Nová Guinea - informace o zemi

Ostrov Nová Guinea patří k největším ostrovům na světě. Politicky je ostrov rozdělen na dvě části. Východní část ostrova tvoří stát Papua Nová Guinea, západní část ostrova patří Indonésii a je rozdělena na provincie Irian Jaya (Papua)  a Západní Papua. Tato oblast patří k nejexotičtějším oblastem naší planety. Ostrov Nová Guinea byl stvořen Bohem až poslední den, když už hodně spěchal. Z narychlo smíchaného materiálu vznikla pod unavenýma rukama nepřehledná směsice hor, údolí, jezer a bažin spolu s tropickou vegetací a klimatem téměř nesnesitelným pro člověka. Je jedním z míst na Zemi, kde je stále možné spatřit „primitivní" kmeny používající kamenné a kostěné nástroje, lovící pomocí luků a šípů.

vlajka Nová Guinea

Nová Guinea - základní informace

Provincie Západní Papua

Rozloha: 115 363 km²
Obyvatelstvo: 761 000 obyvatel
Hlavní město: Manokwari
Jazyk: indonéština
Měna: 1 indonésská rupie (IDR)
Náboženství: protestanti, muslimové, animisté
Národnostní složení: Papuánci, Melanésané
Časové pásmo: Časový posun proti České republice je +8h.
Mezinárodní předvolba: 0062
Důležitá telefonní čísla: 110- policie, 113 - hasiči -, 118/119 - první pomoc
Provincie Irian Jaya
Rozloha: 365 466 km²
Obyvatelstvo: 2.9 milionu obyvatel
Hlavní město: Jayapura
Jazyk: indonéština
Měna: 1 indonésská rupie (IDR)
Náboženství: protestanti, muslimové, animisté
Národnostní složení: Papuánci, Melanésané,Javánci, Bugisové, Minangkabauové, Batakové, 
Časové pásmo: Časový posun proti České republice je +8h.
Mezinárodní předvolba: 0062
Důležitá telefonní čísla: 110- policie, 113 - hasiči -, 118/119 - záchraná služba

mapa Nová Guinea

NOVÁ GUINEA / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: Zásuvky jsou většinou 2-3 ploché kolíky a s trochou šikovnosti nevyžadují adaptér. (Typ I) Na Nové Guinei se ale můžeme setkat s více typy elektrických zásuvek, proto je vhodné vzít s sebou univerzální síťový adaptér. 

Telefon: Na některých místech fungují i mobilní telefony s českou SIM kartou. V některých oblastech nebude signál dostatečně silný nebo není vůbec. Občas dochází k problémům s přijímáním či odesíláním SMS zpráv. Bližší informace žádejte u svého operátora.

Internet: Internet je  relativně dostupný ve velkých městech a turistických centrech. Rychlost připojení není největší a také technické vybavení není na vysoké úrovni. Cena je od 4 000 IDR za hodinu.

Pošta: Pošty jsou otevřené po-pá 9-18 hod. Pohledy se dají běžně zakoupit v turistických místech společně se známkami. Do ČR zásilka dojde cca do 14 dnů.

Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

NOVÁ GUINEA / STRAVOVÁNÍ

Indonéská kuchyně je velmi pestrá, obecně se ale dá rozdělit na dvě základní oblasti - javánskou kuchyni se spíše jemně pikantními a nasládlými pokrmy a západosumatránskou kuchyni typickou pálivými jídly. Základním pokrmem je rýže (Indonésané ji běžně konzumují k snídani, obědu i večeři). Indonésané milují vejce, která jsou v různých úpravách součástí každého jídelníčku. Mezi charakteristické pokrmy patří různé druhy kuřecích bujónů, ryby, ale také zeleninové polévky a rozmanité dušené pikantní zeleninové směsi. Nejčastěji používané druhy koření jsou: kurkuma, chilli, sladké sójové omáčky a tzv. sambal (velmi ostrá směs sekaných rajčat a pasty z malých mletých chilli papriček). Chilli papričky se ostatně servírují téměř ke každému jídlu. Indonésané servírují jídla nejčastěji do hlubokých talířů, jí se vidličkou a lžící. K jídlům rozšířeným po celé zemi patří zcela jistě nasi goreng (rýže smažená s kousky různých druhů mas a zeleniny) a mie goreng (rýže je nahrazena smaženými nudlemi), smažená ryba ikan goreng, cap cai – jídlo čínského původu - dušená zeleninová směs s kousky masa nebo plodů moře a satay, což je grilované maso na špejli se sojovou omáčkou nebo omáčkou z burských oříšků.
Typické jídlo rozšířené po celé zemi je také Padang Food - kořeněné jídlo původem ze Sumatry, z okolí Padangu. Podává se většinou studené, přílohu tvoří rýže, okolo níž jsou na talířcích zvlášť podávány ryby, kuřata, krevety, speciálně upravená vejce, vařená zelenina atd. Tato jídla bývají velmi ostrá.
Po celý rok je zde velký výběr tropického ovoce, takže mezi nejčastější nápoje patří kromě vody také čerstvé ovocné šťávy a džusy. K dostání je široký výběr nealkoholických nápojů, limonády, čaje, velmi silná a sladká káva, na mnoha místech je dostupné vyhlášené pivo Bintang (díky provázané dávné i současné holandské přítomnosti).

NOVÁ GUINEA / PODNEBÍ

Indonéské souostroví se táhne v délce 5 000 km od západu k východu podél rovníku, má tedy rovníkové tropické monzunové podnebí s menšími výkyvy teplot, které jsou daleko více ovlivněny nadmořskou výškou – ve vyšších nadmořských výškách je mnohem chladněji. Prakticky po celý rok zde panuje (z našeho pohledu) neustálé horko a vlhko: denní teploty ve stínu se v nížinných oblastech pohybují kolem 28-33°C. Typická je vysoká vzdušná vlhkost 80-90%. Jsou zde dvě výrazněji odlišná roční období. Období dešťů (musim hujan) je přibližně od listopadu do konce března, kdy západní monzuny přinášejí vydatné deště. Lijáky vás ale mohou potkat po celý rok. Období sucha (musim kemarau) je přibližně od začátku dubna do konce října, kdy východní monzuny přinášejí suché počasí. Ač mají téměř všechny oblasti rozlehlého souostroví shodnou zeměpisnou šířku, přesto zde nalezneme relativně významné regionální klimatické rozdíly, zejména týkající se srážek.

NOVÁ GUINEA / KAM SE VYPRAVIT


Přírodní národy na ostrově Nová Guinea

Kromě velkého přírodního bohatství se zde nachází také dnes neuvěřitelné kulturní bohatství přírodních národů. Meuzi nejznámější patří: Korowai a Kombai - stromoví lidé, Yali - trpasličí národ negritů, Asmat - dnes již legendární kanibalové, národy z povodí řeky Mamaberámo, „parukáři" Huli, Mudmans z vesnice Asaro , kmeny z povodí řeky Sepik.

Baliemské údolí

Oblast se nachází na ostrově Nová Guinea a je domovem především kmene Dani. Papuánská vysočina patřila k nejpozději prozkoumávaným oblastem ostrova Nová Guinea. Vysoké hory na západní Papui (Irian Jaya) se obecně považovaly za neobydlené. Teprve až v roce 1938 bylo hluboké údolí objeveno. Tak bylo zcela náhodně objeveno Baliemské údolí.

Jayapura

Od roku 1910 až do roku 1962 město bylo známé pod názvem Hollandia.Doslovný význam současného názvu zmiňovaného města na ostrově Nová Guinea je „město vítězství", Jaya: "vítězství", Pura: "město".

Wamena

Dnes je Wamena městem na ostrově Nová Guinea, zajišťujícím styk s okolním světem. Baliemské údolí dosud není propojeno s pobřežím silnicí. Wamena s velkým letištěm se tak stala strategickým místem pro zásobování a veškerý styk se světem.

Carstensz pyramid (Puncak Jaya)

Je nejvyšší horou nejen ostrova Nová Guinea, ale také Austrálie a Oceánie. Leží na území indonéské provincie Paua (dříve Irian Jya). Prvním, kdo vystoupil na nejvyšší horu ostrova Nová Guinea byl v roce 1962 Heinrich Harrer.


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Martina a Zdeněk V.

Dobrý den! Chceme touto cestou poděkovat za perfektní catering a průvodcování panu Josefovi Porubskému na zájezdu  s CK Livingston v listopadu roku 2015 na trase Zimbabwe-...

Seznamte se s ...

Martina Veselá

Procestovala snad celý svět. Od Austrálie, přes Indonésii, Nepál i Srí Lanku. Pracovala v Japonsku i na Novém Zélandu. Cestuje už přes deset let. Během pobytů ve vzdálených krajích se naučila anglicky, španělsky, portugalsky i srbsky. Prostě žena, která...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.