Laos - informace o zemi

Laos je přezdíván zapomenutým klenotem Asie. Země se zcela specifickou kulturou, historií a zvyklostmi. Pouze v Laosu žije 68 národností, naprostá většina obyvatel dosud žije tradičním způsobem života. Nezapomenutelným zážitkem je plavba po veletoku Mekong, který představuje pro Laos dopravní tepnu. Zároveň je také nepostradatelnou součástí života obyvatel jako zdroj a zásobárna vody, potravy a úrodné půdy.

vlajka Laos

Laos - základní informace

Rozloha: 236 800 km²

Obyvatelstvo: 5,635 mil. obyvatel

Hlavní město: Vientiane

Jazyk: laoština

Měna: 1 kip (LAK) = 100 attů

Náboženství: buddhisté (58 %), animisté (34 %)

Národnostní složení: Laové (67 %), Monkhmérové (16 %), Thajci (8 %)

Časové pásmo: Časový posun proti České republice je +6 hodin v době zimního času a +5 hodin v době letního času.

Mezinárodní předvolba: 00856

Důležitá telefonní čísla: záchranka 195 nebo 021-413-720, dopravní policie 191, požárníci 190, turistická policie 021-251-128

mapa Laos

LAOS / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: K vstupu na území Laosu je vyžadován cestovní pas, jehož platnost přesahuje o 3 měsíce platnost víza. Mezinárodní očkovací průkaz se nevyžaduje.

Víza a režim vstupu: Turistická víza pro občany ČR se vyřizují při příjezdu do země. Poplatek je 25 USD. Je potřeba doložit pas a 2x foto.

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

LAOS / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: V Laosu je potřeba adaptér s tenkými kolíky, místy jsou americké zásuvky.

Telefon: Hovory do Evropy je možné realizovat telefonních úřadů. Do zahraničí lze voat i přes internet z četných internetových kaváren. Čeští poskytovatelé mobilních služeb kromě Vodafone mají roamingové smlouvy s místními operátory.

Pošta: Pohlednice i známky je možné koupit v turistických střediscích. Doručení do ČR trvá cca 14 dnů.

Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

LAOS / STRAVOVÁNÍ

V Laosu se většinou jí u nízkých stolů, na které se jídlo pokládá doprostřed. Jídlo se skládá z polévky, grilovaného masa či ryb, čerstvých bilin a různých druhů zeleniny. Polévka se konzumuje v průběhu celého jídla, nikoli pouze na začátku. Lžíce slouží hlavně ke konzumaci polévky, hůlky slouží ke konzumaci nudlí v polévce. Rýže i ostatní pokrmy se jedí rukama.

LAOS / PODNEBÍ

Podnebí je tropické monzunové s vydatnými dešťovými srážkami, zvláště v zimních měsících. Průměrné lednové teploty ve Vientiane jsou 21 °C, červencové 27 °C. Průměrný roční úhrn srážek činí tamtéž 1700 mm. Teploty se mění zejména v závislosti na nadmořské výšce.

LAOS / KAM SE VYPRAVIT


Luang Prabang 

Dřívější hlavní město Laosu, dnes kulturním dědictvím na seznamu UNESCO. Rozprostírá se na levém břehu Mekongu u soutoku s řekou Nam Khan. Dnes je hlavní město Laosu je Vientiane, které leží 425 km od Luang Prabang. Město je střediskem obchodu s rýží, kaučukem a teakovým dřevem.

Vang Vieng 

Cestou mezi Vientianem a Luang Prabangem leží městečko Vang Vieng, kde si můžete pronajmout kolo a objet místní skalní útesy s mnohými jeskyněmi, např. jeskyně Phu Kham.

Vientiane 

Hlavní město Laosu, v porovnání s ostatními hektickými městy jihovýchodní Asie má velmi uvolňující atmosféru malého města. Je nazýváno jako největší vesnice světa. Památník Patuxai v centru města.

Phonsavan 

Planina džbánů, 3 přístupné planiny z 5ti, na kterých se nachází největší záhada státu Laos. Je zde rozeseto několik set kamenných džbánů o různé velikosti až do 1 000 kg. Samotná víka mají 500kg. Nejtěžší džbán má 6 tun. Džbány se liší tvarem i velikostí. Některé jsou dodnes řádně zachované, ostatní utrpěly díky svrženým bombám na toto území.

Vyberte si z našich zájezdů do této země


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Žížkovi

Dobry den, radi bychom touto cestou podekovali za uzasnou dovolenou, kterou jsme uplynule 2 tydny stravili na vasem zajezdu "Thajske maximum". Vsechno bylo naprosto perfektni, zazitky...

Seznamte se s ...

Mgr. Blanka Svobodová

Během studií se věnovala specifikům jižní a centrální Asie se specializací na Indii. Má tlumočnické zkoušky z angličtiny, zvládá hindštinu, francouzštinu i němčinu. Poznávání místních lidí a tradic ji dává křídla. Kromě jakéhokoliv sportu (mimo plavání)...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.