Omán - informace o zemi

Omán, oficiálně Sultanát Omán je arabský stát v jihozápadní Asii, přesněji v jihovýchodní části Arabského poloostrova, ležící na pobřeží při Arabském moři a Ománském zálivu. Na severu sousedí se Spojenými arabskými emiráty, na jihozápadě s Jemenem a na západě se Saúdskou Arábií. Součástí Ománu jsou též exklávy Madha a Musandam. Ty byly součástí neshod mezi Ománem a Spojenými arabskými emiráty, nicméně v roce 2003 oba státy údajně ratifikovaly a podepsaly smlouvu o konečném ustanovení společných hranic.  Omán je monarchií. vlajka Omán

Omán - základní informace

Rozloha: 212 460 km²

Obyvatelstvo: 2 967 717 obyvatel

Hlavní město: Maskat

Jazyk: arabština (úřední), angličtina, balúčština, urdština, další indoíránské jazyky

Měna: ománksý rial (OMR)

Náboženství: převažujícím náboženstvím je islám

Časové pásmo: Časový posun proti České republice je +3 hod.

Mezinárodní předvolba: +968

Důležitá telefonní čísla: 9999 (jednotné)Láká Vás Omán

Žádný zájezd do destinace Omán není momentálně evidován.


další zájezdy na tento kontinent

mapa Omán

OMÁN / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA 

Doklady: Pro vstup do Sultanátu Omán je nutné mít platný cestovní pas a vstupní vízum.

Víza: Občané České republiky mohou od roku 2004 obdržet vstupní víza do Sultanátu Omán na dobu 30 dní na Mezinárodním letišti v Muscatu nebo na ománských hraničních přechodech. Pro získání víza stačí pouze cestovní pas platný min. 6 měsíců po skončení platnosti víza. 

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

OMÁN / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: 240 V/50 Hz. V některých místech budete potřebovat adaptér. 

Telefon: Místní mobilní síť hovoří o 95% pokrytí země. Stav současných roamingových služeb konzultujte prosím s vašim operátorem.

Internet: Internetové kavárny naleznete ve velkých městech a turistických centrech.Přístup na internet nabízejí také některé hotely.

Pošta: Pošty jsou ve všech větších městech.Známky se kupují na poště, někdy je dostanete i ve větších hotelích. Pohodlné a spolehlivé je odeslání pohledů prostřednictvím hotelové recepce. Do ČR jde pošta asi dva týdny.

Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

OMÁN / STRAVOVÁNÍ

Typická místní jídla lze ochutnat na stáncích, které nabízejí zejména tradiční orientální sendviče (šavarna, falafel, kebab). Vždy předem vyhodnoťte hygienický standard konkrétního podniku a určitě se vyhněte konzumaci salátů a nedostatečně upraveného masa. Typické arabské restaurace najdete hlavně v historických centrech měst. Během ramadánu mají restaurace přes den zavřeno.Doporučujeme kupovat vodu v originálních PET lahvích. 

OMÁN / PODNEBÍ

Na severu země vládne středomořské klimatické pásmo a naopak jižní část se nachází v tropickém a suchém pásmu. Pro Omán jsou výrazně charakteristické vysoké teploty (v létě se mohou teploty pohybovat kolem 38 -50°C), také zde panuje celoročně vysoká vlhkost vzduchu a velká intenzita slunečního záření. 

OMÁN / KAM SE VYPRAVIT

Nakhl

Nakhl je překrásné malebné městečko, jehož dominantou je jedna z nejkrásnějších ománských pevností. Nedaleko města vyvěrá teplý pramen Al Thowarah.

Muscat

Muscat je hlavní, ale také největší město státu Omán. Město nazývané Muscat vzniklo spojením tří částí - Muscatu s opevněním a sultánským palácem, bývalou rybářskou vesnicí Mutrah a komerčním a diplomatickým moderním centrem Ruwi.

Vezmeme-li v úvahu okolní pouštní krajinu, je Muscat neobvykle zelené město. Hlavní třídy jsou lemovány palmami, křovinami a travnatými plochami zdobenými květinami. Muscat je také jedním z nejstarších měst středního východu.

Muttrah Souk

Fascinující atmosféra tržiště Muttrah Souk vás zaručeně okouzlí. Většina tržiště je věnována zlatu. Naleznemu tu však i zboží pro domácnost nebo jiné ručně vyráběné skvosty. Smlouvání je zde tradicí.

Jalali a Mirani

Pevnosti Jalali a Mirani jsou jedny z nejznámějších opevnění v zemi Omán. Nachází se nedaleko hlavního města Muscat při vstupu do Muscatské zátoky. Obě pevnosti byly vybudovány v 16. století, ale ne současně.

Pevnost Mirani byla postavena ve tvaru věže ještě před příchodem Portugalců. V roce 1588 ji právě Portugalci rozšířili o sklady, ubytovny pro velitele a náboženskou místnost.

Pevnost Jalali byla Portugalci dokončena v roce 1587. Současná podoba pevnosti se datuje do doby panování Saída bin Sultána. Současný sultán Kábús bin Saíd pevnost zrekonstruoval a přeměnil ji na muzeum.

Nizwa

Nizwa patří k největším městům ve vnitrozemí Ománu. V 6. a 7. století byla dokonce hlavním městem země. Dominantu představuje impozantní pevnost postavená v 17. století, lze si však prohlédnout i další historické památky. Nizwa leží 165 km jihozápadně od Muscatu, současného hlavního města Ománu.

Jabreen

Jedná se o neuvěřitelně složitou a spletitou stavbu. Na rozdíl od mnoha jiných a hodně si podobných ománských pevností, je v této pevnosti také možno vidět i skromný inventář - koberce, nábytek, nářadí,... Z pevnosti je moc hezký výhled do okolí.

Pouštní oáza Al Ain

Při příjezdu do oázy Al Ain vás přivítá bujná zeleň a svěží rostliny, které jsou v ostrém kontrastu s pouštními dunami, na které narazíte při cestě k oáze. V minulosti byla tato oáza důležitou zastávkou pro karavany. Dnes se jí díky všudypřítomné zeleni přezdívá „zahradní město".

Abu Dhabi

Abu Dhabi je jedním z emirátů a jeho hlavní město Abu Dhabi je zároveň hlavní město Spojených arabských emirátů. Abu Dhabi patří k nejmodernějším a nejbohatším městům na světě. Počínaje 60. léty 20. století prošlo město nevídanou přeměnou v moderní středisko se širokými bulváry a vysokými budovami. Ze starého města se zachovalo minimum, výjimku tvoří Starý palác, který reprezentuje jednu z nejstarších budov. Poblíž města se nachází mezinárodní letiště.


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Katarina S.

Na zájazdu se mi páčilo absolutne všetko. Bolo to naprosto dokonalé. Navyše sprievodkyňa Radka bola neuveriteĺne skvelá. Myslela som si, že Zdenka Hrubého nikto neprekoná, ale ona to...

Seznamte se s ...

Mgr. Michal Thoma

Fotograf a publicista, absolvent kulturologie na FF UK. Zaměřuje se na oblast Jihovýchodní Asie, zejména Nepál, Bhútán, Indii a Srí Lanku, historii i současnost. Spoluautor publikací Pod hradbou Himálaje a Příběh čaje a autor článků v českých médiích...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Místo k předání dokumentů. Pro bližší informace k zájezdům, zálohám apod. kontaktujte centrálu.

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.