Libanon - informace o zemi

Libanon není typickou turistickou destinací, ale určitě má co nabídnout. Země je tvořena pouze 50km úzkým pruhem území táhnoucím se na pobřeží Středozemního moře. Symbolem země jsou proslulé libanonské cedry. Pobřeží nabízí zlaté pláže, přírodní zátoky i skalnaté útesy, hornaté vnitrozemí je vhodné pro turistiku. V Libanonu ale nalezneme i historicky zajímavá místa.

vlajka Libanon

Libanon - základní informace

Rozloha: 10 400km²

Obyvatelstvo: 3,925 milionu obyvatel

Hlavní město: Bejrůt

Jazyk: arabština

Měna: 1 libanonská libra (LBP) = 100 piastrů

Náboženství: muslimové (sunnitští 27 %, šíitští 41 %), křesťané ( 24 %)

Národnostní složení: Libanonci (80 %), Palestinci (12 %), Arméni (5 %)

Časové pásmo: Časový posun proti České republice je (zimní čas):+1 hod. (+2 hod. = letní čas)

Mezinárodní předvolba: 00961, mobilní: 0096171, 009613, 0096170

Důležitá telefonní čísla: první pomoc 140 nebo (05) 921675, policie 112, požárníci 175
Americká univerzitní nemocnice (AUH) (01) 350000, informace o počasí 1722

Láká Vás Libanon

Žádný zájezd do destinace Libanon není momentálně evidován.


další zájezdy na tento kontinent

mapa Libanon

LIBANON / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Cestuje se na cestovní pas ČR, jehož doba platnosti přesahuje plánovanou dobu pobytu.

Víza a režim vstupu: Českým občanům doporučujeme vyřídit si vízum v dostatečném předstihu na velvyslanectví Libanonu v Praze. Cestovní doklad nesmí obsahovat otisk razítka izraelských pohraničních orgánů či otisk razítka z jordánsko/izraelského nebo egyptsko/izraelského hraničního přechodu. Na aktuální úpravu je vhodné dotázat se na libanonském zastupitelském úřadě.

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

LIBANON / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: Napětí sítě : 230 V, frekvence 50Hz.

Telefon: Je zde možné použít mobilní telefony. Mobilní telefon lze pronajmout za 6 USD za den.

Internet: Internetové kavárny jsou v cenových realacích LL 3000 až 5000 za hodinu.

Pošta: Pošty běžně dostupné, cena pohledu do Evropy LL 1250.

Očkování: Doporučené očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

LIBANON / STRAVOVÁNÍ

Libanonská a syrská kuchyně je skutečným gurmánským zážitkem. Na vašem stole se totiž začnou vršit kupy různých talířků, misek, podnosů. Typickými pokrmy jsou humus (mletá cizrna a tahína politá olivovým olejem), bábá ghanúž (také „pasta" - z lilku a papriky), fattúš (směs chleba, rajčat, cibule a máty), fúl (zvláštní typ fazolí), varak inab (plněné vinné listy), mahší (cuketa s masem a rýží), lahm siníje (mleté hovězí s petrželí a česnekem), samak (ryba), šištavuk (grilované naložené kuřecí maso) a další. Oblíbené jsou i „fast-foody" se sendviči šavurma z kuřecího nebo hovězího masa nebo faláfel. K jídlu tady dostanete vždy chlebové placky, čaj a kávu, která je většinou oslazená. Syřané jsou velmi přátelští a pohostinní, pokud budete pozváni do domácnosti a nedostanete k jídlu příbor, budete jídlo nabírat pomocí chlebové placky nebo rukou - nikdy nedávejte do jídla (hlavně do společného talíře) levou ruku! Jako pozornost při návštěvě se hodí koupit cukroví nebo ovoce.  

LIBANON / PODNEBÍ

Podnebí Libanonu je převážně ovlivněno Středozemním mořem. Léta jsou suchá a teplá, zimy chladné a vlhké s průměrnými teplotami okolo 13°C. Vnitrozemní oblasti mají subtropické klima. Letní průměrné teploty dosahují 27°C. Ve vyšších nadmořských výškách teploty klesají a zvyšuje se úhrn srážek.

LIBANON / KAM SE VYPRAVIT

Libanon je malá hornatá země ležící ve východním středomoří (pobřežní hranice - 225 km). Ačkoliv se země nachází u moře a nedaleko je syrská poušť, v libanonském pohoří jsou v zimě vhodné podmínky pro lyžování, hlavně díky až 3000 m vysokým horám. V pohořích Libanon a Antilibanon, rozdělených údolím Bikáa se vyskytují vzácné a chráněné zbytky cedrových lesů. Libanonu se říká země cedrů a cedr je zobrazen na státní vlajce. Více než polovina území je položena výše než 1000 m n. m.

Bejrút 

Je hlavním městem státu Libanon s asi 1 milionem obyvatel. Je jedním z nejstarších sídlišť na světě, což dokazují pravěké nálezy. Jedná se o bankovní, obchodní a finanční centrum s osmi univerzitami z nichž je nejznámější Americká univerzita. Největší rozmach prožil v 1. století př.n.l. za okupace Římany pod vládou Pompejí. Mnoho památek zničily letecké útoky v dlouhé občanské válce. Dnes tu z památek nalezneme například Muzeum americké univerzity, Sursockovo muzeum, nebo tzv. Holubí skály - dominanta přímořské oblasti Raouché. Některé budovy podél tzv. zelené linie oddělující během občanské války znepřátelené muslimy a křesťany jsou stále v rozbombardovaném stavu. Centrum Bejrútu spolu s jeho starými trhy, ale i novým finančním centrem, bylo zcela zničeno. Nezbylo než jej srovnat se zemí a začít znovu stavět. Bývalé hlavní náměstí Place des Martyrs je dnes obrovskou zastavěnou plochou pomalu se zaplňující barevnými domy v evropském stylu. K příjemným místům na odpočinek patří četné parky, ve čtvrti Achrafiye je příjemné se procházet v uličkách a la Montmartre z počátku 20. století.

Baalbek 

Je jedno z nejnádhernějších archeologických míst, které vám Libanon nabízí a s jedním z nejzachovalejších antických komplexů na světě. Historické město založené Féničany má jednu z největších akropolí na světě. Historické centrum tvoří křivolaké uličky s mnoha restauracemi. Ve městě samotném se nachází Venušin chrám ze 3. století. Blíže města se nachází menší antické divadlo Odeon určené pro čtení textů a básní. Neuvěřitelně velké kamenné bloky v komplexu akropole pocházejí z lomu na jižním okraji města. Dlouhý kámen, jenž je uprostřed lomu napůl zabořen do země má rozměry 21,5×4×4,5 m a váží 2000 tun. Jde o největší kámen na světě, který měl pravděpodobně určené místo někde v nedokončeném Jupiterově chrámu.

Tripoli 

Je druhé největší město státu Libanon a zároveň největší přístav této země. Nachází se 85km severně od Bejrútu a může se pochlubit velmi bohatou historií. Největšího rozkvětu dosáhl za dob Řeků. Moderní čtvrtě jsou sídlem bank a kancelářských budov. Staré město je ovlivněno křižáckými nájezdy. Z této doby pochází také nejzajímavější památka Tripolisu, katedrála sv. Víta ze 12.st. Samotné staré město Medina je tvořeno úzkými křivolakými uličkami s obchodníky a řemeslníky. Z dalších památek je tu k vidění pevnost Kala'at Sandžil, neboli pevnost Raymonda de Saint-Gilles ze 12. století. Z nádvoří pevnosti se lze dostat do mnoha tunelů, místností také na střechu. Ve starém městě se nachází také spousta mešit s madrasami (školami), tržišť - súky a lázní - hammamů, jak funkčních tak i nefunkčních.Tripoli je známe svou tradici výroby mýdla. Podle některých autorů bylo mýdlo dokonce vynalezeno právě zde. I pokud by to nebyla pravda, před 200 lety bylo libanonské mýdlo v Evropě velmi ceněno, především pro svůj vysoký podíl olivového oleje, medu a vonných olejů.

Tyre (Týros)

Je starověké fénické město v Libanonu na pobřeží Středozemního moře. Novodobé město se stále jmenuje Sur. Název tohoto města znamená Skála. Město bylo založené v třetím miléniu před kristem. Týrská skladiště byla ve starověku centrem celého tehdejšího světa. Týrští obchodníci byli první, kdo se začali ve větším měřítku plavit po Středozemním moři a založili své kolonie na pobřeží blízkých ostrovů Egejského moře, Řecka a severního pobřeží Afriky - v Kartágu, Sicílii aKorsice, Hispánii a dokonce až za Héraklovými sloupy v Cádizu. V dobách krále Davida bylo ustanoveno přátelství mezi týrskými králi a Židy. Týros se skládal ze dvou rozdílných částí - skalní pevnosti na pobřeží, tzv. Starého Týru, a města vybudovaného na malém skalnatém ostrůvku necelý kilometr od pobřeží. Tato pozice umožňovala velmi dobrou obranu celého místa.

Sidon 

Malé přístavní město Sidon, které leží mezi Bejrútem a Tyre, vábí turisty přímořským zámkem, který byl postavený z římských ruin a v současnosti poskytuje přístřešek pro místní trh. Je to třetí největší město v Libanonu a dnes je hlavním městem Jižního gubernátu. Město leží na středomořském pobřeží, asi čtyřicet kilometrů severně od Tyru a čtyřicet kilometrů jižně od libanonského hlavního města Bejrútu. Jméno města znamená rybolov. Má kolem 200 000 obyvatel, převážně muslimských sunnitů a šíitů, z křesťanů jsou zde zastoupeni řečtí ortodoxní a maronitští katolíci.

Posvátné údolí Qadisha

Nedotčená příroda, spolu se spoustou ve skalách vytesaných klášterů a pousteven, dělají z údolí Qadisha jedno z nejzajímavějších míst. Libanon láká turisty k návštěvě i díky této památce. Slovo Qadisha je odvozeno od semitského významu pro svatý, jde tedy o Svaté údolí. Maronité, zvláštní odnož křesťanů, se sem začali uchylovat už v 5. století n. l., odkdy zde také začínají vznikat kláštery, kostely a poustevny. Maronité dodnes žijí ve vesničkách vypínajících se nad údolím.


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Josef J.

Dobře organizačně zvládnutý zájezd s minimálními prostoji, stále využitý čas. Dobrá atmosféra a vynikající průvodce!

Seznamte se s ...

Michal Pokorný

Příjemný pohodář i velký vypravěč. Ovládá dva světové jazyky, španělštinu a angličtinu, které pravidelně využívá na svých cestách. Na toulkách po světě se zamiloval do Guatemaly a v poslední době se jeho letním domovem stala Aljaška.  Nejen zde...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.