Kambodža - informace o zemi

Kambodža dokáže nabídnout francouzský šarm Indočíny, nádherné chrámy, divokou džungli a krásnou krajinu, ale zároveň stále nese jizvy způsobené občanskou válkou. Má fascinující historii. Z dob, kdy byla Angkorská říše všemocným impériem se dochovaly ohromující stavby. K nejnavštěvovanějším místům patří komplex Angkor Wat. Jistě vás okouzlí také usměvaví a pohostinní obyvatelé.

vlajka Kambodža

Kambodža - základní informace

Rozloha: 181 040 km²

Obyvatelstvo: 15 648 694 obyvatel

Hlavní město: PhnOm-Pénh

Jazyk: khmerština

Měna: 1 riel (KHR) = 100 senů

Náboženství: buddhisté (95 %)

Národnostní složení: Khmerové (90 %), Vietnamci (5 %)

Časové pásmo: časový posun proti České republice je (zimní čas) +6 hodin v době zimního času a +5 hodin v době letního času.

Mezinárodní předvolba: 00855

Důležitá telefonní čísla: policie: 117 nebo 023 724 016, dopravní policie: 023 722 067, turistická policie - Siem Reap: 012 969 991/ 016 862 629, požárníci: 118 nebo 023 723 555, záchranka: 119 nebo 023 723 840

mapa Kambodža

KAMBODŽA / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA PRO CESTU

Doklady: Ke vstupu na území Kambodže je vyžadován cestovní pas, jehož platnost přesahuje platnost víza o 3 měsíce.

Víza a režim vstupu: Vízum se vyřizuje při vstupu do země. Poplatek je 30 USD. Je potřeba doložit pas a 2x foto.

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

KAMBODŽA / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: Na většině míst jsou zásuvky, do který je možné strčit české zástrčky. Někde jsou však americké zásuvky, ke kterým je potřeba použít adaptér.

Telefon: Hovory do ČR jsou možné z pošty, hotelu či z telefonních budek. Možné je i levné volání přes internet, které nabízejí internetové kavárny. Čeští poskytovatelé mobilních služeb mají roamingové smlouvy s místními operátory., volání je však hodně drahé.

Pošta: Pohlednice a známky se dají koupit v turistických lokalitách.Doručení do ČR trvá cca 14 dní.

Očkování: Pro tuto oblast není žádné očkování povinné. Doporučené očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

KAMBODŽA / STRAVOVÁNÍ

Kambodžská kuchyně je plná silných chutí. Místní mají rádi, když se v jídle mísí jak slaná chuť, tak kyselá, sladká a hořká. Inspiraci si bere hlavně z indické a čínské kuchyně, ale svůj vliv má i Vietnam a Thajsko. Svou stopu zanechala i Francie z dob, kdy byla Kambodža součástí Indočíny. Jejich slavná dlouhá bageta je v Kambodže běžná. Populární svačinou jsou jarní závitky z rýžového papíru plněné mrkví, ledovým salátem, fazolovými klíčky a mnoha druhy bylinek.

KAMBODŽA / PODNEBÍ

Místní klima určují dva monzuny - chladný a suchý severovýchodní monzun (od listopadu do února) a vlhký jihozápadní monzun (od května do října). Monzunové deště padají většinou odpoledne a představují 70-80% celkových ročních srážek. Období pro cestování lze rozdělit na chladné a suché (listopad-únor), horké a suché (březen-květen), horké a vlhké (červen-srpen), chladné a vlhké (září-říjen). Průměrná roční teplota se pohybuje od 21 °C do 35 °C, v dubnu, což je nejteplejší měsíc v roce, často dosahuje až ke 40°C.

KAMBODŽA / KAM SE VYPRAVIT


Phnom Penh 

je hlavním a největším městem státu Kambodža. Přes svou pověst bouřlivého města jím lze bez problému cestovat a objevovat kambodžskou kulturu. Velmi atraktivní architektura tvoří dokonalou kulisu při procházce městem. Žádný návštěvník by si neměl nechat ujít bulvár Sisowath Quay. Zastavěná strana ulice obsahuje mnoho kaváren a obchodů. Za návštěvu stojí i Královský palác a dvě velkolepé pagody, které jsou jeho součástí. Pagody byly vystavěny v 19. stol. francouzskou technikou a s kambodžským designem. V blízkosti se nachází Národní muzeum, které obsahuje úžasnou sbírku umění zlatého věku Angkoru. Muzeum předělané z bývalé věznice Tuol Sleng nabízí pohled do nedávné hrůzné historie Kambodže. Neblaze proslulá „mapa z lebek" již byla rozebrána, avšak muzeum stále uchovává mučící nástroje a historické snímky. Památník nezávislosti a osvobození postavený v buddhistickém stylu tvoří dominantu města připomínající odchod Francouzů roku 1953.

Jezero Tonlesap 

Topografii země dominuje životně důležitá mohutná řeka Mekong, která přitéká z Laosu a pokračuje na jihovýchod do Vietnamu. Přítokem Mekongu je 100 km dlouhá řeka Tonlesap, která vytéká ze stejnojmenného jezera Tonlesap (Velké jezero). Obě řeky jsou důležitou dopravní tepnou a většina obyvatel země žije právě v úrodné centrální nížině v povodí těchto dvou řek. Řeka Tonlesap je součástí ojedinělého procesu, dvakrát do roka totiž mění směr toku. V období dešťů, od května do října, se hladina Mekongu zvedne a vrací tok řeky Tonlesap zpět do jezera. Jezero se v tomto období zvětší z běžné rozlohy na více než dvojnásobek. V období sucha hladina Mekongu klesne a Tonlesap se opět může obrátit a vlévat se zpátky do Mekongu. Díky tomuto zvláštnímu procesu je jezero Tonlesap jedním z nejbohatších zdrojů sladkovodních ryb na světě.

Angkor Watt 

Je jedním z nejvýznamnějších archeologických míst v jihovýchodní Asii. Tento chrámový komplex patří mezi jednu z největších a nejkrásnějších stavebních památek lidské historie a je zároveň památkou UNESCO. Z období od devátého do čtrnáctého století se zde na ploše dvou set čtverečních kilometrů dodnes uchovalo sto třicet polorozbořených paláců a chrámů, které představují jeden z vrcholů světového stavitelství. Do jejich zdí jsou vepsány dějiny zlatého věku Kambodže.  Chrám Angoru je vysoce symbolickou strukturou. Chrám byl postaven v hinduistickém pojetí a má představovat mýtickou horu Meru, proto byl vystaven do tvaru pyramidy a obklopen pěti věžemi, které reprezentují pět vršků pohoří Meru. Angkor wat je jednoznačně nejzajímavější památkou státu Kambodža.

Vyberte si z našich zájezdů do této země


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

František Ř.

Při treku na Rinjani jsme velmi ocenili možnost využití nosičů a zajištění stravování!

Seznamte se s ...

Mgr. Eva Vozková

Miluje cestování a poznávání, ráda sportuje. Všemi oblíbená, bez problémů zvládá jakýkoliv úkol. Šikovná, usměvavá a slovíčko "nejde" nezná. Stará se o celkový provoz kanceláře. Vždy rozesmátou pohodářku nerozhodí žádná nečekaná situace....

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.