Rusko - informace o zemi

Ruská federace se rozkládá od východní Evropy přes celou severní část Asie až Ochotskému a Beringovu moři. Skládá se z 21 republik. Evropu od Asie odděluje pohoří Ural, dále pokračuje Rusko Sibiří. Nejprve močálovitá nížina, dále k východu středosibiřská plošina a pohoří. Hornaté je rovněž pohoří Tichého oceánu. Je zde bohatá říční síť s řadou veletoků a množstvím velkých jezer. Východ Sibiře má extrémně kontinentální podnebí, které směrem k západu přechází v oceánské. Vegetace odpovídá poloze, na severu tundra s mechy a lišejníky, dále k jihu pásmo lesů, lesostepi, stepi. Země se od počátku 90. let 20. století nacházela po několik let v hospodářské krizi a to i přes svůj ohromný potenciál (nerostné bohatství, úrodná půda), nyní však ekonomika zaznamenává příznivý vývoj. Pro cestování je významná Bajkalsko - Amurská magistrála.

vlajka Rusko

Rusko - základní informace

Rozloha: 17 075 200km²

Obyvatelstvo: 141,377 milionu obyvatel

Hlavní město: Moskva

Jazyk: ruština

Měna: 1 ruský rubl (RUB) = 100 kopejek

Náboženství: pravoslavní, řím. katolíci

Národnostní složení: Rusové (82 %), Tataři (4 %), Ukrajinci (3 %)

Časové pásmo: Časový posun proti České republice je (zimní čas) :+1 hod. Zóna č.1: +1 hod.(letní čas = +2 hod.), Zóna č.2: +2 hod.(letní čas = +3 hod.), Zóna č.3: +3 hod.(letní čas = +4 hod.), Zóna č.4: +4 hod.(letní čas = +5 hod.), Zóna č.5: +5 hod.(letní čas = +6 hod.), Zóna č.6: +6 hod.(letní čas = +7 hod.), Zóna č.7: +7 hod.(letní čas = +8 hod.), Zóna č.8: +8 hod.(letní čas = +9 hod.), Zóna č.9: +9 hod.(letní čas = +10 hod.), Zóna č.10: +10 hod.(letní čas = +11 hod.), Zóna č.11: +11 hod.(letní čas = +12 hod.)

Mezinárodní předvolba: 007, mobilní 0079

Důležitá telefonní čísla: hasiči 01, policie 02, záchranná služba a první pomoc 03

mapa Rusko

RUSKO / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Pro vstup do Ruska je vyžadován platný cestovní pas s dobou platnosti nejméně šest měsíců po návratu.

Víza a režim vstupu: Turistická víza do 30 dnů se vyřizují v Praze za poplatek 1540 Kč (vyřízení do 10 prac. dnů) nebo 2040 Kč (vyřízení do 5prac. dnů). Je potřeba doložit: pas (min. 2 volné stránky, platný min. 6 měsíců po návratu), 1x formulář on-line, 1x foto, 1x kopie datové strany pasu, doklad o cestovním pojištění, turistický voucher, letenku.

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

RUSKO / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: 220V/380V. Zásuvka Typ C - Dvojice kulatých kolíků - Průměr kolíků 4,8 mm

Telefon: Meziměstské hovory volejte nejdříve přes 8 a poté co se ozve druhý vyzváněcí tón zadejte kód města a číslo volaného. Mezinárodní hovory - nejdříve je potřeba vytočit 8 a vyčkat na druhý vyzváněcí tón. Pak vytočte 10 a potom vytočte kód státu, kód města a číslo volaného. Hotelové ceny za telefon jsou většinou poněkud nadsazené. Je možné si zakoupit speciální telefonní kartu a podle návodu prostřednictvím moskevského čísla volat výrazně levněji. V Rusku funguje většinou automatický roaming mobilních telefonů, je však poměrně drahý. Nabitá ruská SIM karta do mobilního telefonu se dá koupit již za pět dolarů, platí se za odchozí i příchozí volání.

Pošta: Hlavní pošty jsou otevřeny Po - Pá od 8 - 20 hod. a kratší dobu v soboty a neděle. Letecká pošta dojde z Moskvy za dva až tři týdny, z ostatních měst to trvá déle. Známky na pohledy a dopisy stojí R10 - R14.

Internet: Internet je dostupný v mnoha internetových kavárnách. Nejlevnější bývá na poštách.

Očkování: Pro vstup do Ruska nejsou vyžadována žádná povinná očkování. Doporučená očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

RUSKO / STRAVOVÁNÍ

Ruská kuchyně je velmi pestrá. Je nemožné popsat ruské pokrmy v kostce, protože speciality se liší doslova region od regionu. Záleží tedy na tom, v jaké oblasti a v jakém městě se budete nacházet. Typická dnešní snídaně je často podobná té skandinávské - tedy chléb, vařená vejce, studené maso a k tomu silný ruský čaj. Jedno z nejznámějších ruských jídel je boršč, hustá zakyslá polévka z červené řepy, která se podává horká. Podobnou polévkou je akroška, která se jí studená. Po dobré polévce přichází na řadu vydatný pokrm. Z Ruska pochází například stroganov (dušené hovězí maso v kyselé omáčce se smaženými bramborami), blini (palačinky plněné kaviárem, rybou, rozpuštěným máslem nebo kyselým krémem), aladyj (lívance s různou náplní) a hlavně ikra nebo krasnaja ikra (světoznámý černý a červený kaviár ). Z kuřecích specialit je to např. cipleonok tabaka (kuřecí maso na grilu). Na různých party nebo při zvláštních příležitostech se podává šašlik - různé druhy masa nakrájené na kousky, nabodnuté na špejli a opečené. Existuje i v zeleninové podobě. Mezi další místní jídla, která určitě stojí za ochutnání, patří kotlety po požarsky (kuřecí kotlety), pirožky (pečivo s různými náplněmi, nejčastěji s masem), prostakvaša (jogurt), pelmeně (masové noky), rosolnik (horká polévka uvařená většinou z nakládané zeleniny) a šči (zelná polévka). Velmi oblíbené jsou také všechny možné druhy hub v kyselé omáčce. Z dezertů jsou nejznámější moroženoje (zmrzlina), pončiki (smažené sladké pečivo) a vareniki (knedlíky plněné čerstvým ovocem nebo džemem). Když se řekne typický ruský nápoj, většině se okamžitě vybaví vodka. Vodka je velmi často ochucená a přibarvená bylinkami a kořením, ale to už se o ní mluví jako o zubrovce rjabinovce, starce (tmavá stará vodka) a percovce (vodka s pálivou paprikou). Mezi nejznámější značky vodky patří Posolskaja, Stoličnaja a Rossijskaja. Nastojka je víno obohacené bylinkami, květy a ovocem, které má údajně léčivé účinky. Nalivka je sladký likér vyrobený z ovoce či bobulí. Neobvyklým osvěžujícím nápojem je kvas, který se vyrábí ze zkvašené směsi žitného chleba, džemu, kvasnic a vody. Nealkoholickým nápojům kraluje čaj, který se podává bez mléka. Kávu dostanete v kavárnách, ve kterých si můžete pochutnat také na limonádách. K dostání jsou dovážené limonády i typicky místní produkty. 

RUSKO / PODNEBÍ

Rusko je rozsáhlou zemí, a proto zde najdeme několik rozdílných klimatických oblastí. Pro počasí v severním a středním Rusku je charakteristické velké střídání teplot v průběhu roku. Jaro a podzim jsou o něco studenější než ve střední Evropě. Na druhé straně jsou zimy podstatně chladnější a to nejen na severu, ale také v centrálním Rusku. Na jihovýchodě, tedy v oblasti stepí jsou velmi nízké teploty v zimě a naopak velmi vysoké v létě, kdy také málo prší. Na černomořském pobřeží jsou zimy mírné a léta příjemně teplá. Pro oblast Sibiře jsou typické velice nízké teploty v zimě, léta jsou krátká a četnými srážkami. Celá Sibiř a Dálný východ se nacházejí v pásmu věčné zmrzlé půdy, která působí značné problémy při výstavbě. Téměř 2/3 území pokrývá polovinu roku sníh. Na severovýchodní Sibiři v oblasti Verchojanska dosahují zimní teploty nejnižších hodnot na Zemi s výjimkou Antarktidy (absolutní maxima -70 stupňů), v krátkém létě tu ale mohou teploty vystoupit až na 30 stupňů. Většina řek na Sibiři a Dálném východě na 6 měsíců zamrzá.

RUSKO / KAM SE VYPRAVIT

Rusko oficiálním názvem Ruská federace je s rozlohou 17 075 400 km² největší zemí na světě. Zahrnuje značnou část východní Evropy a téměř celou severní Asii. S počtem 141,9 milionů obyvatel je Ruská federace devátá nejlidnatější země na světě.

Sousedů má Rusko mnoho (od severozápadu proti směru hodinových ručiček): Norsko, Finsko, Estonsko, Lotyšsko, Bělorusko, Ukrajina,Gruzie, Ázerbájdžán, Kazachstán, Čína, Mongolsko, znovu Čína a Severní Korea. Prostřednictvím Kaliningradské oblasti, strategické západní enklávy, dále sousedí s Litvou a Polskem. Ruské Kurilské ostrovy jsou na dohled od Japonska a z ruské Čukotky je velmi blízko na Aljašku (USA). Území je rozděleno do 9 časových pásem a do 83 samosprávných celků.

Rusko je hlavním následnickým státem Sovětského svazu, který se rozpadl roku 1991; převzalo jeho místo v Radě bezpečnosti OSN a je vůdčím členem Společenství nezávislých států. Je také členem G8, OBSE, OSKB, SCO, APEC a dalších mezinárodních organizací. Ruské hospodářství se po vleklé krizi 90. let opět zařadilo mezi první desítku světových ekonomik. Mezi státy světa má největší zásoby přírodních zdrojů - nerostných surovin, ropy, zemního plynu, dřeva, pitné vody - a je považováno za energeticky soběstačný stát.

Moskva 

Moskva se nachází uprostřed evropské části Ruska, v mělkém údolí stejnojmenné řeky. Při pohledu na mapu je vidět, jak město vyrůstalo v soustředěných kruzích starobylé pevnosti Kremlu. Najdeme zde mnoho historických památek - chrám sv. Vasila Blaženého, Leninovo mauzoleum, Rudé náměstí, Moskevský Bílý dům, Kazaňský chrám a další. Moskva hlavním městem státu Rusko s celkem asi 10 504 718 obyvateli (2008), žijícími na ploše o rozloze 1 085 km². Je tak jedním z největších měst v Evropě, spolu s Paříží či Londýnem. Je politickým, hospodářským a kulturním centrem země s asi 60 univerzitami a množstvím dalších vysokých škol, kostelů, divadel, muzeí a galerií. Sídlí zde všechna ministerstva, státní úřady i významné firmy. Je také sídlem patriarchy ruské pravoslavné církve. Historické centrum je staré stovky let, v jeho středu se rozkládá trojúhelníkový Kreml, prohlášený spolu s Rudým náměstím v roce 1990 za světové kulturní dědictví UNESCO.

Sankt Petěrburg 

Jedno z nejúchvatnějších měst na světě a pro Rusko významným lákadlem pro turisty. Díky jeho kráse je často nazýván Benátkami severu, Severní Palmirou nebo městem Bílých nocí. Najdete zde mnoho muzeí a galerií, divadel, katedrál, paláců a parků. V roce 1703 bylo v bažinách v deltě řeky Něvy ústící do Finského zálivu několik kilometrů od Ladožského jezera započato se stavbou nového města. Pomyslný základní kámen k němu položil ruský car Petr I. Veliký. Od roku 1712 do roku 1919 bylo hlavním městem Ruska, v letech 1924 až 1991 se jmenovalo Leningrad podle vůdce říjnové revoluce v roce 1917 V.I. Lenina. Pak se opět vrátilo ke svému původnímu jménu.

Vladivostok 

Přístavní město a námořní základna Tichého oceánu. Před 2. světovou válkou byl Vladivostok vzkvétajícím obchodním centrem. To se ale po válce, která poznamenala celé Rusko, změnilo. V letech 1958 až 1990 bylo město uzavřené všem návštěvníkům. Polohou je Vladivostok srovnáván s americkým San Franciscem, a to díky malebným kopcům a návrším, z nichž se naskytne nádherný výhled na moře. Zdejší přístav je plný válečných lodí. Město je obklopeno velkou přírodní rezervací, v níž má domov mnoho vzácných živočichů, např. černý a hnědý medvěd nebo sibiřský divočák. 

Vladivostok je také konečnou zastávkou na nejdelší trati světa - Transsibiřské magistrále, která byla postavena na přelomu 19. a 20. století. Původně jednokolejná trať je dnes rozšířená a jezdí zde už elektrické lokomotivy. Spojuje dva kontinenty, Evropu a Asii, a měří cca 10 000 km. Stavební práce začaly současně na obou koncích železnice, v Moskvě i Vladivostoku. Největší problém tvořilo zamrzlé Bajkalské jezero. Až v Anglii byl proto postaven speciální ledoborec, který sem byl dopraven rozložený na kusy a v Irkutsku smontován, aby práce mohly pokračovat v zimních měsících. Otevření železnice znamenalo obrovskou časovou úsporu.

Ural 

Jižně od Severního ledového oceánu se rozprostírají 2 vegetační pásma - tundra a tajga. Společně pokrývají 1/4 pevniny severní polokoule. Od severu k jihu jí prochází pohoří Ural, více než 2 000 km dlouhý hřeben hor. Pohoří vzniklo v prvohorách. V některých místech lze vidět osamělé kamenné věže, vysokohorský ráz je vyvinut v okolí nejvyšší hory Narodnaja. Příroda i podnebí připomínají kanadský a aljašský sever. Rozsáhlé trvale podmáčené louky a lesy zvyšují vlhkost vzduchu. Západ odvodňuje řeka Kama, na severu je dominantní Pečora.

Elbrus

Je s výškou 5 642 metrů nad mořem nejvyšší horou Kavkazu. Rusko nemá na svém území vyšší horu. V dnešní době se již většina zeměpisců přiklání k tomu že severní Kavkaz je hranici Evropy a tím pádem i Elbrus její nejvyšší hora. Elbrus je neaktivní sopkou s dvěma vrcholy (západní 5 642 m a východní 5 621 m). Vzdálenost obou vrcholů je 1 500 metrů. Svahy sopky jsou pokryté ledovci o celkové ploše 138 km². Sněžná čára je na Elbrusu ve výšce 3 700 až 4 000 m.

Kavkaz 

Táhne se v délce 1 100 a šířce kolem 150 km od severozápadu k jihovýchodu. Na západní straně se Velký Kavkaz počíná u Tamanského poloostrova, který poblíž jihoruského města Novorossijsk odděluje Černé a Azovské moře, na východě jej zakončuje poloostrov Apšeronský s ázerbájdžánskou metropolí Baku, vybíhající do Kaspického moře. Řada vrcholů ve střední části Velkého Kavkazu přesahuje výšku 5 000 m. Nejvyšší horou tohoto pohoří, Kabardsko-balkarské republiky a celé Ruské federace je 5 642 m vysoký Elbrus. Dalšími hlavními vrcholy jsou Dych-Tau (5 203 m), potom Šchara (5 201 m), která je nejvyšším bodem Gruzie, a Kazbek (5 033 m). Horstvo obsahuje množství ledovců, které dohromady zaujímají více než 1 000 km², zvláště na severních svazích. Zejména západní část pohoří, oplývající srážkami (v Abcházii místy dosahují roční srážkové úhrny 4 000 mm), je hustě zalesněná.

Hlavní předělový hřeben Velkého Kavkazu, který je mnohými považován za rozhraní Evropy a Asie, představuje zároveň výrazný klimatický předěl mezi mírným podnebným pásmem na severu a subtropickou oblastí na jihu (např. zima v západním Zakavkazsku je o 7 až 8 °C teplejší než v Předkavkazsku).

Bajkal 

Jezero v jižní části Východní Sibiře v Rusku. Je to největší jezero na Sibiři a po Kaspickém moři druhé největší, které Rusko má na svém území. Je také nejhlubší jezero na Zemi. Bajkal je tvořen hlubokou příkopovou propadlinou na rozhraní dvou tektonických desek (eurasijské a amurské), které se každým rokem rozestupují zhruba o 2 cm. Jde o nejstarší jezero na Zemi, jeho stáří se odhaduje na 25 až 30 milionů let. Je obklopený horskými hřbety vysokými až 2000 m nad jeho hladinou. Má rozlohu 31 500 km². Je 636 km dlouhé a šířka se pohybuje v rozmezí od 27 do 79,4 km. Průměrnou hloubku má 730 m a maximální 1680 m (ve střední části, kotliny). Rozloha povodí je 557 000 km². Celkový objem vody je 23 000 km³. V Bajkalu je soustředěna jedna pětina světových zásob povrchové sladké vody. Průměrná nadmořská výška hladiny jezera je 456 m.


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Jaroslav D.

Incredible India! Zájezd i Indie splnila maximálně moje očekávání. Oceňuji mimo jiné flexibilitu a nasazení naší průvodkyně Dominiky Kobzové při řešení problémů. Z programu se nejvíce...

Seznamte se s ...

Vilma Bohunická

Vystudovaná arabistka, mluvící pěti jazyky, pracovně pobývala v Iráku, studijně v Jordánsku, procestovala Egypt, Jemen, Sýrii, Uzbekistan, Kazachstán, Pakistán ... Do Číny se poprvé dostala v roce 1993 jako redaktorka tehdejšího Československého...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.