Srí Lanka - informace o zemi

Srí Lanka, známá též jako Cejlon, se stala hlavně synonymem pro kvalitní černý čaj. Zároveň je však zemí, která dokáže nabídnout bohaté a starobylé kultury, v džungli ztracené chrámy, přetrvávajícího koloniálního ducha i ráj tropického ostrova.

 

vlajka Srí Lanka

Srí Lanka - základní informace

Rozloha: 65 610 km2

Obyvatelstvo: 20 mil. obyvatel

Hlavní město: Kolombo

Jazyk: 2 úřední jazyky - sinhálština a tamilština; angličtina slouží jako spojovací jazyk

Měna: 1 šrílanská rupie (LKR), (1USD = asi 117 LKR)

Náboženství: 70 % buddhisté, 15 % hinduisté, 8 % křesťané, 7 % muslimové.

Časové pásmo: Oproti ČR +4,5 hodin v době zimního času a +3,5 hodin v době letního času.

Mezinárodní předvolba: 0094

Důležitá telefonní čísla: policie (01-433333), první pomoc (01-422222), hasiči (01-422222)

mapa Srí Lanka

SRÍ LANKA / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Cestovní pas ČR, jehož doba platnosti přesahuje alespoň o dva měsíce platnost žádaného srílanského víza.

Víza a režim vstupu: Turistické vízum se vyřizuje elektronicky na www.eta.gov.lk.
Poplatek je 20 USD.

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

SRÍ LANKA / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: Elektrické napětí je 230-240 voltů. Vzhledem k naprosto nestandardním zásuvkám, na které lze jen velmi obtížně sehnat adaptér, se doporučuje vzít si s sebou bateriové přístroje.

Telefon: Místní telefon - Mezinárodní telefonní hovory lze uskutečnit ze stánků na ulici, tzv. International Direct Dialling Centres, nebo z hotelů. Mobilní telefon - Čeští mobilní operátoři mají roamingové smlouvy s místními společnostmi v jednotlivých státech, síť Vodafone funguje problematičtěji. Uživatelé mobilních telefonů musí počítat s vysokou cenou volání - Srí Lanka patří do nejvyšších tarifních pásem. Na ceny se informujte u svých operátorů. Mezinárodní telefonní hovor lze uskutečnit z tzv. International Direct Dialling Centres nebo z hotelů. - za telefonní hovory hotely někdy účtují až trojnásobek běžné sazby.

Internet: Je běžně dostupný v turistických lokalitách. Cena se pohybuje kolem 25 Kč za hodinu.

Pošta: Pošty jsou otevřeny od pondělí do pátku od 10 do 17 hod. Pohledy se dají koupit ve všech turistických místech společně se známkami. Do České republiky bývá zásilka doručena do deseti dnů.

Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

SRÍ LANKA / STRAVOVÁNÍ

Na Srí Lance se jí zejména rýže a mořské produkty, často silně kořeněné. Srílanská kuchyně by se dala přirovnat k jihoindické, není však tak ostrá. Základem každého jídla je vařená rýže nebo placky. Jelikož je Srí Lanka ostrovním státem a vegetariánství zde není rozšířeno tak jako v Indii, místní kuchyně nabízí nepřeberné množství mořských plodů. Kromě ryb je běžně k dostání i kuřecí a vepřové maso. Nejčastějším doplňkem k rýži je karí připravované na nejrůznější způsoby. Na Srí Lance jsou po celý rok k dispozici různé druhy tropického ovoce - mango, papája, ananas, banány apod. Vodu je lépe pít z originálně uzavřených lahví, pití vody z vodovodu se nedoporučuje. Všude jsou běžně k dostání kromě balené vody také sladké limonády v uzavřených lahvích.  

SRÍ LANKA / PODNEBÍ

Srí Lanka je zemí s typicky tropickým klimatem, kde se střídají období sucha s vydatnými dešti. V níže položených pobřežních oblastech Srí Lanky, např. v Colombu, dosahuje průměrná denní teplota 27 °C. Ta klesá s narůstající nadmořskou výškou (např. Nuvara Elija, 1 889 m jen 16 °C). Nejtepleji je v jižní části ostrova, kde se teploty šplhají k celoročním průměrům 30 °C. Teplota moře je stabilní po celý rok kolem 27 °C.

SRÍ LANKA / KAM SE VYPRAVIT

Srí Lanka, oficiálně Demokratická socialistická republika Šrí Lanka, je ostrovní stát v jihovýchodní Asii, nacházející se v blízkosti Indického poloostrova na ostrově Cejlon, což byl také do roku 1972 oficiální název státu. Od Indie je ostrov oddělen úžinou Palk, přes niž se táhne řetěz korálových útesů zvaný Adamův most, na východě se nachází Bengálský záliv a na jihu Indický oceán. Největším městem je Colombo (někdy též Kolombo). Hlavním městem je odnedávna Šrí Džajavardanapura Kotte (Sri Jayawardenapura, nebo také jen Kotte), přesto však většina státních institucí sídlí dosud v Colombu. Mezi další významná města patří Dehivala, Moratuva, Kandy, Jápané a Trinkunámalé.

Colombo 

Hlavní město státu Srí Lanka je městem obchodních center s několika nejvyššími budovami v Asii. V severní části města stojí staré britské pevnosti a další památky koloniální architektury. Pevnost Galle byla zařazena do seznamu UNESCO. Je to největší město a komerční centrum Srí Lanky. Ve městě v současnosti žije více než 600 000 obyvatel. Vzhledem ke své strategické poloze bylo Colombo starověkým cestovatelům známo již před více než 2000 lety. V roce 1815, kdy se země stala součástí Britského impéria, se Colombo stalo hlavním městem. Tento status neztratilo ani v roce 1948, kdy země získala nezávislost. Změna přišla až o třicet let později v roce 1978, kdy byly administrativní funkce a status hlavního města přemístěny do města Šrí Džajavardanapura Kotte.

Šrí Džajavardanapura Kotte nebo také jen Kotte

Je oficiálním hlavním městem ostrovního státu Srí Lanka. Nachází se za východním předměstím města Colombo, největšího komerčního centra ostrova. Od 29. dubna 1982 zde sídlí šrílanský parlament. Město má rozlohu přibližně 17 km² a žije zde 115 826 obyvatel (stav 2001).

Anuradhapura

Je starobylé město státu Srí Lanka, jehož počátky sahají až do 4. století př. n. l.. Po nějaké době se na dlouhá století stalo toto město centrem politického i náboženského života celého ostrova. Ve městě se nachází množství buddhistických klášterů a nejrůznějších pozůstatků starověkých budov, což z něj činí významnou šrí lanskou archeologickou lokalitu. Od roku 1982 je Anuradhapura součástísvětového dědictví UNESCO.

Kandy 

115 km od Colomba se nachází malebné město Kandy, sídlo posledních kandyánských králů. Jeho počátky sahají do 14. století. Podle buddhistické tradice je zde uložen Buddhův zub, jedna z nejcennějších buddhistických relikvií. Celé město je protkáno sítí buddhistických chrámů a od roku 1988 je součástí světového dědictví UNESCO.

Polonnaruva

Nachází se 216km severovýchodně od hlavního města a bývalo druhým hlavním sinhálským městem po 300 let od roku 1100 n.l. Město leží na břehu modrého jezera. Základní kámen města byl položen za vlády indické dynastie Chola, tedy na přelomu 11. a 12. století. V historické části města se nachází nepřeberné množství památek, z nichž nejproslulejší je Gal Vihara- komplex soch sedícího, ležícího a stojícího Buddhy, vytesaný v žule. Sochy jsou ve velikosti od 7 do 14 metrů. Pro zdejší zajímavou krajinu jsou typické vodní nádrže, z nichž nejznámější je Parakrama Samudra.

Galle

Významný přístav a vzpomínkou na dlouhou přítomnost Holanďanů na Srí Lance. Zřejmě největším důkazem je Holandská pevnost zabírající úctyhodnou plochu šestatřiceti hektarů, dnes památka UNESCO. Byla postavena v roce 1663 a překonala všechny nástrahy, kterým byla nucena během staletí odolávat. Zatímco město Galle bylo zničeno tsunami v roce 2004, vnitřek pevnosti zůstal kryt vysokými hradbami. V pevnosti najdete několik hezkých historických uliček, restaurací, muzeí, kostelů a mešit. Jen nedaleko odtud se nachází malá příjemná pláž doslova stvořená ke koupání.

Dambulla

Místo ležící na poloviční cestě mezi Kandy a Anuradhapurou je proslavené jeskynními chrámy, jejichž historie sahá až na počátek našeho letopočtu. Kromě fresek zde přitahuje pozornost kolosální, 14 m dlouhá socha ležícího Buddhy, vytesaná ve skále v jedné z jeskyní.

Adamův most

Také nazývaný Rámův most je řetěz korálových mělčin táhnoucí se mezi ostrovem Manaru severozápadního pobřeží státu Srí Lanka a ostrovem Raméšvarám u severovýchodního pobřeží Indie. „Most" je 48 km dlouhý a odděluje Manarský záliv na jihozápadě od Palkského zálivu na severovýchodě. Některé písčiny vystupují nad vodní hladinu, protože moře v oblasti je velmi mělké. Do 15. století bylo možné po „mostě" přejít suchou nohou.

Sigiriya 

Lví skála a na ní skalní pevnost, která byla postavena v 5. století našeho letopočtu za doby vlády krále Kashyapy a která je nalezištěm vzácných skalních fresek - nejznámější z nich jsou "Nebeské panny ze Sigiriya".

Negombo

Je bývalá rybářská vesnice, jedno z přímořských letovisek ostrova. Těží hlavně ze své polohy kousek od hlavního města. Moře není zrovna křišťálové, ale projížďka na kole po okolních rybářských vesničkách je příjemná.

Vyberte si z našich zájezdů do této země


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Monika D. a Alice J.

Milá CK, chtěla bych poděkovat za skvělou dovolenou na Aljašce. Zážitků mnoho, počasí úžasné, parta úžasná, průvodce Michal úžasný, skvělý, znalý,vtipný a další klady. Fakt jsme si...

Seznamte se s ...

Mgr. Štěpánka Jakešová Ma.S.W.

Již v mládí si obula toulavé boty, které ji sluší dodnes. Velká záliba přerostla v profesi a životní styl.  Každá navštívená země pro ni znamená nový svět lidských osudů, legend a přírodních tajemství. Ať už to byl strhující příběh českého...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.