Uzbekistán - informace o zemi

Uzbekistán je vnitrozemský stát ležící v centrální Asii, sousedící na jihu s Afghánistánem a dále s Kazachstánem, Kyrgyzstánem, Tádžikistánem a Turkmenistánem. Na první pohled může působit Uzbekistán jako země plná písku a kamene, kde jedinými obyvateli nehostinné krajiny jsou chudí zemědělci, ovšem na pohled druhý zde můžete spatřit bohaté přírodní památky a úžasné pamětihodnosti, které dokazují bohatou historii státu Uzbekistán. Za své bohatství vděčí Uzbekistán především hedvábné stezce, která vedla z Číny, přes jeho jižní část až do Říma. Emíři vládnoucí ve státě Uzbekistán si tak mohli dovolit postavit vše, co je napadlo - od studní až po paláce, které zde můžete obdivovat dodnes.

vlajka Uzbekistán

Uzbekistán - základní informace

Rozloha: 447 400 km²
Obyvatelstvo: 26, 85 mil. obyvatel
Hlavní město: Taškent
Jazyk: uzbečtina (74,3%), ruština (14,2%), tádžičtina (4,4%), jiné (7,1%)
Měna: sum (UZS)
Náboženství: muslimové – převážně sunnité (88%), pravoslavní (9%), jiní (3%)
Národnostní složení: Uzbekové (80%), Rusové (5%), Tádžikové (5%), Kazachové (3%), ostatní (7%)
Časové pásmo: Časový posun proti České republice je (zimní čas): +5
Mezinárodní předvolba: +998
mapa Uzbekistán

UZBEKISTÁN / STRAVOVÁNÍ

Uzbecká kuchyně obsahuje ve svých pokrmech prvky kuchyní jiných a to zejména perské, kazašské a též ruské. Uzbekové si potrpí na masné pokrmy - velmi rozšířeným masem je skopové a vepřové. Co je zajímavé, v žádných pokrmech maso nechybí - samostatné zeleninové pokrmy bez masa Uzbeci prakticky neznají. Drůbež a ryby zde ke konzumaci téměř nenajdete, zato pokrmy z obilovin, luštěnin a zeleniny naleznete téměř ve všech stravovacích zažízeních. Především zelenina je zde velmi levná a vynikající kvality. Z luštěnin a obilovin se nejčastěji jí rýže, fazole, kukuřice a hrách. Mezi hotové místní pochoutky patří např. plov, což je smažená mrkev s rýží a masem, dále šašliky, což je pečené maso a nudle v polévce lagmany. Zkusit můžete také manty - velké těstoviny plněné masem a polité smetanou, nebo karbanátek zvaný kotlet podávaný s bramborovou kaší, či plněné papriky. Bistra v ulicích Vám nabídnou taštičky z listového těsta naplněné masem a zelím, kterým se říká somsy.

Co se nápojů týče, je Uzbekistán vyhlášen pitím zeleného a černého čaje. Koupíte zde i místní pivo, to se ale s českým nedá srovnat, ovšem vodka je zde stejně dobrá, ba možná i lepší, než v Rusku. Vodu je nejlépe konzumovat převařenou nebo balenou.

UZBEKISTÁN / PODNEBÍ

Typ podnebí státu Uzbekistán je kontinentální s velkými teplotními rozdíly mezi zimou a létem. V létě může rtuť na teploměru vystoupat až na 40 °C, zatímco v zimě může klesnout až k -23 °C, teplotní rekordy však padají i kolem -40 °C. Významným klimatogeografickým faktorem je nadmořská výška uzbeckého území – ve vyšších polohách se vyskytuje sníh během celého roku.

UZBEKISTÁN / KAM SE VYPRAVIT

Aydar-kul

Aydar-kul je největší jezero státu Uzbekistán. Co do velikosti ukradlo jezero Aydar-kul prvenství Aralskému jezeru, které vysychá a postupně se zmenšuje. Turisté se zde mohou v horkém počasí osvěžit a nadšenci do přírody zde mohou objevovat druhy rostlin a zvířat, které potkáte jen tady.

Kyzylkum

Kyzylkum – největší poušť státu Uzbekistán - je dalším přírodním úkazem, který rozhodně stojí za návštěvu. Poušt v překladu znamená „červená poušť“, ale název není odvozen od barvy zdejšího písku, ale od trávy a keříků, které zde rostou, ale okamžitě na slunci usychají a způsobují temné zbarvení celé krajiny. Poušť Kyzylkum má rozlohu 298 000 km² a zaujímá tak 11. místo v seznamu největších pouští světa. Svojí velikostí zaujímá 58% rozlohy státu Uzbekistán.

Nutara

Nutara je jedním ze spousty zajímavých míst státu Uzbekistán, ze kterého na vás dýchne historie a tajemno. Jedná se o místo, kde ze země vytéká pramen Češma a vytváří stejnojmenné průzračné jezírko. Legenda vypráví, že praven vytryskl, když tu Mohammedův zeť Hazrat Ali udeřil holí do země.

Chiva

Chiva je město ležící ve středu slané pouště, kde se mezi pískem a kameny třpytí hromádky soli. Chiva se může pochlubit opevněným středem města, nazývaným Ičan Kala, jež je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. V útrobách svých kamenných hradeb ukrývá Chiva na 250 zachovalých staveb. Nedaleko Ičan Kaly můžete spatřit pevnost Kunya Ark, která sloužila vládcům země už ve 12. století.

Buchara

Buchara je město ležící na rozhraní pouští Karakum a Kyzylkum v jihozápadní části státu Uzbekistán. Mezi monumenty Buchary patří hrad v centru města s mešitami. V jedné z mešit je do stěn vytesána část koránu, která se dochovala navzdory snaze Sovětského svazu přemalovat ji azbukou. Dalšími památkami hodnými návštěvy je mešita Bolo Hauz nebo mauzoleum Češme Ajúba. Výzdobu některých z islámských svatostánků budete smět obdivovat pouze z venku - nevěřícím je totiž v několika případech vstup zakázán. V Buchaře stojí za návštěvu také další památka světového kulturního dědictví, kterou je komplex budov Poj Kalon. Budete-li se nacházet v Buchaře ve večerních hodinách, najděte si chvíli na návštěvu mešity Nadir Divan Begi – povečeřet zde můžete při folklórním představení.

Samarkand

Další významnou zastávkou by se mělo stát město Samarkand - bývalé hlavní město státu Uzbekistán. Budete-li jej hledat na mapě, najdete ho ve střední části. Patronem města je emír Timur, jež je známý jako vládce, který sem nechal přemístit centrum své říše z města Buchara. Mezi jeho další zásluhy, pro které je obyvateli Samarkandu uctíván, je stavba obrovského vědeckého centra. Jeho syn Ulugbek tu zde nechal později přistavit slavnou hvězdárnu. Mezi další zajímavosti města patří kletba vytesaná na hrobce emíra Timura, která postihne smrtí všechny, kteří by se ji pokusili otevřít. Další legenda se váže ke komplexu hrobek Šachizinda. Říká se, že ten, kdo napočítá stejný počet schodů při cestě nahoru i dolů, bude mít obrovské štěstí.

Taškent

Hlavní město státu Uzbekistán je Taškent. Ačkoli se pyšní bohatou historií, výrazně v něm převládá moderní výstavba. V dějinách Uzbekistánu bylo totiž město několikrát zničeno a znovu postaveno - co nestihly zničit výpady Čingischána nebo Ruské říše, dokázalo zemětřesení v roce 1966. Památkám, které se zachovaly, je pro jejich vzácnost věnována vládou země speciální péče. Mezi největší lákadla Taškentu patří dvě madrásy – Baraka Chána a Kukeldaš. Madrása je muslimská škola, provozovaná většinou při mešitě. Své vzdělání poskytuje převážně mužům. Taškent se stal hlavním městem státu Uzbekistán v roce 1930 a vystřídal v této důležité roli Samarkand. V současnosti tvoří jeho obyvatelstvo tři milióny lidí.

Moynaq

Město Moynaq je smutnou vzpomínkou na velkolepost Aralského jezera, které postupně vysychá a zmenšuje se. Moynaq bývalo prosperujícím přístavem až do doby, kdy se zmenšilo na malou vesničku, které se dnes příhodně přezdívá hřbitov lodí. Tento název je, díky vrakům, které jsou zde k vidění, více než trefný.

Samiš

Samiš je rozlehlá přírodní rezervace, která ve svém nitru chrání na 3000 skalních kreseb. Kresby jsou pozůstatkem putování kmenů, které procházely zdejší krajinou od doby bronzové až po ranný středověk. Nejčastějším tématem kreseb jsou tančící a lovící lidé a zvířata.


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Štěpán

Moc děkujeme za prožitá dobrodružství na ceště po Ugandě! 

Seznamte se s ...

Ing. Adriena Vyzulová

Cestováním doslova žije. Po několika letech práce v kanceláři se vydala na cestu kolem světa. Do poznávání cizích zemí a kultur se zamilovala už na vysoké škole. Kromě toho, že vystudovala Mezinárodní politiku a diplomacii na Vysoké škole ekonomické,...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.