Omán - informace o zemi

Omán, oficiálně Sultanát Omán je arabský stát v jihozápadní Asii, přesněji v jihovýchodní části Arabského poloostrova, ležící na pobřeží při Arabském moři a Ománském zálivu. Na severu sousedí se Spojenými arabskými emiráty, na jihozápadě s Jemenem a na západě se Saúdskou Arábií. Součástí Ománu jsou též exklávy Madha a Musandam. Ty byly součástí neshod mezi Ománem a Spojenými arabskými emiráty, nicméně v roce 2003 oba státy údajně ratifikovaly a podepsaly smlouvu o konečném ustanovení společných hranic.  Omán je monarchií. vlajka Omán

Omán - základní informace

Rozloha: 212 460 km²

Obyvatelstvo: 2 967 717 obyvatel

Hlavní město: Maskat

Jazyk: arabština (úřední), angličtina, balúčština, urdština, další indoíránské jazyky

Měna: ománksý rial (OMR)

Náboženství: převažujícím náboženstvím je islám

Časové pásmo: Časový posun proti České republice je +3 hod.

Mezinárodní předvolba: +968

Důležitá telefonní čísla: 9999 (jednotné)mapa Omán

OMÁN / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA 

Doklady: Pro vstup do Sultanátu Omán je nutné mít platný cestovní pas a vstupní vízum.

Víza: Občané České republiky mohou od roku 2004 obdržet vstupní víza do Sultanátu Omán na dobu 30 dní na Mezinárodním letišti v Muscatu nebo na ománských hraničních přechodech. Pro získání víza stačí pouze cestovní pas platný min. 6 měsíců po skončení platnosti víza. 

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

OMÁN / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: 240 V/50 Hz. V některých místech budete potřebovat adaptér. 

Telefon: Místní mobilní síť hovoří o 95% pokrytí země. Stav současných roamingových služeb konzultujte prosím s vašim operátorem.

Internet: Internetové kavárny naleznete ve velkých městech a turistických centrech.Přístup na internet nabízejí také některé hotely.

Pošta: Pošty jsou ve všech větších městech.Známky se kupují na poště, někdy je dostanete i ve větších hotelích. Pohodlné a spolehlivé je odeslání pohledů prostřednictvím hotelové recepce. Do ČR jde pošta asi dva týdny.

Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

OMÁN / STRAVOVÁNÍ

Typická místní jídla lze ochutnat na stáncích, které nabízejí zejména tradiční orientální sendviče (šavarna, falafel, kebab). Vždy předem vyhodnoťte hygienický standard konkrétního podniku a určitě se vyhněte konzumaci salátů a nedostatečně upraveného masa. Typické arabské restaurace najdete hlavně v historických centrech měst. Během ramadánu mají restaurace přes den zavřeno.Doporučujeme kupovat vodu v originálních PET lahvích. 

OMÁN / PODNEBÍ

Na severu země vládne středomořské klimatické pásmo a naopak jižní část se nachází v tropickém a suchém pásmu. Pro Omán jsou výrazně charakteristické vysoké teploty (v létě se mohou teploty pohybovat kolem 38 -50°C), také zde panuje celoročně vysoká vlhkost vzduchu a velká intenzita slunečního záření. 

OMÁN / KAM SE VYPRAVIT

Nakhl

Nakhl je překrásné malebné městečko, jehož dominantou je jedna z nejkrásnějších ománských pevností. Nedaleko města vyvěrá teplý pramen Al Thowarah.

Muscat

Muscat je hlavní, ale také největší město státu Omán. Město nazývané Muscat vzniklo spojením tří částí - Muscatu s opevněním a sultánským palácem, bývalou rybářskou vesnicí Mutrah a komerčním a diplomatickým moderním centrem Ruwi.

Vezmeme-li v úvahu okolní pouštní krajinu, je Muscat neobvykle zelené město. Hlavní třídy jsou lemovány palmami, křovinami a travnatými plochami zdobenými květinami. Muscat je také jedním z nejstarších měst středního východu.

Muttrah Souk

Fascinující atmosféra tržiště Muttrah Souk vás zaručeně okouzlí. Většina tržiště je věnována zlatu. Naleznemu tu však i zboží pro domácnost nebo jiné ručně vyráběné skvosty. Smlouvání je zde tradicí.

Jalali a Mirani

Pevnosti Jalali a Mirani jsou jedny z nejznámějších opevnění v zemi Omán. Nachází se nedaleko hlavního města Muscat při vstupu do Muscatské zátoky. Obě pevnosti byly vybudovány v 16. století, ale ne současně.

Pevnost Mirani byla postavena ve tvaru věže ještě před příchodem Portugalců. V roce 1588 ji právě Portugalci rozšířili o sklady, ubytovny pro velitele a náboženskou místnost.

Pevnost Jalali byla Portugalci dokončena v roce 1587. Současná podoba pevnosti se datuje do doby panování Saída bin Sultána. Současný sultán Kábús bin Saíd pevnost zrekonstruoval a přeměnil ji na muzeum.

Nizwa

Nizwa patří k největším městům ve vnitrozemí Ománu. V 6. a 7. století byla dokonce hlavním městem země. Dominantu představuje impozantní pevnost postavená v 17. století, lze si však prohlédnout i další historické památky. Nizwa leží 165 km jihozápadně od Muscatu, současného hlavního města Ománu.

Jabreen

Jedná se o neuvěřitelně složitou a spletitou stavbu. Na rozdíl od mnoha jiných a hodně si podobných ománských pevností, je v této pevnosti také možno vidět i skromný inventář - koberce, nábytek, nářadí,... Z pevnosti je moc hezký výhled do okolí.

Pouštní oáza Al Ain

Při příjezdu do oázy Al Ain vás přivítá bujná zeleň a svěží rostliny, které jsou v ostrém kontrastu s pouštními dunami, na které narazíte při cestě k oáze. V minulosti byla tato oáza důležitou zastávkou pro karavany. Dnes se jí díky všudypřítomné zeleni přezdívá „zahradní město".

Abu Dhabi

Abu Dhabi je jedním z emirátů a jeho hlavní město Abu Dhabi je zároveň hlavní město Spojených arabských emirátů. Abu Dhabi patří k nejmodernějším a nejbohatším městům na světě. Počínaje 60. léty 20. století prošlo město nevídanou přeměnou v moderní středisko se širokými bulváry a vysokými budovami. Ze starého města se zachovalo minimum, výjimku tvoří Starý palác, který reprezentuje jednu z nejstarších budov. Poblíž města se nachází mezinárodní letiště.


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Barbora M.

Dobrý den, zasílám Vám vyhodnocení zájezdu č. 310. Kromě uvedeného bych velmi ráda poznamenala, že průvodkyně Martina Veselá je každým coulem profesionálka, velmi obětavá, milá a stále...

Seznamte se s ...

Mgr. Blanka Svobodová

Během studií se věnovala specifikům jižní a centrální Asie se specializací na Indii. Má tlumočnické zkoušky z angličtiny, zvládá hindštinu, francouzštinu i němčinu. Poznávání místních lidí a tradic ji dává křídla. Kromě jakéhokoliv sportu (mimo plavání)...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.