Vietnam - informace o zemi

Vietnam je zemí bývalé Indočíny, nabízející turistům nejen bohatou historii ovlivněnou mocnými kulturami jihovýchodní Asie a zároveň odedávna silným čínským vlivem. Mísí se zde francouzská tradice s doteky orientu a vlivy komunismu. Přes krvavou minulost, se země rychle vzpamatovala a začala se otevírat turistům. Návštěvníky pohltí nejen nádhernými scenériemi a pestrou přírodou (rýžová políčka, pláže bílého písku, tyrkysové moře, horské hřbety s bujnou vegetací), ale také specifickou kulturou, zvyky a výbornou kuchyní. Pravou atmosféru dokreslují také zdejší rušná velkoměsta.

vlajka Vietnam

Vietnam - základní informace

Rozloha: 329 560km²

Obyvatelstvo: 85,26 milionu obyvatel

Hlavní město: Hanoi

Jazyk: vietnamština

Měna: 1 dong (VND) = 10 hao = 10 xu

Náboženství: buddhisté (67 %), řím. katolíci (8 %)

Národnostní složení: Vietnamci (87 %), Thajci, Číňané

Časové pásmo: časový posun proti České republice je +5 hod. v době letního času +6 hod. v době zimního času

Mezinárodní předvolba: 00848, 00844, 0084, mobilní 0084168, 00849

Důležitá telefonní čísla: 24-hodinová lékařská pohotovost v Avenues Clinic 251180/99, rychlá záchranná pomoc 994, hasiči 993, policie 995; Hanoj: záchranná služba 115, policie 113

mapa Vietnam

VIETNAM / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Jediný nutný doklad pro cestu do VSR je platný cestovní pas obsahující vízum do VSR. Doba platnosti pasu přesahující délku cesty není předpisy specifikována. Vízum vydává Velvyslanectví VSR v Praze. Při příjezdu do země úřady vyžadují vyplnění několika dotazníků týkajících se zejména zdraví a délky pobytu cestujícího, které jsou k dispozici na místě. Mezinárodní očkovací průkaz je lékařskými zařízeními uznáván, nicméně od českých občanů není vyžadováno žádné povinné očkování.

Víza a režim vstupu: Turistická víza pro občany ČR i SR se udělují v Praze. Cena za jednovstupové vízum na 30 dní je 1.800Kč, za vícevstupové vízum na 30 dní 2.500Kč. Lhůta na vyřízení je 2 až 3 týdny. Je nutné doložit: pas, 1x formulář, 1x foto.

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

VIETNAM / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: Napětí se většinou pohybuje v rozmezí 220-240 V. Zásuvky jsou téměř stejné jako v ČR, ale v pokoji se vyskytuje několik odlišných typů. V každém pokoji se ale najde zásuvka, již vyhoví naše jednoduchá dvouvidlice.

Telefon: Místní telefon - Místní a mezinárodní hovory lze uskutečnit z automatů na karty nebo i na předplacené karty pro mezinárodní hovory. Volání do zahraničí je nejlevnější přes internet, tento způsob volání nabízí téměř každá internetová kavárna. Mobilní telefon - mezinárodní roaming funguje bez potíží, pouze síť Vodafone funguje problematičtěji. Uživatelé mobilních telefonů musí počítat s vysokou cenou volání - Vietnam patří do nejvyšších tarifních pásem. Na přesné ceny se informujte u svých operátorů. Je možné si zakoupit místní SIM-kartu za cca 250 000 VND.

Internet: Internetové kavárny jsou ve městech v celém Vietnamu, obzvláště v okolí penzionů a hotelů. Internetové kavárny jsou velmi levné a běžně dostupné, cena se pohybuje kolem 100 VND/min.V kavárnách jsou ceny až směšně nízké (okolo 25¢/hod), ve vesnických oblastech a hotelech ale zaplatíte obvykle mnohem víc, proto se vyplatí porozhlédnout se po okolí.

Pošta: Pošty jsou otevřené sedm dní v týdnu od 6 do 20 hod. Pohledy se dají běžně zakoupit v turistických místech společně se známkami. Obyčejné dopis do Evropy dorazí zhruba za 7 dní. Poštovní služby jsou celkem drahé, za dopis do 10 gramů do Evropy zaplatíte 11,000 VND (75¢), pohled stojí 7,000 VND (45¢). Expresní služby jako např. DHL či FedEx jsou také dostupné.

Očkování: Žádné očkování není povinné, některá se pouze doporučují. Doporučuje se očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

VIETNAM / STRAVOVÁNÍ

Vietnamská kuchyně patří mezi nejpestřejší na světě. Základem vietnamské kuchyně je vždy vařená rýže a ochucená zelenina. Dále jsou často součástí ryby a mořské plody, různé kořeněné maso a omáčky. Velice oblíbené jsou husté nudlové polévky, syrové nebo smažené jarní závitky a rýžové knedlíky. To vše doplňuje široká nabídka ovoce včetně méně běžných druhů, jako jsou dračí oči, pomelo, jack fruit, durian atd. Balenou vodu a slazené lahvové limonády je možné koupit ve stáncích na ulici i v každém hotelu. Na našich zájezdech je samozřejmostí, že průvodci stravování pro zájemce organizují a pomáhají s jeho výběrem. K pití nedoporučujeme používat vodu z kohoutků vodovodního řádu. Ve všech hotelech je k dispozici pitná minerální voda, stejně jako ve všech restauracích. 

VIETNAM / PODNEBÍ VE VIETNAMU

Sever Vietnamu leží v pásmu subtropickém, zatímco jih zasahuje do tropického pásma. Klimatické podmínky jsou různé - od mrazivých zim v nejseverněji položených horách až po rovníkové podnebí v deltě řeky Mekong na jihu. V nízkých nadmořských výškách dosahuje průměrná roční teplota na jihu 27 °C a na severu 21 °C. Podnebí ve Vietnamu se liší podle geografické polohy, není neobvyklá situace, kdy se teploty na severu v horách blíží k bodu mrazu a na jihu dosahují až 40°C. Vietnamské počasí ovlivňuje monzunové proudění. Zimní monzun přichází ze severovýchodu a působí od října do března - na sever země přináší studenou vlhkou zimu, na jihu je v té době sucho a teplo. Na tropickém jihu jsou dvě období: období dešťů (květen - listopad, nejdeštivějšími měsíci jsou červen až srpen) a období sucha (prosinec - duben). Největší horko a dusno bývá od konce února do května.

VIETNAM / KAM SE VYPRAVIT


Hanoj

Hlavní město Vietnamu, je zajímavou směsicí západního a východního světa s čínským po staletí trvajícím vlivem. V nynější době město prochází modernizací. Hanoj ztělesňuje historického ducha, výchozí bod tvoří Stará čtvrť, kde lze navštívit mnoho muzeí, chrámů, památníků či parků. V okolí Ho Chi Minhova mauzolea se nachází i mnoho dalších historických budov: Jednopilířová pagoda či Ho Chi Minhův dům. Dále se nabízí i jiné zajímavé skvosty: např. Chrám literatury Van Mieu, Armádní muzeum, které např. uchovává letouny MiG-21 nebo tanky T-54, či Muzeum vzdušných sil, které nabízí k prohlédnutí stíhačky MiG či vrtulníky Mi-6 a mnohé jiné letouny.

Chvíle relaxace či možnosti příjemné procházky poskytuje park Hoan Kiem Lake v centru města. Tamní zde ráno procvičují tai-chi. Podle legendy vlastnil král Le Loi kouzelný meč, kterým chtěl zahnat Číňany zpět na jejich území. Při plavbě po jezeře se však setkal s obrovskou želvou, která popadla meč a stáhla ho do hlubin. Obrovské želvy prý stále obývají vody jezera a naposledy byly spatřeny roku 1998. Dobrodružněji založení jedinci mohou vyrazit do okolí města a objevovat tamní půvabné vesničky, hory či údolí s úžasnou přírodní scenérií.

Nha Trang

Přímořské letovisko v centrální části Vietnamu nabízí krásné písečné pláže lemované palmami.

Hué

Bývalé císařské město patřící na seznam světového dědictví UNESCO. K vidění citadela, císařské hrobky a palác. Rušné tržiště či osmiboká pagoda Thien Mu.

Ho Chi Minh City

Známé také jako Saigon, je největším městem Vietnamu a dřívější hlavní město Vietnamské republiky. Tvoří srdce a duši Vietnamu. Pokud panuje vedro, v centru města poskytují stín a vodní osvěžení parky Saigonský vodní park a vodní park Dam Sen. Dům znovusjednocení, dřívější Prezidentský palác Jižního Vietnamu nabízí k návštěvě místnosti věnované válečné době, kde lze také zhlédnout propagandistický film vyprávějící o tom, jak Vietnamci sloužili a jak američtí imperialisti podlehli Ho Chi Minhovým nezdolatelným revolučním silám. Podobné tematice se věnuje i Válečné muzeum, které zpodobňuje krutosti během Vietnamské války. Znamenitý soubor obsahuje Muzeum vietnamské historie. Muzeum obklopuje Botanická zahrada. Ulice jsou lemovány nesčetnými obchody, krámky, tržišti, pouličními kavárnami a promenádami, které jsou centrem veškerého městského vietnamského dění. Žádný návštěvník nezůstane nedotknutý touto živou a radostnou atmosférou.

Danang 

Ti, kteří se zajímají o válku ve Vietnamu by měli navštívit město Danang, které bylo v té době úplně zničené. Dnes tu uvidíte Hočimonovo vojenské muzeum, rozbité americké tanky, francouzskou katolickou katedrálu, buddhistické pagody... V okolí Danangu je krajina všude posetá stovkami tisíců hrobů. Jeden z nejrozsáhlejších vojenských hřbitovů na světě sě jmenuje Truong Son. Další válečnou památkou jsou katakomby Kucchi - spleť podzemních chodeb nedaleko Saigonu, kde probíhali obzvlášť těžké boje. Jiným známým vojenským pomníkem je osada My Lai, kompletně zmasakrovaná americkými vojáky, která leží nedaleko mesta Quang Ngai.

Pagoda Nefritového císaře

Mezi nejvyhlášenější památky ve Vietnamu patří pagoda Nefritového císaře, která byla postavena Kantonským svazem roku 1909. Mezi čínskými chrámy je to skutečný klenot a jedna z nejpestřejších pagod Ho Či Minova Města, zaplněná sochami fantastických nadpřirozených bytostí a groteskních hrdinů.

Čamské věže v Po Nagar

Věže Po Nagaru stojí na žulovém kopečku na levém břehu řeky Cai dva kilometry severně od Nha Trang. I tato památka je úzce spjata s historií destinace, jakou je Vietnam. Věže byly postaveny mezi sedmým a dvanáctým stoletím na místě, které bylo pro hinduistické obřady používáno už ve 2. století. Dnes sem přicházejí položit oběti a modlit se buddhisté vietnamské národnosti i etničtí Číňané.

Hoi An

Hoi An je říční město 30 km jižně od Danangu. Obchodníkům ze Západu bylo v dřívějších stoletích známé jako Faifo a od 17. do 19. stol. bylo jedním z hlavních přístavů nejen celé země jakou je Vietnam, ale i celé Jihovýchodní Asie. V dobách svého rozmachu bylo Hoi An, společně s Macau a Melakou důležitou zastávkou pro holandské, portugalské, čínské a japonské obchodní lodě. Vietnamští námořníci z Hoi An vyráželi do okolních zemí jakými jsou například : Thajsko, Indonésie.

Sapa

Sapa je nejnavštěvovanější lokalitou severozápadní části země jakou jeVietnam. Město Sapa leží v překrásném údolí nedaleko čínských hranic, přičemž se krásná okolní krajina skládá z kaskádovitě uspořádaných rýžových políček, které se šplhají po svazích vysoko nad městem. Údolí a osady obklopující Sapu jsou domovem četných horských kmenů (jedno z hlavních lákadel pro turisty při návštěvě destinace jakou je Vietnam), jejichž příslušníci přicházejí do města za obchodem.

Ha Long

Ha Long je velice známá zátoka, nacházející se ve státě Vietnam v Tonkinském zálivu. Ha Long je proslulá především díky svým vápencovým skalám, které náhodně vystupují z moře a na návštěvníky zátoky mohou mnohdy působit jako osamocené monumenty. Zátoka Ha Long byla v roce 1994 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO a roku 2009 se dostala mezi 28 finalistů pro vyhlášení nových sedmi přírodních divů světa, aby byla roku 2012 do této úzké skupiny zařazena.


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Pulcovi

Děkujeme za pěkný zájezd na safari a na Zanzibar, vidět zvířata naživo a v jejich skutečném prostředí je opravdu fantastické. S ničím vyloženě negativním jsme se nesetkali. Zanzibar...

Seznamte se s ...

David Švejnoha

Cestováním a fotografováním doslova žije. I když navštívil řadu zemí v Jižní Americe a Asii, jeho srdeční záležitostí se stala AFRIKA. V rámci svých cest se soustřeďuje na mapování přírodních národů napříč celým světem, věnuje se autentickému kmenovému...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.