Nepál - informace o zemi

Pohádková horská krajina s největším množstvím osmitisícových velikánů, ale také země, kde se pěstuje rýže, volně žijí tygři, nosorožci a sloni. Nachází se zde osm z deseti nejvyšších hor. I přes postupné otevírání světu si Nepál uchovává svá tajemství. Stále jsou zde oblasti, do kterých není jednoduché se dostat. Lákavé jsou i starobylé chrámy, svatyně a paláce káthmándského údolí. Nejrozšířenější náboženství je hinduismus a buddhismus, tato dvě náboženství se vzájemně ovlivňují a zároveň se mísí s dávnými kmenovými praktikami. Nepál je rájem pro treking. Trek v Himalájích patří k mimořádným zážitkům.

vlajka Nepál

Nepál - základní informace

Rozloha: 140 800km²

Obyvatelstvo: 28,901 milionu obyvatel

Hlavní město: Kathmandu

Jazyk: nepálština

Měna: 1 nepálská rupie (NPR)

Náboženství: hinduisté (86 %), buddhisté (8 %), muslimové (4 %)

Národnostní složení: Nepálci (53 %), Bihárci (18 %), Tharuové (5 %), Tamangové (5 %)

Časové pásmo: Časový posun proti České republice je +4,75 hodin v době zimního času a +3,75 hodin v době letního času.

Mezinárodní předvolba: 00977

Důležitá telefonní čísla v Káthmandú: Ambulance červeného kříže (01) 228094, policie - Durbar Sguare (01) 211162, hasiči: (01) 221177

mapa Nepál

NEPÁL / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Ke vstupu do země je třeba platný cestovní pas ČR s platným vízem. Minimální platnost pasu musí být 6 měsíců po návratu z cesty.

Víza a režim vstupu: Turistická víza se vyřizují při vstupu do země za poplatek 25 USD  do 10 dnů pobytu či 40 USD na 10 dnů pobytu. Je nutné doložit: pas, 1x formulář, 2x foto.

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

NEPÁL / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: Některé zásuvky jsou kompatibilní s evropskými, časté jsou ale i jiné druhy. Napětí se většinou pohybuje mezi 220-240 V.

Telefon: Mezinárodní hovory z pevné linky jsou možné z hotelů či pošt. Nejlevnější je ale volíní přes internet z pouličních stánků či internetových kaváren. Z českých mobilních operátorů má s nepálský operátorem smlouvu pouze T-mobile.

Pošta: Pohlednice se známkami lze běžně zakoupit na ulici. Doručení do ČR trvá cca 21 dní.

Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

NAPÁL / STRAVOVÁNÍ

Nepálská kuchyně je založená na bramborách a rýži - hlavních produktech místního zemědělství. Maso není příliš časté. Vodu doporučujeme pít pouze balenou. 

NEPÁL / PODNEBÍ

Nepálské klima výrazně ovlivňují monzuny. Od března do června zde panuje teplé jaro s přeháňkami. V letním období pak převládají monzunové deště. Podzim bývá chladný, ale s jasnou oblohou. V zimě může v noci i mrznout, přes den bývá jasno a příjemně. Ve vysokohorských oblastech je mnohem chladněji se studeným větrem.

NEPÁL / KAM SE VYPRAVIT

Káthmándú

Káthmándské údolí, táhnoucí se státem Nepál, je asi 20 km dlouhé a 35 km široké, v nadmořské výšce 1 300 metrů. Kolem jsou horské vrcholy vysoké dva až tři tisíce metrů. Na severu je za jasného počasí vidět Himaláje. Hlavní město státu Nepál, které má 0,5 mil. obyvatel, je kulturním, politickým a hospodářským střediskem země. Je zde nespočetně historických budov a chrámů, posvátných míst, která člověk nestačí navštívit ani za tři měsíce. Jsou zde úzké uličky plné roztodivných zvuků a pachů, které hrozí zahlcením smyslů. Ze dřeva vyřezané balkóny trčí nad malými pouličními obchůdky vmáčknutými do výklenků ve zdi.

Náměstí Durbar

Nachází se v centru Káthmándú ve státě Nepál. I když mnoho budov kolem náměstí je velmi starých, velké zemětřesení v roce 1934 některé stavby vážně poškodilo a ty byly později přestavěny - nikoli ve své původní podobě. „Durbar" znamená v nepálštině palác, a proto je možné nalézt stejnojmenné náměstí také před starými paláci v Patanu a Bhaktapuru, rovněž ve státě Nepál.

Hanuman Dhoka

Vchod do starého královského paláce, na území státu Nepál, střeží socha opičího hrdiny Hanumana z hinduistického eposu Ramajána. Od této sochy z roku 1672 pochází i jméno paláce. Palác byl původně postaven za vlády Ličhavijů, ale do dnešní podoby byl přestavěn v 17. století králem Pratap Mallem.

Kumari Bahal

Bílá trojpodlažní budova na „křižovatce" náměstí Durbar a Basantapur ve státe Nepál. Kumari Bahal znamená „Dům živoucí bohyně", což je mladá dívka vnímaná jako vtělení bohyně Kálí. Fotografovat bohyni je zakázáno, ale můžete fotografovat dvorek za její nepřítomnosti. Velká brána za Kumari Bahal skrývá vůz, který při každoročním festivalu vozí Kumari po ulicích Káthmándú.

Freak Street

Perlička státu Nepál. Nejznámější káthmándská ulice z období hnutí hippies. Její skutečné jméno je stále Jochne, ale od začátku 70. let je známá spíše pod názvem Freak Street. V době své „slávy" byla ulice plná levných hotelů, rušných restaurací, hašišových obchůdků, směnáren a nejrůznějších podivínů, kteří dali ulici jméno. Časy se změnily a dnešní Freak Street ve státě Nepál je bledým odleskem své minulé slávy. Stále jsou zde levné hotely a restaurace, ale centrem dění se stává oblast Thamelu.

Swayambhunath

Buddhistický chrám umístěný na kopci západně od města. Chrám je také znám pod názvem „Opičí" podle velké tlupy opic, které v chrámu přebývají. Geologové věří, že Káthmándské údolí bylo kdysi jezerem a podle legendy byl kopec, na kterém chrám stojí, ostrůvkem v tomto jezeře. Před 2 000 lety prý toto místo navštívil císař Ašóka. Král Mahadéva nařídil zbudování chrámu kolem r. 460 a na začátku 13. století se chrám stal důležitým buddhistickým centrem státu Nepál.

Bódhnáth

Nachází se na východ od Káthmándú. Největší stupa, kterou se Nepál může pyšnit a jedna z největších na světě. Je to náboženské centrum značného množství Tibeťanů, pro které je Nepál domovem. Mnozí z nich jsou uprchlíci, kteří opustili svoji zemi po nezdařilém povstání proti Číňanům r. 1959.

Patan

Je druhým největším městem Káthmándského údolí. Říká se mu „Lalitpur", tj. „město krásy" a od Káthmándú jej odděluje pouze řeka Bagmati.Také v této oblasti státu Nepál nechal Ašóka postavit stupy, ke kterým vedou čtyři hlavní ulice z Durbar Square, které je přímo přeplněné chrámy, lákajícími turisty, aby navštívili Nepál.

Pašupatináth

Je důležitý chrámový komplex boha Šivy ve státě Nepál, na okraji města Káthmándú. V turistických průvodcích bývá označován za nejskvělejší hinduistickou památku, kterou Nepál má. Pašupati je hinduistický Pán tvorstva, doslova "Pán dobytka", jedno ze vtělení boha Šivy. Nepál je vlastně jediný hinduistický stát na světě, kde to má opravdu svoji váhu. Můžete tu potkat spoustu svatých mužů sadhuů - s hlinkou namalovaným čelem, vlasy spletenými do copánků, oranžovým oblekem i plnovousem a plechovou kasičkou na drobné.


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Magda P.

Vážení cesovatelé Livingstonu, nedávno jsem se vrátila z dovolené na Mauriciu a tímto bych chtěla poděkovat za výborné průvodcovské služby paní Gavlasové, která byla vždy ochotna...

Seznamte se s ...

Mgr. Kateřina Rojková

Absolventka religionistiky a etnologie se vášnivě zamilovala do indické kultury.  Barevná Indie jí učarovala, její vybroušená znalost jazyka hindi zaskočila i kníraté vezíry a fešáky Síkhů, obdivovatele nachází i v Nepálu a Tibetu....

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.