Kyrgystán - informace o zemi

Kyrgyzstán patří k bývalým sovětským republikám. Celé území je pokryto převážně pohořím Ťan-Šan, většina obyvatel jsou pastevci kočující horami se stády jaků, ovcí a koní. Hlavním lákadlem Kyrgyzstánu je především drsnápanenská příroda. Během treků narazíte na jurty místních pastevců.

vlajka Kyrgystán

Kyrgystán - základní informace

Rozloha: 198 500 km²

Obyvatelstvo: 5,284 milionu obyvatel

Hlavní město: Biškek

Jazyk: kyrgyzština, ruština

Měna: 1 som (KGS) = 100 tyiynů

Náboženství: sunnitští muslimové, pravoslavní

Národnostní složení: Kyrgyzové (65 %), Uzbekové (14 %), Rusové (12 %)

Časové pásmo: Časový posun proti České republice je (zimní čas) :+4 hod. (+5 hod. = letní čas)

Mezinárodní předvolba: 00996

Důležitá telefonní čísla: hasiči 101, milice 102 , rychlá záchranná služba 103

mapa Kyrgystán

KYRGYSTÁN / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Cestovní pas.

Víza a režim vstupu: Ze strany Kyrgyzské republiky je vůči občanům České republiky uplatňován bezvízový režim.

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

KYRGYSTÁN / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: 220V 50Hz.

Telefon: GSM funguje. Je možné koupit tel.kartu od společnosti Mobicartd, cena hovoru je 25 som za min. V řadě internetových kaváren je k dispozici internetový telefon s relativně nízkými cenami jak po SNS, tak i do vzdálenějšího zahraničí. Rozvíjí se i síť mobilních operátorů. K dispozici jsou přinejmenším dvě společnosti, které nabízejí i systém předplacených karet. Bitel má lepší pokrytí, zatímco Megacom má zajímavější tarify (bezplatná předplacená SIM karta).

Internet: Ve větších a turisticky zajímavých místech je běžně dostupný internet v ceně 40-60 somů za hodinu. Zejména Biškek je internet cafe doslova posetý, zvláště potom ve svém centru.

Pošta: Cena dopisu do Evropy 30 som na poštách.

Očkování: Povinné očkování: žádné povinné očkování. Doporučené očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

KYRGYSTÁN / STRAVOVÁNÍ

Restaurace jsou v každém městečku, avšak nejlepší jsou samozřejmě ve velkých centrech, kde vám připraví i typické skvělé pokrmy. Mezi ně patří samozřejmě šašlik, skopové maso pečené na žhavém uhlí a podávané na nezbytných jehlách. Bešparmak jsou nudle s drobně krájeným masem v bujónu. Okolo jezera Issyk-Kul vám připraví spíše nudle s bramborem v rosolu než výtečné maso. Výborná je dunganská kuchyně přostěhovalců z Číny. Pije se nejčastěji zelený a černý čaj, který se podává téměř ke každému jídlu. Zvláště se na ně zaměřují tzv. čajchóny (čajchány), i když dnes jsou provozovány také spíše jako restaurace. Mezi dobré mírně zkvašené alkoholické nápoje patří kumys na bázi zkvašeného mléka či boso (fermentované proso s chutí podobnou pivu). Vodu je možné kupovat, ale ve městech nebývají s její kvalitou výraznější problémy. V horách je stále možno pít z horských potoků. 

KYRGYSTÁN / PODNEBÍ

Vzhledem k nadmořské výšce panuje v této zemi hlavně sucho. Zimy bývají kruté a léta úderná. Letní červencové teploty začínají na tropických 30°C, v noci bývají poloviční. Ve vysokých nadmořských výškách se letní teploty pohybují kolo 5°C, v zimě klesají až k -28°C. Příval srážek činí 100-500mm v údolích a 200-1000mm v horách.

KYRGYSTÁN / KAM SE VYPRAVIT


Issyk Kul 

Jednou z největších přírodních atrakcí státu Kyrgyzstán je jezero Issyk Kul, nachází se na východě země a lze sem dojet autobusem či taxíkem z Biškeku. Jméno tyrkysově zabarveného jezera znamenající v kyrgyzštině „Teplé jezero" má svůj původ v kombinaci několika faktorů: extrémní hloubky jezera, termální aktivity a mírné salinity, které mají za následek to, že jezero nezamrzá a ovlivňuje okolní klima mimo jiné i tím, že přináší hojné srážky a dává vzniknout něčemu na způsob oázy. Fauna v okolí jezera je neuvěřitelně rozmanitá, můžete tu potkat např. ovce Marca Póla, kozorožce ibexy, divočáky, sněžné leopardy, brodivé ptáky ibisbilly, divoké kočky manuly, velekury himalájské, divoké husy, volavky, bažanty, krocany, černé jeřáby a další ... Svojí rozlohou 170 x 70 km jde o druhé největší vysokohorské jezero na světě - po jezeru Titicaca v Jižní Americe. Zejména severní pobřeží je dnes velkou turistickou zónou s poměrně rozvinutou sítí služeb pro turisty (na poměry v regionu

Biškek

Je hlavním městem státu Kyrgyzstán. Je klasickým moderním městem v sovětském stylu s mramorovými budovami a bulváry, které zdánlivě činí město mnohem větším než jen pro 700 000 obyvatel. Centrem je náměstí Ala-Too s pomníkem Erkindik (Svoboda), na jehož pozadí se nachází krychlovitá budova historického muzea. Za muzeum potom byla přemístěna socha Lenina, která stála do roku 2003 na centrálním náměstí. Určitě lze doporučit i návštěvu muzea Frunze, kde je rodný dům tohoto bolševického dobyvatele Střední Asie a rozsáhlá expozice k dějinám revolučního hnutí v Kyrgyzstánu.

Osh 

2 500 let staré město Osh leží na jihu na hranici států Kyrgyzstán - Uzbekistán. Dominuje mu posvátný vrch v tvaru na zádech ležící těhotné ženy, ke kterému často přicházejí bezdětné ženy, aby si vymodlily plodnost. Kromě jiného tu najdete i lokální muzeum a starý bazar s jedinečnou, trhovou atmosférou. Dominantou města je tzv. Šalamounova hora, na které je podle místní pověsti pohřben sám legendární král a údajný zakladatel města.

Uzgen 

Severně od města Osh sídlí město Uzgen, kde najdete mauzoleum, kde prý leží tělo kyrgyzského národního hrdiny - Manasa. Dnes proslulo jako centrum pěstování rýže v Kyrgyzstánu. Minaret byl možná používán i pro obranu města. V Uzgenu proběhl v roce 1990 konflikt mezi Uzbeky a Kyrgyzy.

Hedvábná stezka 

Tato dávná obchodní cesta byla využívaná kupci hedvábí v období od 2. do 14. století, táhne se ze severní Číny přes pouště a hory až ke Kaspickému či Středozemnímu moři. Kyrgyzstán se může chlubit částí této stezky a hlavním lákadlem této části hedvábné cesty je neuvěřitelná horská příroda.

Džengiš Čokusu

Džengiš Čokusu je se 7 439 m nejvyšší horou nejen státu Kyrgyzstán, ale také celého pohoří Ťan Šan. Nachází se na východě země na hranici s Čínou, jihovýchodně od jezera Issyk-kul a 16 km jihozápadně od druhé nejvyšší hory pohoří Chan Tengri.


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Vlastimil P.

Vážení, jsem jedním z účastníků vašeho letošního zájezdu na Kamčatku. V této souvislosti vám chci sdělit, že se zájezdem na Kamčatku jsem byl velmi spokojený a máte ve mně potencionálního...

Seznamte se s ...

Ing. Petr Hejtmánek

Než se dostal do vysněných afrických savan, „marnil" čas v ZOO, pročítal stohy knih, lezl po skalách a podnikal výjimečné akce na kole...Všechny předchozí záliby se ideálně spojily v Africe. Rychle se z něj stal vášnivý fotograf, dnes úspěšně vydává horolezecké...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.