Luteráni-19,5%, Unitáři- 11,5%
Národnostní složení: Malanésiané, Papuánci, Negritos, Polynésané
Časové pásmo: UTC + 10 hodin
Mezinárodní předvolba: 0675
Důležitá teledonní čísla : 000 - policie, 110 - hasiči


Láká Vás Papua-Nová Guinea

Žádný zájezd do destinace Papua-Nová Guinea není momentálně evidován.


další zájezdy na tento kontinent

mapa Papua-Nová Guinea

PAPUA NOVÁ GUINEA / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Doklady: Budete potřebovat platný cestovní pas (platnost musí být minimálně 6 měsíců po návratu zpět do České republiky!) s minimálně 4 čistými stránkami (pozor, na stránce by nemělo být ani propité razítko z předchozích stránek).

Víza a režim vstupu:  Vízum je nutné vyřídit před cestou v Bruselu za poplatek 40 Eur. Je nutné doložit: pas, 1x formulář, 1x foto, kopii letenky nebo itinerář cesty. Vyřízení víza trvá přibližně 1 týden.

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

PAPUA NOVÁ GUINEA  / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina : Napětí: 240 V, 50 Hz. Elektrické zásuvky jsou tříkolíkové (typ I),  je nutno používat adaptér, který je možné zakoupit i na místě. V tradičních vsích bývá k dispozici elektřina, často jen na omezenou dobu chodu generátoru. Může mít i nestandardní napětí. Počítejte s tím a vezměte si více náhradních baterií.

Telefon: Na některých místech během cesty fungují i mobilní telefony s českou SIM kartou. V některých oblastech nebude signál dostatečně silný nebo není vůbec. Občas dochází k problémům s přijímáním či odesíláním SMS zpráv. Bližší informace žádejte u svého operátora.

Internet: Internet bývá zpravidla dostupný jen v turistických oblastech. Rychlost připojení není největší a také technické vybavení není na vysoké úrovni. 

Pošta: je dostupná pouze ve větších sídlech a poměrně pomalá.

Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

PAPUA NOVÁ GUINEA / STRAVOVÁNÍ

Papua Nová Guinea nemá příliš výraznou a atraktivní kuchyni, jídlo obsahuje málo proteinů. Výjimku ale tvoří vynikající „plody moře“ (tzv. seafood) a různé asijské speciality. Nejlevnějším pokrmem je saksak – škrobový palmový extrakt, ve vnitrozemí jsou to kaukau (sladké brambory). Maso je vzácností, hlavním zdrojem proteinů je vepřové maso a v poslední době kuřecí. Na pobřeží je významná konzumace ryb. Přílohou bývá rýže. Nejtradičnější způsob úpravy pokrmů je mumu – pečení v zemi na horkých kamenech. Do vyhloubené díry v zemi se naskládají horké kameny, na ně se položí maso a zelenina zabalené do bylinek a velkých listů. Otvor v zemi se zakryje větvemi a vše se nechá pomalu dusit a péct.

PAPUA NOVÁ GUINEA / PODNEBÍ

Papua Nová Guinea má obecně horké, vlhké a deštivé klima. Období dešťů je přibližně od prosince do března, období sucha potom od května do října. Teploty na pobřeží jsou poměrně stabilní, pohybují se mezi 25–30°C. Směrem do vnitrozemí teploty výrazně klesají, v hornatých oblastech dosahují přes den max. 20°C a v noci mohou klesnout k nule. Vzácně se na vrcholcích hor může objevit i sněhová pokrývka. 

PAPUA NOVÁ GUINEA / KAM SE VYPRAVIT


Sepik

Sepik je oblastí Papuy-Nové Guiney, která leží na otevřeném pobřeží. Nacházejí se zde krásné pláže, ale i drsné vrcholky hor. Sepik je bezesporu jedním z nevíce fascinujících míst na Papuy-Nové Guiney. V oblasti se také nachází stejnojmenná nejdelší řeka země. Řeka Sepik pramení v samém středu země a svojí trajektorií je podobná Amazonce.

Mount Hagen

Mount Hagen je třetím největším městem státu Papua-Nová Guinea. Je to hlavní město provincie Western Highlands a je umístěn v nadmořské výšce 1677 m. Město je pojmenované po staré sopce Mount Hagen, která se nachází asi 24 kilometrů na severozápad. Každý rok Mount Hagen hostí Mount Hagen kulturní show, jednu z největších kulturních akcí v Papuy-Nové Guiney.

Mount Wilhelm

Mount Wilhelm Papuy-Nové Guiney, měří 4509 m a jeho vrchol je místo, kde se protínají tři provincie - Simbu, Western Highlands a Madang. Vrchol je také známý jako Enduwa Kombuglu.

Goroka

Goroka je hlavním městem provincie Eastern Highlands ve státě Papua-Nové Guinea. Nachází se 1600 m nad mořem. Menší průmyslová odvětví patří farmám se pstruhy, prasatům, včelařství a zelenině. V květnu Goroka hostí festival kávy Papuy-Nové Guiney. Goroka má po celý rok příjemné mírné klima.


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Eva O.

Děkuji za možnost vystoupení na Kala Patar a Gokyo a také vyzdvihuji skutečnost, že na to skupinka měla a trek se po dohodě prodloužil a jen se „nelenošilo“.

Seznamte se s ...

Mgr. Eva Vozková

Miluje cestování a poznávání, ráda sportuje. Všemi oblíbená, bez problémů zvládá jakýkoliv úkol. Šikovná, usměvavá a slovíčko "nejde" nezná. Stará se o celkový provoz kanceláře. Vždy rozesmátou pohodářku nerozhodí žádná nečekaná situace....

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.