Thajsko - informace o zemi

Thajsko - „země tisíců Buddhů" je opravdovým rájem pro každého turistu. Země, kde se sny stávají skutečností. "Hledači osvícení" objeví v Thajsku velké množství buddhistických chrámů, pro milovníky poznávání a dobrodružství je určen sever Thajska posetý vesničkami horských kmenů. Jih Thajska je znám jako opravdový ráj pro milovníky moře, bělostných pláží a podmořského života.

vlajka Thajsko

Thajsko - základní informace

Rozloha: 514.000 km²

Obyvatelstvo: 63,997 milionu obyvatel

Hlavní město: Bangkok

Jazyk: thajština

Měna: 1 baht (THB) = 100 satangů

Náboženství: Obyvatelstvo vyznává 94% buddhismus, 4% islám, křesťanství.

Národnostní složení: Thajci (Siamci 53 %, Laové 27 %), Číňané 12 %, Malajci (4 %)

Časové pásmo: časový posun proti České republice je +6 hodin v době zimního času a +5 hodin v době letního času.

Mezinárodní předvolba: 0066

Důležitá telefonní čísla: Centrum služby turistům (Tourist Service Centre) 1155 (bezplatně), policie 191 (bezplatně), první pomoc 2551133-6, záchranka 1554 nebo 1669 (volání zdarma), dopravní policie 1193, požárníci 199, turistická policie 1155

mapa Thajsko

THAJSKO / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA PRO CESTU

Doklady: Ke vstupu na území Thajska je vyžadován cestovní pas platný minimálně šest měsíců po vstupu na území Thajska.

Víza a režim vstupu: bezvízový styk do 30 dnů pobytu při leteckém vstupu a výstupu, při pozemním vstupu jen na 15 dnů. Víza pro delší pobyt se vyřihzují v Praze, poplatek je 700 Kč za jeden vstup a 1 400 Kč za dva vstupy. Doba pro vyřízení je 1 týden. Je nutné doložit: pas, 1x formulář, 1x foto, rezervaci letenek a pro dvojitý vstup i výpis z účtu (minimální zůstatek 30 000,-Kč) a itinerář cesty v angličtině.

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

THAJSKO / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: V Thajsku je potřeba adaptér s tenkými kolíky, místy jsou americké zásuvky.

Telefon: Hovory do Evropy jsou možné z telefonní budky či z hotelu. Na některých místech je možné volat i přes internet z internetových kaváren. Čeští poskytovatelé mobilních služeb mají roamingové smlouvy s místními operátory.

Pošta: Pohlednice je možné koupit v turistických střediscích, známky jsou v prodeji pouze na poštách. Doručení do ČR trvá cca 10 dnů.

Očkování: Žádné očkování není povinné. Doporučeno očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

THAJSKO / STRAVOVÁNÍ

Většina thajských pokrmů je silně kořeněná. Vaření pokrmů je jednoduché a rychlé. Základní potravinou je rýže a nejpoužívanějším kořením chilli. Mezi nejčastější způsoby tepelné úpravy patří restování na wok pánvi, smažení, fritování, grilování a vaření v páře. Vodu doporučujeme pít pouze balenou - není problém ji koupit téměř kdekoli.

THAJSKO / PODNEBÍ

Thajské podnebí je tropické, s vysokými teplotami i vlhkostí a vlivem monzunů. Duben a květen jsou měsíce s nejvyššími teplotami v roce, dosahující v průměru 35 - 36 °C. V červnu začíná jihozápadní monzun, který ovlivňuje východní Thajsko a západní pobřeží. Přináší deštnou sezónu přibližně do konce října. Zimní, severovýchodní, monzun naopak přináší suché počasí.

THAJSKO / KAM SE VYPRAVIT

Bangkok

Hlavní město Thajska, přezdívané jako město andělů. Toto město kontrastů a přeměn Vás uchvátí jak svými historickými památkami, tak svou supermoderní výstavbou. Kulturu, historii, přírodu - to vše můžete zažít v jednom koutě země jakou je Thajsko. Pobyt v Bangkoku patří vždy k nezapomenutelným zážitkům.

Wat Phra Keo

Celý areál má rozměry asi 500 x 400 metrů a je ohraničen čtyřmi stěnami o celkové délce 1 900 m. Areál je otevřen denně. Pokud nemáte patřičné oblečení a obuv, nebudete dovnitř vpuštěni. Se vstupenkou dostanete i plán celého areálu. V areálu se nachází mnoho budov, ale pravděpodobně nejznámější je chrám Wat Phra Keo, neboli chrám smaragdového Budhy, kterým Thajsko ročně přiláká spoustu turistů.

Grand palace - Královský palác

Velký nebo také nazývaný královský palác ve státě Thajsko byl do roku 1946 sídlem thajské královské rodiny. V prvotním okouzlení při vstupu do tohoto komplexu může návštěvník snadno podlehnout snivé dezorientaci, ale přesto lze palác snadno rozdělit na několik zcela specifických oblastí a rozlišit zde několik velice zvláštních budov. Nedílnou, ale zcela samostatnou součástí je chrám Wat Phra Kaeo.

Ching Mai

Město se rozkládá v širokém údolí na březích řeky Ping. Na západ od řeky se zvedají horské hřebeny a pokračují až na barmské hranice. V úrodných údolích se pěstuje kromě rýže i zelenina a ovoce. Chiang Mai je hlavním městem druhé největší stejnojmenné provincie ve státě Thajsko.  

Vatu Phra Sing

Nachází se zde je nejuctívanější socha Buddhy na severu, stará přes tisíc let. Chrání prý obyvatele před ohněm a přináší jim déšť. Obchodní ruch je soustředěn ve východní části města a táhne se až k hlučnému nočnímu bazaru poblíž břehu řeky Ping. Na hlavních ulicích je mnoho restaurací, hospůdek, malých otevřených barů a obchodů. Thajsko může říct, že v téhle části to prostě žije.  

Mae Sai

Nejsevernější městečko státu Thajsko, kde můžete navštívit trh s drahými kameny a podniknout jednodenní výlet přes pohraniční most do barmského města Tachilek. Barmské vízum přitom není třeba, na hraničním přechodu jen necháte pas a zaplatíte poplatek ve výši cca 5 USD

Ko Chang

Ko Chang je po Phuketu druhý největší ostrov, který patří ke státu Thajsko. 70% plochy ostrova pokrývají lesy, nejvyšším bodem je 744 m vysoký Khao Jom Prasat. Na ostrově není doposud žádná dlážděná ani asfaltová cesta.

Otrov Phuket

Ostrov Phuket se nalézá 900 km jižně od Bangkoku na území Thajska. Je to největší, zároveň však nejdražší z thajských ostrovů. Můžete obdivovat nádherné, dlouhé písčité pláže s nesčetnými mořskými zátokami. Luxusní turistické komplexy Vám nabídnou nejvyšší možný komfort. Můžete navštívit město Phuket s možností výhodných nákupů, návštěvy trhů, denních a nočních klubů, masážních salonů, barů a diskoték. Doporučujeme fakultativní výlet lodí na ostrov Jamese Bonda.

Phi Phi Island

Bezesporu nejkrásnější ostrůvek Thajska. Fascinující laguna s průzračně čistou vodou, pláže s bílým pískem lemované palmovými háji, neuvěřitelně barevný podmořský svět. Pravý ráj pro potápěče - od amatérů po nejnáročnější profesionály. Ostrov je oblíben zejména u turistů ze zámoří. Vynikající mořská kuchyně Vás bude provázet na každém kroku. Nabízí se zde nepřeberné množství lodních výletů (rybaření, potápění ...).

Krabi

Krabi se právem považuje za jedno z nejhezčích míst v destinaci jakou je pohádkové Thajsko. Překrásné dlouhé pláže s jemným korálovým pískem, lemované palmami nabízejí ideální místo pro romantickou dovolenou. Pestrobarevný podmořský svět s fascinujícími skalními útesy vybízí k potápění či ke šnorchlování. Vynikající možnosti k lodním výletům na některý z mnoha neobydlených ostrůvků v okolí.

Ko Samui

Pobyt na ostrově, který Vás ohromí svou krásou již při prvním pohledu. Ostrov je lemován překrásnými plážemi s bílým korálovým pískem, který můžete vidět právě v zemi jakou je Thajsko. Ko Samui je největší z 80 ostrovů souostroví, z nichž většina tvoří národní mořský park Ang Thong, sestávající z neobydlených ostrůvků a panenského korálového moře. Doporučujeme fakultativní výlet k vodopádům do vnitrozemí ostrova, cestou návštěva motýlí farmy a velké sochy Buddhy.

Ko Tao

Tento ostrov je považován za ráj potápěčů nejenom pro destinaci, jakou je Thajsko. Nachází se zde množství lokalit vhodných k potápění s pestrým a bohatým podmořským životem, dále široká paleta korálů. Typická je i jedna z nejlepších viditelností v pohádkové zemi jakou je právě Thajsko.

Národní park Khao Yai

 Nejstarší národní park, jeden z nejoblíbenějších v zemi pojmenované Thajsko, založený v roce 1962. Celková plocha zaujímá cca 2 tisíce kilometrů čtverečních. Vyskytuje se zde velké množství zvířat i některé ohrožené druhy jako např. divocí sloni, opice, levharti, tygři, medvědi malajští, jeleni i různé druhy ptáků a plazů.

Zlatý trojúhelník

Je oblast o rozloze asi 200 tisíc kilometrů čtverečních a zahrnuje tři země - Thajsko, Myanmar (dříve Barma) a Laos.  Tato oblast je spojována s obchodem s opiem. Hlavním lákadlem jsou zde projížďky po řece. Většina turistů, kteří se rozhodnou navštívit Thajsko, nezapomenou zahrnout toto místo do svého plánu cesty.


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Gabriela F.

Dobře byla propracovaná programová skladba zájezdu, roznorodosť programu, obětavost sprievodkyne Martiny a krajina jako taká! 

Seznamte se s ...

Kateřina Chauveau

Studovala v ČR cestovní ruch, potom odešla do Spojených států, kde kromě jiného učila hrát tenis. Průvodcování v CK LIVINGSTONE se věnuje od svého návratu do Evropy v roce 2003. Profesionální průvodkyně každým coulem. Pečlivá v přípravě i realizaci, vše...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.