Singapur - informace o zemi

Singapur je svého druhu unikátem mezi asijskými destinacemi. Netvoří jej pouze 1 ostrov, ale kromě hlavního ostrova dalších 63 ostrůvků. Během pouhých 150 let se Singapur stal významným centrem obchodu a průmyslu, zároveň patří mezi nejrušnější přístavy světa. Dynamické město plné barev a kontrastů láká mnoha atrakcemi: kultura, umění, architektura, proslavená nákupní ulice Orchard Road, zábavní podniky, bezkonkurenční zoologická zahrada a mnohé další. Velmi kuriózní je Singapur svými neustálými zákazy. Velmi proslavený je například zákaz dovozu žvýkaček.

vlajka Singapur

Singapur - základní informace

Rozloha: 648 km²

Obyvatelstvo: 4,355 miliony obyvatel

Hlavní město: Singapur

Jazyk: čínština, malajština

Měna: 1 singapurský dolar (SGD) = 100 centů

Náboženství: buddhisté a taoisté 54 %, muslimové 15 %, křesťané 13 %

Národnostní složení: Číňané (77 %), Malajci (14 %), Indové (7 %)

Časové pásmo: časový posun proti České republice je +6 hod. v době letního času / +7 hod. v době zimního času

Mezinárodní předvolba: 0065, mobilní: 00658, 00659

Důležitá telefonní čísla: první pomoc 995, policie 999, informace pro turisty 1800 736 2000 (zdarma, pouze v rámci Singapuru), počasí +65-6542 7788, informace o telefonních číslech 100

mapa Singapur

SINGAPUR / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Platným cestovním dokladem pro vstup do Singapuru je cestovní pas s minimální dobou platnosti 6 měsíců.

Víza a režim vstupu: Občané ČR mohou cestovat do Singapuru bez víza.

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

SINGAPUR / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: 220 - 240 V, 50 Hz, zásuvky se třemi zdířkami. Před odjezdem si musíte pořídit adaptér.

Telefon: Mobilní sítě: Eurotel - Ano, T-Mobile - Ano, Vodafone - Ano

Internet: Internetové kavárny jsou ve městě celkem běžné, zaplatíte asi S$5 (US$2.95) za hodinu. Využijete-li služeb v hotelech, zaplatíte cenu mnohem vyšší.

Pošta: Většina hotelů poštovní služby zajišťuje a přijmou i dopis pro vás, zaslaný na jejich adresu. Pohledy stojí S50¢ (US29¢) do všech destinací.

Očkování: Žádné očkování není povinné.

SINGAPUR / STRAVOVÁNÍ

V Singapuru existuje ohromné množství světových kuchyní, hlavní prvky však pochází z kuchyně malajské, indické a čínské. V Singapuru převažuje kuchyně kantonská, která je ze všech čínských kuchyní v Evropě nejznámější. Kantonská kuchyně servíruje vyvážená jídla, v nichž se musí odrážet vesmírná harmonie. Jídla jsou buď jing - neboli chladivá či jang - neboli hřejivá. Oba druhy jídel by u stolu měly být ve vzájemné rovnováze. Nejjednodušími jídly jsou „mí" - nudle či „kongí" rýžová kaše. V Singapuru jsou dále velmi rozšířeny místní kuchyně jižní Číny. Častou specialitou je chajnanská rýže s kuřetem (z ostrova Chaj-nan). Jedná se o v páře vařené kuřecí s rýží, čistým vývarem a okurkou. Smlouvání a spropitné není obvyklé. Všudypřítomné food courty neboli kopitiamy neboli veřejné jídelny nabízejí veliké možství pokrmů za velmi přijatelné ceny. V těchto jídelnách se stravuje skoro každý a proto je můžete najít skoro všude. Některé jsou více lidové, některé luxusní, některé se více zaměřují na určitou kuchyni. Jisté ale je, že ať už navštívíte kteroukoli z nich, nebudete odcházet s prázdným žaludkem. Voda z kohoutku je v Singapuru pitná a splňuje všechny normy Světové zdravotnické organizace.  

SINGAPUR / PODNEBÍ

Podnebí tropické, vzduch obvykle 25-31 °C, voda 27 °C, bez velkých výkyvů.

SINGAPUR / KAM SE VYPRAVIT

Singapur je supermoderní a extrémně bohatý městský stát je znám svou čistotou, přísnými zákony a překvapivými kontrasty. Od Malajského poloostrova je oddělen pouze úzkým průlivem. Singapur je druhý největší přístav světa. Singapur patří mezi nejvyspělejší státy světa, je světovým finančním, obchodním a dopravním centrem. Toto přístavní město je velmi dobře udržované. Průmyslová orientace státu je na farmacii a lékařství. Je zde také vybudovaná rafinérie. Dále je tu jedno z největších obchodních center. Singapur je také velice důležitý dopravní uzel. Je druhým největším přístavem světa. Letiště Changi je dopravním uzlem mezi Evropou, Asií a Austrálií. Zajímavostí je, že i přes svou malou rozlohu má Singapur armádu, která má přes 50 000 vojáků.

Gigantické mrakodrapy z oceli, skla a betonu určují obraz ostrovní republiky. Bezmezné nabídky lákají k nákupům v moderních obchodních centrech. Restaurace rozmazlují návštěvníky svými kulinářskými pokrmy. K tomu staré čínské, indické a arabské čtvrtě, kde se pozastavil čas a kde stále platí prastaré tradice. Za návštěvu v Singapuru stojí například etnické čtvrti jednotlivých národnostních menšin (Little India s hinduistickými chrámy, Chinatown s čínskými chrámy, Arab Street s mešitami). Čínská kultura poznamenala Singapur snad nejvíc - kromě celé řady chrámů tu najdete například čínské zahrady Yu Hwa Yuan s pagodami, bonsajemi a idylickým potůčkem. V Centrálním muzeu (kam je vstup zadarmo) je mimo jiné singapurským Číňanům věnována samostatná expozice.

Ve staré koloniální čtvrti (Colonial district) objevíte budovu parlamentu z roku 1827, Národní muzeum, křesťanskou katedrálu Dobrého pastýře a řadu dalších církevních staveb. Milovníci přírody najdou v Singapuru ptačí park Jurong, kde je k vidění několik tisíc druhů ptactva, krokodýlí farmu a velkou zoologickou zahradu bez plotů (kde budou od zvířat odděleni jen příkopy), literáti vězení Chang Prison, známé z knihy Král Krysa. Jednou z největších singapurských atrakcí jsou soutěže zpěvných ptáků, které se v sobotu ráno konají na několika místech (zeptejte se v hotelu).

Ostrov Sentosa 

Na ostrově Sentosa najdete proslulý Podmořský svět (kde můžete projít skleněným tunelem obrovským akváriem se žraloky) hmyzí farmu s velkými barevnými motýly a námořní muzeum. Zážitkem je vyhlídková plavba po kanále Johor a výstup na vrchol Mt. Faber, odkud je pěkný výhled na celé město. Tento ostrov patřící Singapuru je vlastně takový velký park kultury a zábavy a taky jsou tady nejkrásnější pláže na koupání. Platí se zde vstupné. Je několik možností vstupu - taxíkem, trajektem, autobusem a lanovkou. Prohlídku celého ostrova je možné uskutečnit ostrovní autobusovou nebo jednokolejnou dráhou a cena je již zahrnuta ve vstupním poplatku. Mezi samotné atrakce ostrova pak patří muzeum Images of Singapore se svými voskovými figurínami znázorňujícími singapurskou historii a především Underwater World. Je to skutečně takový malý svět pod hladinou, kde v obrovském akváriu můžete v tunelu pozorovat mořské živočichy.


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Martina Š.

Moc děkujeme, že se nám Dana Kyndrová celou dovolenou tak věnovala! Byla to krásná dovča a sešla se bezvadná parta lidí, byla legrace a to je hlavní. Budeme mít úžasné vzpomínky a to...

Seznamte se s ...

Mgr. Katarina Strihová

Temperamentní sympatická Slovenka. Vystudovala obor historie a estetika na Univerzitě Konštantína Filozofa v Nitře a pak ji učarovala španělština a portugalština. Znalost těchto dvou jazyků prohloubila dlouhým pobytem v Jižní Americe. Zamilovala si zejména...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.