Tibet - informace o zemi

Tibet - střecha světa, magický svět nad oblaky, větrem ošlehané tváře domorodců. Překročením hranice Tibetu vstoupíme do jednoho z nejodlehlejších koutů světa. Masivní Tibetskou náhorní plošinu, o průměrné nadmořské výšce 4 500 metrů, obklopují ze všech stran impozantní horská pohoří. Téměř všude se ve větru třepetají modlitební praporce, lesknou zlaté čhorteny a modlitební mlýnky. V minulosti býval Tibet nezávislým královstvím, od padesátých let 20. století je naprostá většina původního území součástí Čínské lidové republiky. I přes narůstající vliv Číny si Tibet ještě uchoval svou tvář.

vlajka Tibet

Tibet - základní informace

Tibetská autonomní oblast, součást Číny

Rozloha: 2 500 000 km²

Obyvatelstvo: 6 mil. obyvatel

Hlavní město: Lhasa

Jazyk: tibetština, čínština

Měna: 1 juan Renminbi (CNY) = 10 t'iao = 10 fenů (autonomní součást Číny)

Náboženství: tibetská forma buddhismu

Časové pásmo: GMT + 8; oproti ČR tedy +7 hodin, v době letního času +6 hodin.

Mezinárodní předvolba: 0086

Důležitá telefonní čísla: ambulance 120, hasiči 119, policie 110

mapa Tibet

TIBET / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po návratu z cesty a vízum do Číny.

Víza a režim vstupu: I když se situace často mění, je pro vstup do Tibetu vyžadováno kromě čínského víza i zvláštní povolení.

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

TIBET / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: Napětí v elektrické síti: 220 V, 50Hz.

Telefon: Nezapomeňte, že jakékoliv telefonování do zahraničí je pod přímým dohledem úřadů a pečlivě je monitorováno.

Internet: V poslední době je v Tibetu kladen velký důraz na internetovou cenzuru. Webové stránky a e-maily jsou díky systému státních poskytovatelů internetu monitorovány a nevhodné stránky jsou blokovány.

Pošta: Pošta je obvykle do Evropy doručena za 7-10 dní.

Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. Ve vyšších nadmořských výškách můžete pocítit krátkodobou nevolnost, kterou způsobuje menší množství kyslíku ve vzduchu.

TIBET / STRAVOVÁNÍ

Jídlo je v Tibetu hodně poznamenáno čínským vlivem, používá se hodně zeleniny. Asi nejdůležitější plodinou v jídelníčku Tibeťanů je ječmen a z něj vyrobený pokrm zvaný campa. Maso je v Tibetu dostupné především z jaků, koz a ovcí, často se konzumuje sušené. Z jačích produktů se vyrábí i další pokrmy jako jsou sýry, jogurty a máslo. Tradičním nápojem je tibetský čaj - čaj s jačím máslem, solí a mlékem. Vodu je lépe pít z originálně uzavřených lahví, pití vody z vodovodu se nedoporučuje.

TIBET / PODNEBÍ

Klimatické podmínky Tibetu jsou závislé na nadmořské výšce. Jižní okrajová pohoří zadržují vlhké proudění od Indického oceánu a prakticky v celém Tibetu způsobují velmi suché kontinentální klima. I když v létě mohou vystoupat teploty k 29°C, v zimě klesají hluboko k -16°C. Po celou dobu roku je místní vzduch velmi čistý a suchý. Během roku spadne velice málo srážek.

TIBET / KAM SE VYPRAVIT

 

Lhasa

Přezdívané Městem bohů, je nerozlučně spjata s destinací jakou je právě Tibet. Staré město je nyní omezeno poutním okruhem Barkhor, zbytek zbourali za kulturní revoluce Číňané. Leží na pravém břehu řeky Kjičhu (Šťastná řeka). Mezi největší turistické atrakce patří palác Potala. Tato pevnost stojí na Červeném kopci pravděpodobně již od 7.stol. Bývalé sídlo dalajlámů.

Palác Potala

Bývalé centrum pro tibetskou vládu a zimní sídlo dalajlámy na "Červeném kopci", navždy spjato s zemí jakou je Tibet. První sídlo si zde vystavěl Songtsen Gampo v pol. 7. stol. palác se tehdy jmenoval Kukhar Potrang. Za jeho následovníka, vládce Mongsong Mangtsena byl palác zbořen při vpádu čínských vojsk, přesto má dodnes Potála 2 pokoje, které mají pocházet z těchto dob. Nynější budovy postavil 5. dalajláma, jeden z nejznámějších panovníků destinace jakou je Tibet. V letech 1645-48 byl hotov Bílý palác. Další budovy, hlavně Rudý palác, se stavěly dalších 50. let. Ještě než byl palác dostavěn, dalajláma zemřel - správce země Denggie Gjamccho skrýval údajně dalajlámovu smrt před lidem po celých 16 let, ze strachu, aby nezanechali stavby. Všichni další dalajlámové zde v paláci měli zimní sídlo, v létě se stěhovali do Norbulingky.

Norbulingka

Lingka znamená tibetsky park, norbu drahokam, tj. Park drahokamů. Oficiálně se nyní nazývá Lidovým parkem a i toto místo je uvedeno ve všech programech pro návštěvu destinace jakou je Tibet. Nachází se asi 4 km západně od Potály. Nejstarší část paláce byla založena 7. dalajlámou v roce 1755. Palác sloužil jako sídlo dalajlámů v teplých letních dnech, je ve skutečnosti velkým parkem, kde jsou rozptýleny palácové budovy a pavilony. Nejstarší část paláce byla založena 7. dalajlámou v roce 1755.

Chrám Jokhang

Je nejsvětějším chrámem země jakou je Tibet, patřící k řádu Žlutých klobouků (Gelukpa). Chrám Jokhang je jednou z nejstarších budov v celém Tibetu. Je náboženským i geografickým centrem Lhasy. Chrám je nejlépe navštívit dopoledne. Ze střechy je pěkný výhled na Potalu. Průčelí chrámu je ověšeno modlitebními praporky a nádvoří je přeplněno poutníky, z nichž mnozí provádí prostraci. V chrámu je mnoho duplikátů - většina originálů bylo zničeno za kulturní revoluce. Byl postaven po r. 650 Songtsenem Gampo, aby měl kde uschovat vzácnou sochu Buddhy Akšóbiji, kterou mu přivezla jeho nepálská žena Trisun.

Klášter Ganden

První klášter sekty Gelugpa, založen Tsongkapou, 40 km vých. od Lhasy, 4 200 m.n.m. Vede k němu silnice údolím řeky Kyi, projíždí okolo kláštera Tselgungtang, založeného již r. 1175, ve 13. stol. významného jako sídlo řádu Tsel, odnože Kagyupa.

Klášter Drepung (Zhebangsi)

Leží asi 8 km západním směrem od Lhasy, největší z klášterů, ve své době patřil k nejbohatším klášterům v Tibetu.

Klášter Sera (Selasi)

Byl založen roku 1419 na severním okraji města na úpatí vysokých hor. V dobách jeho největší slávy ho obývalo přes 7 000 mnichů. Návštěva uvedeného klášteru patří mezi obvyklé prohlídky města Lhasy.

Posvátná hora Kailáš

Poutníci přijíždí do Darchenu za jediným cílem, vykonat pouť, či alespoň spatřit nejposvátnější horu Asie, magický Kailáš (6.714 m, tibetsky Kangrinpočche), která je posvátná nejen pro buddhisty (lámaisty), ale i hinduisty, bonisty a džinisty, nacházející se v pohádkové zemi jakou je Tibet. Součástí pouti je rituální obejití této hory - tzv. kora, dlouhá asi 52 km, během které se překonává sedlo ve výšce 5.630 m. Tibeťané ji vykonávají za jediný den, západním turistům a poutníkům z Indie to trvá 2-3 dny. Přes den se poutníkům otevírají nádherné pohledy na monumentální stěny Kailáše. Z Darchenu a okolí jsou též velmi pěkné výhledy na hlavní hřeben Himálají, kterému kraluje hora Nanda Devi ( 7.817 m, v dáli, v Indii), Kamet (7.756 m, v dáli, na hranici) a Gurla Mandata (7.728 m). Posledně jmenovaná rozložitá hora dominuje jižnímu obzoru, tyčí se nad nedalekými velkými jezery Rakshas Manasarovar. Pobyt v okolí Kailáše patří k nejintenzivnějším zážitků výprav do destinace jakou je Tibet.

Království Guge 

Království Guge je o nejvýše položené starověké království na „střeše světa", jak je Tibet často nazýván. Království Guge existovalo více než 700 let, od 9. do 17. století. Vzhledem k tomu, že se do dnešní doby dochovalo jen velmi málo písemných památek, které by dokladovaly vznik a zánik království, jsou jeho ruiny jediným viditelným svědectvím zaniklé slávy Guge.

Jezero Rakas Tal

Rakas Tal je jezero na jihozápadě tibetské náhorní plošiny, ležící v nadmořské výšce 4541 metrů nad mořem, konkrétně v horské dolině mezi Velkým Himálajem a horou Kailas.


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Andrea S., Marcela P.

Dobrý den! Ráda bych touto cestou poděkovala průvodci Milanu Regecovi za nezapomenutelnou, skvěle zorganizovanou cestu po Jávě a Bali! Milan měl program vždy do detailu připravený,...

Seznamte se s ...

Jan Drapela

V Austrálii  žije trvale od roku 2008. K práci průvodce ho přivedlo studium cestovního ruchu na univerzitě v Sydney. Jeho entuziasmus, komunikační schopnosti, smysl pro humor a skoro dvoumetrová postava z něj dělají oblíbeného a nepřehlédnutelného...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.