Kazachstán - informace o zemi

Kazachstán je stát rozkládající se ve střední Asii svojí malou částí, západně od řeky Ural, zasahuje též do Evropy. Na severu a severozápadě hraničí s Ruskem, na východě s Čínou, z jihu s Kyrgyzstánem, Uzbekistánem a Turkmenistánem, na jihozápadě pak přiléhá ke Kaspickému moři. Kazachstán je jedním z nejrozlehlejších států světa a územně je největším vnitrozemským státem. Od roku 1997 je hlavním městem Kazachstánu Astana. Dnes tady bydlí kolem 500 tis. obyvatel.

vlajka Kazachstán

Kazachstán - základní informace

Rozloha: 2, 717 300 mil. km²
Obyvatelstvo: 16, 594 000 mil.
Hlavní město: Astana
Jazyk: kazaština, ruština
Měna: tenge (KZT)
Náboženství: islám (53,7 %), křesťanství
Časové pásmo: +4 až +6
Mezinárodní předvolba: +7

Láká Vás Kazachstán

Žádný zájezd do destinace Kazachstán není momentálně evidován.


další zájezdy na tento kontinent

mapa Kazachstán

KAZACHSTÁN / STRAVOVÁNÍ

Tradiční nomádské jídlo, které můžete v Kazachstánu ochutnat, a které patří k národním pokrmům Kazachů se nazývá bešbarmak. Jedná se o skopové či koňské maso, které se vaří v kotli s nudlemi. Jídlo se jí rukama, z čehož pochází i jeho název, který v překladu znamená „pět prstů“. Objednat si můžete také manty, což jsou plněné masové či zeleninové knedlíčky vařené v páře a ve Střední Asii je můžete najít v různých obdobách a pod množstvím názvů. Oblíbený a všudypřítomný je také plov, což je původem uzbecké jídlo, a dalo by se přirovnat k našemu rizotu. Rozšířeným a velmi oblíbeným jídlem je tzv. šašlik - maso, většinou skopové nebo kuřecí, grilované nad ohněm. Spolu s lepjoškou, což je nekvašený chléb, je šašlik zřejmě nejčastější stravou turistů v celé Střední Asii. Dalšími oblíbenými jídly jsou samsy a čebureki - opečené těsto, opět se zeleninovou nebo masovou náplní. A v neposlední řadě byste neměli zapomenou na kumys - zkvašené kobylí mléko. Na kazašském venkově tvoří společně s pšeničnými plackami a kobylím nebo ovčím sýrem základ stravy a jestliže Vám jej místní předloží, není vhodné nabídku na připití odmítnout. V pouštních oblastech se můžete setkat i s velbloudím mlékem nazývaným šubat.

Co se pití týče, ve Střední Asii se nejčastěji pije čaj a to například i po posezení u vodky nebo piva, kterého najdete v Kazachstánu velké množství a je poměrně chutné.

KAZACHSTÁN / PODNEBÍ

Pro Kazachstán jsou typické velké teplotní rozdíly - na jihu státu je rozdíl teplot mezi nejteplejším a nejchladnějším měsícem až 30° C a na severu je to až 41° C. Nejchladnějším měsícem je leden, jehož průměrná teplota dosahuje na severu státu -19° a na jihu -8 °C. Naopak nejteplejším měsícem je červenec.

KAZACHSTÁN / KAM SE VYPRAVIT

Almaty

Almaty bylo až do roku 1998 – kdy jej vystřídala Astana - hlavním městem Kazachstánu. Současně je největším a nejzalidněnějším městem státu Kazachstán. Město Almaty leží na úpatí pohoří Ťan-šan v nadmořské výšce 1500-2000m. Díky poloze v údolí je jedním z největších problémů města smog. Nedaleké okolí města si ale díky nádhernému horskému prostředí užívá úžasně čistého vzduchu. Pro město je typická unikátní architektura, do které spadají např. lázně Arasan, hotel Otrar či katedrála Cobor v parku Panfilov. Dechberoucíperlou stavitelství je Prezidentský palác, do kterého je ovšem vstup zakázán. Dále zde můžete obdivovat Kazašské muzeum, zobrazující kazašskou historii. Od listopadu do dubna se zde otevírá lyžařské středisko Chimbulak a zimní stadion Medeu, v zimním období s ledovou plochou, která se v létě pohotově promění v bazén s horskou, velmi osvěžující vodou o teplotě 15°C.

Astana

Astana je hlavní a druhé největší město Kazachstánu, kdy roku 1998 převzalo hlavní úlohu po městě Almaty. V současné době prochází město rozsáhlou přeměnou, která si klade za cíl udělat z něj jedno z mezinárodních center. Za návštěvu stojí některá architektonická díla, např. věž Baterek, jež je typickým příkladem futuristické architektury. Místní obyvatelé jí přezdívají „Chupa Chups“, protože se nápadně podobá onomu lízátku. Tato 105 metrů vysoká stavba nabízí svým návštěvníkům skvělý výhled na celé město a ve svém nitru skrývá i galerii, akvárium a restauraci. Ve fázi výstavby je nyní obrovská průhledná budova ve tvaru stanu Khan Shatyry, která by měla pojmout nákupní a zábavní centrum, park, hřiště na minigolf či umělé pláže, které by měly návštěvníkům nahradit letní prožitky v nejchladnějším hlavním městě na světě, kde teploty v zimě klesají až k -40°C.

Aksu-Zhabagly

Aksu-Zhabagly je překrásná přírodní rezervace ležící v západním pohoří Ťan-šanu s nadmořskou výškou v rozsahu od 1100 do 4236m n.m.. Tato nejstarší chráněná oblast ve Střední Asii se stala domovem 1279 druhů rostlin, mnoha druhů ptáků a 51 druhů savců včetně takových rarit, jako je orbis horský či ťanšanský bílodrápý medvěd.

 Zailiysky Alatau

Opravdovou libůstkou pro vytrvalé cestovatele a sportovce jsou čtyřtisícovky pohoří Zailiysky Alatau a Küngey Alatau a výběžky Ťan-šanu, jež směřují východo-západním směrem mezi městem Almaty a jezerem Issyk-Kul v Kyrgyzstánu. Tato překrásná oblast horských ledovců, divokých řek a příkrých údolí poskytuje přímo ideální podmínky pro horskou turistiku.

Vyberte si z našich zájezdů do této země


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Jana a Ladislav L.

Dobrý den, již tomu bude měsíc co jsme se vrátili z dovolené  - cestování po 5 zemích Jižní Ameriky. Díky našemu průvodci Adamu Bechnému to bylo 17 dní nezapomenutelných...

Seznamte se s ...

Mgr. Zuzana Pochylá

Vystudovala právnickou fakultu. Učarovaly jí outdoorové sporty, kterým se aktivně věnuje ve volných chvílích. Největší zálibu - canyoning - realizovala řadu let jako průvodce ve slovinských Julských Alpách, kde s tímto netradičním sportem seznamovala...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.