Saúdská Arábie - informace o zemi

Saúdská Arábie, oficiálním názvem Saúdskoarabské království, je stát na Blízkém východě v oblasti jihozápadní Asie. Saúdská Arábie zaujímá značnou část Arabského poloostrova a díky rozloze 2 149 690 km² je druhým největším státem arabského světa. Na severu a severovýchodě sousedí Saúdská Arábie s Jordánskem a Irákem, na východě s Kuvajtem, Katarem a Spojenými arabskými emiráty, na jihovýchodě s Ománem a na jihu je jejím sousedem Jemen. Ze západu Saúdskou Arábii omývá Rudé moře a na severovýchodě Perský záliv. Saúdská Arábie má druhé největší zásoby ropy na světě a je současně jejím největším vývozcem. To se odráží v místní ekonomice, kterou zisky z ropy vynesly v 60. letech na přední příčky světové ekonomiky, když kvůli ropnému boomu saúdská vláda ohromně zbohatla a začala přetvářet zaostalou zemi v moderní stát. V zemi se nacházejí dvě nejsvětější místa islámu, což jsou Mekka a Medína a ačkoli je království ekonomicky liberální, je saúdskoarabská společnost silně konzervativní.

vlajka Saúdská Arábie

Saúdská Arábie - základní informace

Rozloha: 2 149 690 km²

Obyvatelstvo: 26, 68 mil. obyvatel

Hlavní město: Rijád

Jazyk: arabština

Měna: saúdský rial (SAR)

Náboženství: islám

Časové pásmo: časový posun proti České republice je +3

Mezinárodní předvolba: +966Láká Vás Saúdská Arábie

Žádný zájezd do destinace Saúdská Arábie není momentálně evidován.


další zájezdy na tento kontinent

mapa Saúdská Arábie

SAÚDSKÁ ARÁBIE / STRAVOVÁNÍ

Arabská kuchyně je velmi pestrá a využívá velké množství zeleniny, ovoce, čerstvých bylin a koření, které je nepřetržitě k dostání na zdejších trzích. Kromě běžně známých druhů zeleniny je Saúdská Arábie významným konzumentem oliv, kapary, baklažánu čili lilku a jedlého ibišku zvaného okra. Z mas se zde nejvíce konzumuje maso jehněčí a skopové, ale už méně maso hovězí. Vepřové maso se nejí vůbec, neboť to je pravověrným muslimům zapovězeno. Naopak drůbež je v arabských zemích velmi oblíbená. Velmi málo se konzumují ryby, ale není to způsobeno tím, že by měli k rybímu masu Arabové odpor, ale tím, že maso obecně je v saúdské Arábii považováno za luxusní pokrm a maso rybí patří k tomu nejcennějšímu. Tradičním pokrmem arabské kuchyně, který při stolování nesmí nikdy chybět, je arabský chléb, jemuž se říká pita. Chléb pita se jí buď jen tak, nebo se konzumuje plněný. Většinou se plní tím, čemu se v arabských zemích říká hummus, což je jednoduše řečeno kaše z cizrny. Tradičním základem velkého množství pokrmů, které Saúdská Arábie nabízí, je kuskus. Tyto kuličky z pšeničné krupice se mohou vařit s mlékem nebo se podávají jako dezert s ovocem. Kuskus se dává také do salátů, podává se s vařenou zeleninou, luštěninami anebo masem. Dalším typickým pokrmem Arabů je faláfel, který je podobný našim karbanátkům. Arabská verze je však výhradně zeleninová, neboť se jedná o starobylé vegetariánské jídlo pocházející z Egypta. Hlavní ingrediencí tohoto pokrmu je cizrna a jídlo je tak bohaté na proteiny a vitamíny. Za ochutnání jistě stojí i místní masitá pochoutka kebab, která se připravuje z jehněčího nebo z drůbežího masa. Tradiční arabské jídlo je časově poměrně náročný obřad, jenž začíná podáváním tzv. mezzé neboli bohatých zeleninových i masových předkrmů a to jak teplých, tak i studených. Někdy pak následuje polévka a po ní dále hlavní chod, který se většinou skládá z nejrůznějších druhů zeleninových kaší a kousků rožněného masa. Jídlo Arabové nejčastěji zapíjí kávou a i její pití má svoje zákonitosti. Nejdříve přichází na řadu káva bílá, což je odvar z okvětních lístků pomerančovníků nebo růží, která napomáhá dobrému zažívání. Klasická silná arabská káva přichází na řadu až úplně nakonec.

SAÚDSKÁ ARÁBIE / PODNEBÍ

Saúdská Arábie má, kromě západní provincie Asír, suché pouštní podnebí s velmi vysokými denními a naopak nízkými nočními teplotami s minimem srážek. Nejzřetelnější rozdíly podnebných podmínek jsou mezi vnitrozemskými a přímořskými oblastmi. Průměrné letní denní teploty dosahují až 45 °C, ale mohou být klidně až o deset stupňů vyšší. V zimě se průměrné teploty pohybují okolo 19 °C a jen zřídkakdy klesnou pod 0 °C. Podnebí Asíru je notně ovlivněno monzuny Indického oceánu a celoročně zde spadne přibližně 480 mm srážek. Na západním břehu je poměrně vysoká vlhkost, zatímco ve vnitrozemí jsou srážky velmi neobvyklé.  Někde spadne např. 65 mm srážek ročně a jinde nezaprší několik let.

SAÚDSKÁ ARÁBIE / KAM SE VYPRAVIT

Jeddah

Jeddah představuje místo, jehož návštěvou se lidé nevyznávající muslimskou víru, přiblíží svatým městům Mekce a Medině, nejvíce. Dále do těchto svatých měst už mohou pouze muslimové. Dnes je Jeddah světovou metropolí na břehu Rudého moře a je ceněný právě díky své výhodné pozici a velmi významnému přístavu. Před vybudováním Diplomatické čtvrti v Rijádu se zde nacházely mnohé ambasády a zastupitelské úřady západních zemí. Dodnes však Jeddah představuje významné obchodní centrum celého Království Saúdské Arábie a stejně tak velmi významnou náboženskou zastávku, neboť je vstupní branou do již zmíněné Mekky. Staré město Jeddahu je dnes po právu chráněnou oblastí, obsahující mnoho tradičních budov postavených z korálů, které byly vyzvednuty z útesů Rudého moře. Na pobřeží se rozprostírá mnoho překrásných pláží a přímořských středisek, které nabízejí náhled na fascinující podmořský život v blízkosti rudomořských útesů.

Mekka

Mekka je považována muslimy za nejsvětější místo na Zemi. Je hlavním městem provincie Makkah a nachází se přibližně 80km od pobřeží Rudého moře a to přímo v centrální oblasti arabského poloostrova. Mekka se rozprostírá mezi dvěma pohořími, které definovaly současnou velikost města. Centrum Mekky tvoří největší náboženská budova světa - mešita Masjid al-Haram nebo-li Velká mešita, kolem níž se rozkládá Staré město. Směrem od mešity vedou hlavní ulice Al-Mudda'ah a Sūq al-Layl směrem na sever a As-Sūg směrem na jih. Cíl pouti do Mekky, jenž musí alespoň jednou za život vykonat každý pravověrný muslim, představuje svatyně Kaaba, která se nachází na nádvoří Velké mešity. Postavena je z kamenných bloků na mramorovém podstavci a v její východní stěně je uložen nejsvětější a nejvzácnější islámský artefakt, tzv. Černý kámen.

Rijád

Rijád je hlavním a největším městem Saúdské Arábie a je situován v centrální oblasti Arabského poloostrova. Jelikož se nachází ve velmi suché oblasti, přivádí se sem obrovské množství vody za pomoci 467km dlouhého potrubí, vedeného z odsolňovacích stanic až z pobřeží Perského zálivu. První stavitelský boom přišel v 60. letech 20. stol., kdy byly objeveny obrovské zásobárny ropy. Staré budovy byly demolovány a na jejich místě vyrostla moderní komerční zástavba. Město je rozděleno na 17 městských celků, z nichž každý velkým dílem přispívá k bohaté a unikátní historii země. Srdcem a duší města je čtvrť Olaya. Tato komerční a obytná čtvrť poskytuje svým návštěvníkům možnosti ubytování, nákupů, zábavy i stravování. Nejstaršími městskými částmi jsou Al-Bathaa a Al-Dirah, které tvoří centrum města. Naleznete zde pevnost Masmak z 19.stol., která je největší atrakcí města. Západním směrem se nachází Rijádské muzeum historie a archeologie. Velká část zastupitelských úřadů, sídla mezinárodních organizací, ale také nákupní střediska se soustřeďují v tzv. Diplomatické čtvrti. Ta je známá pro svoji vybranou architekturu a funguje jako model pro mnohé islámské metropole celého světa. Ve čtvrti Qasr Al-Hukm se nachází Palác spravedlnosti, čtvrť Al-Dira obsahuje mimo obchodní budovy Královský palác, tržiště Al-Mu'eiqilia a Velkou mešitu. Mezi další dominanty města patří např. 170m vysoká Rijádská televizní věž postavená v letech 1978-1981. Prvním mrakodrapem vystavěným v Saúdské Arábii je centrum Al Faisaliyah.

Vyberte si z našich zájezdů do této země


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Jiří P.

Chci Vám poděkovat  za vydařenou dovolenou do jižní Ameriky. Martin Falc je schopný mladý muž a pokud nezůstane jenom u průvodcovství, má před sebou slibnou karieru. 

Seznamte se s ...

Mgr. Hana Duboisová

Skvěle jazykově vybavená - angličtina, španělština, francouzština... V zahraničí prožila několik let. Nezdolným šarmem a energií kouzlí hlavně v Latinské Americe a Asii - zde na ostrově Borneo. Nejčastěji průvodcuje kombinace zemí Peru, Bolívie, Brazílie...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.