Čína - informace o zemi

Čína je fascinující země, která svou kulturou okouzluje a inspiruje ostatní svět již více jak 3 000 let. Čína dala světu řadu významných vědeckých a technických objevů. Její kulturní i přírodní pestrost je nepřeberná. Nejvyšší pohoří světa, prolákliny pod úrovní mořské hladiny, pouště, náhorní planiny, vyschlá jezera a stepi, moderní megaloměsta, romantická pohoří posetá chrámy, pagodami a kláštery, Velká čínská zeď... Čínská kultura prošla nesmírným šokem během kulturní revoluce, přesto jsou staré čínské tradice stále živé.

vlajka Čína

Čína - základní informace

Rozloha: 9 596 960 km²

Obyvatelstvo: 1321, 85 milionu obyvatel

Hlavní město: Peking (Beijing)

Jazyk: čínština

Měna: 1 juan Renminbi (CNY) = 10 tiao = 10 fenů

Náboženství: bez vyznání (59 %), taoisté, buddhisté

Národnostní složení: Číňané (92 %), cca 50 dalších národů

Časové pásmo: časový posun proti České republice je +7 hodin, v době letního času +6 hodin.

Mezinárodní předvolba: 0086, mobilní 008613

Důležitá telefonní čísla: policie 110, záchranná služba 120, požárníci 119

mapa Čína

ČÍNA / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Při vstupu na území ČLR je cizinec povinen předložit platný cestovní pas s platným vízem ČLR.

Víza a režim vstupu: Turistická víza se vyřizují v Praze za poplatek 50 EUR (jednoduchý vstup). Vstup do země i výstup ze země musí být letecky. Lhůta pro vyřízení víza je 1 týden. Je nutno doložit: originál a fotokopie pasu (platnost min. 6 měsíců po skončení pobytu, 2 volné po sobě jdoucí strany), 1x formulář, 1x současná barevná fotografie, vytištěná letenka, itinerář cesty v angličtině, rezervaci ubytování, cestovní pojištění, výpis z vlastního účtu (min. zůstatek 100 USD na den pobytu v Číně), pracující musí doložit potvrzení o zaměstnání a souhlas zaměstnavatele s čerpáním dovolené, OSVČ musí doložit aktuální výpis z Živnostenského rejstříku, studenti musí doložit potvrzení o studiu.
Podmínky se mohou bez předchozího oznámení měnit, doporučujeme proto aktuálnost informací ověřit na Velvyslanectví ČLR v Praze.

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

ČÍNA / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: Napětí v celé Číně je 220 V, 50 Hz. Celkem časté jsou zde zástrčky se dvěma kulatými kolíky, běžné v Evropě. Setkáte se ale i s australským a americkým typem zásuvek. Většina hotelů má všechny tři typy a mnoho zásuvek je též kompatibilní se všemi třemi typy. Pokud bude ale potřeba, lze v obchodech zakoupit adaptéry ($1-$2). Zásuvky na holící strojky jsou dostupné ve všech tří a vícehvězdičkových hotelech. V Hong Kongu a Macau se setkáte se zásuvkami britského typu.

Telefon: Místní telefonní hovory je možné uslutečnit z telefonních budek na ulici. Lze z nich většinou volat i do zahraničí. Je možné zakoupit předplacené karty s různou výší kreditu, na které lze volat i z hotelu.
Mobilní operátoři O2 a T-mobile pokrývají v podstatě celé území Číny, při volání přes Vodafone se mohou vyskytnout problémy. Čínskou předplacenou kartu můžete použít v neblokovaném tri band telefonu, získáte tak místní telefonní číslo. Tyto SIM karty je možné zakoupit na letišti, nebo v prodejnách telefonů ve všech velkých městech.

Internet: Internet je běžně dostupný ve většině hotelů, nebo v internetových kavárnách. Cena se pohybuje většinou mezi 10-20 CNY/hod.

Pošta: Pošta z Číny je překvapivě spolehlivá. Známky lze koupit většinou pouze na poštách.

Očkování: Žádné očkování není povinné. Doporučené očkování : Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

ČÍNA / STRAVOVÁNÍ

Čínská kuchyně patří díky své pestrosti k nejvýraznějším kuchyním světa. Existuje několik hlavních škol, které se od sebe liší používanými surovinami i způsobem přípravy: pekingsko-mandarinská, kantonská, šanghajská a ostrá sečuánská.

ČÍNA / PODNEBÍ

Monzuny nejvíce ovlivňují počasí v celé Číně. V zimě vane vítr jihovýchodně z oblastí vyšší tlaku vzduchu na Sibiři a přináší studený, suchý vzduch do oblasti severní a centrální Číny. V létě naopak vanou teplé větry směrem od Tichého oceánu. V měsících mezi červnem a listopadem se často v pobřežních vyskytují tajfuny, které přinášejí silný vítr husté deště. Množství srážek rapidně klesá s přibývající vzdáleností od moře a v závětrných stranách hor. V centrální, jižní a jihozápadní Číně panuje subtropické klima. Průměrné letní teploty dosahují hodnoty 26°C, zimní 4°C. Nejzazší jih a jihozápad má klima tropické, kdy průměrné teploty šplhají k 31°C v létě a 17°C v zimě. Náhorní plošiny a pánve zažívají značné lokální rozdíly, jejich klima se dá považovat za subtropické. Ve vyšších nadmořských výškách jsou samozřejmě teploty v létě nižší a zimy příjemnější, protože je chrání hory před studenými větry. V severní Číně panuje chladné, suché zimy a teplá, deštivá léta. Průměrné teploty se pohybují v zimě okolo -8°C, v létě kolo 23°C. Směrem na severozápad jsou oblasti sušší. Občasné bouřky a krupobití neblaze působí na místní zemědělství. Oblast severovýchodní Číny má podobné podnebí jako severní oblast, avšak o něco chladnější. Lednové průměrné teploty ukazují -20°C, zatímco červnové šplhají k 22°C. Pouštní a stepní oblasti v oblasti severozápadní Číny a Mongolské stepi zažívají průměrné lednové teploty pod -10°C, červnové obecně přesahují 20°C. Na většina území spadne méně než 100mm srážek za rok.

ČÍNA / KAM SE VYPRAVIT

Čína je opravdu velmi rozlehlá země - a také velmi různorodá. I proto je zde k vidění řada zajímavých míst, z nichž jsme pro vás vybrali alespoň některá.

Peking

Hlavní město Čínské lidové republiky (dále jen Čína). Jakožto centrálně spravované město na úrovni provincie podléhá přímo ústřední vládě. V Pekingu, který je po staletí správním a kulturním centrem země, se nachází proslulé náměstí Nebeského klidu či Zakázané město, komplex paláců a chrámů odkud dříve vládli čínští císařové. Celkový počet obyvatel Pekingu v dnešní době přesahuje 17 miliónů. V roce 2008 Peking hostil XXIX. letní olympijské hry.

Náměstí Nebeského klidu je rozlehlé náměstí v centru čínského Pekingu, pojmenované po bráně Nebeského klidu, která je na severní straně náměstí a odděluje jej od Zakázaného města. Náměstí má velkou kulturně-historickou hodnotu, neboť bylo místem několika významných událostí. Čína je známá tímto náměstím především kvůli studentským protestům v roce 1989. Náměstí je v češtině také označováno jako náměstí Nebeského míru nebo náměstí Tchien-an-men. Náměstí měří 880 metrů na délku v severojižním směru a 500 metrů na šířku. Celková plocha 440 000 metrů čtverečních (0,44 km², tj. rozloha Vatikánu) jej činí největším náměstím na světě před moskevským Rudým náměstím.

Zakázané město je komplex budov vybudovaných v Pekingu v nitru Vnitřního města během vlády dynastie Ming. Město je obehnáno 8,5 m širokou zdí a 52 m širokým vodním příkopem. Dnes se Zakázané město de facto nazývá Palácovým muzeem respektive Purpurovým Zakázaným městem. Zakázané město bylo sídlem císařů od 15. století, kdy jej císař Jung-le nechal postavit. Většina dochovaných budov však pochází až z 18. století. Na stavbu bylo povoláno roku 1406 milión dělníků císařem Jung-le. Náklady byly nesmírné. Stavba města byla dokončena roku 1420. Město má čtvercový půdorys a za jeho 12,5 m vysokými zdmi není jediná budova, jak bylo zvykem na západě, ale soubor vícero síní, paláců a chrámů propojených průchody a chodbami. Podle legendy je v komplexu 9,999 místností. Vzhledem k tomu, že město bylo postaveno ze dřeva, neustále mu hrozil požár. V 17. století jej zapálili Mandžuové, kteří pak založili dynastii Čching. Poté jej vyplenili Japonci, a stejně se zachoval i Kuomintang - čínští nacionalisté, kteří v roce 1949 uprchli na Taiwan. Během opojení Kulturní revolucí pak byl celý komplex málem rozmetán. Jelikož tradiční čínská architektura pracuje spíše s horizontálními než vertikálními liniemi, budovy Zakázaného města jsou sice nevysoké, ale prostor kolem nich doslova bere dech.

Chrám nebes Na jih od náměstí Tian'anmen se nachází Chrám nebes (Tian Tan), který se rozprostírá uprostřed rozlehlého parku. Jeho severní část je polokruhovitá na počest nebes, zatímco ta jižní je čtvercová na počest země. S výstavbou se započalo roku 1406 a trvala 14 let. Je místem konání nejvýznamnějších náboženských slavností. Sloužil, což vyplývá už ze jména, k uctívání nebes. Od roku 1918 je přístupný veřejnosti.

Letní palác je možná ještě zajímavější než Zakázané město. Byl postaven po zničení Starého letního paláce, ale v mnohem menším měřítku. Sem se uchyloval císař během veder. Tento rozlehlý komplex palácových budov, chrámů, altánků, mostů a zahrad je vystavěn kolem umělého jezera Kunmíng Hú. Většinu budov najdete kolem Pahorku dlouhověkosti (60m vysokém). Počítejte s tím, že tu strávíte několik zasloužených hodin prohlídkou míst s často romantickými názvy jako Sál rozhánějící mraky, Chrám moře moudrosti nebo Most nefritového pásu. Na jezeře je Mramorová loď a jeho břehy a ostrůvky jsou spojeny mosty, např. Mostem 17 oblouků. Letní palác je od roku 1998 památkou UNESCO.

Velká čínská zeď

Je starý systém opevnění táhnoucí se napříč severní Čínou. Čína asi nemá známější památku, než je právě Velká čínská zeď. V dnešní podobě byla vybudována za dynastie Ming v době od konce 14. do začátku 17. století. Jejím účelem bylo chránit Čínu před mongolskými nájezdy. Podobná opevnění proti vpádům kočovných kmenů byla však budována již v dávnějších dobách. Zeď se táhne v ohromující délce cca 6000 km, východní počátek má v Šan-chaj-kuan při mořském zálivu Po-chaj (Bohai) v provincii Che-pej (Hebei) na hranicích vlastní Číny a Mandžuska, končí daleko na západě u Ťia-jü-kuan v provincii Kan-su na pokraji pouště Gobi, v místech, kudy přes roztroušené oázy kdysi pokračovala západním směrem Hedvábná stezka. Nutno zdůraznit, že zeď v některých úsecích probíhá v několika liniích a vytváří odbočky (započteno do celkové délky), na jiných místech je naopak přerušena. V roce 2009 Čína ohlásila že se našly dosud neznámé zbytky čínské zdi.

Xi'an

Je turisty jedním z nejnavštěvovanějších měst, které Čína má. Jedná se o historické město, které sloužilo od 12. století př. n. l. jako hlavní město jedenácti dynastiím. Xi'an byl výchozím bodem proslulé Hedvábné cesty. Na území Xi'anu a v jeho okolí se dnes nachází mnoho velice významných historických a kulturních památek z různých etap čínských dějin. Velká pagoda divoké husy, Malá pagoda divoké husy, Zvonová věž, Muzeum provincie Šen-si, Terakotová armáda. Dnešní Xi'an je důležitým centrem průmyslu, obchodu a turismu. V tomto hlavním městě provincie Shenxi (Šen-si) žije dnes přibližně 5 milionů obyvatel. Dodnes se ve městě dochovaly mohutné 14 km dlouhé hradby, které uzavírají centrum města do tvaru obdélníku.

Armáda terakotových bojovníků je jedna z největších zajímavostí, které Čína turistům nabízí. Její objev místním rolníkem při hloubení studny v roce 1976 patří mezi nejvýznamnější historické události 20. století. Dodnes bylo odkryto 8099 soch z pálené hlíny (terakoty) vyhotovených v životní velikosti před více než 2200 lety! Zobrazují vojáky seřazené do bojových formací - od lukostřelců přes kopiníky až po několik válečných vozů. Vojáci třímali přes 10 000 skutečných zbraní, které se díky zvláštní povrchové úpravě zachovaly v bojeschopném stavu dodnes, ale nejsou vystavovány. Rysy a postavení bojovníků se liší, vypadají každý individuálně. Sochy byly původně nabarveny a vyrobeny podle nejlepších žijících vojáků své doby. Věřilo se, že toto vojsko bude mít císař k dispozici i po smrti.

Šanghaj

Čína má hlavní město Peking, ale největším městem je Šanghaj (Shanghai), ve kterém žije na ploše 5 800km2 téměř 14 milionů obyvatel a tento počet má neustále prudce stoupající tendenci. Toto moderní velkoměsto leží na soutoku řeky Huangpu Jiang a známé Dlouhé řeky, jen kousek od Jihočínského moře. Šanghaj byla původně malá rybářská vesnička, v průběhu staletí se mohutně rozrůstala a dnes představuje finanční a hospodářské centrum země. V Šanghaji je na mnoha místech vidět, jak se mísí minulost s moderní realitou. K vidění jsou zbytky zanikajícího starého čínského města, ale také britská a francouzská koloniální architektura. I přesto, že je Šanghaj poměrně bohatá co do počtu historických památek, zdaleka nepůsobí tak pokojně jako Peking. Její tvář je mnohem modernější, dynamičtější, honosnější a více prozápadní. V Šanghaji jsou k vidění všudypřítomné mrakodrapy, obchodní a administrativní centra a také nekonečné davy lidí, které neustále někam spěchají. I když Šanghaj nenabízí zdaleka tolik významných historických památek jako hlavní město, svůj půvab má určitě také. Najdete zde mnoho příjemných restaurací či krásně upravených parků, které jsou vhodným místem k odpočinku a úniku před ruchem velkoměsta. Ti z vás, kteří obdivují moderní techniku, mají možnost svézt se nejrychlejším magnetickým vlakem na světě, který spojuje centrum města s letištěm a dosahuje běžné cestovní rychlosti přes 400 km/h.

Kunming, "Město věčného jara"

Město se nalézá na jihu Číny v provincii Yunnan. Město, obklopené horami, se rozkládá ve výšce 1 900 m blízko jezera Dian Chi.. I přes rozsáhlé změny v nedávné minulosti si město stále zachovává specifický charakter, který je umocněn i díky multietnickému složení obyvatelstva. Vedle Číňanů zde žijí i kmeny Bai, Yi, Hui, Miao a Hani. Ve městě je zajímavý chrám Yuantongsi, park Zeleného jezera či věž Daguanlou.

Vyberte si z našich zájezdů do této země


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Robert H.

Výborná byla flexibilita průvodce – jeho ochota a schopnost pružně reagovat na požadavky skupiny i jednotlivců, ochota pomoci skutkem či radou = velká spokojenost!

Seznamte se s ...

Kateřina Chauveau

Studovala v ČR cestovní ruch, potom odešla do Spojených států, kde kromě jiného učila hrát tenis. Průvodcování v CK LIVINGSTONE se věnuje od svého návratu do Evropy v roce 2003. Profesionální průvodkyně každým coulem. Pečlivá v přípravě i realizaci, vše...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.